Gönderen Konu: El telsizi ile menzil  (Okunma sayısı 16642 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3LOS

• Vatan Sevdalısı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • Ölümlü Dünya, Ölümlü İnsan...
  • İsim Soyisim: Onur ŞENSU
Ynt: El telsizi ile menzil
« Yanıtla #15 : 01 Mayıs 2016, 10:14:59 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Tam mevzuatları bilmiyorum. Çağrı işaretim geldiği zaman hepsini teker teker okuyacagım zaten Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bilgilendirme için ayrıca teşekkür ederim. 5W çıkışlı el telsizim ile röle yardımıyla uzaya gene dalga gönderebilir miyim esas sorumun amacı budur.

Rölelerin maksadı birbirini görmeyen telsizler arasında iletişimi sağlamaktır. Normalde simplex görülemeyecek olan iki telsiz arasında irtibat kurar.... Örneğin benimle görüşeceksiniz. Simplex 145.000'dan görüşemiyoruz mesafe uzak. Atıyorum siz Urla'dasınız röle Buca'da bende Bornova'dayım. Siz röleye çıkıyorsunuz, bende röleyi görüyorum böylece görüşebiliyoruz. Bu kadar...
 Amatör rölelerin uzayla alakası bulunmamaktadır.
* * Her Şey VA(TA)N İçin * *

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • İsim Soyisim: Ayberk Halaç
« Yanıtla #16 : 01 Mayıs 2016, 12:05:27 »
Hocam benim Baofeng UV-8HX cihazım var. Bu cihazla Kilis ve Antakya'da simplex orijinal antenle testler yapmıştık. Hatta forumda Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde bununla ilgili görsel de paylaşmıştım.
Kilis'te 4,9 km (30-35 metre yükseklikte çatıdan çatıya antenler birbirini görmez vaziyette.
Antakya'da 10,67 km antenler teorik olarak birbirini görür vaziyette. Tabii haritada da görebileceğiniz gibi ben tepelik bir mevkiideydim diğer arkadaş düzlükteydi ancak önümüz açıktı. Biraz daha tepelere doğru çıksam eminim sağlıklı bir iletişimi sürdürebilirdik.
Tam olarak aklınızdaki soruyu çözer mi bilmiyorum ama en azından kabaca bir fikir oluşturur.
73.

Merhaba ben düzden 10km görebiliyorum zaten amacım 100km görmek rölesiz. Arkadaşlar olmuyor dediler fakat internette izlediğim videoda (Anten çıkışını bilmemekle birlikte) 60 70km lere 5-5 kalitede cıkıldıgını gördüm. Yapılabilir mi diye soruyorum aydınlatırsanız memnun olurum
Bilgisayar Mühendisi

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #17 : 01 Mayıs 2016, 12:06:37 »
Rölelerin maksadı birbirini görmeyen telsizler arasında iletişimi sağlamaktır. Normalde simplex görülemeyecek olan iki telsiz arasında irtibat kurar.... Örneğin benimle görüşeceksiniz. Simplex 145.000'dan görüşemiyoruz mesafe uzak. Atıyorum siz Urla'dasınız röle Buca'da bende Bornova'dayım. Siz röleye çıkıyorsunuz, bende röleyi görüyorum böylece görüşebiliyoruz. Bu kadar...
 Amatör rölelerin uzayla alakası bulunmamaktadır.

Dediğinize göre röleler yatay dalga yolluyor dikey dalga göndermiyor anlamı cıkar.  Demeye calıstıgım şu röleye bağlanıp 20km yüksekte bir uçak ile konuşabilir miyim? Yoksa sadece yatayda 20km uzakta birisi ilemi konusabilirim

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
« Yanıtla #18 : 01 Mayıs 2016, 16:23:22 »
Dalga yayılımını aklıma gelen basit örnekle açıklayayım:
Bir su hortumu düşünün, bahçe suluyorsunuz, hortumun ucunu sıktığınızda daha ince ama daha uzağa su fışkırır, ucuna süzgü takarsanız yarım kubbe şeklinde her yöne ama çok kısa mesafeye su fışkırır.

Ha bide şunu düşünün; 5 wat  5 bar basınçla 10 metre uzağa, 50 wat 50 bar basınç ile 100 metre uzağa su fışkırtır.

Antenlerde de yönlü antenler, baktığı yöne daha yoğun gönderir, yönsüz antenler her yöne dağılır. Yönsüz anten, arabanızdaki radyo anteni gibi el cihazının anteni gibi "vertikal" dediğimiz antendir, her yöne ve tabi yukarıya da yayılım yapar.

Bu açıdan röleye bağlanmanız uzaya çıkışınıza artı bir avantaj sağlamaz, zaten vertikal -yönsüz- antenle uzaya da gönderiyorsunuz. Röle birbirini göremeyen antenlere ara transfer merkezidir sadece.

Daha önce bahsettiğim yagi yada stacked yagi antenler ile el telsizi ile uzak mesafeyi duyarsınız, ama gönderemezsiniz. El telsizinde 5 wat tan fazla çıkmak zaten şarjı hemen bitirir cihazı yorar-bozar, Her cihaz amacı dışında kullanılmamalıdır, ona göre dizayn edilmiştir.

daha basit nası anlatırım bilmiyorum.
Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #19 : 01 Mayıs 2016, 16:42:28 »
Dalga yayılımını aklıma gelen basit örnekle açıklayayım:
Bir su hortumu düşünün, bahçe suluyorsunuz, hortumun ucunu sıktığınızda daha ince ama daha uzağa su fışkırır, ucuna süzgü takarsanız yarım kubbe şeklinde her yöne ama çok kısa mesafeye su fışkırır.

Ha bide şunu düşünün; 5 wat  5 bar basınçla 10 metre uzağa, 50 wat 50 bar basınç ile 100 metre uzağa su fışkırtır.

Antenlerde de yönlü antenler, baktığı yöne daha yoğun gönderir, yönsüz antenler her yöne dağılır. Yönsüz anten, arabanızdaki radyo anteni gibi el cihazının anteni gibi "vertikal" dediğimiz antendir, her yöne ve tabi yukarıya da yayılım yapar.

Bu açıdan röleye bağlanmanız uzaya çıkışınıza artı bir avantaj sağlamaz, zaten vertikal -yönsüz- antenle uzaya da gönderiyorsunuz. Röle birbirini göremeyen antenlere ara transfer merkezidir sadece.

Daha önce bahsettiğim yagi yada stacked yagi antenler ile el telsizi ile uzak mesafeyi duyarsınız, ama gönderemezsiniz. El telsizinde 5 wat tan fazla çıkmak zaten şarjı hemen bitirir cihazı yorar-bozar, Her cihaz amacı dışında kullanılmamalıdır, ona göre dizayn edilmiştir.

daha basit nası anlatırım bilmiyorum.

Çok iyi anladım. Tek bir sorum kaldı röle 2 birbirini görmeyen cihazın konuşmasını sağlar dediniz o zaman röleler horizontal yükseltici diyebiliriz. Esas sormaya calıstıgım  stacked yagi antenle 90 derece verical ne kadar mesafe gidebilirim VHF. El telsizi çıkış 5W anten 5W

Çevrimdışı TA3LOS

• Vatan Sevdalısı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Ölümlü Dünya, Ölümlü İnsan...
  • İsim Soyisim: Onur ŞENSU
« Yanıtla #20 : 01 Mayıs 2016, 18:45:37 »
Levent Bey gayet iyi açıklamış bana susmak düşer artık Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Amatör telsizci
« Yanıtla #21 : 01 Mayıs 2016, 19:10:04 »
Ne kadar gidebilir? Bu kesin olarak cevaplanabilecek soru değil ne yazık ki. Elbette matematiksel olarak bir hesabı vardır ama pratikte anca deneme yanılma ile öğrenilebilir. Sanırım ben hemen sizin karşınızda güzelyalı-üçkuyular tarafındayım, Çağrı işaretiniz gelsin beraber deneriz öğreniriz.

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #22 : 01 Mayıs 2016, 19:56:01 »
Ne kadar gidebilir? Bu kesin olarak cevaplanabilecek soru değil ne yazık ki. Elbette matematiksel olarak bir hesabı vardır ama pratikte anca deneme yanılma ile öğrenilebilir. Sanırım ben hemen sizin karşınızda güzelyalı-üçkuyular tarafındayım, Çağrı işaretiniz gelsin beraber deneriz öğreniriz.

Çok memnun olurum teşekkürler tekrardan

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #23 : 02 Mayıs 2016, 13:24:10 »
1. Dünya yuvarlak, hakem taraf tutuyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Aslında soruyu soran, bir çok şeyi biliyor bence.
Bilmediğini varsayalım

TRT 1 FM İzmir vericisi kaç kilowatt?
Nasıl bir anten düzeni kullanıyor
Kaç metre rakımda?
Ya da TRT Elmadağ vericileri

Bilmem kaç Kilowatt basıyor....

E ama ben niye örneğin Edremit'te duymuyorum?

Ya adam bilmem kaç yüz kW basıyor. O kadar yüksekten basıyor.

Demek ki her şeyin bir sınırı var.

Yani 5 işçi bir binayı 50 günde yapıyorsa, 10 işçi 25 günde yapabilir.

Bir gemi Atlantiği 20 günde aşıyorsa, iki gemi 10 günde aşamıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Formüllerden biri bu, buyurun hesaplayın VHF'de ne kadar uzağa giderim, diye.
Hiç bir fiziki engelin bulunmadığı denizde (deniz mili ile) 18.4 NM şeklinde bir sonuç bulmuşlar.

Çünkü gerçekten doğal sınırlar var. Ufuk çizgisi var..biraz şaka yollu dediğim gibi TRT bir sürü Kilowatt ile FM bandında yayın yapıyor ama nereye kadar?

Yüksek yüksek tepelerin bile sınırı var. İstediğiniz anteni kullanın, istediğiniz gücü kullanın.

İngilizceniz varsa, aşağıdakileri de okumanızı önererek veda ediyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Visible Horizon
For the conservatives among us this first formula does not take into account any bending of the radio waves and equates to the distance to the visible horizon.

Where D is the distance to the horizon in NM; ro is the mean radius of the earth (3440.1 NM); hf is the height of eye in feet (in this case the height of your antenna); and βo (0.8279) accounts for terrestrial refraction.

Formula for distance to horizon.

Luckily for all of us, this formula can be simplified to: (d = 1.169 ∗ √h) and since we are working in large units like nautical miles we can lose at least one of the decimal places and simplify it further to:

d = 1.17 ∗ √hf

Where d = range in nautical miles and hf = the height of your antenna in feet.

If you are looking to solve the distance in statute miles or kilometers you can use these formulas:

dsm = 1.345 ∗ √hf

dkm = 3.57 ∗ √hm

Radio Horizon
The radio horizon is probably a truer representation of the maximum range of your VHF radio. It takes into account the slight bending of the radio waves along the earth’s surface.

d = 1.2246 ∗ √hf

If you are looking to solve the distance in statute miles or kilometers you can use these formulas:

dsm = 1.415 ∗ √hf

dkm = 4.124 ∗ √hm

Here is an example of the range you could expect for a typical sailboat with an antenna height of 64’.

d = 1.2246 ∗ √hf
d = 1.2246 ∗ √64
d = 1.2246 ∗ 8
d = 9.796 NM

But wait a minute, I talk regularly with other vessels at much longer distances than 10 NM, how is that?

You have to keep in mind whenever you are communicating with another station; you must factor in their antenna height as well and add this to your vhf radio range. You will then have the distance that you can expect to be able to initiate communications.

So if you are looking to make radio contact with another vessel, after factoring in their antenna height, let’s say 49’. Their radio range would calculate out to 8.57 NM’s. Combine this with yours and you would likely be able to establish communications at almost 18.4 NM.

So, what does all of this mean? All other things being equal, the higher you can place your antenna will result in increased range of your VHF radio.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #24 : 02 Mayıs 2016, 13:43:45 »
1. Dünya yuvarlak, hakem taraf tutuyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Aslında soruyu soran, bir çok şeyi biliyor bence.
Bilmediğini varsayalım

TRT 1 FM İzmir vericisi kaç kilowatt?
Nasıl bir anten düzeni kullanıyor
Kaç metre rakımda?
Ya da TRT Elmadağ vericileri

Bilmem kaç Kilowatt basıyor....

E ama ben niye örneğin Edremit'te duymuyorum?

Ya adam bilmem kaç yüz kW basıyor. O kadar yüksekten basıyor.

Demek ki her şeyin bir sınırı var.

Yani 5 işçi bir binayı 50 günde yapıyorsa, 10 işçi 25 günde yapabilir.

Bir gemi Atlantiği 20 günde aşıyorsa, iki gemi 10 günde aşamıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Formüllerden biri bu, buyurun hesaplayın VHF'de ne kadar uzağa giderim, diye.
Hiç bir fiziki engelin bulunmadığı denizde (deniz mili ile) 18.4 NM şeklinde bir sonuç bulmuşlar.

Çünkü gerçekten doğal sınırlar var. Ufuk çizgisi var..biraz şaka yollu dediğim gibi TRT bir sürü Kilowatt ile FM bandında yayın yapıyor ama nereye kadar?

Yüksek yüksek tepelerin bile sınırı var. İstediğiniz anteni kullanın, istediğiniz gücü kullanın.

İngilizceniz varsa, aşağıdakileri de okumanızı önererek veda ediyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Visible Horizon
For the conservatives among us this first formula does not take into account any bending of the radio waves and equates to the distance to the visible horizon.

Where D is the distance to the horizon in NM; ro is the mean radius of the earth (3440.1 NM); hf is the height of eye in feet (in this case the height of your antenna); and βo (0.8279) accounts for terrestrial refraction.

Formula for distance to horizon.

Luckily for all of us, this formula can be simplified to: (d = 1.169 ∗ √h) and since we are working in large units like nautical miles we can lose at least one of the decimal places and simplify it further to:

d = 1.17 ∗ √hf

dsm = 1.345 ∗ √hf

dkm = 3.57 ∗ √hm

Radio Horizon
The radio horizon is probably a truer representation of the maximum range of your VHF radio. It takes into account the slight bending of the radio waves along the earth’s surface.

d = 1.2246 ∗ √hf

dsm = 1.415 ∗ √hf

dkm = 4.124 ∗ √hm

Here is an example of the range you could expect for a typical sailboat with an antenna height of 64’.

d = 1.2246 ∗ √hf
d = 1.2246 ∗ √64
d = 1.2246 ∗ 8
d = 9.796 NM

But wait a minute, I talk regularly with other vessels at much longer distances than 10 NM, how is that?

You have to keep in mind whenever you are communicating with another station; you must factor in their antenna height as well and add this to your vhf radio range. You will then have the distance that you can expect to be able to initiate communications.

So if you are looking to make radio contact with another vessel, after factoring in their antenna height, let’s say 49’. Their radio range would calculate out to 8.57 NM’s. Combine this with yours and you would likely be able to establish communications at almost 18.4 NM.

So, what does all of this mean? All other things being equal, the higher you can place your antenna will result in increased range of your VHF radio.

Ahaha formül güzel oldu teşekkürler. O zaman bu mantıkla düşünürsek uzayda ufuk olmadıgı için uzayla iletişimde sorun yaşamayacagım anlamına geliyor. Benim sorum tabi sizler daha bilgili oldugunu için farklı anlaşılmış esas sorum 5-5 kalitede maksimum ne kadar uzaklığa ulaşacagım. Yani dağ olabilir taş olabilir onların olmadıgını varsaydık dümdüz arazi ufuk yok dünya düz sinyalim ne kadar gidebilir. Yeterli yükseklikten konuştugumu düşünürsek

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #25 : 02 Mayıs 2016, 13:45:59 »
Ek olarak sitede çok güzel antenler buldum fakat süre aşımından dolayı resimler sanırım serverden silinmiş resimlere ulaşamadıgım için yapamıyorum. Swr metrem yok fiyatlarıda aşırı geldi bu ara kafamda deli sorular Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap çağrı işaretim gelsinde bir süre röle takılıcaz gibi duruyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Amatör telsizci
« Yanıtla #26 : 02 Mayıs 2016, 16:15:39 »
VHF-UHF anteni yapmak kolay, hatta çatıda kullanmadığım bir dual yagi var onu vereyim sana.
kablo olarak kaç metre ihtiyacın var?

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #27 : 02 Mayıs 2016, 16:40:46 »
Sevgili TA3LSD tam bir centilmenlik & amatörlük sergilemiş. Daha ne olsun Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çok sevindirici ..

Soruları, forum moderatörlerinin bu yöndeki politikasını bilmiyorum ama, çağrı adınızı almadan da sorabilirsiniz. Sonra çağırı adınızı aldığınızda kullanıcı adıyla zaten değiştiriliyor.

73'ler

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #28 : 02 Mayıs 2016, 17:06:56 »
VHF-UHF anteni yapmak kolay, hatta çatıda kullanmadığım bir dual yagi var onu vereyim sana.
kablo olarak kaç metre ihtiyacın var?
Hocam çok teşekkürler aslında düşündüğüm anten (Bilgimden emin degilim) parçalanabilir örneğin 6 veya 4 elemanlı yagi anten. Çantamda taşıyabiliecegim istediğim yerde telsizime takabileceğim bir anten. 145 mhz center VHF anten yapmak istiyorum kendim yapıp aynı zamanda öğrenmekte istiyorum ki gelecekte kendim yapmak istediğimde gene sıkıntı cıkmasın. Suan ankaradayım izmire en kısa sürede döneceğim döndüğümde ellerinizden öperim artık Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Anten yapmak için gerekli malzemelere göz gezdirirken en çok gözüme çarpan SWR metre oldu fiyatları cok pahalı. wouxun uv9d fiyatına swr metre Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ebayden ucuz yollu birşeyler buldugum gibi anten yapımına başlayacagım. Tekrardan ilginiz için teşekkür ederim. Çatıya koyamayacagım için balkona koyarım oda 5 metre yeter artar

Çevrimdışı TA3IWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Serkan B
« Yanıtla #29 : 02 Mayıs 2016, 17:09:40 »
Merhaba,
Başlık altında UHF ve VHF menzili ile ilgili soru-cevap şeklinde bilgilendirici ve verimli bir tartışma dönmüş.
Bilgi veren herkese ben de teşekkür ederim.

Bu vesileyle ben de şahit olduğum ilginç bir olayı anlatayım. Geçtiğimiz yaz aracımla Adana-Ankara arasında seyahat halindeydim. Niğde ile Aksaray arasında TRT FM ve bir kaç yerel radyo dışında radyo yayını duymanız mümkün değildir. Seyahat esnasında aracın FM radyosunu kurcalayım dedim. Frekanslar inanılmaz derecede doluydu. Çok şaşırdım. İtalyan radyoları, ingilizce yayın yapan radyolar, Tunus ve hatta arada çek cumhuriyetine ait istasyonları oldukça net bir şekilde duydum. Özellikle İtalya radyoları çok kuvvetli duyuluyordu. Hatta RDS sinyalini bile almış olacak ki ekranda radyoların isimlerini ve logolarını dahi görebildim. Bu ilginç olay 2 saat kadar sürdü ve Haymana civarına geldiğimde artık duyulmaz oldular ve Ankara'nın radyo istasyonları baskın hale geldiler. Yoldayken yaşadığım bu durumu cep telefonuma da kaydettim.

Ben de bu ana kadar UHF ve VHF sinyallerinin ufuk hattı engeline takıldıklarını biliyordum. İlginç olan bu durumu internette araştırdığımda nadir de olsa yılın belli dönemlerinde özellikle yaz aylarında bu tür propagation'lara rastlandığını da öğrenmiş oldum. Hatta bu durumu araştırırken rastladığım bir haberi yine ilginç olduğu için paylaşıyorum. Edirne Polis Radyosu yayınına ilk başladığında Bolu'dan bile dinlenebiliyormuş. Yarattığı enterferans nedeniyle kapatılmış. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Benim için çok ilginç ve etkileyici bir tecrübeydi. Paylaşmak istedim.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Hangi Araç telsizi ve El Telsizi ?

Başlatan TB2DJI

8 Yanıt
6664 Gösterim
Son İleti 04 Kasım 2014, 17:41:04
Gönderen: TA4ZG
xx
El Telsizi HK.

Başlatan TA1ODM

5 Yanıt