Gönderen Konu: VHF-UHF anten empedans?  (Okunma sayısı 2569 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kenansan
  • Ziyaretçi
VHF-UHF anten empedans?
« : 26 Eylül 2011, 18:57:36 »
Saygıdeğer gurup üyeleri bu konuyu soracak kimse bulamadığım için gurubunuza rahatsız ediyorum eğer cevap verme nezaketinde bulunursanız çok sevinirim.
Sorunum şu: Elimde otomobil için üretilmiş bir analog karasal yayın alan tv var. Anten çıkış empedansı 75 ohm. Piyasadan linkini vermiş olduğum anteni aldım. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bu antenin empedansı ise 50 ohm. Anten her ne kadar yükselticiye sahip olsa da kanalları izlerken çok fazla kopmalar oluyor. Çok rahatsız ediyor. Ben anteni ön cama yapıştırdım. Acaba bir anten daha alsam bunu da farklı bir yönde örneğin mevcuda 90 derece açı yapacak şekilde arkaya bir yere monte etsem daha sonra bu iki anteni t fiş kullanarak birleştirip tv ye girsem. Acaba bunların toplam gücünü elde edecek şekilde bir antenim olur mu yoksa dirençlerde olduğu gibi paralel bağlayınca empedans yarıya düşer bu da empedans sorunu ortaya çıkarır mı? Veya iki antenin gücü bu sefer fazla gelip gene yayını bozar mı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar
Kenan ŞAN

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1963.0
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2011, 02:54:20 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Ynt: VHF-UHF anten empedans?
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2011, 22:58:54 »
Selamlar Değerli kardeşim.Sorularına yazdığın cevablar matematiksel olark doğru.Antene gelince görünüşe göre güzel fakat kaç db kazancı var yükselticiyle onu okuyamadım.İkinci anteni kullanırsan sorun 1 den 2 ye çıkar.Sen şuanda tekyönde sorunla boğuşurken diğer yönden gelecek sorunda eklenecek .Hareket halinde karasal yayın izlemek çok zordur .Ancak durarak vede anten yönünü vericiye çevirerek iyi görüntü elde edersin.Ayrıca 4 yönlü ,araç için antenler var.Eskiden otobüslerde kullanılanlardan.Onlar daha iyi diye biliyorum.Kolay gelsin.Konu çok uzun kısa ve öz cevab bukadar.73..
KORSAN

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
Ynt: VHF-UHF ANTEN EMPEDANS ?
« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2011, 09:55:20 »
Merhaba Kenan Bey,

Öncelikle, bu konuyu  TV yayıncılığında eğitim görmüş, bilgi ve beceresi olan kişi veya kişilerce cevaplandırılması daha doğru ve yararlı olacaktır.

Ancak konu RF alıcılığı doğrultusunda olunca amatör telsizciliği ve amatör telsizcileri de ilgilendirmektedir tabi.

Bir alıcı için belirli bir frekansta rezonansa getirilmiş birden fazla anten kullanılabilir ve iletişim hattının empedansı değişmez. Bu konuda internet ortamında onlarca amatör ve profesyonel uygulama anlatımı ve resimleri mevcuttur. Yani alıcı antenlerin paralel bağlanmasının empedansı, dirençlerin paralel veya seri bağlanması gibi hesaplanmaz.

Ancak mobil alıcı istasyonunuzda anten yükselticisi olduğundan, anten amplifikatörün iki anten girişinin olması ve antenlerin mobilin ön ve arkalarında birbirlerine paralel kullanılması halinde sorununuzun bir nebze olsun çözüleceği, ancak şehir içerisinde ve binalar arasında, haraket halindeki bir mobilden karasal TV yayını alınmasında kopmalar ve bozuklukların yine olacağı düşüncesindeyim.

Diğer taraftan, haraket halindeki trafikte TV seyredilmesi sürücünün dikkatini dağıtacağından risk oluşturacağı görüşündeyim.

Selamlar ...

İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Empedans değerleri

Başlatan ycan

4 Yanıt
1135 Gösterim
Son İleti 21 Aralık 2018, 16:16:07
Gönderen: ycan
xx
ANTEN SOHBETLERİ-8 (40-80-160 Metre Bandları İçin Traplı Dipol Anten Yapımı)

Başlatan TA3BQ

2 Yanıt
12034 Gösterim
Son İleti 08 Mart 2012, 17:16:47
Gönderen: andromeda
xx
Kullandıgım anten 5/8 cebeci 12 radyelli bir anten fakat swr çok bozuk 3 felan

Başlatan nejat

3 Yanıt
6367 Gösterim
Son İleti 14 Mart 2013, 07:30:33
Gönderen: nejat
xx
Anten Maker (Anten Yapım Programı)

Başlatan TA3V

5 Yanıt
12363 Gösterim
Son İleti 20 Aralık 2018, 13:17:35
Gönderen: TA2NC
clip
VHF OMNIDIRECTIONAL ANTEN (Teleskopik Anten Kullanılarak)

Başlatan TA1TD

18 Yanıt
18998 Gösterim
Son İleti 28 Temmuz 2011, 13:25:56
Gönderen: TB1BHG