Gönderen Konu: BEN ŞİMDİ NOLDUMM  (Okunma sayısı 13517 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TB1PFB
  • Ziyaretçi
BEN ŞİMDİ NOLDUMM
« : 04 Şubat 2011, 17:45:29 »
SELAMLAR   kasım ayın da  sınava girdim sınavı 84  puanla gectim  ve c sınıfı sertifikam oldu ama  bi arkadaş bana wouxxn diye bi telsiz sattı ama zannedersem beni kandır dı  çünkü  nası kullana camı ve ne iş yapa camı bilemiyorum  bu telsiz  iii  midirrr
 bide  a sınıfına gecmek istiyorum  gine  bana 120  sorumu soracaklar  bana bi yardımcı olun  aslın da cok meraklıyım  bu işlere ama yardım edecek kimse yok 73 73 73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1040.0

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
Ynt: BEN ŞİMDİ NOLDUMM
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2011, 18:03:42 »
Merhaba,

Öncelikle belgeniz hayırlı olsun.
Wouxun telsiz başlangıç olarak oldukça iyidir, kullanımına gelince aslında oldukça basittir. Bu telsizde dikkate edeceğiniz iki husus var önce kullanacapınız banda göre offset vermek bu VHF için 00600 UHF için 07600 olarak sabittir, sonra Shift ayarı buda herzaman - (eksi) sabittir. Bundan sonra hafızaya alacağınız frekansı girin ve varsa ton girin buda telsiz menüsünde T-CTC olarak görebilirsin, frekans listesine bakarsın ve oradaki frekansın tonu kaç ise buradan girersin. ilk kullanım için basitçe işlem budur. bu şekilde frekansını ayarladıktan sonra menüye girer ve MEM-CH menüsünü bulursun oradanda ayarladığın frekansı hafızaya alırsın.

Başarılar, selamlar

Murat DEMİRTAŞ
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

TB1PFB
  • Ziyaretçi
yardım
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2011, 18:13:46 »
ilginize teşekkr ederim ben bi de burdan sadece  polis telsisini dinli yorum acaba bi sucu varmı ama  tabiki cvp veremiyoruz ben burdan pendik
deki amca oğullarıyla görüşemem  heralde 

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2011, 18:17:50 »
Merhaba,

Bu amatör telsizcilik resmiyet kazanmış bir hobidir, dolayısıyla amatör telsizci olmayan birinin bu telsizleri akullanması yasaktır. Ancak amca çocuklarınızdan amatör olan varsa ki olmadığını anlıyorum eğer amatör ise istanbul da bulunan bir çok röle üzerinden görüşme yapabilirsiniz.

Polis Frekanslarına gelince bu frekansların dinlenmesi elbette yasal değildir, bizler Amatör Telsizci' yiz meraklı bakkal değil. Bizi ilgilendiren konu bu hobiyi layığı ile yapmak ve tadına varmaktır.

Sizi frekanslarda duymak isteriz.

Selamlar

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2011, 00:51:12 »
 Sevgili kardeşim ,öncelikle aramıza hoşgeldin .bulunduğun yer itibarıyle istanbulun hemen hemen tüm rölelerini açman mümkün.Özellikle anadolu yakasında bulunanları tabi.cihazda aldatılman diye bişey söz konusu değil. TB1CMD  Murat Demirtaş arkadaşımızın da belirttiği gibi polis yada başka kamuya ait telsizleri dinlemek bizim işimiz değil.elinizdeki cihaza sitemizde bulunan güncel Ta röle frekanslarını (levent 439 200-Gülsuyu 145 650 - 145 625,Kadıköy 145 675 ,ve Kayışdağı 439 225) yine TB1CMD   Murat Beyin anlattığı şekilde yüklerseniz eğer ve amcaoğullarınızda amatörse bırakın pendiği, Türkiyenin röle olan her yeriyle görüşürsünüz.kamuya ait frekansları cihaza yüklemeniz suçtur zaten.sitemizde bununla ilgili bölümü okumanızı tavsiye ederim.Belgenizi A sınıfı yapmak için sanırım tekrar müracat ederek ama bu sefer A-B Sınıfı olarak müracaat ederek sınava girmeniz gerekir.Yine sitemizde sınava hazırlık olmak üzere çok yararlı bölümler var.sitemizde bulunan online yayınları dinleyerek amatör konuşmalar hakkında da bilgi sahibi olur ve havaya çıktığınızda  acemilik yaşamazsınız.73..
H.Gökhan Köseoğlu. KN41MF

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
« Yanıtla #5 : 09 Mart 2011, 17:55:18 »
Merhabalar
ilk mesajımı buraya yazmak kısmetmiş. Bende mayıs ayında lisans için sınava gireceğim. Şu an Hakkari Şemdinlide bulunuyorum yakınlarımda herhangi bir röle yok diye biliyorum. Bu şekilde nasıl haberleşme kurabilirim acaba? ne gibi bir sisteme ihtiyacım olabilir.
teşekkürler
Eski:TA9AHS

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #6 : 09 Mart 2011, 18:09:08 »
Hakan bey selamlar.
Öncelikle sitenize hoşgeldiniz. Hayırlı görevler diliyorum. Bulunduğunuz bölge maalesef bilinen koşullar yüzünden amatör telsiz faaliyetlerinin yapılmadığı bir bölge.Mayıs ayındaki sınava iyi hazırlanıp A sınıfı lisans alır iseniz Hf frekanslarda Ülkemiz ve dünyanın her yeriyle görüşmeler yapabilirsiniz. B sınıfı lisans alır iseniz Hf bandında 7.000-7.100Mhz ve 28.000Mhz de görüşmeler yapabilirsiniz. Şu an bulunduğunuz bölgeden Vhf (144.-146Mhz) ve Uhf bandında (430-440Mhz.) komşu illere yada amatörlere ulaşabileceğinizi zannetmiyorum.Sitemizin online yayınlar kısmında bulunan Bursa Ulrad 145.725 rolesinin canlı yayınını dinleyerek bazı terimlere kulak aşinalığı sağlayabilirsiniz.
Amatör telsiz sınavlarına hazırlanmanız için size sitemizde bulunan birkaç linki yazıyorum. Ayrıca Ankarada Antrak ile iletişim kurup,sınav için hazırlanmış kitaplarından da bir tane edinmenizi öneririm.
Sınav ve bu hobiye ait hertürlü soru ve önerilerinizi buradan da paylaşabilirsiniz. Şimdilik hoşçakalın....

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

« Son Düzenleme: 09 Mart 2011, 18:13:19 Gönderen: TA3DN »

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2011, 21:24:33 »
Heeee çok güldüm Allahta sizi güldürsün.Arkadaşım ne olacaksın Amatör Telsizci olmuşsun hayırlı olsun.İmtihana girmişsin  belli bir puan almışsın ve sana bir belge verilmiş niye girdin bu sınava?niçin 84 puan aldın? neden sana belge verdiler?nerden aklına geldi?sanırım konu başlığını yanlış açmışsın.Sen ne olduğunu biliyorsunda elindeki cihazı kullanmasını daha doğrusu programlamasını bilmiyorsu.Egüzel kardeşim cihazı sor kendini değil.73's
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 11 Mart 2011, 19:27:46 »
Merhaba,

İlahi nihat abi alemsin vallahi. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Selamlar

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
« Yanıtla #9 : 11 Mart 2011, 19:51:17 »
    Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap   Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
« Yanıtla #10 : 11 Mart 2011, 22:36:38 »
Konuya tekrar girmek giriyorum kusura bakmayın
Öncelikle Bülent Bey açıklayıcı cevabınız ve vermiş olduğunuz linkler için teşekkürler, öncelikli amacım A sınıfı lisans alabilmek, açıkçası sınavlar arası sürede çok uzun geliyor buna elimden geldiğince hazırlanıyorum.
Mayıs ayındaki sınavdan sonra sabit bir telsiz almayı planlıyorum .Aslına bakarsanız elimde wouxun kg-uvd1p cihaz var ama şu anda sadece diğer pmr telsizimiz ile ufak bir yer içerisinde haberleşme yapıyorum.
bu açıdan dediğiniz aralıklara göre bir araştırma yapmaya çalışıyorum ayrıca örneğin yaesu ft 817 güzel bir seçim olur mu? ayrıca hf telsizler internette baktığıma göre biraz maddi olarak yüksek seviyelerde gibi bunlar normal midir?
ayrıca echolinkte herhangi bir röle vs bağlanmama gerek yok değilmi internet üzerinden link yapılmış oluyor sanırım. peki echolinke bağlı olanlar arasındamı haberleşme oluyor sadece?

birde yurtdışı ile qsq sadece hf telsizlerlemi mümkün olabilir şu an için?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
« Son Düzenleme: 11 Mart 2011, 22:56:12 Gönderen: hakansen »

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #11 : 12 Mart 2011, 01:25:49 »
Tekrar selamlar.
Wouxun el cihazı olarak ekonomik ve güzel bir cihazdır. Ama cihazınız ne olursa olsun önemli olan karşınızda görüşme yapabileceğiniz istasyon bulabilmenizdir. Sizin şu anki şartlarınızda en güzeli hf frekansı ve arkadaşımında dediği gibi ecolink kullanmanızdır.Ecolinke pcnizden bağlanabilirsiniz. Sitemizde yer alan role bilgilerinde Ta daki ecolink frekansları verilmiştir. Pc den girebileceğiniz gibi başka bir şehire gittiğinizde frekansı kullanarak telsizdende bağlanabilir ve dünyanın her yerinde kayıtlı olan kullanıcılarla görüşebilirsiniz.
Ft 817 bence ideal bir cihaz değil. Çıkış wattı düşük ve acil saha kullanımlarına daha çok uygun bir cihazdır. Aynı jenerasyondan Yaesu ft857 yada 897 olabilir. Bunlar allband cihazdır ve tek cihazla hf-vhf-uhf bandları aradan çıkarırsınız.

Öncelikle sınava iyi hazırlanmanızı öneriyorum. Bunlar bir şekilde hallolacak konular. Siz lisansınızı alın. Sizi orada yalnız bırakmayız şüpheniz olmasın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Kolay gelsin. Aklınızda olabilecek her türlü konuda site sizindir.
« Son Düzenleme: 12 Mart 2011, 01:31:19 Gönderen: TA3DN »

Çevrimdışı TA3AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: FERHAT ÖZEL
« Yanıtla #12 : 12 Mart 2011, 21:16:09 »
mrb burdan bursadakı amatör abılerımız gercekten haklı cok yardımcı oluyorlar hepsine slm ederım tb3cfo ramad dernek uyelerıne sevgıler

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #13 : 13 Mart 2011, 05:55:25 »
Ben de konuya nükteli ve farklı yaklaşayım.

Alıntı
BEN ŞİMDİ NOLDUMM

Alıntı
Bir adamın çok haylaz bir çocuğu vardı. Ne   annesine saygısı vardı, ne de babasının sözünü dinlerdi. Oğlunun bu   gidişatına oldukça üzülen baba, yeri geldikçe oğluna:
  "Oğlum sen adam olamazsın!" derdi.
  Babasının bu sözleri ise, çocuğun çok zoruna giderdi. Ama yine de   yapacağından geri kalmazdı. Bir gün yine aksilik edip, ana babasını   oldukça üzen oğluna, babası "Oğlum, sen adam olamazsın!" diyerek aynı   sözü tekrarlamıştı. O da bunu bahane ederek aldı başını gitti.   İstanbul'a geldi ve okumaya başladı. Okuyacak, adam olacak, güya o lafı   babasına yedirip, onu mahcup edecekti. Nitekim okudu, uğraştı ve bir   zaman sonra Osmanlı idaresindeki bir bölgeye vali oldu. Aradan bu kadar   zaman geçmiş; fakat ana babasını ne aramış ne de sormuştu. Tabiî   babasının kendisine küçükken söylediği "Oğlum sen adam olamazsın!"   sözlerini de unutmamıştı. İşte artık makam mevki sahibiydi. Devlet   yönetiminde etkili ve yetkili bir durumdaydı. Emrinde birçok adamı   vardı. Hani adam olamazdı, bak işte kocaman vali olmuştu. Bunu mutlaka   babasına göstermeli, söylediği o sözlerden dolayı babasını mahcup   etmeliydi. Emrindeki adamlarına:
  –Derhal gidin! Filan şehirde, filan köyde şu isimde bir kimse var. Onu alın huzuruma getirin!" diye emir verdi.
  Valinin adamları söylenen köye gittiler ve valinin babası Mehmet   Efendi'yi buldular. Adamcağız tarlada çift sürüyordu. Yanına varıp:
  –Seni Vali Bey huzuruna emrediyor, hemen hazırlan gidiyoruz!" dediler.
  Adamcağız şaşırmıştı.
  –Bir vali, Anadolu'nun fakir bir köylüsünü niçin huzuruna çağırsın ki?" diye düşündü. Üstelik ne suçu vardı, ne de kabahati…
  "Hayırdır inşallah" diyerek hazırlıklarını yaptı ve valinin adamlarıyla   beraber yola çıktı. Uzun bir yolculuktan sonra kendisini çağıran valinin   şehrine geldiler. Adamcağız hâlâ buralara niçin getirildiğini   bilmiyordu. Yolda adamlar da bir şey söylememişlerdi, hem sebebini onlar   da tam bilmiyorlardı. Yaşlı adam biraz korku biraz da merakla "Acaba   vali beni niçin çağırdı?" diye düşünüyordu. Nihayet adamcağızı valinin   huzuruna çıkardılar. Büyük bir debdebe ile babasını huzuruna kabul eden   Vali Bey:
  –İyi bak bakalım, beni tanıyabilecek misin?" diye sordu babasına.
  Yaşlı adam bu valinin oğlu olabileceğini aklının ucundan bile   geçiremezdi. Oğlu yıllar önce evi terk edip gitmiş ve hiçbir haber   alamamıştı. Aradan da çok uzun yıllar geçtiği için oğlunu tanımamıştı.   Şimdi valinin bu sorusuna ne cevap versin:
  –Siz, bu şehrin valisisiniz efendim." diye cevap verdi.
  Vali babasından bir nevi intikam almanın gururu içinde böbürlene böbürlene:
  –Ben senin oğlunum. Hani sen bana "Adam olamazsın!" diyordun ya, bak   işte gördüğün gibi adam oldum, hatta vali bile oldum!" dedi. Adamcağız   meseleyi anlamıştı. Acı acı güldü. Üzüntü dolu gözlerle oğluna baktı ve   hüzün dolu bir sesle şöyle dedi:
  –Evlat! Beni ta uzaklardan bunu söylemek için mi çağırdın?! Ben sana   "Vali olamazsın!" dememiştim ki, "Adam olamazsın!" demiştim. Adam   olsaydın ana babanı görmeye sen gelirdin. Oysa beni ayağına bu şekilde   çağırmakla maalesef benim sözümü doğru çıkardın."

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
« Yanıtla #14 : 04 Mayıs 2011, 16:10:15 »
Bu başlık iyiymiş hepsini okudum, öncelikle bu işe meraklı olduğumu hepiniz biliyorsunuz.En üst başlıkdaki yazan abimiz gibi bende bir cihaz aldım ama, üzerinde scan olduğu için yasak dediler, ekranlı ve tuşları olacakmış.Polis kanalları yüklü olmayacakmış,satan arkadaş değilde başka birisi söyledi, o önemli değilde,Amatör telsiz belgesine sahip her kişi, vhf mi kullanıyor? ben uhf den kimseyi duyamıyorum.Hep polis zabıta takılıp duruyor, ama araya girmiyorum ve dinlemiyorum (polisleri) çünkü kanunları biliyorum.
Benim alacağım telsiz ne olmalı? şimdi elimdeki çok şeker bir telsiz minicik, nkt r3 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

bu arada birisi bana -1 vermiş Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

ALLAH Tüm amatör telsizcilerin yar ve yardımcısı olsun.

Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti - TRAC Ankara Şube Başkanlığı

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter