Gönderen Konu: 40 Metre Ruslan Yagi  (Okunma sayısı 11371 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Abdulkadir ŞEKER
40 Metre Ruslan Yagi
« : 01 Mart 2011, 05:57:27 »
40 Metre için uzun zamandır yapmayı düşündüğüm bir antendir. Proje çizimini bitirdim havaların ısınmasıyla birlikte antenin yapımına başlayacağım yapmak isteyen arkadaşlara'da başarılar. Çizim için aşağıdaki linklerden yararlandım.

Antenin açıklaması ve şekli için : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Antenin Ölçüleri için : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1131.0
« Son Düzenleme: 01 Mart 2011, 16:29:05 Gönderen: TB2NCH »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
Ynt: 40 Metre Ruslan Yagi
« Yanıtla #1 : 01 Mart 2011, 09:40:32 »
TB2NCH,

Antenin sağlıklı olarak üretilebilmesi için;

1- Elemanların Taşıyıcıya bağlantı detayını eklemelisiniz. (İzole mi doğrudan bağlantılı mı) Büyük ihtimalle doğrudan bağlantıdır.

2- SWR ayar çubuğunun detayını eklemelisiniz.

3- Boyutların başlangıç ve bitiş noktalarının tam olarak gösterilmesi gerekir. (Özellikle SWR ayar çubuklarında)

4- Aluminyum çubukların çapları ve et kalınlıklarının verilmesi gerekir. Arkadaşlarımız İnce cidarlı-Küçük çaplı borular kullanırlarsa sistem kendini taşımayabilir.

4- 22m x 5m boyutlarındaki aluminyum boruların kendini taşıması için direğin ve boomun boylarının uzatılarak yeterli kalınlıkta misinalar ile uygun şekilde gerdirilmesinde fayda var.

5- Eğer bir anten rotoruna bağlanmayacak ise bu antenin açık bir alanda, yoğun haberleşmelerin yapılabildiği yöne bakacak şekilde dört adet sabit direk arasına, eskiden kullanılan örgülü bakır anten teli kullanarak yapılmasını öneririm. Bu durumda da antenin yerden yüksekliğinin ne kadar olacağının bilinmesi gerekir; veya uygun yönlenmiş iki bina arasına tel ile vertikal (Düşey) konumda kurarak denenebilir.

Bütün bu zorluklara rağmen yine de denemeye değer. Hep birlikte bahar günlerini bekleyelim...

A.Tahir DENGİZ, TA2T
ANKARA
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2011, 16:35:28 »
Tahir bey yapacak arkadaşlar zaten konuya hakim olduğunda fazla detaya girmedim sadece ölçüleri belirttim ben bu anteni yapacağım için deneyimlerimide buradan paylaşacağım. Kullandığım sistemi ayrıntılı olarak anlatacağım. Diğer detaylar zaten sizin sitenizde mevcur oradan görme imkanına sahipler. 73...

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #3 : 01 Mart 2011, 19:11:12 »
Elemanları gerdikmek içinde düşündüğüm sistem resimdeki gibidir.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 147
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #4 : 01 Mart 2011, 21:13:02 »
Selamlar Kadir,
Umarım işe yarar.Konuyu yakından takip ediyor ve sonuçlarını bekliyorum
Kolay gelsin

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #5 : 01 Mart 2011, 21:24:42 »
Yücel bu antene çok fena kitlenmiş durumdayım malzemeleri yavaş yavaş tedarik etmeye başladım alüminyumları bugün ayarladım 3 parça 6 şar metreden iç içe girebilir şekilde toplam 12 parça aldım Bom içinde 6 metre aldım hepsi hazır seçtiğim parçaların çaplarını ben göz kararı aldım kumpasla ölçüp detaylı bilgi veririm ikinci resimde belirttiğim şekilde gerdirme yapacağım için çok fazla kalın almadım Reflektör ve direktörden 1 er metre yukarıya parça çıkarıp gerdirmek için kullanacağım. anteni yerde monte edip 12 metre kulenin üstüne kaldıracağım hepsinin planını şimdiden hazırladım bakalım havalar ısınır ısınmaz uygulamaya başlıyorum detayları buradan paylaşacağım şimdilik 73.

TB6X
  • Ziyaretçi
40 metre yagi
« Yanıtla #6 : 19 Nisan 2011, 20:06:52 »
40 Metre için uzun zamandır yapmayı düşündüğüm bir antendir. Proje çizimini bitirdim havaların ısınmasıyla birlikte antenin yapımına başlayacağım yapmak isteyen arkadaşlara'da başarılar. Çizim için aşağıdaki linklerden yararlandım.

Antenin açıklaması ve şekli için : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Antenin Ölçüleri için : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Selamlar bir sey dikkatimi cekti TRX den gelen RG-213 ILE DIREKTOR ve REFLEKTOR 'e uzanan kaplonun direktor tarafina daha yakin olmasi lazim diye dusunuyurum ben 10 M  ni kullaniyorum lutfen bunu dikkate aliniz Bedri yurt TB6X 73.

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
Ynt: 40 metre yagi
« Yanıtla #7 : 25 Nisan 2011, 17:58:21 »
HB9CV ye bakarsanız tam ortadan vermiş bu anten bi kaç evrim geçirdiği için farklı şekillerde imal edilmiş bende 10 metresini kullanıyorum sizin dediğiniz gibi.

Karamollalar
  • Ziyaretçi
Ynt: 40 metre yagi
« Yanıtla #8 : 30 Ekim 2011, 01:36:59 »
HB9CV ye bakarsanız tam ortadan vermiş bu anten bi kaç evrim geçirdiği için farklı şekillerde imal edilmiş bende 10 metresini kullanıyorum sizin dediğiniz gibi.

Sayın TB2NCH Anteni tamamlayabildinizmi merak ettim paylaşırsanız sevinirim.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
2 ELEMANLI YAGİ (RUSLAN) ANTEN

Başlatan TA3HS

16 Yanıt
25423 Gösterim
Son İleti 15 Aralık 2013, 02:44:59
Gönderen: TA4C
xx
70cm (uhf) ruslan yagi çalışmam..

Başlatan TB3PSU

19 Yanıt