Gönderen Konu: El telsizi ile menzil  (Okunma sayısı 16635 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Ayberk Halaç
El telsizi ile menzil
« : 29 Nisan 2016, 17:31:55 »
Merhabalar,
Elimde 1 adet Baofeng uv-5r ve wouxun kg-uv8d var. Özel antenim yok. Amacım ISS ile görüşme sağlamak ve uzun menzilli 20 metre bandında konuşmak. ISS olup olmaması aslında önemli değil. Benim sizlere sorum elimdeki telsizler ile kendi portatif antenimi yaptıgımda ne kadar menzilde görüşme yapabilirim? El telsizi ile rölesiz ne kadar uzaklara gidebilirim. Elimdeki telsizler için VHF de ne tür anten kullanmam gerekir. Bu antenlerin farklılıkları nelerdir dipol açık kapalı yarım çeğrek vs vs. Bu konular hakkında bilgisi olan bir abimiz kardeşimiz yardımcı olur ise çok memnun olurum. Uzun menzil için nasıl anten yapabilirim?

İstediğim anten parçalara ayrılabilecek elde portatif olabilen bir anten olmalı arabama atıp istediğim yerde takıp kullanabilmeliyim.
Teşekkürler herkese iyi forumlar iyi günler 73
Ayberk Halaç

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5237.0
Bilgisayar Mühendisi

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: El telsizi ile menzil
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2016, 19:14:57 »
Merhaba,

Merak iyidir.

Sahip olduğunuz el telsizleri ile 20 metre (kısadalga) bandında görüşemk mümkün değil. Zira elinizdeki cihazlar VHF(144 MHz/2 metre) ve UHF (430 MHz/70 cm) bantlarında çalışır.

El telsizi ile rölesiz menzil konusu biraz kapsamlı. Şehir içinde çok bir şey beklemeyin. VHF/UHF sinyalleri bir engele çarptığında yansımadığından menzil sınırlı. Düz alanda değişik, dağlık alanda değişik.

Küçük bir cihazı denemiş ve kısaca yazmıştım. Bakma fırsatı bulabilirseniz, orada el telsizleri ile yaptığım denemelere de değiniyorum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Dipol: iki kollu demek. iki gerilmiş teli düşünün.
Yagi: önünde ve arkasında yansıtıcı ve yönlendirici elemanlar olan çok telli dipolü düşünün.

Çeyrek, yarım vs ise antenin boyuyla ilgili. 300.000 (ışık hızı) bölü frekans : örneğin 300.000/145000= 2,06 metre Bu nedenle Vhf için 2 metre bandı deniyor. Yarısı 1 metre -bunlar çok kaba hesaplar- onun da yarısını aldık mı uygun anten uzunluğunu buluyoruz.

Hangi frekansta çalışırsanız çalışın, uzun menzil elde etmek istiyorsanız yönlü anten kullanmak zorundasınız (röle kullanmak hariç). Yönlü antenler arasında ise yagi, delta loop, cubical quad vs diye türevleri var. Google'da bu sözcüklerden birini yazıp arama yaptırırsanız, bir sürü görsel göreceksiniz.

VHF/UHF antenleri zaten (eğer üç dört anteni birbirine bağlayarak yön etkisini artıracak şekilde bir kombinasyon yapmadıysanız) zaten "kompakttır". Antende önemli kurallardan biri de mümkün olduğunca yüksekte olmasıdır. Arabaya atacağınız diyelim ki üç beş elemanlı VHF yagiyi de şöyle bir kaç metre yükseltebilirseniz, daha iyi sonuç alırsınız.

Bakın mezoradan bile yagi anten yapan var Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Antenler konusunda  hamuniverse.com da  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap iyi bir kaynaktır.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2016, 20:41:08 »
Merhaba,

Merak iyidir.

Sahip olduğunuz el telsizleri ile 20 metre (kısadalga) bandında görüşemk mümkün değil. Zira elinizdeki cihazlar VHF(144 MHz/2 metre) ve UHF (430 MHz/70 cm) bantlarında çalışır.

El telsizi ile rölesiz menzil konusu biraz kapsamlı. Şehir içinde çok bir şey beklemeyin. VHF/UHF sinyalleri bir engele çarptığında yansımadığından menzil sınırlı. Düz alanda değişik, dağlık alanda değişik.

Küçük bir cihazı denemiş ve kısaca yazmıştım. Bakma fırsatı bulabilirseniz, orada el telsizleri ile yaptığım denemelere de değiniyorum.

Dipol: iki kollu demek. iki gerilmiş teli düşünün.
Yagi: önünde ve arkasında yansıtıcı ve yönlendirici elemanlar olan çok telli dipolü düşünün.

Çeyrek, yarım vs ise antenin boyuyla ilgili. 300.000 (ışık hızı) bölü frekans : örneğin 300.000/145000= 2,06 metre Bu nedenle Vhf için 2 metre bandı deniyor. Yarısı 1 metre -bunlar çok kaba hesaplar- onun da yarısını aldık mı uygun anten uzunluğunu buluyoruz.

Hangi frekansta çalışırsanız çalışın, uzun menzil elde etmek istiyorsanız yönlü anten kullanmak zorundasınız (röle kullanmak hariç). Yönlü antenler arasında ise yagi, delta loop, cubical quad vs diye türevleri var. Google'da bu sözcüklerden birini yazıp arama yaptırırsanız, bir sürü görsel göreceksiniz.

VHF/UHF antenleri zaten (eğer üç dört anteni birbirine bağlayarak yön etkisini artıracak şekilde bir kombinasyon yapmadıysanız) zaten "kompakttır". Antende önemli kurallardan biri de mümkün olduğunca yüksekte olmasıdır. Arabaya atacağınız diyelim ki üç beş elemanlı VHF yagiyi de şöyle bir kaç metre yükseltebilirseniz, daha iyi sonuç alırsınız.

Bakın mezoradan bile yagi anten yapan var Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Antenler konusunda  hamuniverse.com da  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap iyi bir kaynaktır.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. 2 metre yazıcaktım 20 yazmışım zaten 2 yi dinlemek istiyorum. Bazı antenler yuvarlak simit şeklinde birde sizin bu fotoğrafta attığınız antenler var. Benim VHF de uzun menzil görmem için gereken antenler sizin saydıgınız gibi. Boş arazi düzlük frekans karışmıyor ses kirliliği yok max menzil ne kadar çıkabilirim 5W ı 50 Watt çıkışa çıkartsam 30 km görebilme şansım var mı ?

Çevrimdışı TA3LOS

• Vatan Sevdalısı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Ölümlü Dünya, Ölümlü İnsan...
  • İsim Soyisim: Onur ŞENSU
« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2016, 22:55:49 »
Öncelikle belirtmeden geçemeyeceğim ki Ersoy Bey gerçekten çok güzel, bilgilendirici bir cevap yazmış. Teşekkürlerimi sunuyorum.

Naçizane tecrübemi aktarayım; bende Baofeng UV-5RE+ kullanıcısıyım anteni üzerinde gelen anten ve VHF bandı 145.500 frekansında Bornova gibi bir merkezde 4 Watt ile (Kullanım kılavuzunda yazan) 4.6 kilometreden simplex (rölesiz) 5-5 görüştüm. Belki daha uzağa da çekebilirdi bilmiyorum ama çok artacağını da düşünmüyorum. Baofengin kalitesi bir yere kadar...

73

Edit: İmla Düzeltmesi.
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2016, 22:58:29 Gönderen: TA3LOS »
* * Her Şey VA(TA)N İçin * *

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2016, 23:59:51 »
Öncelikle belirtmeden geçemeyeceğim ki Ersoy Bey gerçekten çok güzel, bilgilendirici bir cevap yazmış. Teşekkürlerimi sunuyorum.

Naçizane tecrübemi aktarayım; bende Baofeng UV-5RE+ kullanıcısıyım anteni üzerinde gelen anten ve VHF bandı 145.500 frekansında Bornova gibi bir merkezde 4 Watt ile (Kullanım kılavuzunda yazan) 4.6 kilometreden simplex (rölesiz) 5-5 görüştüm. Belki daha uzağa da çekebilirdi bilmiyorum ama çok artacağını da düşünmüyorum. Baofengin kalitesi bir yere kadar...

73

Edit: İmla Düzeltmesi.

bende karşıyakadayım fakat amacım şehir merkezinden ziyade örnek vermek gerekirse çiğli foça arası konuşmak gibi düşünebilirsiniz. Röle kullanımı yapmadan direct connection ile en performanslı hangi anteni kullanmalıyım. Hocamız çok iyi açıklamış fakat bana daha spesifik bilgiler lazım. 145.000 frekansında en performanslı anten nasıl olmalıdır? El telsizim ile maksimum range ne kadar çıkabilirim? Bazı konularda 80 100 km konuşanlar gördüm rölesiz bu nasıl olabiliyor. Bu konularda yardımcı olursanız cok memnun olurum. Bu konular hakkında bilgim çok çok az.
Teşekkürler tekrardan

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2016, 13:05:18 »
Uzun mesafe nokta atışı için tek çare YAGI antendir. Yagi antende çubuk sayısı ne kadar çoksa verimi de o kadar artar. işi daha da abartıp özellikle ISS ile görüşeceğim dersen STACKET YAGI denen birbirine bağlı 2 - 4 adet yagi anten kullanabilirsin, Karşıyakadan ayda yürüyen astronotun ayak sesini duyarsın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tabi bunları belirli hesapları ölçüleri var.

Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA3LOS

• Vatan Sevdalısı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2016, 15:00:24 »
Simplex el telsiziyle 80-100 kilometre elinizdeki telsizlerle Konya Ovasında bile mümkün değil. Daha kaliteli bir telsizle dahi çıkışınız 5 Watt ile sınırlı olacağı için sanmıyorum.

Ancak TA3LSD Beyefendinin de dediği gibi bu sabit bir VHF cihaz ve verimli bir antenle söz konusu olabilir.

Siz çağrı işareti aldıktan sonra buradan görüşelim müsait olduğumuzda 145.000'da simplex deneyelim. El telsizinizle bana kadar çıkabilirseniz bence telsiziniz kaliteli demektir.

Naçizane tavsiyem bu işi yavaştan başlayarak öğrenmeniz. Deniz derya bir hobi... Bir anda yükleyince kafa allak bullak olabiliyor (Test edildi onaylandı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ).

Çağrı işaretiniz gelsin, deneme yanılma ile beraberce öğreniriz.

73

Çevrimdışı TA2OMG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Ömer GENÇAY
« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2016, 16:35:58 »
Herkese merhabalar,
Ben de geçtiğimiz hafta sınava girerek A sınıfı belge kazandım. Çağrı işaretimi bekliyorum ve bu sırada başlangıç için Baofeng UV-82 HP modelini satın aldım. Şu anda kullanım kılavuzunu ve Ham Radio for Dummies adlı kitabı okumakla meşgulüm. Çağrı işaretim belli olduktan sonra İstanbul Ataşehir'de bu telsizle neler yapabilirim, başlangıç seviyesi için bu model nasıldır gibi sorular icin siz tecrübeli arkadaşlarımızdan ve abilerimizden fikirlerinizi alabilirsem çok mutlu olurum. Hepinize iyi günler dilerim.

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #8 : 30 Nisan 2016, 18:21:22 »
Uzun mesafe nokta atışı için tek çare YAGI antendir. Yagi antende çubuk sayısı ne kadar çoksa verimi de o kadar artar. işi daha da abartıp özellikle ISS ile görüşeceğim dersen STACKET YAGI denen birbirine bağlı 2 - 4 adet yagi anten kullanabilirsin, Karşıyakadan ayda yürüyen astronotun ayak sesini duyarsın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Simplex el telsiziyle 80-100 kilometre elinizdeki telsizlerle Konya Ovasında bile mümkün değil. Daha kaliteli bir telsizle dahi çıkışınız 5 Watt ile sınırlı olacağı için sanmıyorum.

Ancak TA3LSD Beyefendinin de dediği gibi bu sabit bir VHF cihaz ve verimli bir antenle söz konusu olabilir.

Siz çağrı işareti aldıktan sonra buradan görüşelim müsait olduğumuzda 145.000'da simplex deneyelim. El telsizinizle bana kadar çıkabilirseniz bence telsiziniz kaliteli demektir.

Naçizane tavsiyem bu işi yavaştan başlayarak öğrenmeniz. Deniz derya bir hobi... Bir anda yükleyince kafa allak bullak olabiliyor (Test edildi onaylandı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ).

Çağrı işaretiniz gelsin, deneme yanılma ile beraberce öğreniriz.

73

5W çıkış yapmıcam telsiz 5W cıkıyor fakat ben anten çıkışını 50 75W a çıkarmayı düşünüyorum. Çıkarmak kolay oluyormu emin degilim fakat normal 5W ı 75W a çıkaran devrem elimde hazır var telsizde nasıl olur bilemem. Peki şöyle bir sorum var Röleler Yatay düzlemde mi dalga yolluyor dikey de yolluyor mu

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #9 : 30 Nisan 2016, 18:21:47 »

Bu anteni el telsizi ile kullanabilirmiyim

Çevrimdışı TA2UME

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: akcan umut
« Yanıtla #10 : 30 Nisan 2016, 23:03:30 »
ben baofeng gt3 el cihazı ve kendi üzerinden gelen anten ile, istanbul kartal'dan bozüyük rölesine (120 km mesafe) ve bursa uludağ'dan düzce rölesine (200 km mesafe) girdim. %70-75 olarak değerlendirdiler sinyalimi

Çevrimdışı TA2LJS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Mustafa Kemal Atatürk
  • İsim Soyisim: Can Konca
« Yanıtla #11 : 30 Nisan 2016, 23:47:16 »
Selamlar, çağrı işaretimi beklerken ve bulunduğum şehirde amatör faaliyetleri olmadığından ve üstelik bilgi edineceğim bir topluluğunda olmaması sebebiyle telsizin boş boş durması canımı sıkıyor. Şuan elimde Wouxun Kg- Uvd1p serisi var. Yakın zamanda uv82 ve Wouxun Kg Uv9D olacak.

Konya röleleri kapalı, çevre illerden herhangi bir röleyi dinlemem el telsizi ile mümkün müdür?
Simplex için frekans öğrenebilir miyim birde?
" Bütün umudum gençliktir. " - ATATÜRK

Çevrimdışı TA3LOS

• Vatan Sevdalısı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #12 : 01 Mayıs 2016, 00:28:19 »
5W çıkış yapmıcam telsiz 5W cıkıyor fakat ben anten çıkışını 50 75W a çıkarmayı düşünüyorum. Çıkarmak kolay oluyormu emin degilim fakat normal 5W ı 75W a çıkaran devrem elimde hazır var telsizde nasıl olur bilemem. Peki şöyle bir sorum var Röleler Yatay düzlemde mi dalga yolluyor dikey de yolluyor mu
Öncelikle belirteyim ki el telsiziyle 5W güçten fazla çıkış yapmak yasak. Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğindeki Eklere bakarsanız VHF ve UHF bandında el telsiziyle çıkış gücü 5W ile sınırlıdır. Bir Amatör Telsizcinin mevzuata aykırı davranmasının amatörlüğün ruhuna aykır olduğunu düşünüyorumı...
Rölenin yatay veya dikey dalga sorusunu ise tam anlayamadım. Niçin sordunuz ki?
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2016, 00:30:35 Gönderen: TA3LOS »

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #13 : 01 Mayıs 2016, 01:42:07 »
Öncelikle belirteyim ki el telsiziyle 5W güçten fazla çıkış yapmak yasak. Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğindeki Eklere bakarsanız VHF ve UHF bandında el telsiziyle çıkış gücü 5W ile sınırlıdır. Bir Amatör Telsizcinin mevzuata aykırı davranmasının amatörlüğün ruhuna aykır olduğunu düşünüyorumı...
Rölenin yatay veya dikey dalga sorusunu ise tam anlayamadım. Niçin sordunuz ki?

Tam mevzuatları bilmiyorum. Çağrı işaretim geldiği zaman hepsini teker teker okuyacagım zaten Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bilgilendirme için ayrıca teşekkür ederim. 5W çıkışlı el telsizim ile röle yardımıyla uzaya gene dalga gönderebilir miyim esas sorumun amacı budur.

Çevrimdışı TA5MET

• Eğitim Bilimleri Uzmanı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • Türkçe Öğretmeni
  • İsim Soyisim: Metin ÖZTÜRK
« Yanıtla #14 : 01 Mayıs 2016, 09:20:21 »
Hocam benim Baofeng UV-8HX cihazım var. Bu cihazla Kilis ve Antakya'da simplex orijinal antenle testler yapmıştık. Hatta forumda Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde bununla ilgili görsel de paylaşmıştım.
Kilis'te 4,9 km (30-35 metre yükseklikte çatıdan çatıya antenler birbirini görmez vaziyette.
Antakya'da 10,67 km antenler teorik olarak birbirini görür vaziyette. Tabii haritada da görebileceğiniz gibi ben tepelik bir mevkiideydim diğer arkadaş düzlükteydi ancak önümüz açıktı. Biraz daha tepelere doğru çıksam eminim sağlıklı bir iletişimi sürdürebilirdik.
Tam olarak aklınızdaki soruyu çözer mi bilmiyorum ama en azından kabaca bir fikir oluşturur.
73.
Eski Çağrı İşareti: TA8IOM - Metin ÖZTÜRK - Hatay

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Hangi Araç telsizi ve El Telsizi ?

Başlatan TB2DJI

8 Yanıt
6664 Gösterim
Son İleti 04 Kasım 2014, 17:41:04
Gönderen: TA4ZG
xx
El Telsizi HK.