Gönderen Konu: DualBand Anten Testi Sonuçları  (Okunma sayısı 2170 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ercan ozan
DualBand Anten Testi Sonuçları
« : 31 Ağustos 2019, 17:35:02 »
Merhaba arkadaşlar;

Şöyle bir anten testi buldum. Bu değerleri yorumlayabilecek olan olursa sevinirim.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6386.0

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: DualBand Anten Testi Sonuçları
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2019, 12:16:34 »
Yorumlama kısmı kolay, onemli olan bunlari sizin yorumlayabileceginiz bilgileri vermek sanirim.

Baska notlarda da yazdim. db hesabı bu hobinin olmazsa olmazı.
her 3 dbm farkın, sinyal gucunu iki kat arttirdigini/azalttigini bilerek bakın tabloya..

Telsizden telsize degisse de bir telsizin minimum duyabilecegi dbm degerleri -130 / -140 dbm civarindadir.
Yine de FM haberlesmeler icin -110'un altı cok ta saglikli gorusmeye imkan vermez diyebiliriz.
Ornegin Baofeng UV-82 icin duyma hassasiyeti testleri su sekilde.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

verdiginiz tabloda 2 mil yani yaklasik 3.5 km mesafeden degisik antenler ile duyma testleri yapilmis.
Tabii ki en yuksek deger en iyi duyani.

Tablo hem vhf hem uhf bandlari icin yapilmis. Cok farklı anten turleri karsilastirildigi icin elmalar ve armutlar bir arada yalniz..

Sadece markalara bakarak yorum yaparsaniz, meshur diamond en sonda cikmis diyebilirsiniz.
O anten modelinin ne olduguna bakarsaniz, birkac cm uzunlugunda mini anten oldugu da gorunur.
Oysa listenin en basindaki anten acik haliyle 1 metre uzunlugunda..
Hep dedigim gibi, antende boy onemli..
Sondan 4. sirada ise, baofeng telsizlerin uzerinde cikan standart anten mevcut.

Tabii bu tabloyu hazirlayan arkadas, muhtemelen bu cihazlarin sahteleri degil orjinalleri uzerinden bu testi yapmistir diye dusunuyorum.
Her markanin taklidi var maalesef. aliexpress sahte diamond ve nagoya dolu mesela.

Kolay gelsin

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 01 Eylül 2019, 23:54:38 »
Aynen hocam bende öğrenmeye çalışıyorum. Diğer notlara yazdıklarınız aklımda ayrıca teşekkür ederim. 3dbm farkın 2 kat fark yarattığını az çok öğrendim, bu sırada antenlerin yapısını incelerken aklıma yapımı kolay gibi görünen moxon anten yattı, elimde 3d yazıcı var bu yazıcı ile çerçevesini basıp denemeler yapmaya başlayacağım, lakin bunun için swr metre lazım olacak. Böylece hem kendi yapacağım hemde denemeler için 2 adet anten aldım onları ölçmüş olacağım (Türkiyeden nagoya n771, amazon.com'dan tekrar iptal ettiğim expertpower anteni aldım)

SWR metre fiyatlarının maşallahı var, Aslında diamond sx200 model kafama yatmıştı ki sadece HF-VHF ölçüm yapıyor diye almadım. Uygun fiyata nissei RS40 VHF+UHF model baktım ama ne kadar doğru ölçüyor net bir cevap bulamadım. Ayrıca kalibrasyon ayarıda yok (sx-200'e göre) Onuda bir yandan araştırıyorum. Bunlara bakarken antenleri ve telsizi bağlayabilmek için sanırım Pl259 adlı konnektör almam lazım, aynı şekilde kablo araştırması yapıyorum, anteni yapabilirsem balkona koymak istiyorum, bu durumda mesafe az olacağı için RG58 alsam yeterli mi diye bakıyorum, tabi RG213 falan daha uygun kayıp daha az ama fiyat resmen 5'e katlıyor. Kısacası bana koaksiyel kablo ve swr tavsiyesi ihtiyacım var.

Verdiğim fotoğrafa gelince tekrar, 3,5km den UHF ve VHF frekanslarında testler yapmışlar lakin birinde dbs9 (sanırım swr) diğer sekmede dbm(sanırım simplex) göstermiş, aynı şekilde expanded ve collapsed dedikleri neyi temsil ediyor, birde paket renkleri demiş bunlar sanırım teknik terimler tabloyu anlamak adına tüm sekmelerin yorumunu istemiştim.

Son olarak;evet SRH805 sonuncu galiba ama o anteni biliyorum en ufak boylu anten ondan dolayı sonuncu olmuş. Tabi test ettikleri antenlerinde hangileri gerçek hangileri sahte onlarıda bilmiyoruz.
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2019, 00:02:52 Gönderen: ercan_wrc »

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2019, 00:11:00 »
Oncelikle, SWR metre baska birsey anten analyzer baska birsey.
SWR metre ile sadece gonderdiginiz frekanstaki geri donusleri gorursunuz.. Anlık bir durum icin pratiktir, ama yaptiginiz bir antenin analizini yapmak icin yetersiz kalacaktir.
Bir olcum yapmak icin ornegin 144, 144.200 , 144.400.... 145.800, 146 gibi bir cok olcum yapmaniz ve bunlari incelemeniz gerek .

Bunun yerine antenna analyzer almak daha iyidir.
50 dolar gibi bir fiyata nano-vna diye bir urun var..
hf'ten 900 mhz e kadar anten analizi yapabilmekte.
Para harcayacak iseniz bunu alin derim.
Bu cihazin da eksisi, ornegin cihazinizin cikis gucunu olcmez.. sadece anten analizi, filtre analizi, balun analizi yapmaya yarar..
Digital swr metre olarak surecom sw-102 tavsiye ederim.. hem swr hem guc hem donen herseyi gosteriyor (analiz yapmiyor ama haliyle)

Diger konuya gelince..
S = sinyal demek tahmin edeceginiz gibi.
S9 bir cihazin maksimum olctugu guc olarak alinir genelde..
rapor verirken kullandigimiz 59 'daki 9 buradan gelmekte..
S9'un üzerine de sinyal cikar..
Cunku S9 aslinda numerik bir degere karsilik gelmektedir..
VHF bandı için yaklaşık -93 dbm demektir aslında
Sinyali bundan daha iyi duydugunuz durumlarda da raporu 59+15 gibi verirsiniz.. Yani S9  un 15 dbm uzerine cikiyor diye..
El telsizlerindeki S metre cok gelismis olmasa da Sabit cihazlarda S metre ve ilave dbm degerleri gosterilir. paylastigim fotografta var.

RG174 bir konnektor degil bir koaksiyel kablo turudur..
Telsizinizin tipine gore, N tipi (genelde swr metre baglantilari boyledir), UHF(veya PL259) denen her ne kadar adi uhf olsa da HF ten baska bandta kullanmanın pek dogru olmadığı, SMA (el cihazlarinin cogunun konnektoru boyledir) ya da BNC (cok nadiren kullanilyor artık) konnektor tipleri var.

SMA konnektor de de, cihaza gore bazi cihazda dişi bazısında erkek konnektor olabiliyor. Ara kablo ya da adaptor / cevirici alirken buna dikkat etmekte fayda var.
4-5m ye kadar RG58 kullanmakta bir zarar olmaz ama fazlasi icin, evet pahali ama, rg213 kullanmanin faydasi buyuk olacaktır.

Testlerde yazan expanded collapsed teknik bir terim degil.
Antenler teleskopik oldugu icin, tam acikken boyu, kapatinca boyu..
paket renkleri de paket rengi gercekten.. Sahte urun orjinal urun farkı amaclı.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2019, 00:14:53 »
Bir de moxon anten guzel antendir evet.
Ama tum frame'i basmaniza gerek yok.
iki eleman arası mesafe kritiki oldugu icin onu tutturacak birkac cmlik bir parca yeterli. o bile olmadan yapabilmeniz mumkun
Hatta tum elemanın cevresini plastik bile olsa bir madde ile sarmaniz perfromansini olumsuz etkileyecektir.

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #5 : 02 Eylül 2019, 14:46:42 »
Anten analyzer bakım da ücretleri bayağı pahalı malaasef, yurt dışından amazon harici pek bişey almıyorum artık çünkü çok fazla vergi ekliyorlar, örnek vermem gerekir ise 49TL lik araç telefon tutucu için benden 28 lira vergi aldılar, gümrük ticaret bakanlığına bile yazdım bunu neye göre hesapladınız %70 vergi yapıyor diye cevap bile gelmedi. Surecom cihaz incelemelerine bakarken 1 tane türk video çekmiş, daha öncesinden  nissei rs40 modeli kullanıyormuş hemen hemen aynı değerleri ölçmüş yani arada çok fark yok sanırım lakin surecom'u bende görmüştüm şarjlı olduğundan dolayı pek sıcak bakmamıştım hem  pil ölünce cihaz boşta kalır hemde voltaj düşük iken yani şarj yarım veya altıda iken ne kadar sağlıklı ölçüm yapabilir bilmiyorum.

konnekörü yanlış yazdığımı farkedip düzelmiştim ama siz benden hızlı davranmışsınız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  (Pl259) Moxon antene gelince balkonum kapalı olduğu için (araştırdığım kadarıyla cam 3db kaybettiriyor) bende odanın fransız balkonuna koymayı düşünüyorum, 3d yazıcıdan çıkaracağım kalıp ne dediğiniz gibi kayıp olursa ne kadar olur mu onuda deneyeceğim. Bakalım daha yolun en başındayız ve işin içine girmeden de öğrenilmiyor işte. Ama en azından nissei de olsa bir ölçüm cihazı alıp bi şekilde bi yerlerden başlamam gerekli. Bu arada dikkatimi çekti cihazlar aynı olmasına rağmen markalar farklılaşıyor(diamond-mfj vb) Anladığım kadarıyla UHF ölçüm yapması da önemli olacak çünkü başka şehirlerle görüşmeleri UHF üzerinden yapıyorsunuz. (Ultra High Frekans) ismi buradan geliyor galiba.

Ben şimdilik bir RG58 kablo, nissei swr metre, konnektörler ve anten yapımı için kalın bir tel  mi olur bakır boru mu olur nereden bulabilirim bilmiyorum ama bunları temin edip sonra neyin ne olduğuna, ölçülere vs göre bi başlayalım bakalım ortaya neler çıkacak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap illaki sorunlar çıkacak hatalar olacakki doğruyu öğreneceğiz.

Bu arada nissei en uygun 330TL Surecom 580 TL Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2019, 14:58:32 Gönderen: ercan_wrc »

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #6 : 02 Eylül 2019, 15:01:37 »
Surecom un icindeki batarya herhangi bir yerde degistirebileceginiz stick bataryalardan.. kendine ozel birsey degil. Batarya olurse degistirmek hic sorun olmayacaktir.
Sarji bitmek uzereyken de normal olcum yapiyor o konuda da bir sıkıntı yasamadim. Sorun yasamadigim icin tavsiye ettim.

Antenna analyzer da da fiyat yazmistim. 50 dolar..
Surecom dan cok ta farklı degil. İkisi arasinda kalsam antenna analyzer'i alirdim.

UHF meselesine gelince..

Burada yazilan teknik notlari biraz daha okumanizi tavsiye edecegim.
Daha yeni yazdigim son birkac notta da yaziyordu hatta.

Frekans dustukce mesafe artar.. Yani VHF UHF ten daha uzakla gorusur..
6m bandi yani 50 mhz VHFten daha uzakla gorusur..
2m bandı 70 cm bandından daha uzakla gorusur.

Ultra olması daha uzaga gidecegini degil, frekansinin yuksek oldugu anlamina gelir.
UHF bandları daha yakın mesafe sehir ici haberlesmede tercih edilmelidir.

Konnektor konusunda da , PL259 niye ihtiyaciniz var anlamadim..
Cİhaz tarafinda muhtemelen SMA konnektorunuz vardir. Diger ucuna ayrica bir konnektor kullanmadan direkt olarak antene baglamaniz mumkun.
İlla kullanacaksaniz da, PL259 yerine (HF bandlar icin daha uygun oldugunu yazmistim) N tipi konnektor kullanmaniz daha yerinde olacaktir.

Camda 3 dbm kaybiniz olacagini nereden okudugunuz bilemiyorum ama muhtemelen eksik bir bilgi mevcutmus.
Her frekansin cisimlerde yasadigi etki farklidir.

adresinde cam ve duvardan gecen radyo sinyallerinin frekansa gore kayip egrisi var.
6 13 ve 19mm camlarda kayıp olarak gosterilmis.

500 mhz e kadar olan sinyallerin 6 mm camda olan kaybı 0.2 dbm civari. 3dbm ile cok buyuk bir fark var. Tabii antenin disarida durmasi her zaman avantajdır. Balkon icinde olmasindan ise daha fazla yonle direkt gorus saglayabilir.

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2019, 21:46:04 »
Oğuzhan hocam sana güvenerek surecom satın aldım az önce, amazondan toplamda 65,50 dolara almış oldum.

UHF meselesine gelince..

Şimdi siz yazınca mantığıma oturdu, Eğer yanlış anlamadıysam, VHF frenkans aynı debideki tanzikli su gibi, hortumun ucunu kısıp ince suyu(kısa dalga boyunu) daha uzağa götürüyoruz. UHF ise daha büyük dalga boyu ile etraftaki bina ağaç vb etkenlerinden daha yüksek şekilde ama kısa mesafede etkin güç gösteriyor. Umarım doğru çözmüşümdür kafamda Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ben swr girişlerinin PL259 konnektörü ile bağlandığını düşünüyordum ondan dolayı bu konnektörleri de almam gerekli diye düşünüyordum. Neyse geriye N konnektör ve koaksiyel kablo kaldı onlarıda alınca yavaş yavaş başlamak istiyorum. Surecom içinden bir konnektör vs çıkıyor mu bilmiyorum.

Bu arada kıyı emniyet neden hala başvuru almıyor bu ay başvuruların başlaması lazımdı, bir yandan da sınava hazırlanıyorum.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #8 : 03 Eylül 2019, 22:01:02 »
benzetme hem dogru hem yanlis..
Dogru olan taraf evet vhf daha uzaga gidiyor..

yanlis  olan taraf  VHF te dalga boyu daha buyuk (2 metre)  UHF te dalga boyu daha kucuk (70cm)
Sizin benzetmeniz daha cok modulasyon farklarina ornek olabilir.
FM genis band yani hortumun agzi acik, ayni miktarda su daha yakina gidiyor..
SSB ise daha dar bir bandta yani hortumun agzi kısılmıs sekilde.. daha uzaga gidiyor..
Bu yuzden uzak mesafe haberlesmede SSB  kullanılır.

VHF serbest uzayda (terminoloji oyle) daha az kayipli,  UHF daha cok kayipli..

Ayni mantik koaksiyel kablolarda da gecerli.. Bir koaksiyel kabloda HF en az kayipla iletilirken, vhf biraz daha kayipli, UHF en kayipli iletilir. Mikrodalgaya cikinca zaten koaksiyel kablo yerine waveguide kullanilir.

Serbest uzay kaybı için su hesaplama sayfasini kulanaiblirsiniz.

Ornegin..
145 MHZ 10 km mesafede 95.6 dB kayba ugrarken,
435 MHz ayni mesafede 105 dB kayba ugrar.. 10 db ise yaklasik 10 kat yapar..

Surecom'un uzerinde N tipi konnektor var. O frekanslarda calisan bir cihazda pl259 zaten olmaz..
Cihazin icinden ayrica bir konnektor cikmiyor ama bazi saticilar icine ilave ceviriciler koyuyordu.. aldiginizda var midir bilemiyorum
Simdiden hayirli olsun

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #9 : 05 Eylül 2019, 16:40:41 »
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim Oğuzhan hocam;

Dayanamadım battı balık hesabı tavsiye ettiğiniz üründen de (Nano vna) satın aldım. Sanırım bugün sınav başvurusu yapmamın etkisi gözümü kararttı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #10 : 05 Eylül 2019, 23:02:07 »
Simdiden hayirli olsun..

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx