Gönderen Konu: Duoband Yagi 2m/70cm lütfen yardım edin  (Okunma sayısı 2092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Murat Gül
Duoband Yagi 2m/70cm lütfen yardım edin
« : 22 Mayıs 2019, 11:08:09 »
Merhabalar,

Resimdeki anteni yapmak istiyorum fakat ilk denemem olduğu için kafama takılan bir husus var. İşaretlediğim 3. elemanın boyu 973 mm. fakat iki parçadan oluşmakta. Parantez içindeki 12mm sanırım iki parça arasındaki boşluğu belirtiyor. Montajını yaptıktan sonra uçtan uca ölçtüğümde 985 mm gelecek. Mantık doğru mudur? Yanlış mı anlamışım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Anten linki: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6279.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: Duoband Yagi 2m/70cm lütfen yardım edin
« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2019, 18:50:04 »
İyi günler Murat Bey,

Aynen bahsettiğiniz ve resimlerde yer aldığı gibi, 3. eleman balunun ve telsiz hattınızın bağlandığı kutudaki elemanlar. Yani iletken borunun (radiator) toplam uzunluğu 973 mm olacak ve 486,5 mm'lik 2 parça halinde olacak. Aralarında 12 mm'lik boşluk sağlanacak, isterseniz boşluk olarak kullanın istersenizde yalıtkan bir malzeme kullanın, seçim sizin.

73...
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 23 Mayıs 2019, 10:58:36 »
Çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA1RA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 4
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Uygar Atilla
« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2019, 04:49:42 »
Naçizane tavsiyem Moxon Anten de deneyebilirsiniz. 50 ohm empedans değeri olduğundan balun yapmanıza da gerek kalmıyor ve hatta 4mm bakır kablo ile de yapabiliyorsunuz.

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 29 Mayıs 2019, 14:53:18 »
Tavsiyeniz üzerine araştırma yaptım. Moxon Generator programında frekansı girdikten sonra mm olarak ölüleri veriyor fakat kabloların bağlandığı Feedpoint için bir ölçü yok. Bunun bir formülü mü var?

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #5 : 29 Mayıs 2019, 15:20:23 »
Naçizane tavsiyem Moxon Anten de deneyebilirsiniz. 50 ohm empedans değeri olduğundan balun yapmanıza da gerek kalmıyor ve hatta 4mm bakır kablo ile de yapabiliyorsunuz.
Moxon guzel bir antendir. Yapimi da basit, performansi da guzel. Tabii, sordugunuz yagiden daha dusuk bir performansi olacaktir.  Uydu calisacaksaniz, cok farketmeyecektir.

Ancak, bir duzeltme lazim.. Balun sadece 50 ohm harici antenlerde kullanilir diye bir sart yok.
Aksine Balun ozellikle bu tur balanced/unbalanced anten tipleri arasında koaksiyel kablonun da anten gibi davranmasini engellemek amaciyla kullanilir.

Bu yuzden, Murat bey, antenin en dibine (baglantiyi yaptiginiz yere) koaksiyel kablonuzu 2/3 tur  5-6 cm capinda sararak en azindan bir ugly balun yapmanizi tavsiye ederim. Tabii ki bir toroid ile daha iyi olacaktir ama hic olmamasindan iyidir.

Feedpoint icin nasil bir olcu olmasi gerekiyor anlamadim.
İki eleman arasını baglanti noktasını kastediyorsaniz,  minimum olcude yapmaniz gerekir.
1cm civari yeterlidir.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 29 Mayıs 2019, 15:25:44 »
Moxon guzel bir antendir. Yapimi da basit, performansi da guzel. Tabii, sordugunuz yagiden daha dusuk bir performansi olacaktir.  Uydu calisacaksaniz, cok farketmeyecektir.

Ancak, bir duzeltme lazim.. Balun sadece 50 ohm harici antenlerde kullanilir diye bir sart yok.
Aksine Balun ozellikle bu tur balanced/unbalanced anten tipleri arasında koaksiyel kablonun da anten gibi davranmasini engellemek amaciyla kullanilir.

Bu yuzden, Murat bey, antenin en dibine (baglantiyi yaptiginiz yere) koaksiyel kablonuzu 2/3 tur  5-6 cm capinda sararak en azindan bir ugly balun yapmanizi tavsiye ederim. Tabii ki bir toroid ile daha iyi olacaktir ama hic olmamasindan iyidir.

Feedpoint icin nasil bir olcu olmasi gerekiyor anlamadim.
İki eleman arasını baglanti noktasını kastediyorsaniz,  minimum olcude yapmaniz gerekir.
1cm civari yeterlidir.

Bu antene balun yapılmış halide internette mevcut evet. Ne olur ne olmaz bende yapacağım. Feedpoint (canlı uç ve şase) bağlantı aralığını da internette biraz araştırdım. Yansıtıcı ile sürücü arasındaki mesafenin 1/7 si kadar verilmesi yeterliymiş.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #7 : 29 Mayıs 2019, 15:38:50 »

Altini tekrar cizmek istiyorum konu gecmisken.

Balun ozellikle yonlu antenlerde kritik oneme sahiptir.

Balun'Un bir fonksiyonu, anten empedansını 50 ohm'a cekmek (1:2 1:4 1:9 gibi oranlarda yapilabilir..transformer balun denir)
Bir diger fonksiyonu da current balun da denilen, antenin RF cinsinden elektriksel izolasyonunu saglamak
Bu ne demek, anten'in uzerindeki akimlarin dengesizliginden kaynakli olarak, şasi bağlantısı üzerinden koaksiyel kablonun da bir anten elemanı gibi davranmasını engellemek.

Oyle davranırsa ne olur...
1- Koaksiyel boyu antenin SWRsini etkiler. Bu yuzden bazi arkadaslar, anten-cihaz arası koaksiyel boyunun ceyrek dalga boyunun katlari olmasi gerektigini iddia eder. Cunku balun nedir bilmezler..
2- Koaksiyel'in şasi kısmından toplanan enterferans'ın antene ya da cihazınıza gelir. Anten gürültü seviyesi yukselir. balun kullanımı bu gurultunun erişmesini engelleyerek daha gürültüsüz bir anten olmasını sağlar
3- Balun kullanmak Anten'İn elemanları arasındaki yayılımın (yani balanceın) bozulmamasına neden olduğu için antenin radyasyon patterinin bozulmasını engeller. Boylece ozellikle yonlu antenlerde antenin yonunun dogru kalmasını sağlar.

Bu demek değildir ki, balun kullanmazsam anten çalışmaz.
Çalışır.. Ama daha düşük bir verim alırsınız.

Bir not:  Anteninizde 1:4,  1:9 gibi transofrmer balun bile kullansanız hemen arkasına bir de 1:1 balun kullanmanız daha iyi bir sonuc almanızı sağlar.

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #8 : 29 Mayıs 2019, 15:45:28 »
Altini tekrar cizmek istiyorum konu gecmisken.

Balun ozellikle yonlu antenlerde kritik oneme sahiptir.

Balun'Un bir fonksiyonu, anten empedansını 50 ohm'a cekmek (1:2 1:4 1:9 gibi oranlarda yapilabilir..transformer balun denir)
Bir diger fonksiyonu da current balun da denilen, antenin RF cinsinden elektriksel izolasyonunu saglamak
Bu ne demek, anten'in uzerindeki akimlarin dengesizliginden kaynakli olarak, şasi bağlantısı üzerinden koaksiyel kablonun da bir anten elemanı gibi davranmasını engellemek.

Oyle davranırsa ne olur...
1- Koaksiyel boyu antenin SWRsini etkiler. Bu yuzden bazi arkadaslar, anten-cihaz arası koaksiyel boyunun ceyrek dalga boyunun katlari olmasi gerektigini iddia eder. Cunku balun nedir bilmezler..
2- Koaksiyel'in şasi kısmından toplanan enterferans'ın antene ya da cihazınıza gelir. Anten gürültü seviyesi yukselir. balun kullanımı bu gurultunun erişmesini engelleyerek daha gürültüsüz bir anten olmasını sağlar
3- Balun kullanmak Anten'İn elemanları arasındaki yayılımın (yani balanceın) bozulmamasına neden olduğu için antenin radyasyon patterinin bozulmasını engeller. Boylece ozellikle yonlu antenlerde antenin yonunun dogru kalmasını sağlar.

Bu demek değildir ki, balun kullanmazsam anten çalışmaz.
Çalışır.. Ama daha düşük bir verim alırsınız.

Bir not:  Anteninizde 1:4,  1:9 gibi transofrmer balun bile kullansanız hemen arkasına bir de 1:1 balun kullanmanız daha iyi bir sonuc almanızı sağlar.

Çok açıklayıcı bilgiler veriyorsunuz, teşekkür ederim. Aklıma takılan şu kısım. "Anteninizde 1:4,  1:9 gibi transofrmer balun bile kullansanız hemen arkasına bir de 1:1 balun kullanmanız daha iyi bir sonuc almanızı sağlar." Burada 1:4, 1:9 tam olarak nedir? spir sayısı gibi mi?

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #9 : 29 Mayıs 2019, 16:39:15 »
KUllandiginiz antenin empedansina gore empedans bolucu ya da yukseltici bir nevi trafo.
Yani, cogu yagi anten tasarimi 25 ohm'dur.
bu anteni cihaziniza baglamak icin 1:2 balun kullanirsiniz. 25 ohm 'u 50 ohm a cevirir.
Ayni balunu 100 ohm'luk bir anteni 50 ohm a dusurmek icin de kullanabilirsiniz. Ters baglayarak..

Tam 50 ohm a dusurmek te gerekmez.
Ornegin kullandiginiz antenin birkac bin ohm empedansi varsa, bunu en azdindan anten tuner'inizin calisabilecegi bir araliga dusurmek icin yine balun kullanirsiniz.
Endfeed antenler bu tur antenlerdir mesela 1:9 balun ile ya 50 ohm a yakin bir araliga cekersiniz ya da bazi frekanslarda 50 ohm a kadar dusurebilirsiniz..

Bahsettigim ugly balun gibi balunlar ise 1:1 balun diye gecer..
giris cikista empedans degistirmez. daha cok filtre ya da balanced/unbalanced cevrimi  islevi gorur.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #10 : 29 Mayıs 2019, 16:50:23 »
Balunlar konusunda (ve yapimlari) asagidaki link oldukca guzeldir.
İngilizce ama online ceviriciler de kullanilabilir.

Çevrimdışı TA1RA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 4
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Uygar Atilla
« Yanıtla #11 : 07 Haziran 2019, 00:43:33 »
Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim. Benim okuduğum ve izlediğim videolarda balun yapmıyorlardı o yüzden o şekilde söyledim,  yanlış bilgi verdiysem kusura bakmayın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Moxon anten bana göre en kolay antenlerden birisi hem malzeme olarak hem de taşınabilirlik olarak

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
70cm (uhf) ruslan yagi çalışmam..

Başlatan TB3PSU

19 Yanıt
29731 Gösterim
Son İleti 27 Mart 2014, 12:16:33
Gönderen: TA5ACC
clip
2m/70cm 2+2 elemanlı dual band yagi anten

Başlatan TA3AMH

3 Yanıt
9495 Gösterim
Son İleti 06 Haziran 2011, 10:36:02
Gönderen: TA3AMH
xx
70cm PANEL ANTEN YAPIMI YARDIM

Başlatan oselsan

4 Yanıt
5728 Gösterim
Son İleti 09 Ocak 2014, 12:49:15
Gönderen: oselsan
xx
Dual Band 2m 70cm dual (5+8) 13 Eleman Yagi anten çalışmam

Başlatan TA2IKY

0 Yanıt
3876 Gösterim
Son İleti 17 Kasım 2014, 17:17:25
Gönderen: TA2IKY
smiley
13 Eleman Dual Band 2m 70cm Dual (5+8) Yagi Çalışmam.

Başlatan TA2IKY

19 Yanıt
13154 Gösterim
Son İleti 30 Aralık 2014, 12:28:22
Gönderen: TA2OM - 3C3CA