Gönderen Konu: Anten Kablo Boyu  (Okunma sayısı 27990 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5ACC

• TA5AF
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 1
  • TA5AF
  • İsim Soyisim: Cihan Culha
Anten Kablo Boyu
« : 17 Kasım 2010, 20:59:16 »
CB için dalga hesabı sonucu 11 katları şeklinde öneriliyor genelde kablo boyu.

VHF için  , UHF için, özellikle Dual cihaz ve dual anten için önerdiğiniz kablo boyu nedir?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=561.0
TA5ACC > TA5AF (10. Yıl)

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
Ynt: Anten Kablo Boyu
« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2010, 21:04:03 »
11m diyenler velocity factorü dikkate almıyorlar.

( 300 / f ) x velocity factor

f-MHz

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2010, 17:10:49 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
11m diyenler velocity factorü dikkate almıyorlar.

( 300 / f ) x velocity factor

f-MHz
Selamlar bir örnek ile açıklarsanız daha güzel olacak.

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
« Yanıtla #3 : 19 Kasım 2010, 17:21:14 »
300/27.215x 0.66 kablo izolemiz polietilen ise 0.66 yada köpük (foam)ise 0.80 ile çarpılır.=7,27 m olur. yalnız benim bildiğim kadarıyla yarım dalga boyu ve katları alınması gerekiyor,  böylece kablo boyu ise 3,64-7,27-10,91 diye artıyor.doğrumudur arkadaslar?
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2010, 17:35:52 Gönderen: sonmen »
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 19 Kasım 2010, 17:32:47 »
300/27.215x 0.66 kablo izolemiz polietilen ise 0.66 yada köpük (foam)ise 0.80 ile çarpılır.=7,27 m olur. yalnız benim bildiğim kadarıyla yarım dalga boyu ve katları alınması gerekiyor, ayrıca ışık hızını da 285 olarak almamız gerekmiyormu? 300x0.95=285  0.95 nereden çıktı diyor isek radyo dalgaları kablo ve metal üzerinde ışık hızı ile gidemezmiş orada oluşan kayıpdan çıkıyor. böylece kablo boyu ise 3,64-7,27-10,91 diye artıyor.
Işık hızı konusunda haklısın benimde bildiğim bu.En azından o dönemlerde bu mantık ile yapmıştır kablo boyunu.

Çevrimdışı TA5ACC

• TA5AF
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA5AF
« Yanıtla #5 : 19 Kasım 2010, 17:39:55 »
UHF VHF ve dual için de yanıt alabilir miyiz?

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 19 Kasım 2010, 17:43:18 »
dual band olunca işler karışıyor aynı kablodan örneğin:144,975 mhz ve 439,400 mhz alınıyor ve veriliyor.bu konuda fikri olan varmı? bana sorarsanız monoband olarak alınan swr oranı hiç bir zaman elde edilemez.hem kablodan ,hemde antenden.. zati düşüncem 145-440 mhz için ayrı ayrı hesaplayıp yakın denk gelen boyda mesela vhf 7,51m uhf için 7,64m arasında boy uzunlukta kablo kullanarak denemek lazım tabii ki güzel bir swr metre ile, başka fikri olan?
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2010, 17:58:10 Gönderen: sonmen »

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 19 Kasım 2010, 17:54:44 »
Dual band için frekansların ortalaması alınabilirmi? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 19 Kasım 2010, 18:50:52 »
yani 440+145=585/2=292.5 mhz e göre kablo boyunu ayarlayıp denemek lazım.ve bence bu iyi bir fikir.73

Çevrimdışı TA5ACC

• TA5AF
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA5AF
« Yanıtla #9 : 19 Kasım 2010, 21:19:22 »
Aramızda çoğu kişinin elinde dual cihaz ve dual anten var. Herkes kablo boyunu kafasına göre mi ayarladı şimdiye kadar?

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 20 Kasım 2010, 01:03:53 »
arkadaslar swr olayında bence önce anten,sonra kablo boyu geliyor.eğer anten çalışacağı frekansa göre çok iyi ayarlamış ise kablo boyunun az bir etkisi kalıyor.tabii ki boşverin hesabı kitabı kafanıza göre bağlayın geçin demiyorum..ayrıca dual band güçlü cihazlar kullanan arkadaşlarımızdan bir yanıt alsak diyorum.kabloyu nasıl ayarladılar?elimde uhf band da ölçüm yapabilen swr metre olmadığı için yorum yapamıyorum,yoksa hemen frekansların ortalamasına göre kabloyu ayarlayıp denemelere başlardım ve bu konuyu çözerdim.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2010, 01:09:53 Gönderen: sonmen »

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 20 Kasım 2010, 01:39:03 »
yani 440+145=585/2=292.5 mhz e göre kablo boyunu ayarlayıp denemek lazım.ve bence bu iyi bir fikir.73

ortalama şöyle uygun olabilir: 440/2+145/2= 220+72.5
                                                                     = 295.5/2
                                                                     = 146,25   tabi bu çıkan sonuç tesadüftür. böyle ortalama olur ama olmaz, dual band kullananalar çihazlarında otomatik anten tunung düğmesi var ayarlıyor, bazı cihazlarda çift anten çıkışı var kablo ikisindede aynı anten farklı, hiç biri yoksa tek kablo kullanıyorsak swr yi macht etmek gerekir buda sadece bir banda mümkün kısacası fazla kabloyu uzunluğu önemli değil bobin şeklinde antenin dip kısmına rulo yapacak şekilde swr kontrol edilir. swr nin tutuğu yerde rulo bobin yapma bırakılır. ayar böylece biter konu bu kadar basit ve balun sistemide bu şekilde ortaya çıkmıştır.  dikkat ederseniz bazı resmi dairelerde karakollar belediye, jandarma gibi çatıların anten dibinde ya adamlar fazla kabloyu kesmemişantenin dibinde bırakmış gibi düşünürüz aslında orad yapılan işlem swr nin macht edilmesidir. böylece istenilen frekansta çıkış kaybı olmadan iletişim sorunsuz yapılır.

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 20 Kasım 2010, 06:38:31 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi

A: DIŞ PLASTİF KILIF
B: BAKIR KALKAN DOKUMA (SIRÇIL)Yada kimi kırçıl der
C: İÇ DİELKTİRİK YALITKAN
D: BAKIR ÇEKİRDEK (RF GİRİŞ NOKTASI)

Kabloyu böyle tanımlarsak yaşadığım deneyimleri aktararak devam etmek isterim VF de denilen VELOCİTY FACTOR denilen DALGA YAYILIM HIZI veya VOP Daha detaya girmeyeceğim. formüller vb.gibi, sayın TA2CMC hocamızında bahsettiği üstünde durmamız gereken bir konu ancak hava sıcaklığının değişmesi,yani hava sirkilikasyonu diyelim bu formüleri de etkiler şöyleki sıcak havalarda hepimiz ilk okullarda elektirik tellerinin sarktığını ,soğuk havalarda gerildiğini öğrendik, işte mesele burda başlıyor SWR hikaye KABLONUN UZUNLUĞU hikaye ve KABLONUN Nsn denilen HIZI HİKAYE Oluyor burada Kimsenin bilmediği yada atladığı MEGER  meselesi devreye giriyor. megeri başka bir konu içerisinde açıklayacağım. öncelikle elektromanyetik dalgaların mıknatıslandığını ve frekansları boğduğunu bilmemiz gerekir örnek; elektromanyetize olmuş bir kabloya isterse on (10cm )uzunluğunda olsun RF girdiği yani yukarideki resimde Okla gösterilen D, çıkış uçunda hiç bir sonuç vermez kabloda kısa devre ve açık devre yok kablo sağlam aslında elektromanyetize olmuş yani FREKANSI BOZULMUŞ BİR KABLO tablosu ile karşılaşırız SWR ve başka arızaların adresine gitmeye çalışırız aslında kablo +ve- toleransındaki çalışma frekansını kaybetmiştir.  hava sirkilikasyonu dediğimiz sıcak-soğuk hava şartları yukarıdaki resimde C İç yalıtkanı eriterek , D bakır rf girişininin çapını bozmuştur şimdi bunu anlatmak zor ama şöyle anlatayım elektronikte düz bir teli ölçerseniz kısa devre görürsünüz, amam bu teli bir kurşun kalemle bobin yaparsanız ohm dediğimiz omaj meydana gelir. yani; 220 volt pirize helezon şeklinde sardığımız teli iki uçundan bağlarsak  ısı yayarak yanar ve bizi ısıtır, bugünki bildiğimiz elektirikri ısıtıcılar aynen bu şekilde çalışmakta ama: elektirkli ısıtıcıdaki  bobin şeklindeki teli dümdüz açarsak  ve tekrar 220 ye takarsak sigorta aTar  YANİ  BURDA sağ el kuralı dediğimiz mesele ön plandadır SAĞ EL KURALINI yİNE BAŞKA  KONULAR İÇERİSİNDE AÇIKLAYACAĞIM.  sonuç OLARAK: kablonunu orta damarının kırılmadan dümdü olması gerekir yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı empedans düşüklüğü yada yüksekliği yapar frekansı boğar ayrıca dış yalıtkan maddesi olan yukarıdaki şekilde A nın türkiyede kullanılan plastik hammaddesi PETKİM TARAFINDAN  sağlanıyor buplastik hammaddesi kablolarda kullanılmıyoyor maliyeti düşürmek açısından bu da şu sorunları yol açıyor dinlemede kablodan diğer alakası olmayan yerden enterferans yani sarkma alıyor veya alakası olmayan TV gibi yerlere çıkışta sarkıyor.bu frekanssız formülsüz yaşanan bilgilerimdir anlattıklarım sizlere faydalı olmuştur sanıyorum  ben burada sizlere formül yerine yazılı anlatmayı uygun gördüm şöyleki bilgilerin tamamı  formüle dayalı ve elektronhik alt yapısı gerektiriyor  çoğunuz yada azınız bu bilgiye sahip  BENDE HAK DİLİ İLE HERKEZİN ANLAYACAĞI BİR ŞEKİLDE  YAZMAYA ÇALIŞTIM bu bilgiler sizlere ışık tutar ,araştırır geliştirir daha iyisini başarabilirsiniz inşallah hepinize kolay gelsin

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 20 Kasım 2010, 06:54:59 »
arkadaslar swr olayında bence önce anten,sonra kablo boyu geliyor.eğer anten çalışacağı frekansa göre çok iyi ayarlamış ise kablo boyunun az bir etkisi kalıyor.

burada sonmen in anlattığı aslında ANAHTAR cümleyi ifade ediyor herşey antende bitiyor transmisyon hattı dediğimiz kablo ikinci plana düşüyor 144Mhz çalışacak arkadaşlar antenin  dorğru ölçüde olmasını dikkate almalılar.

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #14 : 20 Kasım 2010, 15:01:48 »
Değerli arkadaşlar.Ben en başa dönerek vhf ve uhf de ortak uzunluk olayına değinmek istiyorum.Fazla formül ve detaya girmeden bu ortak boyun
68.3 cm olduğunu söylerim.Hemde devamlı kullandığımız  hesab yöntemide budur.68.3cm  in tek kat sayıları.Şu anda vhf ve uhf rulemiz aynı hesab
ölçüleriyle çalışmaktalar.68.3cm  145mhz ve 435 mhz in ortak hesabıdır.145x3=435  İsteyen arkadaşlar dahada hassas hesablar yapabilir.
ben sadece 68.3cm boyunun vhf ve uhf ortak değeri olduğunu anlattım.Aynı değer vhf de 1/2 dalganın ölçüsüdür.yani tek kat sayısı,aynı değer
uhf nin 3x1/2 sidir.22.76cm.Bu hesablar klasik .66 velo. ya sahib PET kablolara,Yani( rg 58 veya rg 213-214 ) e göre yapılmıştır....
KORSAN

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
DUAL BAND ANTEN KABLO BOYU

Başlatan Ta3er

1 Yanıt
5943 Gösterim
Son İleti 14 Ocak 2012, 20:39:40
Gönderen: TA3DN
xx
Swr Metre için kablo boyu

Başlatan TA3V

8 Yanıt
12748 Gösterim
Son İleti 12 Aralık 2014, 18:23:54
Gönderen: cevat köroğlu
topicsolved
Çatı anteni 50 ohm kablo boyu kaç metre olmalıdır?

Başlatan TA3XM

25 Yanıt
33836 Gösterim
Son İleti 03 Ocak 2018, 00:23:56
Gönderen: TA3CB
xx
TELSİZ RöLERİNDE KABLO CİNSİ EBATLARI VE STANDART BOYU NEDİR?

Başlatan MURTAZA2023

9 Yanıt
8606 Gösterim
Son İleti 16 Ağustos 2012, 22:50:13
Gönderen: TA4AHE
question
ANTEN BOYU.

Başlatan P.M.R

3 Yanıt
5408 Gösterim
Son İleti 06 Kasım 2012, 17:31:04
Gönderen: P.M.R