Gönderen Konu: sıradan bir telsiz....  (Okunma sayısı 9800 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mürsel Dedeoğlu
  • Ziyaretçi
sıradan bir telsiz....
« : 12 Ekim 2010, 17:31:31 »
merhaba arkadaşlar...

bende yıllar önce ankara da bir el cihazı ile görüşmeler yapmıştım,uzun sürede kullandım,
iyi bir cihazdı ama şu an markasını hatırlamıyorum....

eskiden olduğu gibi sıradan bir cb cihaz alsam neler yapabilirim,nerelerle görüşebilirim ve böyle bir cihazda öneriniz ne olur,fiyatlar gayet ucuz gibi sitedeki arkadaşların yazdığına göre 50-100 tl ye bir tane edinmek mümkün gibi görünüyor,yeni cihaz almamı önerirmisiniz,eskiden olduğu gibi cb cihazlar için lisans gerekmiyor sanırım ama bir sıkıntıda yaşamak istemiyorum,bilgi veriseniz sevinirim...

iyi çalışmalar.....

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=351.0

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: sıradan bir telsiz....
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2010, 19:17:48 »
Merhabalar. Cb eski altın günleri kadar revaçta olmasada yinede sıkça kullanılıyor. Benim tavsiyem 6 bantlı fm ve ssb li bir cihaz almanızdır.
Bu sayede yurt içi ve dışından birçok arkadaşlarımızla görüşme şansınız olabilir. Cihaz olarakta benim tavsiyem Presedent Jackson dur.Kolay gelsin...

Mürsel Dedeoğlu
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2010, 19:39:35 »
anladım çok tşk ederim yanıt verdiğiniz için,lisans konusunda ne diyorsunuz,ayrıca bahsettiğiniz cihazı kullanılmış alsam bir sorun olur mu...?

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2010, 19:47:28 »
Halkbandı cihazda lisans kaldırıldı. İkinci elinide alabilirsiniz ama kurcalanmamış cihaz olmasına dikkat edin.Selamlar.

Mürsel Dedeoğlu
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 12 Ekim 2010, 19:51:59 »
tşk ederim,iyi çalışmalar......

Mürsel Dedeoğlu
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 13 Ekim 2010, 15:10:16 »
Peki el cihazı ne önerirsiniz,başlangıç için Tr geneli,yurtdışı performansı ne olur ya da Ankara içi ile mi yetinirim...?

Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama şöyle tarif ediyim,evim Ankara/Abidinpaşa semtinde en üst kat, balkonum doğuya (Hüseyin Gazi Dağı'na doğru,gayet net açık görüş ve ayrıca nispeten kuzeydoğu açık görüş) bakıyor,çatıya anten koyma şansım çok az,balkona ya da yine doğuya bakan odamın penceresine koymayı düşünüyorum siz ne diyorsunuz...?
Anten bir nebze küçükte olmalı tabii,yönlü anten kullansam örneğin doğu yönünde el cihazı ile tatmin edici bir sonuç elde edebilirmiyim yoksa zaman kaybımı olur,diğer şekilde yukarıda bahsettiğiniz cihaza yoğunlaşıcam.....
Ayrıca yine bahsettiğiniz cihazı aldığımda da sanırım anten işini balkondan ya da penceremin önünden çözmeye çalışıcam,önerilerinizi bekliyorum....

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Ekim 2010, 15:39:31 »
Selamlar. Halk bandında el cihazından randıman ve keyif alamazsınız bence. Görüşme mesafeniz çok sınırlı kalır.Balkon için anten konusu forumumuzda mevcuttur.
 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yinede takıldığınız bir konu olursa bekleriz. Kolay gelsin........

Mürsel Dedeoğlu
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 13 Ekim 2010, 20:20:01 »
Sayın TA3DN,evet burayı inceledim,büyük bir ihtimalle anteni de ben kendim yapıcam da aynı verimlilikte nispeten daha küçük boyutlu olabilicek bir anten önerebilirmisiniz...
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2010, 20:22:28 Gönderen: Mürsel Dedeoğlu »

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #8 : 13 Ekim 2010, 20:39:14 »
Bu topikte anlattığımız antenden daha küçük boyutta antende hem swr tutması çok zorlaşacaktır hemde randımanı düşecektir.Başka bir seçenek olarakta araçta kullanılan mobil anteni balkonda geniş bir saç plakaya monte etmek olabilir.Dipolden daha az yer kaplar ama benim tavsiyem yinede topikteki anteni yapmanızdır. Selamlar...

Mürsel Dedeoğlu
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 13 Ekim 2010, 20:54:19 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bu topikte anlattığımız antenden daha küçük boyutta antende hem swr tutması çok zorlaşacaktır hemde randımanı düşecektir.Başka bir seçenek olarakta araçta kullanılan mobil anteni balkonda geniş bir saç plakaya monte etmek olabilir.Dipolden daha az yer kaplar ama benim tavsiyem yinede topikteki anteni yapmanızdır. Selamlar...

anladım,peki topikte TA3AHS arkadaşımızın bahsettiği RG58 ile kapalı dipol nasıl oluyor,RG58 ile dipol yapmayı biliyorum ama germem gerektiğinden pekde sıcak bakmıyorum,yalnız şayet yaparsam 2mt lik plastik vb. bir çubuk üzerine sararak kısaltsam balkon ya da pencere önüne koysam nasıl olur,daha doğrusu olur mu..?

slm ile....

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #10 : 13 Ekim 2010, 20:58:45 »
Antenin fiziki uzunluğunu ne kadar kısaltırsanız okadar olumsuz randıman verir.Haluk arkadaşımız size antenin ayrıntıları hakkında bilgi verir. İsterseniz özel mesaj atın ta3ahs ya.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
En Uygun Nerden Telsiz Alınır? Hangi telsiz Alınmalı Neden?

Başlatan besyom2

36 Yanıt
7568 Gösterim
Son İleti 25 Haziran 2011, 12:25:51
Gönderen: TA5AEK
xx
Yardım, Doğru telsiz seçimi ve yurt dışından telsiz getirme

Başlatan TA1ABB

0 Yanıt
3787 Gösterim
Son İleti 16 Eylül 2012, 20:07:36
Gönderen: TA1ABB