Gönderen Konu: TELSİZLERİNİZİ NEREDEN SATIN ALIYORSUNUZ?  (Okunma sayısı 10919 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: B. Çolak
TELSİZLERİNİZİ NEREDEN SATIN ALIYORSUNUZ?
« : 16 Ocak 2012, 03:47:33 »
İyi geceler arkadaşlar,
Bu sene mayıs ayında bende aranıza katılmayı planlıyorum.Merak ettiğim bir kaç sorum olacak tecrübeli abilerime;

1)Üniversite öğrencisi olduğumdan bütçem sınırlı sizce başlangıç için nasıl bir telsiz satın almalıyım, fiyatlarından dolayı başlangıç için CB telsiz mi tercih etmeliyim, direk amatör telsiz mi almam gerekir?

2)İnternette yaptığım araştırmalarda online satış yapan siteler sadece bir kaç modelin satışını yapıyor.Bana önerebileceğiniz online telsiz satışı yapan internet sitesi var mı?

3)Elden satış yapan bayilerden satın aldıysanız Ankara ve Eskişehir' de bildiğiniz bayi var mı?Herhangi bir ilde kargo ile satın almak istediğim cihazı gönderecek güvenilir bir bayi biliyor musunuz?

Son olarak sınava nasıl hazırlanmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.Herkese teşekkürler.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2357.0
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2012, 21:58:01 Gönderen: TA3CY »

TA1HZ
  • Ziyaretçi
Ynt: Telsizlerinizi Nereden Satın Alıyorsunuz?
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2012, 12:43:41 »
Değerli müstakbel radyo amatörü arkadaşım,
sorularınıza sondan itibaren cevap vermeye çalışayım. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap mail adresime adresinizi yazarsanız size Istanbul'da izci arkadaşlarımızın sınava hazırlanmaları esnasında yardımcı olması için hazırladığımız CD den bir tane yollayabilirim. Ayrıca Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap linkinde de ulaşabileceğiniz bazı kaynaklarımız mevcut. Cihaz satışı konusunda çok fazla yardımcı olamayacağım. Istanbul içinde  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap, Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap cihaz ve malzeme satışı yapılmakta. Daha başka firmalar da mevcut.
Bir A sınıfı radyo amatörünün ideal olarak bence şu ekipmanı olmalı: 1 HF cihaz (eğer sadece sabit evden çalışacaksa base tip sadece HF yok sahadanda çalışacaksa mobil tip HF/VHF/UHF tip), 1 VHF/UHF dual band cihaz, 1 dual band el cihazı. Maddi olanaklar oldukça daha farklı cihazlarda olabilir tabii. Başlangıç için bir el cihazı en rahat olanıdır.(maddi açıdan)
 Ancak bu arada en önemli noktanın anten olduğunu unutmayın. 9000$ lık cihaz bile doğru düzgün anten yoksa hiç bir işe yaramaz. VHF-UHF için istasyonunuzun konumuna göre basit bir dual band anten yeterli olabileceği gibi röleye doğru yönlendirilmiş bir yagi anten ihtiyacıda olabilir. HF için yurt içi çalışmaya niyetliyseniz kendi yapabileceğiniz NVIS tarzı bir anten için 40-50 TLye işi bitirecek iken sıkı bir yarışma istasyonu için 1000+$ lık antenler gerekebilir. Neyse şimdiden gözünüzü korkutmayayım.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Her zaman yardımcı olmaya çalışırız. Kolay gelsin.
73 de TA1HZ

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2012, 18:30:02 »
Çok teşekkür ederim hocam,
Siz başlangıç için CB önerir misiniz? 600TL kadar bir bütçe ayırabilirim bu iş için.HF cihazlardan şimdilik almam pek mümkün gözükmüyor ancak VHF/UHF cihazlardan alabilirim.Wouxun marka uygun fiyatlı bir amatör cihaz buldum VHF/UHF bu cihaz sizce nasıldır?
Ayrıca Kirisun marka sadece VHF veya sadece UHF cihazlar var 25 watt çıkış gücünde bunları tavsiye edermisiniz? Yoksa VHF+UHF cihaz(Wouxun fiyatı ile yaklaşık aynı) mı almak daha mantıklıdır?
Verdiğiniz sitelerden biri online satış yapıyor teşekkürler yardım için.

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2012, 12:10:02 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Çok teşekkür ederim hocam,
Siz başlangıç için CB önerir misiniz? 600TL kadar bir bütçe ayırabilirim bu iş için.HF cihazlardan şimdilik almam pek mümkün gözükmüyor ancak VHF/UHF cihazlardan alabilirim.Wouxun marka uygun fiyatlı bir amatör cihaz buldum VHF/UHF bu cihaz sizce nasıldır?
Ayrıca Kirisun marka sadece VHF veya sadece UHF cihazlar var 25 watt çıkış gücünde bunları tavsiye edermisiniz? Yoksa VHF+UHF cihaz(Wouxun fiyatı ile yaklaşık aynı) mı almak daha mantıklıdır?
Verdiğiniz sitelerden biri online satış yapıyor teşekkürler yardım için.

Henüz yeni amatör telsizci olsamda size kendi görüşlerimi bildirmek isterim.Belki bir yol gösterir.
Benim amatör telsizci olmamda ki etken CB telsizler diyebilirim.Lisanssız olduğu için belgem yokken bu  telsizlerle görüşme yaptım.Sonra sınava girip belgemi alınca hemen dual band el cihazı temin ettim.

Sizin durumunuz daha farklı.Siz bu hobiyi zaten biliyorsunuz.Yani bence CB'den başlamaya hiç gerek yok.Ben CB telsiz aldıktan sonra öğrendim amatör telsizcilik diye bir hobinin olduğunu.Bence şimdiden dual band bir el cihazı alıp, belge alana kadar frekansları dinleyin.Nasıl konuşulur vb. bir çok sorunuza  yardımcı olur.Ve belgeniz geldiğinizde frekanslara çıkma tedirginliği yaşamamış olursunuz.Karar sizin. Şimdiden sınavda başarılar.
73,

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #4 : 18 Ocak 2012, 22:43:40 »

Hocam şimdilik imkanlarım bunlardan birini almaya yetiyor.(Başlangıç için çokta para harcamak istemiyorum)
Yukarıda linkini verdiklerimden hangisin tavsiye edersiniz?

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #5 : 18 Ocak 2012, 23:00:42 »
Bir de Aselsan'ın 4021 modeli var piyasada 2.el olarak bulunabiliyor, bunu tavsiye eder misiniz?

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #6 : 19 Ocak 2012, 00:16:55 »
Cihazlar konusunda tecrübem yok ancak son zamanlarda bir çok amatörün gerek fiyatından dolayı gerek performansından dolayı beğenisini kazanmış olan Wouxun Dual band cihazı öneririm.

Yani Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB3CMT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Murat TALAZGİL
« Yanıtla #7 : 19 Ocak 2012, 00:49:34 »
Ben geçen yıl 409shop'dan Wouxun KGUVD1-P almıştım, gümrükte herhangi bir sorun olmamıştı, ama şimdilerde gümrükte sıkıntı çıktığını sık sık duyuyoruz. Yurtiçindeki firmalar Amatör Telsizcilik Belgeniz olmadan amatör cihaz satışı yapmıyorlar bilginiz olsun...

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #8 : 19 Ocak 2012, 15:01:37 »
Ben geçen yıl 409shop'dan Wouxun KGUVD1-P almıştım, gümrükte herhangi bir sorun olmamıştı, ama şimdilerde gümrükte sıkıntı çıktığını sık sık duyuyoruz. Yurtiçindeki firmalar Amatör Telsizcilik Belgeniz olmadan amatör cihaz satışı yapmıyorlar bilginiz olsun...
Evet maalesef öyle, belgeyi alana kadar bekleyeceğiz mecburen.
Aselsanın 4021 modeli hakkında bilginiz var mı?Amatör bantlar yüklenebiliyor mu?

metin
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 19 Ocak 2012, 16:30:31 »
Aselsanın 4021 modeli hakkında bilginiz var mı?Amatör bantlar yüklenebiliyor mu?

buğra bey aselsanın 4021 modeline amatör frekans yükleyebilirsiniz.144-174 mhz çalışan bir cihazdır 4021 modeli...

TB8TAT
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 19 Ocak 2012, 17:06:55 »
telsız elbettekı ıthalatcı fırmalardan satın alınır.ınternetten calışma yapılırsa fırmalar mevcut ornegın marmara ıletışım.mobıl com.409 shop vs.alırken belgenı ıbraz etmelı cunku belgesı olmayana telsız satışı yapılmıyor selamlar

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #11 : 19 Ocak 2012, 17:41:19 »

buğra bey aselsanın 4021 modeline amatör frekans yükleyebilirsiniz.144-174 mhz çalışan bir cihazdır 4021 modeli...

Cevap için teşekkür ederim Metin Bey 4025 modelide UHF çalışıyor sanırım.Peki bu modellerin sıfır veya ikinci el olarak fiyatları hakkında bilginiz var mı?İkinci el alınacak ürünlerin nerelerini kontrol etmeliyim?

Halil Bey durum bahsettiğiniz gibi ne yazıkki belge olmadan satmıyorlar.Sizin önerdiğiniz model var mı?Ya da linkini verdiklerim arasından bir tavsiyeniz var mı?

TB8TAT
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 19 Ocak 2012, 21:27:38 »
wouxun KGUVGD 1 MODEL OLARAK TAVSIYE EDERIM. amator bant planına uygun.taraması var kıbar kullanışlı radyosu var el fenerı var daha daha ozellıkler mevcut ben kullanıyorum memnunum  9 aydan berı kullanıyorum

TB8TAT
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 19 Ocak 2012, 21:37:10 »
ayrıca bıraz daha bılgı vereym.telsız uce ayrılıyor 1.frekansı sabıt olanlar 2 frekans bılgısayar yardımıyla yuklemek suretıyle olanlar 3.frekansı bızzat yazılarak kullanılan telsızler . bunlardan 3.secenekte olanı alıp kullanın derım. ıstedıgınız frekansı yazıyorsunuz ve konuşuyorsunuz.

TB7CSE
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 19 Ocak 2012, 22:13:38 »
Arkadaşlar uzun ve sıkıntılı bekleyişimin ardından bugün wouxun cihazıma kavuştum şimdi cihazı tanımaya çalışıyorum . Ben ebay dan aldım kargo dahil 110 dolar civarı fiyatı var .Aynı cihazı buradan almaya kalksam 350-400 lira  istiyorlar . Belki benim şansım gümrük sıkıntısı olmadı . 73
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2012, 22:16:57 Gönderen: TB7CSE »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
TELSİZ SATIN ALMAK

Başlatan TA1ISW

6 Yanıt
3974 Gösterim
Son İleti 11 Ağustos 2012, 21:24:31
Gönderen: TA1ISW
xx
EBAYDAN NASIL SATIN ALINIR.

Başlatan TA2VW