Gönderen Konu: Bilgi İstiyorum...  (Okunma sayısı 8733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4AHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 28
  • Herşey Amatörlük için...
  • İsim Soyisim: Hüseyin Erol ÜNAL
Bilgi İstiyorum...
« : 18 Ağustos 2013, 17:16:06 »
Arkadaşlar merhaba. Evimde bulunan malzemeleri hurdacıya verinceye kadar değerlendireyim dedim. Resimlerdede görüleceği gibi bir hava kompresörü yaptım. Fakat rekor bağlantı noktalarını teflon bantla iyice sarmama rağmen 4 Bar basınca ulaşıldığı zaman rekor bağlantı noktalarından hava kaçırmaya başlıyor. Bunun sebebi nedir ve nasıl önlem alabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3684.0
Dünyada yeteneksiz insan yoktur. Sadece iyi eğitilmemiş ve iyi yönlendirilmemiş insanlar vardır.

Çevrimdışı TA4AHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Ynt: Bilgi İstiyorum...
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2013, 17:20:07 »
Diğer resimde buradadır.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
« Yanıtla #2 : 18 Ağustos 2013, 17:47:40 »
üstat bu konularda fazla bir bilgim yok fakat benım aklıma gelen loktayt diye bir yapıştırıcı var işyerınde bakımcı arkadaşlar bu tip baglatıları yaptıktan sonra teflon deyılde keten le sarıyorlar ustune bu yaptıştrıcyı sürüyorlar bır dene ıstersen keten ve lokyat kolay gelsın

Çevrimdışı TA4AHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #3 : 18 Ağustos 2013, 18:00:40 »
Aziz Bey cevabınız için teşekkür ederim fakat loctite yapıştırıcının bir sürü çeşidi var. Acaba loctitenin hangi serisini kullanacağım?

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
« Yanıtla #4 : 18 Ağustos 2013, 18:10:35 »
Hüseyin bey çalışmanızdan dolayı kutluyorum, güzel iş çıkarmışsınız..Yakınlarınızda doğal gaz işi yapan yer var ise onlardan temin edeceğiniz yapıştırıcı türü birşey (loktayt) marka olması lazım kullanarak kolayca halledebilirsiniz..Başka bir şey(teflon,keten özellikle su tesisatlarında iyidir) kullanmanıza gerek kalmayacaktır. En ucuz ve uygun çözüm:(Loctite - 55 nolu sızdırmazlık ipi...) Kolay gelsin...73
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2013, 18:32:37 Gönderen: TB3PSU »
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TA4AHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 18 Ağustos 2013, 22:46:27 »
Soner Bey ilginizden dolayı teşekkür ediyorum. Yarın sabah sanayi sitesine gidip loctite 55 no sızdırmazlık ipiyle tekrar bağlayacağım nipelleri. İnşallah çözeriz sorunu. Sağolun varolun.

Çevrimdışı TA2ATG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Tansu Günal
« Yanıtla #6 : 19 Ağustos 2013, 14:39:46 »
kullanılan boru tesisatı su için. teflon da öyle. hava boru eklemleri farklıdır. ya hava yada hidrolik tesisat elemanlarıyla yapmadan bu sorunu çözebileceğinizi sanmam. yada epoxy yapıştırıcı. fakat sökmek gerektiğinde sökülmez.

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 19 Ağustos 2013, 21:18:02 »
Tansu bey komresör sisteminde oksijen veya hidrolik sistemlerindeki gibi yaklaşık 100 bar basınç olmayacağı için hidrolik sistemlerin de kullanılan ve 50ml si yaklaşık 28 euro luk malzemeye  gerek olmadığını düşünüyorum..Locktite 55 bence yeterli olacaktır..Ama tabii ki denemek lazım..Hüseyin bey deneyince sonucu bildirirse öğrenmiş olacağız..73
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2013, 21:25:44 Gönderen: TB3PSU »

Çevrimdışı TA4AHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 19 Ağustos 2013, 21:28:23 »
Sayın arkadaşlarım yardımınız için çok teşekkür ederim. Bugün sanayide loktayt 243 sordum 60 TL civarında dediler. Sen loktayt yerine aynı işi yapabileceğin 15 TL'ye SDR marka 0.242 Nutlock orta kuvvet anaerobik yapıştırıcı al senin işini fazlasıyla görür dediler. Loktayt ile arasında sadece marka farkı varmış. Bende alıp bağlantılara kullandım. Gerçekten işe yaradı ve şimdilik sorunum çözüldü. Biraz önce tüpte 5,2 Bara kadar çıktı hava ve köpükle denedim zerre kadar hava kaçağı yok. Fakat kompresör havayı hafif geri salıyor. Onuda cekvalf ile çözeceğim. Yardımı dokunan arkadaşlara Allah razı olsun. Sağolun ve varolun. Sevgi ve saygılarımla .73'ler.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2013, 21:34:09 Gönderen: TA4AHE »

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #9 : 19 Ağustos 2013, 22:10:52 »
Hüseyin bey resimlerde gördüğüm kadarıyla kullandığınız yarım parmak çek valf su - (daha çok güneş enerjisi) sistemleri için yapılmış olanlardan..Yakınlarda varmıdır bilmiyorum ama hava veya gaz sistemleri için yapılmış çek valf araştırmanızı tavsiye ederim, su sistemlerindeki çek valflerde yay olmuyor, içerideki büyük kapağın kontrolü su tarafından sağlanıyor.Ama hava ve gaz sistemlerinde yaylı tip ve kapatma sistemi farklı olanlar var diye biliyorum. Kolay gelsin, başarılar...73
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2013, 22:55:55 Gönderen: TB3PSU »

Çevrimdışı TA4AHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 19 Ağustos 2013, 22:24:31 »
Tamam Soner Bey. Dediğiniz gibi pnömatik cekvalf benimde aklıma gelmişti. Anlaşılan yarın yine sanayi sitesinde mesai yapacaz. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #11 : 19 Ağustos 2013, 23:00:43 »
Aynen Hüseyin bey pnömatik sistem elemanları başka- su sistemi elemanları başka... Birbirinin işini görmüyorlar...Sayenizde pnömatik sistemi de tanıyoruz yavaş yavaş...Ayrıca: Kullandığınız ekovat (motor) buzdolabımı yoksa klima motorumudur? Hava emiş borusuna da filtre vazifesi olarak sünger benzeri birşeyler sarmanızı tavsiye ederim..Kolay gelsin..73
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2013, 23:40:50 Gönderen: TB3PSU »

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Hasan Pakmen
« Yanıtla #12 : 21 Ağustos 2013, 17:08:18 »
hocam kolay gelsin.

mutlaka teflon kullanacağım diye bir takıntı sözkonusu ise sarı teflon kullanın, elinizi korkak alıştırmayın fazla sarın, ve dişlileri sıkarken oldukça abanın.
yok diğer alternatiflere de açıksanız, keten sarın, kaçırırsa üzerine doğalgaz izolasyon macunu sürün, yoksa cam macunu sürün o da yoksa inceltilmemiş yağlıboya bile sürseniz tutar.

fakat ben olsam metal tesisatı komple çıkarır plastik tesisata geçerdim. bildiğimiz pprc beyaz su boruları PN10 yani yaklaşık 10 bara kadar dayanır. fakat kaynakları dikkatli yapmak kaydı ile.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
« Yanıtla #13 : 21 Ağustos 2013, 21:02:14 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
hocam kolay gelsin.

mutlaka teflon kullanacağım diye bir takıntı sözkonusu ise sarı teflon kullanın, elinizi korkak alıştırmayın fazla sarın, ve dişlileri sıkarken oldukça abanın.
yok diğer alternatiflere de açıksanız, keten sarın, kaçırırsa üzerine doğalgaz izolasyon macunu sürün, yoksa cam macunu sürün o da yoksa inceltilmemiş yağlıboya bile sürseniz tutar.

fakat ben olsam metal tesisatı komple çıkarır plastik tesisata geçerdim. bildiğimiz pprc beyaz su boruları PN10 yani yaklaşık 10 bara kadar dayanır. fakat kaynakları dikkatli yapmak kaydı ile.
işin erbabı asıl cevabı vermiş bence hasan kardeşe kulak verin derim

Çevrimdışı TA4AHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #14 : 23 Ağustos 2013, 17:55:11 »
Hasan Bey cevabınızdan dolyı teşekkür ederim. PPRC borularda dayanım 10 Bar ise bu kullandığımız döküm ve demir tesisat malzemeleri ortalama kaç Bara kadar dayanır? Olmazsa tesisatı yeniden değiştirebilirizde.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
İŞYERİ AÇMA HUSUSU HAKKINDA BİLGİ EDİNMEK İSTİYORUM...

Başlatan TA2ARS

5 Yanıt
2766 Gösterim
Son İleti 02 Nisan 2012, 11:09:19
Gönderen: TB2PMH
thumbup
yeni telsiz almak istiyorum bilgi lütfen TA8AOC

Başlatan ottoman46

1 Yanıt
2903 Gösterim
Son İleti 10 Kasım 2013, 09:36:55
Gönderen: TA3ATA