Gönderen Konu: 2 adet UHF/VHF Baofeng UV82 veya benzeri telsiz ile röle üzerinden görüşme!  (Okunma sayısı 6007 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aykuttoklu

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Benim sormak istediğim şu;

Yozgat'ta Botaş Avukatı olarak görev yapıyorum. Kırşehir Akçakent İlçesinden Yozgat Akdağmadeni arasında 200 KM hat üzerinde sürekli geziyorum. Bu hat üzerinde ofisin bulunduğu yerden 4 km uzaklıkta Yozgat Çamlık Milli Parkında bir Röle var; bunun dışında yakında başkaca röle yok. Rölenin bulunduğu yerden Batıya doğru 100 Doğuya doğru da en fazla 150 km bir hat üzerinde iki adet Baofeng UV82 veya benzeri bir cihazla nasıl görüşme yapabilirim?

Konuda acemi olduğum için tam olarak net anlatamamış olabilirim soru cevap şeklinde gelişecektir diye düşünüyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yardımlar için şimdiden teşekkür ederim

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5143.0

Çevrimdışı TA5MET

• Eğitim Bilimleri Uzmanı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • Türkçe Öğretmeni
  • İsim Soyisim: Metin ÖZTÜRK
Yönetici arkadaşlar zaten belirtecektir ancak çağrı işaretiniz olmadan kimsenin yardımcı olacağını zannetmiyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Eski Çağrı İşareti: TA8IOM - Metin ÖZTÜRK - Hatay

Çevrimdışı aykuttoklu

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
Maalesef herhangi bir bilgilendirme olmadı! Bu çağrı işareti nedir nasıl yapılır?

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • İsim Soyisim: Erol KADIOĞLU
bahsettiğiniz röle botaşın rölesiyse botaş ile iletime geçin. amatör telsiz rölesi ise arkadaşımın bahsettiği gibi telsiz amatörü olmanız gerekiyor. çağrı işareti ise sınava girip kıyı emniyetinin tahsis ettiği resmi bir işarettir. örneğin benim çağrı işaretim TA1IEL
TA1QQ

Çevrimdışı aykuttoklu

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
Hayır bahsettiğim röle sizin listenizde bulunan sanırım amatör bir röle; anladım bu durumda öncelikle sınava girmem gerekiyor teşekkür ederim...

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • İsim Soyisim: Erol KADIOĞLU
Evet başvurular başladı, girecekseniz şimdiden başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Sayın Toklu,

Karayollarını kullanmak için sürücü ehliyet belgesi alıyoruz, amatör bantları kullanmak için de amatör telsizcilik belgesi.

Nasıl ki resmi bir kurum, başkalarının kendisine ait rölesini kullanmasını istemez/yasaklar/engellerse, amatör rölelerde de frekanslarda da belgesi/yetkisi olmayan kişilerin kullanımları mümkün değildir. Yapabilirsiniz bir iki üç gün, ama sonunda yoldan geçerken biri duyar ve bir avukat olarak bunları zaten biliyor olduğunuzu düşünüyorum.

Ben amatör telsizcilikten anlamam, telsiz, anten, besleme ünitesi.. beni ilgilendirmiyor derseniz, o zaman ruhsat gerektirmeyen telsiz haberleşme sistemlerine geçebilirsiniz.

Halihazırda ruhsat gerektirmeyen ve uzun menzil haberleşmeye olanak tanıyan sistem, CB halk bandı telsizlerdir. El telsizi ile doğal olarak öyle çok uzun menzil bekleyemezsiniz. Ancak, mobil veya sabite dönüştürülmüş mobil cihazlarla bahsettiğiniz şekilde haberleşebilirsiniz.

CB halk bandı frekansları da bombomş denebileceğinden, rahatça haberleşmenizi yapabilirsiniz. Baofengleri şu aşamada lütfen aklınızdan çıkarın. Zaten o kadar mesafeyi görüşemezsiniz. Kazara başka servislerin kullandığı frekanslara girerseniz, zaten başınız ağrır. Amatörler de dediğim gibi, denk gelirse aaa ne güzel Aykut Bey ne haber demeyecektir amatör frekansta size.

Şimdilik CB halk bandı telsiz en uygun seçenek sizin için.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5MET

• Eğitim Bilimleri Uzmanı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • Türkçe Öğretmeni
  • İsim Soyisim: Metin ÖZTÜRK
Diğer arkadaşlar zaten güzel bir şekilde açıklamış ama ben biraz daha detaylandırayım:
Amatör Telsiz Lisansı almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki sayfayı ziyaret edin:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ancak buna ek olarak belirtmem gereken bir husus daha var :

Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği'nin "Kullanım Kısıtlamaları"na ilişkin 3. Maddesinin "15-b" bendinde şöyle bir ifade geçer; "Amatör telsizcilere ayrılan frekans bandlarında ticari amaçlı radyo ve televizyon yayınlarının naklen veya banttan yayınlanması veya bu tür bir yayın yapılması, (...) yasaktır."

E sizinki de kısmen ticari muhabereye gireceğinden amatör telsiz lisansı alsanız da bu amaçla sistemden faydalanamazsınız. Ancak Sayın TA2IBY'nin de belirttiği gibi CB(Halk Bandı) uygun bir tercih olabilir.
İyi çalışmalar dilerim.

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
Sayın aykuttoklu,

Pek çok yerde pek çok kurumun kendi iç hizmetlerinde kullandığı roleler mevcuttur,
a kurumunun rolesine b kurumu karışmaz birbirlerinden haberleri bile olmaz ama
haberleşmelerini gerçekleştirirler,devletimiz tarafından hangi kurumun hangi frekanstan
görüşebileceğine dair,band planlaması yapılmıştır,şu frekans şu kuruma gibi
yine radyo amatörlerine de frekans tahsisi yapılmıştır lisansı iptal edilmeyen,aktif olan
her türk radyo amatörü gibi ülkemize gelen yabancı radyo amatörleri de amatörlerin kendi
aralarında her türlü maddi giderlerini karşılayarak kurmuş oldukları ve iznini aldıkları roleler
üzerinden görüşebilirler siz de bir radyo amatörü yani lisanslı bir telsizci olmuş olsanız
gittiğiniz ülkede radyo amatörlerine tahsis edilmiş roleler den görüşebilirsiniz yabancı diliniz varsa
çok daha kolaylık sağlar size
burada dikkat edilmesi gereken şu kadar mesafe bu kadar mesafe meselesi değildir kanunlar nezdinde
size tanınmış olan bir hakkın kullanılmasıdır. tabiki kanunun öngördüğü haller dahilindedir.
yanlış anlaşılmasın eline bir telsiz alan ben her tarafla bu cihazla görüşürüm mantığı geçerli değildir.
hele hele amatör telsiz kullanım lisansı yoksa bu hiç mümkün değildir,fili işlemeye kalkarsa suç işlemiş olur
telsiz görüşmelerinde aslında sınırda yoktur 7/24 telsiziniz açıksa görüşme isteğinizde varsa görüşebilirsiniz
süre kısıtlaması yoktur ancak karşılıklı saygı ve sevgi, telsizde haberleşme kuralları ön plandadır
cihazların hiç bir önemi yoktur 30 dolarlık bir cihazda 3000 dolarlık bir cihazda fonksiyonları ayrı ayrı olmasına
rağmen görüşmeyi gerçekleştirir.
bunun birde dünyaya açılan kapısı vardır,hf
yani kısa dalga dediğimiz radyo haberleşme türüdür.
internetten araştırın HF TRANCEİVER Olarak yazdığınızda karşınıza pek çok bilgi çıkacaktır.
siz haberleşme derken neyi kast ettiniz bilmiyorum ama kurum içi haberleşme yapacaksanız
bahsettiğiniz yerlerle ilgili olarak kendi servisinizden bilgi almalısınız ve kurumunuza tahsis
edilen frekanslarda görüşebilir dışarıya taşamazsınız
kendi biriminizin bir yerde görüşüp diğer yerde kifayet etmemesi kurumunuzla ilgili bir olaydır.
kurumunuz daha farklı planlama yapabilir sorunuzu sorarken kendi kurumunuzdan mı bahsettiniz
yoksa amatör telsiz olayından bahsettiniz tam olarak anlayamadım sorunuz genel bir soru olup içeriği tam olarak
belli değildir. saygılar sunarım TA2VW
« Son Düzenleme: 06 Mart 2016, 23:30:27 Gönderen: TA2VW »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA6ISK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Hakan IŞIK
sayın aykuttoklu
ben de Yozgat'ta aile hekimi olarak görev yapıyorum, coğrafyayı bilirim. sizin ne aradığınızı anladığımı düşünüyorum. bence bunun iki çözümü var ve sonuçta iş amaçlı kullanacağınız için kurumunuz bunu mutlaka sizin için finanse edecektir:
Birincisi; kurumuzdan uydu telefon talep edin. askerliğimi Tunceli'de komando birliğinde yapmış olduğumdan bu telefonları yakından gördüm. mükemmel..
İkincisi; kurumuzdan siz çalışanlara özel bir telsiz sistemi kurulmasını talep edin. gerekli yasal izinler alınıp frekans tahsisi yapılır, röle kurulur, cihazlarınız dağıtılır, tıpkı 112 gibi polis gibi size özel telsiz sisteminiz olur.
kurum karışmam diyorsa siz de karışmayın bence  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
selamlar

TA6ISK

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
echolink üzerinden simplex görüşme

Başlatan TB2TSZ

4 Yanıt
2782 Gösterim
Son İleti 20 Mart 2017, 12:01:50
Gönderen: TA4AWS
xx
ROLELER ÜZERİNDEN İLLER ARASI GÖRÜŞME AMA NASIL ?

Başlatan TA2ANA

33 Yanıt
12250 Gösterim
Son İleti 22 Haziran 2015, 09:49:34
Gönderen: TA3DN
xx
3 ADET ECHOLINK DEVRESİ 3 ADET PC MONTAJI 3 İL'İMİZ

Başlatan TA5AHO

7 Yanıt
8299 Gösterim
Son İleti 15 Şubat 2011, 23:29:39
Gönderen: cessiz
moved
TAŞINDI: Baofeng UV82-HP Ile Rölelere Giriş?

Başlatan TA3V

0 Yanıt
2116 Gösterim
Son İleti 25 Temmuz 2016, 09:21:27
Gönderen: TA3V
moved
TAŞINDI: Baofeng UV5R ve UV82 İle Çalışan Programlama Kablosu

Başlatan TA3V

0 Yanıt
1840 Gösterim
Son İleti 02 Ocak 2018, 17:14:04
Gönderen: TA3V