Gönderen Konu: Dijital mod (PSK, RTTY) maceralarım :)  (Okunma sayısı 6387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4ASO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • İsim Soyisim: Şadan Özden
Dijital mod (PSK, RTTY) maceralarım :)
« : 06 Eylül 2011, 09:51:40 »
Merhabalar değerli amatör arkadaşlar,

Ramazan bayramı sonrası 3 günlük tatilimde yaptığım çalışmayı sizlerle de paylaşmak istedim.

Bir süre önce sevgili eşim TA4API ile beraber artık inşaallah nasip olursa çoluğa çocuğa karışacağımız için çok sevdiğimiz Gökova'dan Muğla merkeze taşındık. Tabi bu taşınmayla beraber benim telsizle ilgili faaliyet alanım daha da kısıtlanmış oldu. Çünkü taşındığımız sitede (bir TOKİ sitesi) çatı v.s. evin dışında bir anten kullanmaya izin yok.Değil HF, UHF antenimi kullanacak dahi yerim yok. Ben de çaresiz aşağıda resimde görüldüğü gibi istasyonumu kurdum ve anteni odanın içine gerdim (benzer uygulamaları yurt dışı amatörlerde görmüştüm).

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Anten olarak ta sayın TA2VO Osman Hocam'dan aldığım 1:1 balunun iki kanadına bağlı 5er metre kablo kullanıyorum...

MFJ tunerimi kullanarak ve FT-857 cihazımla 20m ve 17m de tune edip 30 W güçle 5 -6 SSB QSO yapabildiğimi görünce çok sevindim. Fakat antenimin içerde olması nedeniyle fazla radyasyon almamak dolayısıyla fazla güç kullanmamak için eskiden beri meraklı olduğum dijital modlara bir el atayım dedim.

Aşağıda resimde görülen arabirimi forumdan yararlanarak bir süre önce yapmıştım, (devredeki trafolar telefon izolasyon trafolarıdır), 409dan aldığım bir usb cat kablomda vardı ve HRD ile kullanabiliyordum, o zaman ne duruyorsun helva yapsana dedim kendi kendime Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Fakat her şey öyle basit değildi en azından benim için. DM 780 ve ses kartıyla ile PSK ve RTTY decode edebiliyor ve CAT kablo ile PTT yapabiliyordum fakat bir türlü cihaza ses gönderemiyordum onuda biraz google biraz forum derken buldum ve arkadaki data girişinin 1 ve 2 nolu uçlarına aşağıda resmi görülen ses çıkışından ilkel bağlantıyı yaptım.

Fakat daha sonra farkettim ki aslında bu giriş mouse ve klavye için kullandığımız PS2 bağlantının aynısı, artık bozuk bir klavye mouse kablosunu kullanıp onu daha çağdaş bir hale getireceğim inşaallah. Bu arada belirteyim aslında cat kabloya ihtiyacınız yok , yukarıdaki arabirimi yaparsanız oradaki optocoupler la yapılmış ptt devresini de bilgisayarın rs232 çıkışı data girişinin ilgili pinine güvenli bir şekilde bağlayacaksınız.

Tüm bunlar bitince açtım dm780 programını ve başladım QSO ya önce PSK31 sonra PSK63 ve RTTY , Rusya Ukrayna, İtalya Almanya, Belçika, Kazakistan ve pek çok QSO yaptım ve devam ediyorum. qrz sayfamdan (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) bunlara bakabilirsiniz.

İstasyon masamdan bir görünüş:

Uzun lafın kısası biraz uğraşı ile amatör her şartta faaliyetlerini sürdürebilir diye düşünüyorum. Özellikle yer problemi olan arkadaşlar bu uygulamaları deneyebilir. İnşaallah bundan sonraki hedefim CW ve contest ve AWRDlar...

Son olarak bu çalışmaları yaparken çok yararlandığım sitelerin sahipleri: TA1DX Atilla Bey ve TA9J İsmail hocama, bana mobil anten konusunda çok yardımcı olan sevgili TA3EN Hüseyin Bey'e (hocam antenin swr'sini pencere yanında tutturamadım şimdi balkonda deneyeceğim), muazzam bir işçilik örneği olan balunumu yapan TA2VO Osman Bey'e,  arabirim için konnektör ihtiyacımı ücretsiz olarak hemen gönderen sevgili kardeşim TB1CIG Gökhan'a, her zaman sorularımla başını şişirdiğim değerli akıl hocam TA2BU/4 Engin Bey'e ve isimleri sayamadığım pek çok amatör dostuma teşekkürlerimi sunarım.

Değerli görüş ve önerilerinizi her zaman bekliyorum, selam ve saygılarımla 73...

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1903.0
TB4FP -> TA4ASO -> TA4SO

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: Dijital mod (PSK, RTTY) maceralarım :)
« Yanıtla #1 : 06 Eylül 2011, 10:27:43 »

Öncelikle yeni yerleşiminizi kutluyorum. Güle güle oturun.

Fiziki şartlarınızın elverdiği ölçüde imkanlarınızı zorlayarak gönül verdiğiniz hobinize devam etmek için kurduğunuz düzen içinde ayrıca tebrik ediyorum. İyi çalışmalar...

Çevrimdışı OE1TOA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 9
  • Bir yaşam tarzıdır HAM Radio...
  • İsim Soyisim: Özcan TOK
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2013, 00:28:11 »
Merhabalar Şadan bey. Resimlerden gördüğüm kadarıyla Yaesu FT-857D kullanıyorsunuz. Digi modlar konusunda en doğru seçim bana göre bu cihaz. Bende Digi modlara aşırı meraklı olduğumdan dolayı size cihazınızın IF özelliğini kullanıp kullanmadığını sormak isterim. Malum düşük watt'lar ile çalışılan bir mod olsada sağdan ve soldan gelen aşırı kuvvetli sinyaller karşısında QSO yapma şansımızı %30 lara indiğini kendim çok yaşadım bölgem itibari ile. Rar dosyası olarak 6 tane resim yüklüyorum bakarsanız çok daha iyi anlıyacaksınız. CLAR tuşunu 1 sn basılı tutmanız yeterli olacaktır. Havada duyuşmak üzere. De OE1TOA 73.
Slm olsun Tüm Gönül Dostlarina. 73

Çevrimdışı TA2AEG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Engin Karabulut
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2013, 19:09:13 »
çatıya vertikal HF anteni kurabilirsiniz, ortak alanları tüm sakinler çevreye zarar vermemek şartıyla kullanabilir. eğer zorluk çıkarırlarsa mahkemede kazanırsınız.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
ilk RTTY QSL kartım

Başlatan TA3LSD

2 Yanıt
3162 Gösterim
Son İleti 30 Aralık 2015, 11:30:24
Gönderen: TA3V
exclamation
OK DX RTTY CONTEST - 2016

Başlatan TA1LSE

3 Yanıt