Gönderen Konu: Sistem Önerisi  (Okunma sayısı 6282 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4ANN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi
  • İsim Soyisim: Kenan ŞİMŞEK
Sistem Önerisi
« : 27 Eylül 2015, 00:52:18 »
Merhaba Arkadalar hayırlı bayramlar olsun ayrıca

arkadaşlar istanbul da olanlar bilir belki beşiktaş ta bulunan 5 yıldızlı rönesans  otelde kullanmak için sistem  öneri tavsiye lazım
otel zemin dahil 16 katlı eksi 4 katta otopark var benim amacım otoparka sistem çekmek otelin önünden yanından arkasından bu eksi 4 kata ulaşabilecegım bır sistem lazım sabit mobil cihaz ve el cihazlarıyla çözebılırmıyım uhf bant da örnek olarak otelin önünden araç aldıgında vale ödeme noktasına görüşme sağlayabılırmı yada nasıl sağlayabılırız ödeme noktası otelin bir kat altında zeminde şöyle    -4 -3 -2 -1 -0    ödeme notası -1 de bulunuyor

ayrıca otel güvenliği icom marka pmr cihazlarla otelin tüm yerinden sorunsuz görusuyor sanırım röle kurulu nasıl bir röle bılmıyorum görmedım
güvenlik otelin 16.cı katından -4 deki diyer kişiyle sorunsuz görüşüyor

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4956.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: Sistem Önerisi
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2015, 12:23:56 »
Çalışan bir sistemden bahsetmişsiniz.

Sorun nerede ki öneri istiyorsunuz?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA4ANN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2015, 14:36:57 »
O çalışan sistem otelin güvenliğine ait ben otelin otoparkına sistem kurmak istiyorum

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #3 : 30 Eylül 2015, 15:23:01 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

o sistemin kurulu olduğu otelde iseniz, o sistemin kurulması için birilerinden teklif alınmış, anlaşılmış ve ödemesi yapılmış olmalı ve bu dosyanın en azından muhasebede olması gerekir. Sistemin bütünlüğünü korumak ve devamlılık sağlamak için mevcut sistemi kuran firma ile anlaşılması daha uygun olmaz mı?

Bence öyle olur.

Yoksa, tam frekansı bul, varsa röle frekansını bul, tonlarını gir, onay şifrelerini kodla vs vs..

Çevrimdışı TA4ANN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2015, 19:52:40 »
anladım da biz o sistme girmek istemıyoruz otoparka  hertürlü iletişim kurabılecegımız bır sıstem nasıl yaparız otelın guvenlıgı sorunsuz iletişim kuruyor bende otoparka böyle bır sıstem kurmak istiyorum  kişi sayısı 4 kişi  1 kişi sabitte kalıcak 3 kişi otelın çeşitli konumlarında olucak

Çevrimiçi TA4AZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 34
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ali Ziylan
« Yanıtla #5 : 30 Eylül 2015, 23:03:21 »
Bence de, Ersoy Bey'in dediği gibi, otele telsiz sistemini kuran firma ile görüşüp, otelin sistemine girmeyip farklı bir frekanstan çalışan, (aynı zamanda otelin sistemine enterferans oluşturmayan) bir sistem için fiyat almanız en doğrusudur. Siz başka bir firmaya sistem kurdurursanız, ileride otelin sistemi ile bir çakışma veya olumsuz herhangi bir durum ortaya çıkarsa, sorunu çözmeniz çok daha zor olur. Otelin sistemini kuran firma sizin bulduğunuz firmayı suçlar, sizin firma da otelin çalıştığı firmayı suçlar,  sürekli sıkıntı çıkar.

Ayrıca, sizin kurumak istediğiniz sistem, ticari amaçlı kullanılacağı için, amatör frekansları kullanırsanız, yasalara aykırı bir iş yapmış olursunuz, bunu da hatırlatmak istedim.

Çevrimdışı TA4ANN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2015, 23:13:17 »
arkadaşlar bende biliyorum amatör band kullanılmıyacagını pmr frekans kullanıcam ayrıca ben firma değilim bende amatör telsizciyim  ayrıca firmaya gidecek olsam buraya neden sistem önerisi istiyeyım bılen arkadaşlardan abilerimden fikir ve öneri istedim sadece bu ödeme noktasına bır adet sabıt mobil koysam ve 3 tanede el telsizi alsam   sağlıklı konusulurmu otopark için

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #7 : 01 Ekim 2015, 10:25:40 »
arkadaşlar bende biliyorum amatör band kullanılmıyacagını pmr frekans kullanıcam ayrıca ben firma değilim bende amatör telsizciyim  ayrıca firmaya gidecek olsam buraya neden sistem önerisi istiyeyım bılen arkadaşlardan abilerimden fikir ve öneri istedim sadece bu ödeme noktasına bır adet sabıt mobil koysam ve 3 tanede el telsizi alsam   sağlıklı konusulurmu otopark için

İyi günler Kenan Bey,

Öncelikle, oteldeki sistemi kuran firma ile irtibata geçmeniz konusundaki TA4AZB - Ali bey ve TA2IBY - Ersoy hocamın önerilerine bende katılmaktayım. Yukarıda alıntı yaptığım son yazınıza istinaden sorularınızı yanıtlamaya çalışayım umarım doğru bir yöntem seçmeniz konusunda yardımcı olabilirim.

I) Mevcut bir sistemin olduğu otelin otopark işletmesi için bir haberleşme sistemi kurmak istediğinizden bahsetmişsiniz ve bende sizler gibi "Amatör telsizciyim" diye eklemişsiniz. Yapmak istediğiniz iletişim ağı sistemi, ticari bir işletmenin iletişim ağı ile ilgili olduğundan otelin sistemini kuran firma ile aynı kategoridesiniz şuan için. Yapacağınız veya yapmaya çalıştığınız işi para karşılığı yaparsınız veya hatır için yaparsınız o ayrı ama Amatör telsizcilik ile ilgili yapılan bir sistem değil bu. Sonuç olarak Amatör Telsizcilik kavramı ile ilgili olarak Tüm dünya üzerinde geçerli sayılan açıklama;

"Amatör Telsizcilik hiçbir ticari ve siyasi yayın amacı olmadan, sadece kişisel olarak yapılarak çaba sarf edilen
ulusal ve uluslararası radyo haberleşmesini ve bu konularla ilgili tüm araştırmaları kapsamı içine alan bir hobidir."

bu yüzden nacizane bir kardeş veya arkadaş önerisi olarak bu sistem ile ilgili "Radyo Amatörlüğü" kavramını kullanmamanızdır.

II) Otelin mevcut sisteminin İcom Pmr'lar üzerinden çalıştığını belirtmişsiniz. 11 Eylül 2012 tarih ve 28408 sayılı Resmi gazete " KISA MESAFE ERİŞİMLİ TELSİZ (KET) CİHAZLARI HAKKINDA YÖNETMELİK" gereği "Özel mobil telsiz 446 (PMR 446)" Madde-19 da kullanımın 500 mW e.r.p kullanım sınırı olduğunu görürsünüz. Bu neticede kurulu sistemde bir veya daha fazla aktarıcı (röle) ihtiyacı olduğu sonucuna varılabilir. Bu tarz sistemler kurulurken öncelikle fizibilite çalışması yapılması şarttır.  Binanın otopark yapısı beton ve malzeme kalınlığı gibi. Bu yüzden kullanılan sistemin PMR dışında profesyonel bir sistem olma ihtimali mevcuttur.

III) Anladığım kadarı ile sistem Otel vale sistemi için kullanılacak. Ödeme noktasına 1 adet sabit istasyon ve bir kaç tane portable telsiz olacağından bahsetmişsiniz. Portable (el telsizlerini ) cihazları kullanan kişiler 16. kata kadar çıkacaklar mı ? Yoksa sadece otopark içi ve lobi seviyesinde mi bulunacaklar? Portable cihazlı kişiler kendi arasında konuşma gerçekleştirmek zorunda mı yoksa merkez istasyon portable istasyonlar arasında köprüleme görevi yapsa işinizi görecek mi ?

IV) Ağırlıklı olarak bu tip sistemlerde tek aktarıcı (röle) ve her kata RF bölücüler ile birer anten veya tek bir antene giden yol üzerindeki RF kablolarına Leaky Feeder diye tabir edilen kaçaklı kabloların döşenmesi ile kullanılmaktadır.( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ) tabiki kaçaklı kablo kullanımı yapılırsa bir adette RF hat güçlendirici amplikatör kullanmanız gerekmektedir. Bu tip sistemleri kullanmanız durumunda PMR-446 kullanım gücü işinizi görmeyecektir, muhakkak profesyonel telsiz sistemi kurulması ve ilgili band tahsisi alınmalıdır.

Yukarıdaki soruların yanıtlarına göre kurulacak sistemi seçmenizde fayda var. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Ayrıca sorduğunuz soru ile bilgilerimizi tazelememizi ve yeni araştırmalar yapmamızı sağladığınız için şahsım adına teşekkür ederim.

Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TA4ANN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #8 : 01 Ekim 2015, 10:58:14 »
Cevap için teşekkür ederim ben bu otelde ek iş olarak oyoparkta çalışmaktayım ve bu telsiz sistemi işimizi çok kolaylaştırıcak ve cihazlar şahsıma aittir bir adet motorola gm1280 uhf mobil cihazım var ve 2 adet hyt tc-3600 uhf 1 adet wouxun uvd1p cihazım var mobil cihaz -1de ödeme noktasında kalıcak  portable olanlarda vale arkadaşlarda olucak lobi katından -1-2-3-4 buralar ile sorunsuz iletişim içinde olabilmemiz için yeterlimidir yoksa extra gereken bişey varmıdır pmr frekans kullanıcam burada

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #9 : 01 Ekim 2015, 16:57:18 »
Cevap için teşekkür ederim ben bu otelde ek iş olarak oyoparkta çalışmaktayım ve bu telsiz sistemi işimizi çok kolaylaştırıcak ve cihazlar şahsıma aittir bir adet motorola gm1280 uhf mobil cihazım var ve 2 adet hyt tc-3600 uhf 1 adet wouxun uvd1p cihazım var mobil cihaz -1de ödeme noktasında kalıcak  portable olanlarda vale arkadaşlarda olucak lobi katından -1-2-3-4 buralar ile sorunsuz iletişim içinde olabilmemiz için yeterlimidir yoksa extra gereken bişey varmıdır pmr frekans kullanıcam burada

İyi günler Kenan Bey,

Daha öncede dediğim gibi otoparkın genişlik alanı ve ara katlardaki kalınlıklar önemli.

Biraz deneme yanılma yöntemi ile çekim alanını kontrol edebilirsiniz. esasen sizin kullanağınız kat sayısı 5 adet;

I   ) lobi
II  ) -1 (sabit istasyonun olacağı kat)
III ) -2
IV ) -3
V  ) -4

kurulumla ilgili aklıma gelen 3 seçenek mevcut ve bunları deneyerek sonuca ulaşabilirsiniz.

1) öncelikle -2. kata sabit istasyonu akü beslemesi  ile kurarak; -4, -3, -1 ve lobi arasında görüşme sağlanabiliyor mu tek tek onu kontrol etmeniz gerekmekte (simplex olarak-rölesiz) Bunun için cihazların squelch ayarlarını olabildiğince düşürünüz. Görüşme sağlanıyor ise -1. kata sabit istasyonu kurarak, istasyon anteninizi -2. kata koymanız gerekecektir. Fakat bu durumda -4. kattaki portable cihaz ile lobideki portable cihaz kendi aralarında görüşemeyebilir. Görüşme için sabit istasyonun papağan yapması gerekebilir. Tabiki belkide -4. kat ile lobi portable cihazlada görüşme ihtimali var, denemek lazım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

2) -1. kattaki ödeme noktasına kurduğun cihazın anten beslemesi üzerine uygun geçirgenlikte anten splitter takarak her kata 1er anten bağlayabilirsin. Gene aynı durumda -4. kattaki portable cihaz ile lobideki portable cihaz kendi aralarında görüşemeyebilir.

3) veya herhangi bir kata 1 adet repeater (röle ) koyar ve her kata splitter ile anten bağlarsan btün katlardaki kişiler kendi aralarında da konuşma yapabilecektir.

Son olarak PMR-446 Mhz frekaslarını cihazlarına tanımladığın zaman K.E.T. yönetmeliği gereği güçlerini 0,5 watta indirmen gerekecektir. İndirmediğin zaman PMR sayılmaz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ayrıca PMR frekanslarında daha yüksek çıkış sağlarsan ağırlıklı olarak etrafta kullanılan PMRlarda CTCSS tonlar bulunur onlara baskı yaparak enterfere etmemek adına ağırlıklı olarak yüksek olan DCS tonlarını kullanmandır.

umarım işinize yarar fikirler verebilmişimdir.

Çevrimdışı TA4ANN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #10 : 01 Ekim 2015, 18:16:40 »
Suat Bey Engin Bilgileriniz İçin Çok Teşekkür ederim çok sağolun  dediğiniz gibi öncelikle denem test yapmam gerekıyor

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
***TA3ATA APRS SİSTEM..***

Başlatan TA3ATA

1 Yanıt
3308 Gösterim
Son İleti 08 Mayıs 2014, 21:53:00
Gönderen: TA2IKY
xx
TA3ATA-L ECHOLİNK SİSTEM.. İZMİR 144.900 7/24 ON AİR.

Başlatan TA3ATA

3 Yanıt
4342 Gösterim
Son İleti 22 Aralık 2014, 15:48:36
Gönderen: TA8BX
xx
fm bandı için anten önerisi( aliminyum boru önerisi )

Başlatan TA1OZH

7 Yanıt
6721 Gösterim
Son İleti 24 Ekim 2014, 16:13:23
Gönderen: TA4AHE
xx
SDR önerisi

Başlatan ycan

12 Yanıt
2606 Gösterim
Son İleti 03 Kasım 2020, 00:44:42
Gönderen: TA1SKO