Gönderen Konu: Anten Kablo Boyu  (Okunma sayısı 27986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5ACC

• TA5AF
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 1
  • TA5AF
  • İsim Soyisim: Cihan Culha
Ynt: Anten Kablo Boyu
« Yanıtla #15 : 20 Kasım 2010, 15:04:18 »
68.3 ün tek kat sayıları demişsiniz. Her katı olur mu sadece Tek sayı mı olacak yoksa tek sayı ile çarpımı mı, 1-3-5 gibi... Yoksa katı olması yeterli mi?
TA5ACC > TA5AF (10. Yıl)

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #16 : 20 Kasım 2010, 15:14:45 »
Arkadaşlar.O kadarını zaten biliyorsunuz.Dediğiniz gibi 68.3 cm in 1-3-5 vs tek katları olarak gider.Ama bilhassa uhf de rg 58 kablo çok kayıblıdır.
Kayıblarıda göz önünde bulunduralım.Bu arada Elektro manyetize olmuş kabloyu anlıyamadım.Aşırı ısıdan orta kesiti özelliğini kaybetmesini anladım
ama bakırın nasıl elektromanyetize olduğunu ve bozulduğunu anlıyamadım .kusuruma bakmayın.
KORSAN

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #17 : 20 Kasım 2010, 20:00:59 »
Mehmet slm anlaşıdığı üzere teknik çok ilerlemiş .bu forumda yazı yazan afaki fikirlere sahip iki arkadaş vardı biri gitti biri kaldı . Ben şahsen bunların yüzünden bildiklerimide unutmak üzereyim .Sende bende bu  mesleğe çok emek verdik.Anlaşılan DAHA ÇOK ANLIYAMAYACAĞIMIZ KONU OLUCAKTIR 73
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

TB2PIU
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 21 Kasım 2010, 02:35:40 »
SELAMLAR Bu konuyu iyi ce bır acarmısınız
(bakırın nasıl elektromanyetize olduğunu ve bozulduğunu anlıyamadım) yazısının sorusunu goremedigimiz için böyle cevap verilmiş.bu konun sorusunu göremedigimiz için ve bakırın neye ve hangi işleme  maruz kaldıgını nasıl elektromanyetize oldugunu .Heralde bilen arkadaşlar varsadır .
Bi zahmet konuyu açsınsorusunu görmediginiz ve bir arkadaşın bu cevabına
(bu forumda yazı yazan afaki fikirlere sahip iki arkadaş vardı biri gitti biri kaldı . )boyle çok bildik
kelimeler sarf etmesin .Elektronik dünyası her saniye gelişen ve hiç beklenmedik olaylarla doludur bu nu yazacagınıza .Bir araştırma yapıp forma sunmanız daha iyi degilmi?Sizin bu yazınız yüzünden amatör ve bu işe merak salmış arkadaşlar sizin ve sizin gibiler yüzünden forma ugramaz yazı ve görüşlerini bildirmez oluyorlar.soruyu görün biliyorsanız cevaplayım o da olmadı internet denen bir şey var araştırın o da olmadı bilenlere sorun  elektronik alanda olmanız demek biliyorum anlamına gelmez araştırma ve geliştirme ister.
SİTE SAHİBİNİN AFFINA SIGINARAKTAN .
TB2PIU
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2010, 02:38:46 Gönderen: TB2PIU »

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #19 : 21 Kasım 2010, 02:40:44 »
Arkadaşlar konuyu dağıtmadan devam edelim.Mesajlarınızı konudan ayırmak zorunda kalacağım.Lütfen..Bu jenarasyon mesajlarınızı özel mesaj bölümünden yazın.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
SELAMLAR Bu konuyu iyi ce bır acarmısınız
(bakırın nasıl elektromanyetize olduğunu ve bozulduğunu anlıyamadım) yazısının sorusunu goremedigimiz için böyle cevap verilmiş.bu konun sorusunu göremedigimiz için ve bakırın neye ve hangi işleme  maruz kaldıgını nasıl elektromanyetize oldugunu .Heralde bilen arkadaşlar varsadır .
Bi zahmet konuyu açsınsorusunu görmediginiz ve bir arkadaşın bu cevabına
(bu forumda yazı yazan afaki fikirlere sahip iki arkadaş vardı biri gitti biri kaldı . )boyle çok bildik
kelimeler sarf etmesin .Elektronik dünyası her saniye gelişen ve hiç beklenmedik olaylarla doludur bu nu yazacagınıza .Bir araştırma yapıp forma sunmanız daha iyi degilmi?Sizin bu yazınız yüzünden amatör ve bu işe merak salmış arkadaşlar sizin ve sizin gibiler yüzünden forma ugramaz yazı ve görüşlerini bildirmez oluyorlar.soruyu görün biliyorsanız cevaplayım o da olmadı internet denen bir şey var araştırın o da olmadı bilenlere sorun  elektronik alanda olmanız demek biliyorum anlamına gelmez araştırma ve geliştirme ister.
SİTE SAHİBİNİN AFFINA SIGINARAKTAN .
TB2PIU

Mehmet slm anlaşıdığı üzere teknik çok ilerlemiş .bu forumda yazı yazan afaki fikirlere sahip iki arkadaş vardı biri gitti biri kaldı . Ben şahsen bunların yüzünden bildiklerimide unutmak üzereyim .Sende bende bu  mesleğe çok emek verdik.Anlaşılan DAHA ÇOK ANLIYAMAYACAĞIMIZ KONU OLUCAKTIR 73

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #20 : 21 Kasım 2010, 21:21:03 »
elektromanyetize olmuş bir kabloya isterse on (10cm )uzunluğunda olsun RF girdiği yani yukarideki resimde Okla gösterilen D, çıkış uçunda hiç bir sonuç vermez kabloda kısa devre ve açık devre yok kablo sağlam aslında elektromanyetize olmuş yani FREKANSI BOZULMUŞ Bİ....       

Arkadaşlar ilgiliyazının 2 satırını buraya koydum,yazı oldman arkadaşımızın bu bölümün 1 sayfasındadır.Gerçekten bilmediğim ve öğrenmek istediğim
bir konu.Bu konuda bilgi sahibleri yazsın bizde öğrenelim.

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 21 Kasım 2010, 22:11:35 »
Degerli büyüğüm sayın hocam TA3CB;
Şöyle bir örnekle başlarsam her doktor herşeyi bilmez BRANŞ lara ayrılmıştır. Göz doktoru,beyin doktor,kulak-burun-bogaz vb gibi herkez kendi bıranşını yapar ve alanında çalışmasını ilerletir diğer alanlarda altyapı için bilgi sahibi olur göz doktoru gidip beyin ameliytı,kalp ameliyatı bilir ama yapmaz,ELEKTRONİK alanıda aynıdır, 50 yıllık bir TV tamircisi elektroniği çok iyi bilir ama %99 u telsiz tamirini bilmez her elektronikçi herşeyi yapabilmesi için yaşının ilerlemesi ve her alanda çalışması gerekir. Doktorlarda 2 şer yıl aralıklarla çeşitli dalda çalışır yaş olur 60 artık profesör olmuştur bizim elektronik mesleğinde profösör olma gibi bir ünvanımız yok yaptığımız birtakım mesleki ve ticari çalışmalarımızda bu konular hakkında deniyim kazanıyoruz.  Elektomanyetize konusunda çok durumla karşılaştım burada kablonun elektromanyezi olması ARTI(+) VE EKSİ(-) toleransta çalıştığını yani 50 Ohm kablonun atıyorum 20 ohm düşeceğini 70 ohm çıkacağını söyledim. Yıllarca anten işi yapan arkadaşlar bilir bir tv yayını alabilmek için 5 kattan 2 kata kablo çeker ama resim karlıdır bazı yayınlar çıkar bazı yayınlar çıkmaz kabloyu ölçersiniz ne kısa devre var ,nede bir kopuk çözüm kablo değiştirilir.İŞTE ÇÖZDÜK  der ama hiç birşeyi çözmemişlerdir. bu sorunun neden kaynaklandığını araştırmamışlardır. Bende biraz arkadaşlar araştırsın bakalım dedim merdivenleri biraz basamak atlamadan çıkmasınlar istedim. Yüksek vatlı verici kullanınlarda bilir o böülmde yüksek çıkış sonucu bir manyetik alan oluşmuşur orada ne başka verici nede başka cihaz çalışır eski cihaz oraya rezorans olmuştur. Konunun devamı var hatta çok ilerini spekturum analayzır ve radyasyon ölme cihazları ile tespit edip alan temizlenir,bu gün çoğu tv tamircisinin bildiği demanyatize bobini sayesinde bunu da öğrenmiş olduk,kablonun plastiği mıknatıslandığı için kablodan yüksek frekans geçemez yani RF 10 CM Lik kablonun uçundan GİRER ama ÇIKMAZ burada konu kablo olduğu için onun üzerinde değiniyorum bizim elektronik meselesindeki konumuz ve BRANŞIMIZ RF  yani RADYO FREKANSI dır konuyu buradan toparlayacak arkadaşlarda varsa paylaşımlarını beklerim.
Atladığım yada yanıldığımız yer ne olabilir sizce?
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2010, 22:25:55 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı cevat köroğlu

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: cevat köroğlu
« Yanıtla #22 : 26 Aralık 2014, 12:02:51 »
Dual band için frekansların ortalaması alınabilirmi? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
dual band olunca işler karışıyor aynı kablodan örneğin:144,975 mhz ve 439,400 mhz alınıyor ve veriliyor.bu konuda fikri olan varmı? bana sorarsanız monoband olarak alınan swr oranı hiç bir zaman elde edilemez.hem kablodan ,hemde antenden.. zati düşüncem 145-440 mhz için ayrı ayrı hesaplayıp yakın denk gelen boyda mesela vhf 7,51m uhf için 7,64m arasında boy uzunlukta kablo kullanarak denemek lazım tabii ki güzel bir swr metre ile, başka fikri olan?
Kablonzun hız faktörü mono veya dual bandın, herhangi birine göre hesaplanmıiş ise, kablo boyuda ona göre kesilmişse, o kablo her iki bant içinde kullanılır, ve hiç bir fark olmaz.cevat köroğlu.

Çevrimdışı TA5ACC

• TA5AF
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 1
  • TA5AF
  • İsim Soyisim: Cihan Culha
« Yanıtla #23 : 26 Aralık 2014, 12:06:31 »
Kablonzun hız faktörü mono veya dual bandın, herhangi birine göre hesaplanmıiş ise, kablo boyuda ona göre kesilmişse, o kablo her iki bant içinde kullanılır, ve hiç bir fark olmaz.cevat köroğlu.

Konu açılış tarihi : 17 Kasım 2010

Yine de teşekkürler Cevat bey. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı cevat köroğlu

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: cevat köroğlu
« Yanıtla #24 : 26 Aralık 2014, 12:15:29 »

Yine de teşekkürler Cevat bey. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

ben sitenizde yeniyim, ikincısı konuya haylı zamandır cevap verilmediği yazıyordu bu vesile ile yazdım, iyi günler cevat köroğlu.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
DUAL BAND ANTEN KABLO BOYU

Başlatan Ta3er

1 Yanıt
5943 Gösterim
Son İleti 14 Ocak 2012, 20:39:40
Gönderen: TA3DN
xx
Swr Metre için kablo boyu

Başlatan TA3V

8 Yanıt
12746 Gösterim
Son İleti 12 Aralık 2014, 18:23:54
Gönderen: cevat köroğlu
topicsolved
Çatı anteni 50 ohm kablo boyu kaç metre olmalıdır?

Başlatan TA3XM

25 Yanıt
33831 Gösterim
Son İleti 03 Ocak 2018, 00:23:56
Gönderen: TA3CB
xx
TELSİZ RöLERİNDE KABLO CİNSİ EBATLARI VE STANDART BOYU NEDİR?

Başlatan MURTAZA2023

9 Yanıt
8606 Gösterim
Son İleti 16 Ağustos 2012, 22:50:13
Gönderen: TA4AHE
question
ANTEN BOYU.

Başlatan P.M.R

3 Yanıt
5408 Gösterim
Son İleti 06 Kasım 2012, 17:31:04
Gönderen: P.M.R