Gönderen Konu: Rölede ton ne demek?  (Okunma sayısı 1861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2LLV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • TA2LLV
  • İsim Soyisim: Erman Kütükçü
Rölede ton ne demek?
« : 12 Temmuz 2019, 21:29:21 »
Merhaba arkadaşlar,
2 sene önce belgemi almama rağmen bir türlü telsiz sahibi olamamıştım. Nihayet bugün Baofeng UV-82 alarak amatörlüğe gerçek manada ilk adımı attım.
İstanbul rölelerini dinlemeye çalışıyorum. 439.250 Esenyurt rölesinden konuşma dinleyebildim. Yalnız anlayamadığım bir konu var, araştırdım ama bulamadım. Rölelerin yanında bir de ton bilgisi var. Örneğin Esenyurt için 98.4 Mhz. Bunun anlamı nedir? Telsizden girmemiz gereken bir ayar var mıdır?
Teşekkürler,
73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6329.0

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: Rölede ton ne demek?
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2019, 21:56:41 »
Merhaba,

Röle, onu kullanabilmeniz için yetki ister. Bu yetki, sizin sorunuzdaki "ton"dur. Arka planda başka ton da var ama geçin.

Wifi şifresi gibi, o tonu girmezseniz, röleye giremezsiniz, yani kullanamazsınız. Röle sizin "mandala basmalarınızı" dikkate almaz çünkü parola yok. Bazı rölelerde ayrıca dinleme ve/veya gönderme için SQL tonu bulunuyor.

Kullanma kılavuzunuzda açıklama olması gerekir. İnternet'ten de Türkçe de olmak üzere bol miktarda ayarlar nasıl yapılır bilgi bulunuyor.

Sonra bu ayarları hafızaya almalısınız.
Tonu girmek.
röle frekansını kaydetmek.
Röle kullanırken ayrıca "shift" var.
Gönderme ile dinleme frekansı farklıdır.
Bu bilgileri röle listelerinde bulabilirsiniz.
Link burada Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kolay gelsin, 73'ler
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2019, 22:01:24 Gönderen: TA2IBY »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2019, 21:57:17 »

Çevrimdışı TA2LLV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • TA2LLV
« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2019, 21:59:05 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba,

Röle, onu kullanabilmeniz için yetki ister. Bu yetki, sizin sorunuzdaki "ton"dur. Arka planda başka ton da var ama geçin.

Wifi şifresi gibi, o tonu girmezseniz, röleye giremezsiniz, yani kullanamazsınız. Röle sizin "mandala basmalarınızı" dikkate almaz çünkü parola yok.

Kullanma kılavuzunuzda açıklama olması gerekir. İnternet'ten de Türkçe de olmak üzere bol miktarda ayarlar nasıl yapılır bilgi bulunuyor.

Kolay gelsin, 73'ler
Çok güzel bir açıklama olmuş, teşekkürler.

Çevrimdışı TA2LLV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • TA2LLV
« Yanıtla #4 : 12 Temmuz 2019, 21:59:47 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Teşekkürler

Çevrimdışı TA8LEX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: YUSUF ERCAN
« Yanıtla #5 : 17 Ağustos 2019, 16:59:48 »
ÖNCELİKLE 73.
 ''TON'' DEDİĞİMİZ ŞEY, (67.0HZ) DEN (254.1HZ) YE KADAR OLAN BASİT BİR ŞİFRELİ GÖNDERME OLARAK GÖRÜLEBİLİR.DAHA
 DOĞRUSU TX YAPARKEN KOYDUĞUNUZ TON DIŞINDAKİ HİÇBİR SES KARŞI TARAFA GİTMEZ.NASIL AYNI FREKANSTA OLMADAN BİRBİRİMİZE TX/RX YAPAMIYORSAK AYNI TONDA OLMADAN BİRBİRİMİZİN GÖNDERMESİNİ ALAMAYIZ. MESELA BİRİSİNE ... 'YA GEL DİYECEKSİNİZ AMA FREKANSLARDA ONLARCA AMATÖRÜN OLABİLECEĞİNİ UNUTMAMALISINIZ DİYELİM Kİ BAŞKA BİR AMATÖRÜN DEDİĞİNİZİ DUYMASININI İSTEMİYORSUNUZ O ZAMAN DEVREYE TON GİRİYOR .R-CTCS (DİNLEME ANALOG TON ) VE T-CTCS (GÖNDERME ANALOG TON) OLMAK ÜZERE KARŞINIZDAKİ İLE AYNI TON AYARINI YAPIYORSUNUZ. DİYELİM 67.0HZ 'Yİ SEÇTİNİZ O ZAMAN 67.0 TONLU GÖNDERDİĞİNİZİ SADECE 67.0 TONDA OLAN KARŞIDAKİ DUYACAKTIR.RÖLELER DE BU MANTIKTIR,KONUŞMALAR KARIŞMASIN İSTEYENLER SİMPLEX DE KALSIN İSTEYENLER RÖLE TONU YAZIP RÖLE GİRİŞ YAPSIN VE RÖLE KONUŞMALARI KARIŞMASIN.ÇÜNKÜ RÖLELER CİDDİ TOPLU YERLERDİR.ARALARINDA KONUŞACAKLAR SİMPLEX (NORMAL BİR FREKANSA)GEÇMELİDİRLER.
AÇIKLAYICI OLMASI DİLEĞİYLE
            İNŞALLAH YARDIMCI OLMUŞTUR    Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 73    bu konular hakkında youtube da TFA (TELSİZLERE FISILDAYAN ADAM )KANALINA BAKABİLİRSİNİZ BU BAOFENG UV-5R İÇİN
  BUDA BAOFENG UV-82 İÇİN 
BUDA MENÜ AÇIKLAMALARI
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2019, 17:04:05 Gönderen: TA8LEX »

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #6 : 17 Ağustos 2019, 18:53:05 »
Yusuf bey, kendinizden oldukca emin yazmissiniz ama,  soyledikleriniz malesef yanlis.
Aslinda ustteki notlarda dogrusu da anlatilmisti.
Size tavsiyem bilgilerinizi tekrar gozden gecirin.

Once squelch nedir ile baslayalim.
Bir telsiz cihazinin(role, el cihazi, mobil cihaz vs) havadaki gurultuden ziyade belirli bir esik degerinin ustundeki sinyalleri alabilmesi icin bir ayarı vardır. Bu ayar sayesinde telsiziniz SSb telsizlerdeki gibi surekli bir gurultu dinlemek zorunda kalmaz. Bu squelcher genelde iki tiptir. Analog squelch, belirli bir voltaj seviyesinin ustunde cihazi dinlemeye gecirir. Digital squelch CTCSS DCS gibi tonlar aracılığı ile tetiklenince dinleyeme gecirir.
Analog squelch yapisi geregi etrafindan alabilecegi bir enterferans yuzunden de telsizi dinleyeme gecirebilir.  Digitalde ise dogru ses tonu ile gelen sinyal yoksa squelch acilmaz.

CTCSS ve DCS tonlar subaudible yani duyma esiginizin altindaki tonlardir. Sizin sesinizle beraber o da havaya yayinlanir..
Rolelere (ve FM calisan uydulara) girişte herhangi bir enterferansın rastgele roleyi acmamasi icin CTCSS veya DCSli ton kontrollu squelch koyulur.(Turkiyedeki roleler genelde ctcss kullaniyor dcs e henuz rastlamadim)

Bu tonlar iki turlu kullanılabilir.
Birincisi sadece rolenin girisini enterferansa (ya da yakinlardaki ayni frekanstaki rolelerle karismamasi icin) karsi korumak,
ya da hem alma hem gondermede ton gonderen roleler sayesinde alici yani amatorlerin de herhangi bir gurultuden etkilenmeden dinlemesini saglamak.
Bu kismi biraz acayim.

Giristeki ton bizler icin konusmak istiyorsak mecbur, ama cikistaki ton mecbur degildir.
Eger cihazinizda tone squlech'i aktif ederseniz sadece roleden (ya da simpleksten)  ilgili tonda gelen konusmalari duyarsiniz. Etrafta herhangi bir enterferans olmasi cihazinizi dinlemeye gecirmez..

Sanirim bu bilgi Yusuf bey'in aklini karistirdi.
Bu demek degil ki sadece ayni tonda olanlar konusabilir.
Hayir. benim telsizimde tone squelch acik degilse rolenin tonu ne olursa olsun her konusmayi duyarim.
Ama sadece dogru ton ile gonderme yaparsam role uzerinden konusmam yayinlanir.

Tekrar altini ciziyorum..
Ayni tonda olmayan cihazlar eger receive tone squelch acik degil ise  birbirini duyabilir. Hic tonu olmayan konusmalari da duyabilir.
Tone squelch bir sifreleme degildir. Sadece cihazinizin squelch'inin (ya da rolenin) acilmasini saglayan bir tondur.

Bunun yaninda, her ne kadar role frekanslarinda bu tonlari kullaniyor olsak ta simpleks frekanslarda "KULLANMAMALIYIZ". En azindan RX Tone squelch'i. TX'in olmasinin hicbir etkisi yok.
Sebebi ise, ornegin 145.500 de cihazinizda hem RX hem TX ton aktif.. Sizinle konusacak kisi de bu tonu biliyor.
E ben de bir baska amator olarka 145.500 den konusuyorum. Siz benim ne konustugumu duymadiginiz icin direkt olarak uzerime mandal atmis olacaksiniz.
Cunku size gore o frekansta konusan kimse yok.. cunku duymuyorsunuz..

İnanmiyorsaniz arkadasininizin telsizini alin.. hic bir ton girmeyin.. kendi telsizinize ton girip gonderme yapin.

73
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2OGH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Oguzhan Eren
« Yanıtla #7 : 17 Ağustos 2019, 22:50:43 »
E tabii ki. Bana 67 tonlu sinyal geliyorsa:

a)67 ton ile dinliyorsam duyarim.

b)hic ton girmemissem de duyarim.

A’yi herkes biliyor da sanirim b gozden kacmis Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Cunku hic ton girmemek demek, butun tonlari duy demek..

Çevrimdışı TA2HCA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Telekomünikasyon Tutkulusu
  • İsim Soyisim: Çağrı Aksu
« Yanıtla #8 : 17 Ağustos 2019, 23:48:49 »
Arkadaşlar iki ekleme yapmak isterim,

Birincisi, CTCSS veya DCS asla şifreleme veya kriptolama gibi bir şey değildir. Genelde "şifre" diye anlatılır ancak bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Sadece karışıklığı önleme amaçlı geliştirilmiş bir metottur.

İkincisi ise Oğuzhan Bey Simplex durumda birbirimizin üzerine mandal atmış olmaktan bahsetmiş, CTCSS kullanmadığmız durumda, çünkü duymayız demiş. Çoğu telsizde dinlemekte/göndermekte olduğunuz frekansın meşgul olup olmadığı aslında gösterilir. PMR telsizlerde bile mevcut bu. Bulunduğunuz frekanstan yayın gelir ancak sizin ayarladığınız tonda değilse telsiziniz dinlemeye geçmez ama genelde ışığı ile veya ekrandaki bir simge ile frekansın o anda kullanımda olduğunu gösterir.

Mesela basit bir örnek vermek gerekirse Motorola XTNi'larda stand-by led'i turuncuya dönüyor ve mandal atılmasına izin vermiyor o anda.

Selamlar

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #9 : 17 Ağustos 2019, 23:54:15 »
Gorerek frekansin mesgul olmasina bakacaksak , cihazin ekranindaki S-Metreden de anlariz.

Ama ornegin arac suruyorsunuz. cihazi gorsel olarak kontrol etme sansiniz yok.
Once dinle sonra konus ilkesini atlamis oluyorsunuz.
Arti mesgulse cagri yapmama opsiyonu her cihazda da yok. Varsayalim ki var..
Ne malum iki kisinin gorusmesinin ortasina dalmadiginiz (ustlerine konusmasaniz bile) ki onlardan gelecek olan uyariyi da duymazsiniz.

O yuzden simplex frekanslarda kullaniminin pratige pek uygun olmadigini dusunuyorum.

Çevrimdışı TA2HCA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Telekomünikasyon Tutkulusu
  • İsim Soyisim: Çağrı Aksu
« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2019, 00:06:48 »
Oğuzhan Bey fikrinize katılıyorum, sadece bilgi olarak ekleme yapmak istediğim için paylaşımda bulundum.

Saygılar

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
DMR rölede dinleme.

Başlatan TA2USG

4 Yanıt
1749 Gösterim
Son İleti 24 Mart 2020, 18:22:05
Gönderen: TA2USG
xx
AGE ne demek !!

Başlatan TA2OM - 3C3CA