Gönderen Konu: El Yapımı 2+2 Dualband Yagi Anten  (Okunma sayısı 5179 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA7NTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 25
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Tolga ASLANTÜRK
El Yapımı 2+2 Dualband Yagi Anten
« : 03 Aralık 2019, 19:58:36 »
17 Kasım'da foruma bir konu açmıştım, doğa sporları ile ilgileniyorum, tırmandığım yüksek kesimlerde çevre rölelere erişmek için hem kazançlı, hem portatif hem de hafif bir antene ihtiyacım var, ne yapmalıyım diye sormuştum. Bugün itibariyle antenimi ve ölçümlerini tamamladım, sonuç gayet başarılı. He geliştirilebilir mi fazlasıyla, ben elimdeki malzeme doğrultusunda ilerledim. Kazanç ve hafiflik benim tek hedefimdi o yüzden sonuca odaklandım biraz, şu da var, ilk çalışmam, günahı olmaz, olmamalı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tüm bu süreçte yardımlarını esirgemeyen, fikirlerini paylaşan, üstelik Manisa'dan Sivas'a teknik malzeme gönderen Serdal Abi'ye (forumda Azer90, TA3OAS) sonsuz teşekkür ederim.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Şemayı elimden geldiğince açıklama çalıştım, umarım anlaşılıyordur. Ölçüler sıfır noktası elamanından alınarak ilerliyor. Ayrıca kullandığım şerit metrenin eni 15mm di. Bahsi geçen ölçüleri doğrudan elamanların arasında bıraktım. Yani sıfır noktası elamanın ile sonraki elemanın merkezinden merkezine değilde iki elemanın arasındaki mesafeye verdim ölçüyü.
Boom olarak 8mm alüminyum içi boş çubuk kullandım.
Boru sıradan bişey, evde vardı, ilk başta anteni ondan yapacaktım lakin fazla esnekti, bu sefer kestim ve elemanları ona taktım. Sürücü hariç elemanlar normalde kesilmiyor ama daha rahat bağlamak için ben kestim ve iletkenliğin devamı için içerden bakır telle temaslı hale getirdim. Elemanları boru içinde de mobilya aksesuarları ile sıkıştırıp sabitledim.
Sürücüyü sabitlediğim boruyu ortadan yardım ve kablo uçlarını içerden metreye temas ettirdim. Yarılan boruyu da metal kelepçelerle sıkıştırdım.

Dijital SWR den sonra bir de analog SWR ile test etme imkanı geçti elime, onda da ibre neredeyse kıpırdamıyordu desem yeri.

Sonuç olarak amacıma ulaştım. Yürüyüş anında anteni kolaylıkla toplayıp çantamın kenarına takabilecek, istediğim yerde yine kullanabilecek hale anında getirebileceğim. Şimdi bu antene bir de kılıf gibi bir şey yapabilirsem çok daha güzel olacaktır.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6504.0
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2019, 20:13:54 Gönderen: TA7NTA »

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: El Yapımı 2+2 Dualband Yagi Anten
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2019, 00:11:54 »
tebrik ederim. cok guzel ve efektif bir calisma olmus. amacina hizmet edecek birsey yapmissiniz.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2019, 03:46:45 »
hazırını almak varken sen tut debelen. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap uğraş didin. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
veeee eldeki malzeme ile yapılacak en güzel anteni yap. tebrikler amatörlük budur. daha iyi nice çalışmalar bekliyoruz.

Çevrimdışı TA4AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Ferhat Özarslan
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2019, 10:34:48 »
Elinize sağlık, güzel çalışma olmuş.
Uydu haberleşmesi için bende portatif yagi anten yapıcam. Sizce 2+2 amatör uydular için yeterli olurmu bu anten?

Çevrimdışı TA7NTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2019, 11:45:56 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
tebrik ederim. cok guzel ve efektif bir calisma olmus. amacina hizmet edecek birsey yapmissiniz.

Teşekkür ederim henüz araziye çıkıp mesafe testi yapamadım. Asil is uygulamada görünecek Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA7NTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2019, 11:52:15 »
hazırını almak varken sen tut debelen. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap uğraş didin. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
veeee eldeki malzeme ile yapılacak en güzel anteni yap. tebrikler amatörlük budur. daha iyi nice çalışmalar bekliyoruz.

Ne yalan söyleyim, arazide yanımda taşıma düşüncesi yokken hazır almayı planliyordum. Forumu incelediğimde nasıl yapacağım sorusunun cevabını veremiyordum. Ama işin içine girince gördüm ki başlamak yetiyormuş. Hatta üzerine düşündükçe aklına sürekli yeni fikirler geliyor. Durum bazen içinden çıkamadığınız hale geliyor, orada da sağolsun bilgili amatörler yardımcı oluyor. Sonuç olarak ortada sizin yaptığınız bir şey var ve çalışıyor, bu durum insanın gururunu okşuyor. Bu antenin çalışması insanı yeni projelere itmiyor değil, yeni arayışlara şimdiden başladım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap))  Teşekkür ederim güzel dusunceleriniz için Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2019, 11:54:16 »
Uydu haberleşmesi için bende portatif yagi anten yapıcam. Sizce 2+2 amatör uydular için yeterli olurmu bu anten?

hangi uydu ile goruseceginize, kullanacaginiz telsizin hassasiyetine/gucune gore degisir.
Bazen cihazin ustundeki anten ile bile gorusmek mumkun olabiliyor.
Genelde mobil uydu calismak icin kullanilan anten arrow antenna. 3x6  ya da 4x7 gibi konfigurasyonlari kullaniyorlar. Ama 2x2 ile de calisabilmenizi beklerim.
Sadece seviyeler biraz daha dusuk olacktir.

Bu yuzden arazi sartlarinda kullanacagim cok hafif olsun, moduler olsun  demiyorsaniz,
yine hafif olan Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  antenini tavsiye ederim.

Çevrimdışı TA7NTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2019, 11:56:27 »

Öncelikle teşekkür ederim. Sorunuza gelince benim bu soruya cevap vermem biraz zor, ben daha yeni amatörüm çok bir bilgim yok. Ama tahminimce bulunduğunuz konumun etkisi var duymasıyla ilgili. Teknik olarak bu anten de duyabilir hatta geçen akşam uzay üssünü dinlemek istedim de saatini kaçırdım. Bu duymazsa bile eleman sayısını artırarak daha kazançlı bir anten yapıp duyma ihtimalini artırabilirsiniz. Benim 2+2 yapma sebebim tamamen hafif ve küçük olmasi içindi.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2019, 11:57:17 »
Ne yalan söyleyim, arazide yanımda taşıma düşüncesi yokken hazır almayı planliyordum. Forumu incelediğimde nasıl yapacağım sorusunun cevabını veremiyordum. Ama işin içine girince gördüm ki başlamak yetiyormuş. Hatta üzerine düşündükçe aklına sürekli yeni fikirler geliyor. Durum bazen içinden çıkamadığınız hale geliyor, orada da sağolsun bilgili amatörler yardımcı oluyor. Sonuç olarak ortada sizin yaptığınız bir şey var ve çalışıyor, bu durum insanın gururunu okşuyor. Bu antenin çalışması insanı yeni projelere itmiyor değil, yeni arayışlara şimdiden başladım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap))  Teşekkür ederim güzel dusunceleriniz için Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu hobinin insana en buyuk katkisi kendini gelistirmektir.
Hicbirsey imkansiz degil. Bu hobiye basladigimda ne RF ne Elektronik konusunda bilgim yoktu. Hobinin bana kattiklariyla su anda bu isi profesyonel seviyede yapiyorum.
Amator radyoda her bilgi paylasirlir.
Ogrenecek seylerin de bir limiti yok..
Tek engel para ve zaman.. Ama daha buyuk ve asilamaz engel kisisel merakin olmamasi bence..

Çevrimdışı TA7NTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2019, 12:05:37 »

Ayrıca abi sen bilgilerini paylaşmasaydın, Manisa'dan Sivas'a hic tanımadığın birine ekipman yollamasaydın ben hala elimde 2mt lik çubukla anten yaptim diye dolaşıyor olacaktım. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA7NTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2019, 12:18:41 »
Bu hobinin insana en buyuk katkisi kendini gelistirmektir.
Hicbirsey imkansiz degil. Bu hobiye basladigimda ne RF ne Elektronik konusunda bilgim yoktu. Hobinin bana kattiklariyla su anda bu isi profesyonel seviyede yapiyorum.
Amator radyoda her bilgi paylasirlir.
Ogrenecek seylerin de bir limiti yok..
Tek engel para ve zaman.. Ama daha buyuk ve asilamaz engel kisisel merakin olmamasi bence..

Amatör belgemi almadan önce kıyısından köşesinden yine içindeydim dağcılıktan sebep ve  hep duyduğum bir söz vardı "amatör dediğin havya tutmasını bilecek" diye. Cümleyi irdelediğimizde tamda bizim konuştuğumuz şeye denk geliyor. Dediğiniz gibi merak varsa önünüzde engel yok ha tabi para ve zaman faktörünü olaydan ayrı tutarsak. Ben henüz öğrenciyim zaman bol gibi lakin öyle büyük bütçem malesef yok hatta inanır mısınız adam akıllı cihazım bile yok Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bozuk telsizlerden derme çatma çalışır bir şey oluşturdum, bataryası bile bantla yapışık ama çalışıyor, bu yeterli Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Örneğin bir röle var, program kablosu yok, pek satılmıyor gibi satılan yerde de 150 $ fiyatı var, şimdi onunla uğraşıyorum, kablo şemasını buldum, üzerinden deneme yanılma ile gidiyorum. Daha ben yolun çok başındayım, Haziran sınavında aldım belgemi, bir çok terim şu an fazlasıyla yabancı geliyor ama bu da sorun değil, sorana bilmiyorum diyebiliyorum, bilene de soruyorum. Benim savunduğum şey amatörlük mandala basmak olmamalı, hem olası afet durumunda hazır olmak hem de bir şeyler üretmek. İşin mutfağında olma istediğinden sebep giriştik bir işe ve bu haldeyim.

Çevrimdışı TA4AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Ferhat Özarslan
« Yanıtla #11 : 04 Aralık 2019, 12:22:07 »
hangi uydu ile goruseceginize, kullanacaginiz telsizin hassasiyetine/gucune gore degisir.
Bazen cihazin ustundeki anten ile bile gorusmek mumkun olabiliyor.
Genelde mobil uydu calismak icin kullanilan anten arrow antenna. 3x6  ya da 4x7 gibi konfigurasyonlari kullaniyorlar. Ama 2x2 ile de calisabilmenizi beklerim.
Sadece seviyeler biraz daha dusuk olacktir.

Bu yuzden arazi sartlarinda kullanacagim cok hafif olsun, moduler olsun  demiyorsaniz,
yine hafif olan Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  antenini tavsiye ederim.

Öncelikle teşekkür ederim. Sorunuza gelince benim bu soruya cevap vermem biraz zor, ben daha yeni amatörüm çok bir bilgim yok. Ama tahminimce bulunduğunuz konumun etkisi var duymasıyla ilgili. Teknik olarak bu anten de duyabilir hatta geçen akşam uzay üssünü dinlemek istedim de saatini kaçırdım. Bu duymazsa bile eleman sayısını artırarak daha kazançlı bir anten yapıp duyma ihtimalini artırabilirsiniz. Benim 2+2 yapma sebebim tamamen hafif ve küçük olmasi içindi.
Telsizim İcom id 51e plus2, bende taşıması kolay bişey yapmak istiyorum. Youtubede 3x7 arrow antenle , 2m  woxon antenle hatta metreden yapılmış antenle uydudan yapılan görüşmeler var. Bir yerden başlıcam da nereden başlıcağıma karar veremedim daha Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #12 : 04 Aralık 2019, 13:30:54 »
Uydu gorusmesi el cihaziniz ile yapabileceginiz "en amator" faaliyetlerden biri.
Amator derken kucuksemek anlaminda degil, ovmek anlaminda kullaniyorum.

Bu sayede hem degisik zorluklarla (doppler vs) bas etmeyi ogrenirsiniz.. hem uluslararasi uzak mesafe gorusmelerine yatkinlik kazanmis olursunuz. Hem tam bir qso nasil yapilir bunu pekistirirsiniz.
Ayrica tabii ki anten vs teknik bilgilerinizi de arttirmis olursunuz.
Tebrik ederim.
İlave bir anten kullanmadan bir FT50 ile MIR uzay ussunde bir kozmonot ile qso yapmisligim var. Ayrica gerek mir gerek ISS ile bir cok paket radyo/aprs calismam mevcut.
Tabii bunlar yuksek gecisler ile mumkun olan seyler..

Tabii bir cok yazimda yazdigim gibi, eger elinizde SSB bir telsiz olursa calisabileceginiz uydu sayisi direk artiyor.. Ama o sonraki adim..
Once elinizde hazir bulunan cihazlarin ozelliklerinden maksimum olcude faydalanin.
Bu tur calismalari ve merakli arkadaslari okumak beni oldukca sevindiriyor.
Basarilarinizi dilerim.

Bu arada not olarak yazayim. Adini sıkca duydugunu amator cubesat uydularinda anten olarak seritmetre kullanilir.
En basit ve pratik cozumdur.
Seritmetre sarilir. Bir misina ile sabitlenir.. Uydu uzay bosluguna birakilinca misina radyasyondan dolayi erir ve kısa sure icinde seritmetre acilarak anten aktif hale gecer. Cok basit ve pratik bir yontemdir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bazi projelerde misina yanina eklenen bir resistans ile gunes panelleri acilinca daha kısa sure icinde misinanin kopmasinin da saglandigi oluyor ama tercih meselesi.

Çevrimdışı TA7NTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #13 : 04 Aralık 2019, 13:57:50 »
Şimdi benim merak ettiğim bir durum var, soru basit gelebilir cahilliğime verin Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Benim yaptığım bu çalışmada sürücü elemanın hangisi olduğu belliydi uygulaması kolay oldu. Bazen şablonlar buluyorum hani ölçüleri gösteren ama hangi elamanın sürücü olduğu belli değil ? Sürücü neye göre belli oluyor ya da bir şemada dikkat etmem gereken nedir sürücüyü bulmak için ?

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #14 : 04 Aralık 2019, 14:52:55 »
Coax hangisine bagli ise surucu odur..
Ayrica yagilerde (bazi nadir istisnalar haric) en arkadaki reflektor, ikinci surucu, varsa ucuncu ve digerleri director'dur.

Bazi suruculer dipol seklindeyken bazilari kapali loop olaiblir.
Bazilarinda dipole coax dogrudan bagliyken bazilarina gamma match tarzi match unitler ile baglanabilir.

Bazi cok bandli yagi turlerinde her drivera ayri coax gidebilecegi gibi, bazilari birbirine yakinligindan dolayi, dolayli olarak beslenebilir.
Ama genel kural degismez.. once reflektor sonra driver..

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

topicsolved
HF MULTİBAND 1000W RMS 'Lİ YAGİ ANTEN YAPIMI

Başlatan TB3EN

1 Yanıt
7640 Gösterim
Son İleti 30 Kasım 2010, 18:44:53
Gönderen: TA3BQ
xx
7 ELEMANLI VHF YAGİ ANTEN YAPIMI (YAKITKAN MALZEMELER)

Başlatan TA3AAA

7 Yanıt
13486 Gösterim
Son İleti 30 Ekim 2011, 00:14:02
Gönderen: bartınlı
xx
DualBand Anten Testi Sonuçları

Başlatan TA2ERO

10 Yanıt
2234 Gösterim
Son İleti 05 Eylül 2019, 23:02:07
Gönderen: TA2NC
smiley
ANTEN SOHBETLERİ-1 Uzuntel’den (Longwire) Yagi’ye (Yagi-Uda)

Başlatan TA3BQ

0 Yanıt
6503 Gösterim
Son İleti 21 Aralık 2010, 16:39:55
Gönderen: TA3BQ
xx
ANTEN SOHBETLERİ-8 (40-80-160 Metre Bandları İçin Traplı Dipol Anten Yapımı)

Başlatan TA3BQ

2 Yanıt
12004 Gösterim
Son İleti 08 Mart 2012, 17:16:47
Gönderen: andromeda