Gönderen Konu: Evin bazı yerlerinde çekiyor  (Okunma sayısı 2533 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2NXH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ertuğrul Bakır
Evin bazı yerlerinde çekiyor
« : 06 Temmuz 2019, 20:35:45 »
Belgeler geliyor cihazlarda geldi frekansta dinlemedeyim fakat evin bazı noktalarınde telsiz çekmiyor sadece kuyruk sesi alıyorum misal odada kuyruk sesi alıp balkona yaklaştığımda konuşmaları dinleyebiliyorum (Telefon vs gps de çekmiyor whatsapptan konum atamıyoruz) Bu sorunu mobil araç anteni alıp balkona koysam sorun çözülür mü acaba diğer türlü anten dikmelik yerim yok maalesef yoksa sorun cihazdamı

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6319.0

Çevrimdışı TA2SY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 6
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Yiğiter SALMAN
Ynt: Evin bazı yerlerinde çekiyor
« Yanıtla #1 : 06 Temmuz 2019, 21:52:41 »
Telsizler yer seçen cihazlar bir adım önde iletişime izin verirken bir adım geride iletişim kuramaya bilirsiniz. Araç anteni yerine, yerinizin kısıtlı olduğunu düşünürsek dual band bir j-pole anten işinizi fazlasıyla görecektir.

73.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2019, 22:32:56 »
Merhaba,

Hayırlı olsun.

İşte burada amatör ruh devreye giriyor.

Yerim yok ise, yer bulacaksınız.

Bir pencereniz, balkonunuz da mı yok?  Benzer bir sorunu Facebook'ta da görmüştüm. Aynı soru olabilir bile Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Benim de antemi yokken, balkondaki yeni moda alüminyum profiller üzerine bir adet 2,5 metre uzunluğunda HF anten taktım ve 10 metre bandında bol bol görüşme yapabildim.

Sizin işiniz daha kolay. Balkonda el cihazı ile deneyin, pencerenin yanında deneyin. Az da olsa tamam ise basit bir anteni kendiniz bile yapabilirsiniz. 10 metre için anten boyu ile 2 metre ve 70 cm için anten boyları karşılaştırılmaz bile.

Basit bir dipol, ister vertikal ister horizontal (bu frekanslarda genelde vertikal polarizasyon kullanılıyor).

Şu görsellere bir bakın lütfen:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Elbette, bir çatı anteni en güzel çözüm.

Bazı amatör sözleri de hatırlatayım:

- çatıdaki en kötü anten, bahçedeki en iyi antenden daha iyidir
- En kötü anten, hiç antensiz olmaktan iyidir..

73'ler

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NXH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #3 : 07 Temmuz 2019, 11:53:14 »
Merhaba,

Hayırlı olsun.

İşte burada amatör ruh devreye giriyor.

Yerim yok ise, yer bulacaksınız.

Bir pencereniz, balkonunuz da mı yok?  Benzer bir sorunu Facebook'ta da görmüştüm. Aynı soru olabilir bile Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Benim de antemi yokken, balkondaki yeni moda alüminyum profiller üzerine bir adet 2,5 metre uzunluğunda HF anten taktım ve 10 metre bandında bol bol görüşme yapabildim.

Sizin işiniz daha kolay. Balkonda el cihazı ile deneyin, pencerenin yanında deneyin. Az da olsa tamam ise basit bir anteni kendiniz bile yapabilirsiniz. 10 metre için anten boyu ile 2 metre ve 70 cm için anten boyları karşılaştırılmaz bile.

Basit bir dipol, ister vertikal ister horizontal (bu frekanslarda genelde vertikal polarizasyon kullanılıyor).

Şu görsellere bir bakın lütfen:

Elbette, bir çatı anteni en güzel çözüm.

Bazı amatör sözleri de hatırlatayım:

- çatıdaki en kötü anten, bahçedeki en iyi antenden daha iyidir
- En kötü anten, hiç antensiz olmaktan iyidir..

73'ler
Balkon var hocam olmaz olurmu balkonda düşündüm zaten anteni ama şu an acaba bahçede olurmu diye de düşünmüyor değilim anteni inceleyip detaylı araştırma yapacağım teşekkür ederim

Çevrimdışı TA2NXH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 07 Temmuz 2019, 11:54:26 »
Telsizler yer seçen cihazlar bir adım önde iletişime izin verirken bir adım geride iletişim kuramaya bilirsiniz. Araç anteni yerine, yerinizin kısıtlı olduğunu düşünürsek dual band bir j-pole anten işinizi fazlasıyla görecektir.

73.

Yeni olduğum için yanlış bişey yapmamak için varsa anten linki istiyorum hocam Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #5 : 07 Temmuz 2019, 13:53:36 »
Merhaba,

Aslında yeni iken yapsanız, neler öğrenirsiniz. Sonuçta aslında 2 metre dediğimiz metre cinsinden frekansımızın karşılığı. Diyelim ki dipol (iki kol, iki kutup diye tercüme ediniz) 2 metrenin yarısı 1 metre yani iki tane 50 cm'lik tel gerip (uçlarını izole ederek vs) denemek..Bunlar kaba hesaplar.

Antene gelince. Türkiye'de bir iki site var satış yapan. Onlar da malum, gümrük, işletme giderleri ve döviz kuru derken simit ekmek fiyatına satmıyor.

Yurtdışından getirme olanağınız varsa, daha makul olur. Gelen giden birisi varsa, fiyatı da bütçenize uyuyorsa, en kolay çözüm.

Yine yurtdışından getirme olanağınız varsa, malum Çin siteleri alternatifler sunuyor. Bazen topu topu 50 cm uzunluğundaki bir Diamond Super Gainer SG-2700 çok iyi işler yapabiliyor.

Ankara çevresinde mobil olarak denedim. İyi sonuç aldım. Hoş, el cihazım da iyi olduğu için çok sıkıntı çekmedim.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İpucu: anteni, "çeken" bir yere monte edersiniz ve kabloyla el cihazınıza bağlarsınız. Burada da lütfen kablo kaybına dikkat edin. Bir kaç metrede dişe dokunmayacaktır.

73'ler

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
« Yanıtla #6 : 07 Temmuz 2019, 16:56:25 »
Merhaba 🙂Bi kaç deneme sonunda iyi bişeyler yapılır. Çeşitli blog ve video sitelerinde anten yapımı mevcut. Anten parçaları satılıyor alüminyum doğrama işi yapan yerlerden rahatlıkla temin edebilirsiniz yada eski karasal çatı antenlerini uyarlayıp kullanabilirsiniz. Benimde aklımda çatı anteni yapmak var izne ayrılınca el atacam.

Çevrimdışı TA2NXH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #7 : 07 Temmuz 2019, 22:37:37 »
Merhaba 🙂Bi kaç deneme sonunda iyi bişeyler yapılır. Çeşitli blog ve video sitelerinde anten yapımı mevcut. Anten parçaları satılıyor alüminyum doğrama işi yapan yerlerden rahatlıkla temin edebilirsiniz yada eski karasal çatı antenlerini uyarlayıp kullanabilirsiniz. Benimde aklımda çatı anteni yapmak var izne ayrılınca el atacam.
Merhaba,

Aslında yeni iken yapsanız, neler öğrenirsiniz. Sonuçta aslında 2 metre dediğimiz metre cinsinden frekansımızın karşılığı. Diyelim ki dipol (iki kol, iki kutup diye tercüme ediniz) 2 metrenin yarısı 1 metre yani iki tane 50 cm'lik tel gerip (uçlarını izole ederek vs) denemek..Bunlar kaba hesaplar.

Antene gelince. Türkiye'de bir iki site var satış yapan. Onlar da malum, gümrük, işletme giderleri ve döviz kuru derken simit ekmek fiyatına satmıyor.

Yurtdışından getirme olanağınız varsa, daha makul olur. Gelen giden birisi varsa, fiyatı da bütçenize uyuyorsa, en kolay çözüm.

Yine yurtdışından getirme olanağınız varsa, malum Çin siteleri alternatifler sunuyor. Bazen topu topu 50 cm uzunluğundaki bir Diamond Super Gainer SG-2700 çok iyi işler yapabiliyor.

Ankara çevresinde mobil olarak denedim. İyi sonuç aldım. Hoş, el cihazım da iyi olduğu için çok sıkıntı çekmedim.

İpucu: anteni, "çeken" bir yere monte edersiniz ve kabloyla el cihazınıza bağlarsınız. Burada da lütfen kablo kaybına dikkat edin. Bir kaç metrede dişe dokunmayacaktır.

73'ler
Yardımlarınız için teşekkür ederim evet fazlasıyla video ve yazılar mevcut elektrikçiyim az çok anlarım kendim yapıp bir şeyler öğrenmeyi başarısız olursumda daha iyisini yapmalıyım diye kafa yoracağım ev sahibi ile görüştüm balkonlara ve bahçeye koymamda sakınca olmadığını hatta çardağın tepesine koyabileceğimide söyledi fakat çardaktan kablo kaybı olacaktır diye düşünüyorum önce anteni yapıp sonra deneyerek uygun yeri bulacağım inşallah teşekkür ederim yardımlarınıza  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #8 : 07 Temmuz 2019, 23:36:11 »
Şimdiden başarılar🙂Bende çocukluktan beri elektrik elektronik işleri ile uğraştım 2002 yılından sonra cihaz tamiri yaptım mekanik tarafım ağır bastı. Sonradan ağır vasıta şoförü oldum. Kayseri rölesi 120 km civarı Baofeng el cihazı ve nagoya uzun anten ile denedim bağlantı kuramadım bakalım çatı anteni ile ne olacak. Kablo işini bende düşünüyorum hangisi verimli olur bilmiyorum. Alışveriş sitelerinde anteni kendi yapıp uygun fiyata veren amatör bi arkadaş var. Havada duyuşmak üzere 73.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #9 : 08 Temmuz 2019, 18:41:18 »
Merhaba,

120 km biraz fazla gibi geldi bana. Öyle durumlarda yönlü anten kullanılması tavsiye edilir.

Sizin deniz seviyesinden yüksekliğinizi 1200 metre
röleyi de 2400 metre yaptığımızda şöyle bir durum çıkıyor:

Sizin için ufuk çizgisi 140 km
Röle için ufuk çizgisi 206 km

Siz röleyi duyuyorsanız, gerçek çıkış gücünüzü ölçüp, anteni gözden geçirmeniz ve muhtemelen daha iyi bir anten veya yönlü daha iyi bir anten kullanmanız gerektiği geliyor benim aklıma,

Anten kabloları ve kayıpları hakkında bilgi çok internette.

RG58 için 100 metrede 19,3 dB kayıp
RG213 için 100 metrede 7,5 dB kayıp

Anten kablosunu kısa tutup, bağlantıları iyi yapmak gerekecek.

Bilginize .. 73'ler

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #10 : 09 Temmuz 2019, 03:45:29 »
Merhaba 🙂 bilgi için teşekkürler, evet mesafe uzun, bişeyler deniyecem aklımda ufak Çin cihazları var. Motorola gm 300 ve muadili bişeyde olur. Çatı ve mobil anteni yok. Röleyi duyamıyorum elimdeki swr güç ölçer cb için olduğundan cihazın gücüne bakamadım. 73

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #11 : 09 Temmuz 2019, 11:17:58 »
Röleyi normalde duyamadiysaniz, bulunduğunuz yer ters bir noktada da kalıyor olabilir.
Mesafeden daha kritik şeyler vardır RF dünyasında, VHF ve üzeri sinyaller LOS - Line Of Sight yani, Direk görüş isterler. Yakın mesafelerde binalardan, dag/teplerden vs yansıyarak örneğin şehir içi iletişimde çok bir sorun çıkarmayabilirler ama, sizin örneğinizde olduğu gibi 120 km mesafe diyorsanız, aranızda direkt bir görüş yoksa kazançlı bir antenle bile haberleşme şansınız pek  olmayabilir. Hele çin malı bir telsiz ve onun çıkış gücü ile bu olasılığı daha da azaltmış olursunuz.

Direkt bir görüşünüz varsa ya da zayıf ta olsa duyma şansınız varsa, şu temel hesabı unutmayın..
Anteni koymayı düşündüğünüz yerde aradaki koaksiyel 1-2 metreden fazla olmayacak şekilde bir deneme yapın.. Eğer duyuyor duyuluyorsanız sorun yok. Daha sonra, çekeceğiniz kokasiyel boyuna göre duyacağınız sinyalin ne kadar düşeceğine yukarıda paylaşılmış olan tablolar yardımıyla bakın. Unutmayın her 3 db sinyal gücünüzü yarı yarıya azaltır.

Bu arada bahçede yani tahminimce alçakta bir anten yerine mümkün olduğunca yüksekte bir anteni her zaman tercih edin. Hatta anteni çatının üzerinde 3-4 metrelik bir boru dikip onun üzerine yerleştirin. Ne kadar yüksek o kadar kapsama alanı iyidir.
Tabii yine dediğim gibi, kullanacağınız koaksiyel tipi ve uzunluğu en az anteniniz kadar kritik bir öneme sahip.

10 metre RG58 duyma ve göndermede 1.3 db yani %30 güç kaybı demektir.
20 metrede kayıp %52
30 metrede %66 ya çıkar.
Bu kaybı engellemek için ya anten dibine bir LNA+PA (alma ve gönderme için güçlendirici) koyacaksınız ya da anteninizi çok daha kazançlı hale getireceksiniz (daha büyük daha çok elemanlı bir anten kullanarak)

Bulunduğunuz noktaya Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinden bakıp rölenin tam konumunu biliyorsanız bir Lİne Of Sight'iniz olup olmadığını görebilirsiniz.
Temel bir kullanım örneğini
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinde yazmıştım.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #12 : 09 Temmuz 2019, 20:52:22 »
Ben Kayseri'nin doğusunda bulunuyorum röle kuzeyde yer alıyor. Aramızda hınzır sıradağları var. İlçede binaya anten şansım yok köyde yer konusunda sıkıntım etraf geniş.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #13 : 09 Temmuz 2019, 21:40:49 »
Dedigim gibi, VHF ve uzeri frekanslarda direk görüş var ise, mesafeler epey uzayabilir.  Ornegin ISS üzerinde bulunan APRS verici 1 watt'lık. Ama en yakin noktasinda 400 kusur km, en uzak noktasinda 1600-1700 km olsa da el cihaziyla bile duyulabiliyor. Cunku arada birsey yok.

Ancak dediginiz gibi arada dag varsa, yuksek kazancli anten, yuksek guc ile kucuk bir ihtimal ulasabilirsiniz.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #14 : 10 Temmuz 2019, 10:36:35 »
Mesafe çok değil (60 km civarında) ama aradaki (bir zamanlar ormanla örtülü olan) Hınzır Dağı'nın yüksekliği de ihmal edilecek bir yükseklik değil. 2500 metre !

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

question
EchoLink ve Bazı Sorular.

Başlatan TB4DEC

3 Yanıt
3932 Gösterim
Son İleti 27 Ekim 2017, 11:34:53
Gönderen: M0IZH
xx
Başlangıç bazı bilgiler cihaz vs.

Başlatan TA8IZB

0 Yanıt
1594 Gösterim
Son İleti 02 Mart 2017, 22:52:33
Gönderen: TA8IZB
clip
ANTENLERİM VE ÇATIDA BAZI MANZARALAR

Başlatan TA2ANS

15 Yanıt
15008 Gösterim
Son İleti 17 Şubat 2011, 20:49:30
Gönderen: TA2ABE
xx
Yeni Başlıyorum - Bazı Konularda yardım.

Başlatan kurguplu

2 Yanıt
2752 Gösterim
Son İleti 22 Temmuz 2016, 15:50:21
Gönderen: TA2OM - 3C3CA