Gönderen Konu: Telsiz lisansı olmadan görüşme yapmak...  (Okunma sayısı 10238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkly70
  • Ziyaretçi
Telsiz lisansı olmadan görüşme yapmak...
« : 09 Ekim 2010, 21:19:19 »
Tarih: 14/08/2010 03:14
Telsiz lisansı olmadan görüşme yapmak...   #post2330
Merhaba,

1999 Düzce depreminde, eşim Düzceli olduğu için ailesi ile ilgili büyük sıkıntı çektik. Sabah 04.00'da Ankara'dan yola çıktık ama ulaşana kadar onunda, benimde ömrümden yıllar gitti. Uydu telefonu hariç, ki o zamanlar türkiyede parmakla sayılacak kadar azdı, sadece telsiz ile iletişim kurulabiliyordu Düzce civarında. Yoldayken bunu farkedince, özellikle uzaktaki akrabalar için, afet zamanlarında telsizin ne kadar önemli bir haberleşme cihazı olduğunu idrak ettik. O zamandan bu yana güya her sene amatör telsiz sınavlarına gireceğim ama bir türlü denk getiremedim. O kadar yoğunum ki, görünüşe göre denk getirebilme ihtimalim de pek yok.

Sorum şu:
Örneğin bir YAESU FT897D alsam, ve bunu "tehlike anında camı kırınız cihazı" olarak bir yerlerde saklasam, umarım olmaz ama günü geldiğinde, yani bir afet anında benimle sırf çağrı kodum yok diye iletişime geçmez mi kimse? Deprem çantasının en önemli parçalarından biri olduğuna inandığım bu cihazla rölelere ulaşıp depremin büyüklüğünü, sağ kalanları, bulunduğum yerdeki durumu anlatabilmem için illa bu sınava girmem mi gerekiyor?

Yanlış anlamayın lütfen tabii ki girmem gerekiyor ama ben zaten geceleri oturacaksam işimle ilgili çalışıyorum, yani telsiz başında zaman geçirmek istesemde yapamam. Sadece "emergency" kullanmak istiyorum ve sınava giremiyorum. Ne yapacağım? Bu arada cihazı yurt dışına sık sık gittiğim için yanımda getirebilirim, yani sorun olmaz. Bu soruma "tıp fakültesinde okumadan da ameliyat yapabilirmiyim" demişim gibi biraz kızarak yaklaşacağınızı tahmin ediyorum ama amacım kesinlikle sizleri üzmek yada kızdırmak değil, sadece böyle bir durumda lisanssız neler yapabileceğimi öğrenmek. Teşekkür ederim.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=217.0

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: Telsiz lisansı olmadan görüşme yapmak...
« Yanıtla #1 : 09 Ekim 2010, 21:19:48 »
Tarih: 14/08/2010 09:28
Re: Telsiz lisansı olmadan görüşme yapmak...   #post2331
Merhabalar,
Herşeyden önce umut ederimki asla böyle durumlar yaşanmasın.Ama yaşandığı zamanda sizin depreö cantasında duracak dediğiniz telsiziniz bana göre çok bir işe yaramaz.
Herşeyden önce almayı planladığınız telsiz amatör telsiz.Yani çalışma yapabileceği frekanslar belli.Çalışma yaparkende uyulması gereken şartnameler var.Bu işin içine girmeden tekniğini,detaylarını,hangi durumlarda nasıl davranılacağınızı bilmeden alacağınız telsiz bana göre hayat kurtarmaz.Aksine adam öldürür.
Ama bir de ters acıdan bakalım,lisansınızı alsanız,konu üzerinde çalışmalar yapıp tecrübe kazansanız herşey daha farklı olmazmı.
Bu arada bu samimi yazdığınız için ayrıca teşekkür ederim.Ama malesef "Tıp fakültesi bitirmeden ameliyat yapamazsınız"Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

darkly70
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 09 Ekim 2010, 21:20:26 »
Tarih: 14/08/2010 12:22
Re: Telsiz lisansı olmadan görüşme yapmak...   #post2332
Cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim.
Zaten ne ile ilgili olursa olsun, yapılacak işin ehliyetini almak tabii ki çok önemli. Ancak tecrübesizliğimden dolayı yanlış cihaza odaklanmış olsam da, bu yinede benim deprem anında ve sonrasında yanımda batarya ile de kullanılacak bir telsiz olmasının büyük bir rahatlık olacağı konusundaki düşüncemi değiştirmiyor.

Lisanssız olarak sadece acil durumlarda kullanmayı planladığım bir telsizin hayat kurtarmak yerine insan öldürebileceği konusundaki öngörünüzü anlamadım sadece. Yakındaki emergency rölelere, gps ile alacağım koordinatları verip, "buradaki yıkıntının altından sesler geliyor, acil ulaşınız" diyerek hayat kurtarmış olmazmıyım? Gerektiği anda böyle bir cümle ile istenen yardım çağrısı yüzünden "çağrı kodu olmayan arkadaş, boşalt kanalı" gibi bir durumla mı karşılaşırım? Zannetmiyorum ama yinede emin olmak istiyorum.

Sonraki sınav sanırım Kasım'da, umarım girebilirim, ama yinede sınavdan önce bir ham telsiz edinmeyi hala planlıyorum. Tamam, tıp fakültesine gitmeden ameliyat yapılmıyor ama, ehliyetten önce araba alınabiliyor:)

Saygılar.

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 55
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #3 : 09 Ekim 2010, 21:21:01 »
Tarih: 14/08/2010 12:48

Selamlar sayın darkly70.Öncelikle umalımki hiç bir zaman acil durumlarla karşılaşmayalım ve cihazlarımızı sadece hobi amacıyla kullanalım.Ben size şunu belirtmek istiyorum. Radyo amatörlüğü o kadar geniş bir hobi alanıki onu sadece olması muhtemel bir acil duruma lütfen odaklamayalım.Bu kısmı işin sadece çok küçük bir yanı;herne kadar Türkiyemizde afet ve acil haberleşmesi ilk sırada gösterilsede radyo ve telsiz amatörlüğünün amacı bu değildir.Amaçlarından sadece biridir. Kasım ayındaki sınava girmenizi ve a-b-c sınıflarından birini almanızı bekliyoruz sizden.İnanın işin içine girdiğiniz zaman işin rengi ne kadar değişiyor anlatamam.Hatta bilinçli bir şekilde amatörlüğe yaklaştığınız takdirde inanın bir yıl sonra yukarıya yazdığınız yazınızı kendiniz bile eleştirirsiniz.Cihaz edinmek,getirmek cidden işin en kolay kısmı.Ama hangi cihaz hangi frekanslarda çalışıyor yada çalışmıyor bilmekte önemli.Şahsen "sadece sizin düşündüğünüz amaca" uygun bir cihaz değil bence 897D.Ben yinede amatör sınava girip lisansınızı alın diyorum.Gerçek bir hayati tehlike durumunda kimse babasını bile tanımaz o ayrı bir konu ama bu iş sadece ne zaman ve nerde yada nasıl olacağı bilinmeyen bir duruma odaklanmasın lütfen. Amatör literatürde bu işinde frekansları ve nasıl yapılacağı vardır zaten.Lütfen olaya bu geniş açıdan bakarak yaklaşın ki hem sizin amacınız boşta kalmasın hemde paylaşımlarınızla sadece kendi çevrenize değil tüm camiaya yardımcı olma fırsatını yakalayın.selamlarımla...

Bülent YALÇIN

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
« Yanıtla #4 : 09 Ekim 2010, 21:21:33 »
Tarih: 14/08/2010 13:25
Re: Telsiz lisansı olmadan görüşme yapmak...   #post2336
Biliyorsunuz günümüzde hemen hemen bütün profesyonel ve amatör iştigal alanlarının bilgili, BELGELİ, becerili ve de kültürlü icra edilmesi gerekmektedir.

Olmasını istemediğimiz afet, olağanüstü hal, kaza, tehlike, acele vb. durumlar için yasa ve yönetmeliklere göre kurulmuş çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile yine bu gibi durumlar için yasalara göre kurulmuş Devlet organizasyonları ile sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır.

Amatör telsizciliğin (radyo amatörlününün) ve amatör telsizcilerin (radyo amatörlerinin) öncelikli icraatı afet, olağanüstü hal, kaza, tehlike vb. telsiz haberleşmesini yapmak değildir.
- Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yalımlanan Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği, EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları bölümünde;
- Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği'inde;
"Amatör telsizci: Hiçbir maddi, kişisel veya siyasi çıkar gözetmeden, sadece kendi istek ve çabası ile telsiz iletişim teknikleri alanında kendini yetiştirmek amacıyla ulusal ve uluslararası amatör telsizcilik faaliyetinde bulunmak isteyen ve amatör telsizcilik belgesine sahip olan gerçek kişiyi ifade eder." şeklinde tanımlanmıştır. Dünyadaki anlamı da bu tanıma paraleldir.
Amatör telsizci tarifinde yazımıza konu herhangi bir afet haberleşmesi vb. ibare var mıdır ?

Bu iki Yönetmelik’te amatör telsizcilerin afetlerde, beklenmedik olaylarda ya da can ve mal güvenliği bakımından, görevli kuruluşlara yardımcı olmak üzere ilgili birimlerle veya kendi aralarında telsiz haberleşmesi YABABİLECEKLERİ konusunda maddeler vardır. Ayrıca Afet ve acil durum yönetiminde ve haberleşmesinde görev alan kuruluşların bünyelerinde bu iki Yönetmelik usul ve esaslarına göre amatör telsiz istasyonu kurulabilmektedir.

Öncelikle çalışma, edinilecek bilgilgerle sınava girip Amatör Telsizcilik Belgesi’ne sahip olunma, sonrasında Amatör Telsizcilik Mevzuatına uyularak beceri ve bilinç içerisinde ve de İHTİYAÇ halinde, afet ve acil durum telsiz haberleşmesine YARDIMCI OLMA imkanı doğacaktır.

Her ne olursa olsun, insanlar yapmak istediklerine ve sevdiklerine zaman ayırırlar diye düşünüyorum.

Selemlar.
Ramazan KURTÇU
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #5 : 09 Ekim 2010, 21:22:39 »
Tarih: 14/08/2010 13:42
Re: Telsiz lisansı olmadan görüşme yapmak...   #post2337
Tekrar Merhabalar,
"Lisanssız olarak sadece acil durumlarda kullanmayı planladığım bir telsizin hayat kurtarmak yerine insan öldürebileceği konusundaki öngörünüzü anlamadım sadece"
Sizinde belirttiğiniz gibi "lisanssız" Eğitimini almadan,tecrübe edinmeden,cihaz kullanmanın tehlikeli olacağından bahsediyorum.Telsiz sadece ve sadece verici/alıcı ve antenden oluşmuyor.Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap İşin içine girdiğinizde ne anlatmaya çalıştığımı daha rahat anlarsınız.Kısa bir örnek vereyim bende telsizle konuştuğumu zannediyordum ama üst kattaki evin telefonuna sarkıyormuşum meğersem.O telefonun çok acil olduğu bir dönemde konuşuyor olsam birilerini öldürmüş sayılmammı?
konu,durum,pozisyon ne olursa olsun eğitim almak,konu hakkında bilgili olmak şart.

"Yakındaki emergency rölelere gps ile alacağım koordinatları verip, "buradaki yıkıntının altından sesler geliyor, acil ulaşınız"Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap düşüncelerinizi ve iyi niyetinizi çok iyi anlıyorum ama malesef bu işler bu şekilde yürümüyor.

Her şehrin valiliğine bağlı bir Afet yönetim Merkezleri merkezi vardır yada acil durumlarda kurulur.Bu merkezlerin telsiz operatörleri,sabit röleleri,mobil istasyonları ve çok disiplinli bir çalışma sistemleri vardır.Yani bu gibi durumlarda aciliyet ve önem sırası her daim yer değiştirebilir.Siz bir kişinin hayatını kurtarmak için anons yapmaya çalışırken yetkili bir operatör 100 kişinin hayatını için sizi beklemez.Ben size sadece özetleme yaptım inanın çok geniş bir konu.Ama yineliyorum her ne olursa olsun eğitim şart...

darkly70
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 09 Ekim 2010, 21:23:50 »
Tarih: 14/08/2010 20:12
Re: Telsiz lisansı olmadan görüşme yapmak...   #post2340
Tüm cevaplara içten teşekkürlerimi sunuyorum. Lisans almama, daha doğrusu alamama konusunda daha fazla ısrarcı olmayacağım. Sitedeki download bölümünde bulunan kaynaklardan çalışmaya başlayayım o zaman. Zaten Ankara'dayım, sınava gitmek sorun olmaz sanırım. Bakalım A tipi alabilecekmiyim ilk sınavda:) Mors kalktıysa, A için uğraşacağım. Daha sonra da buradan başınızı ağrıtmaya devam edeceğim.

O zamana kadar fırsat buldukça, kendimi geliştirmek için yayına karışmadan röleleri dinlemeye çalışacağım. Özellikle ton ayarlamalarında karşılaşacağımı düşündüğüm zorluklar yüzünden soracağım sorulara lisansım yok diye cevap vermemezlik etmezsiniz değilmi?Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Saygılar.

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 55
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2010, 21:24:13 »
Tarih: 15/08/2010 00:05

Sınava girme kararınıza inanın çok sevindim. Amatörlük çizgisinde olduğu sürece buradan alamayacağınız cevap yok gibi birşeydir.Şimdiden iyi çalışmalar diliyorum. Aklınıza takılan her türlü konuda görüşebiliriz. 73...

darkly70
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2010, 21:24:46 »
Hemen bu "73"'ün ne olduğunu sorarak başlayabilirmiyim?

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
« Yanıtla #9 : 09 Ekim 2010, 21:30:28 »
Tarih: 16/08/2010 09:41
Re: Telsiz lisansı olmadan görüşme yapmak...   #post2354
Belge ve çağrı işaretine sahip olmayan bir kişi amatör frekanslarda test ve deneme amacıyla da olsa haberleşme yapamaz. Çünkü belge sahibi olmayan bir gerçek kişi amatör telsiz istasyonu kuramaz.
Ayrıca bir amatör telsizcinin veya sorumlu operatörün;
- "Amatör Telsizcilik Belgesi sahibi olmayan kişilerle haberleşme yapması"
Bu konuda yayımlanmış bulunan iki Yönetmeliğin de kullanım kısıtlamaları ve yasaklanan uygulamalarına aykırıdır.

Amatör telsizcilik belge sahibi olmayan bir kişinin ancak A sınıfı belge sahibi amatör telsizcilere ait veya sorumluluğundaki istasyonlarda eğitim ve özendirilmesi amacıyla, amatör telsiz haberleşmesine katılmasına izin verilmektedir.

Öncelikle, bu sitede mevcut; Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği Amatör Telsiz İstasyonları ve Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği’ninin okunması ve irdelenmesinde yarar vardır. Sonrası bilgi edimleri yine bu sitede mevcut Amatör Telsizcilik Eğitim Seti’inden sağlanabilir. Başka bilgi kaynaklarından da yararlanılabilir tabi.

73
Ramazan KURTÇU
« Son Düzenleme: 30 Haziran 2015, 00:18:11 Gönderen: TA3DP »

Çevrimdışı TA2CE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Zeki Mısırlı
« Yanıtla #10 : 09 Ekim 2010, 21:31:32 »
Tarih: 22/08/2010 12:29

Biz radyo Amatörlerin bazen teknik konuya dalarak role üzerinde uzun süre konuştugumuzun farkına varmadan arada çağrı yapmak isteyen varmı burası TA2CE demeyi unutmamız gerektigini unutmamalıyızki roleyi fazla mesgul etmemek için sımlex çağrı kanalında buluşabiliyorsak orada uzun süreli konuşurkende çağrı işaretini söylemeyi unutmamalıyız saygılarımla 73
Zeki MISIRLI

TB2BEY
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 09 Ekim 2010, 21:32:11 »
Tarih: 22/08/2010 13:41
Re: Telsiz lisansı olmadan görüşme yapmak...   #post2403
73 : SELAM / MERHABA dır ( erkekler )
88 : SELAM / MERHABA dır ( kadınlar )

Q Kodları SADECE CW haberleşmede kullanılır

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #12 : 15 Kasım 2010, 19:55:57 »
@darkly70

Arkadaşlar prosedürü özetlemişler.

Bunun yanısıra hayati bir durum karşısında kullanmanız için önünüzde hiçbir engel olamaz. En aziz olan varlık can dır, yaşam hakkıdır, sıralamada önüne geçecek bir seçenek yoktur.

Ancak "bas mandala konuş, yardım gelsin" zannı ise ciddi bir hatadır ve hayal kırıklığına sebep olur. Yani tüm güvencenizi veya esas güvencenizi böyle bir şeye bağlayamazsınız. Sıralanamayacak bir sürü teknik konu buna sebeptir.

Dilerim ki böyle bir durum yaşamayız.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ÇAĞRI KODU OLMADAN TELSİZ KULLANMAK

Başlatan buraklyn

2 Yanıt
2903 Gösterim
Son İleti 26 Nisan 2012, 18:27:10
Gönderen: buraklyn
xx
AMATÖR TELSİZ HALK BANDINDA GÖRÜŞME YAPABİLİRMİ

Başlatan TAN

8 Yanıt
11350 Gösterim
Son İleti 07 Mayıs 2014, 17:39:15
Gönderen: TAN
exclamation
Amatör Telsiz Lisansı Online Başvuru hk.

Başlatan TB2DKG

15 Yanıt
6628 Gösterim
Son İleti 02 Nisan 2017, 05:01:19
Gönderen: TA1QQ
xx
Lisansı Almadan Telsiz Getirmek (Aliexpress)

Başlatan TA2MVX

9 Yanıt
4976 Gösterim
Son İleti 29 Mart 2018, 16:07:22
Gönderen: TA2NC
exclamation
2 adet UHF/VHF Baofeng UV82 veya benzeri telsiz ile röle üzerinden görüşme!

Başlatan aykuttoklu

9 Yanıt
6007 Gösterim
Son İleti 30 Nisan 2016, 12:30:47
Gönderen: TA6ISK