Gönderen Konu: Amatör Telsizci Olmayanlara Cihaz Satmak, Cihazlar Hakkinda Bilgi Vermek  (Okunma sayısı 7614 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
Merhaba Değerli Radyo Amatörleri

Amatör Haberleşme yasası nın kabul edilmesinden dolayı “Amatör telsizcilik MADDE 43 deki tarifi ile
– Hiçbir maddi, kişisel veya siyasi çıkar gözetmeden, sadece kendi istek ve çabası ile telsiz iletişim teknikleri alanında kendini yetiştirmek amacıyla ulusal ve uluslararası amatör telsizcilik faaliyetinde bulunmak isteyenlere, Telsiz İşletme Müdürlüğü tarafından belirlenen esaslara ve ücretlere göre Amatör Telsizcilik Belgesi verilir..diye tarif edilmektedir.
Radyo amatörleri arkadaşlar son zamanlarda internet ortamın ın tüm dünyada ve Türkiye de yayğınlaşması dolayısıyle gerek çalışmalarını gerekse bilği alışverişlerini ve yine özellikle AMATÖR TELSİZ CİHAZLARI nın alım satımı ve hibe durumlarını internet ortamında yapmaktadırlar.İnternet günümüz hayatında malesef iyi veya kötü olarakher türlü bilğiye ulaşmak mümkünatı vardır. Çoğu sitelerde engellemelerin olmaması veya siteye girişlerin artmasını sağlamak amacıyle kullanıcılara yetki veya engellemeler fazla olmamaktadır.her isteyen her yere girebilmektedir.önemli olan bilğisayar kullanmasını bilmesi veya bir internet bağlantıı olması yada yardımcı birinin olması ,karşısında bir bilğisayarın olaması yeterlidir.
Özellikle temas etmek istedigim konu AMATÖR TELSİZ CİHAZ larının ALIM SATIMI.Bir cihazı telsizi almak için ilgili bayiler yanında internet oramındaki sitelerden amatör telsizcilerden hibe yada satın almak yöntemi ile cihaz sahibi olunduğu bilinmektedir.
İlgili satıcı bayiler bir cihazı satacagında mutlaka karşı taraftaki kişiden AMATÖR TELSİZCİLİK BELGESİNİN FOTOKOPİSİNİ istemektedir!..yapılacak alımsatım işinde en geçerli hareket bu dur.ticarete uygun satış bu şekilde yapılmaktadır.bazı zamanlarda ise elinde bulunan telsiz cihazını başka bir radyo amatörüne hibe yada satış yolu ile satmaktadır.amatörler arasında bu alım satım işi olmaktadır yine burada ki en büyük pay internet sitelerindeki Radyo Amatörleri Alım Satım Bölümü yada Bit Pazarı diye açılan sayfalar.
İşte önemli olan nokta burada başlıyor ”Radyo Amatörleri Alım Satım Bölümü veya Bit Pazarı ”diye tabir edilen sayfalardır. Malesef bu sayfaları AMATÖR TELSİZCİ OLMAYAN kişilerinde ziyaret etmeleri karşısında buraya verilen ilanları gören ve RADYO AMATÖRÜ OLMAYAN KİŞİLERİN bu cihazları almak istemeleri ,burada kendi kimliklerini kullanarak … ben polis memuru, ben komserim ,ben devletin su kısmında çalışan şu kişiyim gibi diye kelime oyunları yaparak ,mevki veya makamını kullanarak amatör telsiz cihazını satın almak istemektedirler. Bu genelde amatör telsizcilerin mail adreslerini ekleyerek yada bırakılan telefon numaralarından arayarak bu cihazlar almak istemektedirler.
Bu kişilere cihaz satmak yada bir şekilde bu cihazlara sahip olmasını sağlayan ve kendisini RADYO AMATÖRÜ ZANNEDEN o UFAK BEYİNLER yaptıkları hatanın farkında değiller. Hiç kimse bir amatör telsiz cihazını mevkii veya makamının ne olduğu o kadar önemli olmayan bu kişilere kesinlikle bu cihazları satamaz. RADYO AMATÖRLÜĞÜ İLKELERİNE yakışmayan bu harekete engel olmak gerekmektedir. Ülkemizdeki son zamanlardaki olaylar karşısında bizler bir bütün olarak birlik ve beraberliğimizi sağlamamız gerekmektedir.
Yine cihazı bir şekilde elde etmiş kişiler yine telefon yada msn yöntemiyle bu cihazın kullanılmasını veya şurayı dinlermi burayı dinlermi nasıl tarama yaptırılır diye bilgi almak istedikleri görülmüştür. Bu kişilere bilgi verilmemesi karşısında maalesef başka amatör telsizcilerin yine mail adreslerini eklemeleri yöntemi ile bayan olduklarını ifade ederek amatör telsiz cihazının kullanmasını diğer radyo amatörlerinden öğrendiklerini ifade etmişlerdir.
Bakınız arkadaşlar; bizler radyo amatörü isek, amatör telsizcilik belgesi olmayan kişilere bu cihazları satmamız, belgesi olmayan bir kişinin bu cihazı temin etmesi karşısında kullanımı ve özellikleri hakkında yine bilği vermememiz gerekmektedir! İlerde oluşacak olaylarda SUÇLU konumuna düşeceginizi unutmamanızı hatırlatmak isterim.

Saygılarımla
TA5BF Recep PEKER
ERAD – EREĞLİ TELSİZ VE RADYO AMATÖRLERİ DERNEĞİ

Bir konuşmaya istinaden bilgi amaçlı yazılmıştır.(TA5BF Recep beyin yazısından alıntı yapılmıştır) Kendisine "14 Kasım 2010" tarihinde yazmış olduğu yazı için teşekkür ederiz.

Master

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1590.0
Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti - TRAC Ankara Şube Başkanlığı

Çevrimdışı uber

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Berna Uyanık
Mesajınızın içeriğini anlıyorum ve amacınızı takdir ediyorum. Ama bu konuda yasal bir kısıtlama yoksa, olası bir doğal afet durumunda sıradan bir vatandaş için telsiz kullanımı belki de iletişim için tek yol olabilir. Ayrıca zaten zararlı bir eylem içinde olanların ise telsizden ve telefondan çok daha gelişmiş iletişim cihazları vardır. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Eğer bu bir yasak değil ise, telsizcilik eğitimlerine ulaşamayan sıradan vatandaşı cezalandırmak gereksizdir ve android telefonlardaki google play store içinde yurt dışı amatör telsiz kuruluşlarının sınavlar için veya telsiz kullanımını öğretmek için birçok uygulaması var. Bence android sistemlerde de böyle bir oluşumu desteklemek, amatör kelimesiyle bağdaşmayan uyarılardan daha yararlı. Bu arada fizik lisans ve elektrik-elektronik yüksek lisans mezunuyum. Lisans bitirme tezim, radyo dalgalarının iyonosferde yayılması üzerinedir. Benden bilgi almak isteyenler önce fizik bölümünden mezun olmalılar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2015, 21:54:42 Gönderen: uber »

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
Bu konuda yasal kısıtlama var. Amatör telsiz kullanmak için lisans almanın amacı basit olarak uluslararası düzeyde geçerli ve tek olan çağrı işaretine sahip olmaktır. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerinden biriyle görüştüğünüzde sizi tanıyabilir. Ayrıca lisansa sahip olmak kullanıcının telsiz cihazı ve telsizle nasıl görüşüleceği konusunda temel düzeyde bilgi sahibi olmasını sağlar.

Sırada vatandaş telsiz kullanmak istiyorsa da halk bandı -CB- türünde bir cihaza sahip olabilir, istediği gibi görüşebilir.
bu anlattıklarımı daha iyi anlayabilmeniz için önce CB telsiz alıp bi kaç gün dinleyin, sonra amatör telsiz frekanslarını dinleyin aradaki farkı göreceksiniz.
Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA3SF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Mesajınızın içeriğini anlıyorum ve amacınızı takdir ediyorum. Ama bu konuda yasal bir kısıtlama yoksa, olası bir doğal afet durumunda sıradan bir vatandaş için telsiz kullanımı belki de iletişim için tek yol olabilir. Ayrıca zaten zararlı bir eylem içinde olanların ise telsizden ve telefondan çok daha gelişmiş iletişim cihazları vardır. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Eğer bu bir yasak değil ise, telsizcilik eğitimlerine ulaşamayan sıradan vatandaşı cezalandırmak gereksizdir ve android telefonlardaki google play store içinde yurt dışı amatör telsiz kuruluşlarının sınavlar için veya telsiz kullanımını öğretmek için birçok uygulaması var. Bence android sistemlerde de böyle bir oluşumu desteklemek, amatör kelimesiyle bağdaşmayan uyarılardan daha yararlı. Bu arada fizik lisans ve elektrik-elektronik yüksek lisans mezunuyum. Lisans bitirme tezim, radyo dalgalarının iyonosferde yayılması üzerinedir. Benden bilgi almak isteyenler önce fizik bölümünden mezun olmalılar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Selam, bu site paylaşım sitesidir. bilen yazar, bilmeyen okur ve öğrenir... bilmemek hiç bir zaman ayıp değil öğrenmek isteyenlere...  ( Benden bilgi almak isteyenler önce fizik bölümünden mezun olmalılar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )bu sözünüzü anlıyamadım... Bilsem sormam, sorar isem bilgeliğimden veya cehaletimden değil. bilgimi tazelemek istememden...

Çevrimdışı TA3SF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
Bu konuda yasal kısıtlama var. Amatör telsiz kullanmak için lisans almanın amacı basit olarak uluslararası düzeyde geçerli ve tek olan çağrı işaretine sahip olmaktır. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerinden biriyle görüştüğünüzde sizi tanıyabilir. Ayrıca lisansa sahip olmak kullanıcının telsiz cihazı ve telsizle nasıl görüşüleceği konusunda temel düzeyde bilgi sahibi olmasını sağlar.

Sırada vatandaş telsiz kullanmak istiyorsa da halk bandı -CB- türünde bir cihaza sahip olabilir, istediği gibi görüşebilir.
bu anlattıklarımı daha iyi anlayabilmeniz için önce CB telsiz alıp bi kaç gün dinleyin, sonra amatör telsiz frekanslarını dinleyin aradaki farkı göreceksiniz.

Hocam amatör frekansların farkı ne??? Geçen hafta mandalcı yüzünden seviye sıfıra indi... 439.200 izmir... Utandım... Küfürler diz boyu... YORUMSUZ...

Çevrimdışı uber

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Berna Uyanık
Sayın TA3ITS, makaleyi ve cevabımı tam okusaydınız  espiri yaptığımı anlardınız.

Çevrimdışı TA3SF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
Sayın TA3ITS, makaleyi ve cevabımı tam okusaydınız  espiri yaptığımı anlardınız.
Şahsi bir düşüncem yok. Yazışmam Global... Selamlar...( sadece örnek siz oldunuz) özür.

Çevrimdışı TA3SF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
Sözde ben bir Amatör Telsizciyim ama bir türlü amatör olamıyorum. Bence sadece belge almak ile amatör olunamaz.

Radyo dünya sına katkıda bulunamıyorum. Gerçekten çevrim içi olamıyorum, herhangi bir aktivite de bulunamıyorum, herseyden önce ise bir faydam yok...

Amaç belli; sportif telsiz... Önceleri tabiri cahiz ise BABA İSTASYON olmak istedim ama, konuşmaları duyduktan sonra,,,

Bence hafta sonları, gönül rahatlıgı ile, sportif amaçlı, telsiz kullanımı...

Sağa sola kızıpta ulu orta ve habersizce KÜFREDEN'DE yok... Mandal atanda... Gün içinde memur gibi beline telsizi taKIP dolaşmanında anlamı yok bence.

Son söz: Amaç neyse saygı duyarım...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVI HAKKINDA BİLGİ

Başlatan OfficalTY

4 Yanıt
3806 Gösterim
Son İleti 21 Şubat 2013, 22:16:06
Gönderen: OfficalTY
topicsolved
YURT DIŞINDAN CİHAZ MLZ VE AMATÖR TELSİZ ALIMI HAKKINDA?

Başlatan TA5ACC

22 Yanıt
20979 Gösterim
Son İleti 23 Temmuz 2012, 03:00:36
Gönderen: Ekrem
xx
Full band cihazlar hakkında??

Başlatan TB7GYA

3 Yanıt
2884 Gösterim
Son İleti 21 Nisan 2018, 15:26:05
Gönderen: TA1ODM
question
DUAL BANT CİHAZLAR HAKKINDA YARDIM.

Başlatan TA2CS

1 Yanıt
2150 Gösterim
Son İleti 08 Ekim 2010, 00:04:43
Gönderen: TA3DP
xx
CIHAZLAR VE BATARYALAR KISMINA CIHAZLAR EKSİK =)

Başlatan alpilter

2 Yanıt
2125 Gösterim
Son İleti 07 Mayıs 2014, 23:21:40
Gönderen: alpilter