Gönderen Konu: POLİS JANDARMA VE AMATÖR TELSİZCİLİK  (Okunma sayısı 50338 defa)

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • TA1ATD
  • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
POLİS JANDARMA VE AMATÖR TELSİZCİLİK
« : 26 Ocak 2011, 12:48:30 »
merhabalar,
amator lisansına sahıp bırısının VHF-UHF dual band cıhaz tasırken karsılasabılecegı zorluklar nelerdır. Mesela Wouxun UVD1P cıhazı herhangıbır aramada uzerınızde bulundugunda sorun yasayabılecegınız noktalar nelerdır. Amator belgenızı gostersenız dahı bu cıhazın polis ve bırcok kurumu dınleyebıldıgı ve gonderım yapabıldıgı bılınıyor. Cıhazın bu ozellıklerının olmasından dolayı belge sahıbıde olsanız sorun yasayabılırmısınız? Bır cok yerde polis vb kurum frekanslarının yuklu olmaması gerektıgı soylenıyor. Yuklu olmamasından kasıt nedır? Bu cıhaz ve bırcok amator cıhaz bu frekanslara ulasabılıyor.
Yuklu olması  demek kanal ısımlerı olarak kayıt edılmemesımı? yanı kanallarımda amator roleler ve sımplex kanallar bulunuyor ancak cıhazı frekans moduna aldıgınızda acık olan band aralıgında calısmaya baslıyor.

Tesekkurler

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=988.0
« Son Düzenleme: 02 Mart 2015, 11:33:58 Gönderen: TA3CY »
TA1ATD

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: Polis Jandarma vb. Hakkında
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2011, 12:56:05 »
Selamlar.
Doğru diyorsunuz. Birçok amatör cihaz kamu frekanslarına açık olarak geliyor. BTKnın ithali serbest cihazlar listesindeki cihazlardada aynı olay geçerlidir.
Kıyı emniyeti genel müdürlüğünün verdiği amatör ehliyetlerin arkasında cihazların ruhsata tabii olmadığı yazar.
Sizin dikkat etmeniz gerekenler ise;
Cihazınızın hafıza kayıtlarında sadece amatör frekanslar yüklü olsun.
Topluma açık yerlerde ve açık alanlarda cihazınızdan kamu frekanslarını dinlemeyin.
Cihazınızda amatör bantlar haricinde tx kapalı ise bırakın kapalı kalsın. Modifiye etmeyin.
Amatör telsiz belgenizi yanınızda taşıyın.
Selamlar...73...

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • TA1ATD
  • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2011, 13:12:52 »
bu cevabınızdan anladıgım kadarıyla amator telsız belgenızı yanınızda bulundurdugunuz ve kanal ısımlerıyle kayıt ettıgımız frekanslarda kurum frekansları bulunmadıgı surece cıhazın bu frekansları dınleyebılmesı yada gonderım yapabılmesı yetenegı sorun olmaz.
Yeterkı kayıtlı olan frekanslar amator frekanslar olsun.

Çok tesekkur ederım cevabınız ıcın... Amator lısansı aldıktan sonra bu cıhazı yanımda tasıyamıycaksam ne anlamı kalıyorkı dıye dusunmeye baslamıstım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2011, 13:29:16 »
Bülent Bey'in yazdıklarına aynen katılıyorum. İlave olarak mobil (kara, deniz fark etmez) istasyonları olanların, olacakların yanlarında Ruhsat Gerektirmeyen Mevzuatı' içeren bir sayfalık yazıyı yanında bulundurmalarının çok faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Selamlar.
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2011, 21:05:05 »
Yanlızca Amatör Telsizciler için içerik,

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
« Yanıtla #5 : 31 Mayıs 2011, 17:15:34 »
zaten Amatörlerin kamu kurum ve kuruluşların telsiz frekansları ile ilgili bir işi olmazki, bizler amatörtelsizciler amatörlüğün gerektiği biçimde hareket edip o ruhla hayata devam etmeliyiz.Bence konu güzeldi, yorumlarda iyiydi.

Paylaşım için teşekkür ederim.

syg
Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti - TRAC Ankara Şube Başkanlığı

oktay46
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 01 Aralık 2011, 18:44:29 »
henuz lısansımı almamıs bır amatörüm, telsız hakkında bılgım yok denecek kadar az ve merak ettıgım cok sey var. bunlardan bırı konu olarak acılgıdı ıcın soruyorum, mesela polis frekansını dınlemek yasak malumumuz olarak, ama yınede dınleyen cok kısı vardır. bunun suc nıtelıgındekı hükmü nedir ? ve dinleme yapan kişi sadece dinleme yapıyorsa bile tespit edilebilir mi ? bıraz karısık oldu sorum ama anlamıssınızdır derdımı, 73's.

TB5BEI
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 01 Aralık 2011, 19:52:31 »
Oktay bey merhaba.

Aramıza hoşgeldiniz ve Kahramanmaraş'ada selam olsun.

Sizinde belirttiğiniz gibi lisans almadığınız üzre henüz amatör değil, amatör adayısınız vede dilerimki önümüzdeki sınavda yeterli başarıyı göstererek, lisansınıza/çağrı işaretinize sahip olursunuz. Vede güzel hobilerden biri olan Radyo/Telsiz Amatörlüğünde bilgi edinimi ve paylaşımında katkılarda bulunursunuz.

Telsizler ve amatörlük hakkında meraklı oluşunuz bu hobi için gerekli olan sermayelerden birtanesi ve hatta birincisi diyebilirim. Fakat bu merağın Radyo Amatörlüğü kapsamında yasal içeriğinde olması arzu edilendir.

Bahsettiğiniz üzre belirtilen frekanslar haricinde dinleme ve gönderme yapılması yasak ve GEREKSİZDİR. Konu hakkında ise daha önce TA2ANI'nın açtığı konuda detayları konuşulmuştur.
Bu konuyu ve diğer vereceğim linkteki maddeleri okumanızı öneririm.

Canıgönülden başarılar diliyor tekrar aramıza hoşgeldiniz diyorum.

Saygılarımla

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
« Yanıtla #8 : 01 Aralık 2011, 19:59:41 »

Oktay bey merhaba.Siz birinci önceliğinizi amatör lisansınızı almaya ayırın.polis yada başka bir kamu  telsizini dinleyen dinlesin.siz dinlemeyin.Amatör telsizciler yasanın kendi belge sınıfına müsaade ettiği frekans aralığında konuşur ve dinleme yaparlar.Özellikle kamuya açık yerlerde bu frekanslar dışında dinleme yaptığınız anlaşılırsa Amatör olsanız bile sıkıntı yaşarsınız.73,,
H.Gökhan Köseoğlu. KN41MF

oktay46
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 02 Aralık 2011, 10:31:56 »
cevaplar için teşekkür ederim. evet önce lısansımı alayım, sonrada bu işin amatör ruhunu yaşayayım, kamu kurum yada kuruluşlarını dinlemek nıyetınde degılım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sadece merak, işi baştan öğrenelim ki sonunda sıkıntı yaşamayalım, 73's...

Çevrimdışı TB2BKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • cevat kurum. kdz ereğli Sevgi-Barış-Dostluk
  • İsim Soyisim: cevat kurum
yeni üye
« Yanıtla #10 : 24 Temmuz 2012, 02:36:30 »
Deneme : Selam arkadaşlar yeni  üye olduğum için formlarınızı okuyorum begeniyorum tanışmak amaçlı ileti gönderiyorum
( Saygılar ) 73

Çevrimdışı TA8AKU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: AZİZ KÜRŞAT AKBEN
« Yanıtla #11 : 26 Temmuz 2012, 14:54:09 »
MErhabalar. Aranızda Yeniyim. Telsiz Kullanımı ile ilgili hangi kurallara hususlara dikkat etmeliyim. Telsiz Almak istiyorum birde ne önerrsiniz Wouxun KG-UV6D düşünüyorum önerileriniz nedir ?
Kahramanmaraş 73's

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #12 : 26 Temmuz 2012, 22:08:38 »
MErhabalar. Aranızda Yeniyim. Telsiz Kullanımı ile ilgili hangi kurallara hususlara dikkat etmeliyim. Telsiz Almak istiyorum birde ne önerrsiniz Wouxun KG-UV6D düşünüyorum önerileriniz nedir ?

Forum arama motorumuza öğrenmek istediklerinizi yazarsanız ayrıntılı şekilde bütün sorularınızın cevabına ulaşabilirsiniz.

73,,

Çevrimdışı TA5AO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • İsim Soyisim: Oktay Koca
« Yanıtla #13 : 26 Temmuz 2012, 23:04:17 »
Nette dolaşırken bir ilan gördüm telsizle alakalı. Öyle bir anlatmış ki arkadaş telsizi almazsanız kırılırım diyor neredeyse... Sizin için ilanın detaylarını buraya kopyalıyorum. Büyük harf için özür dilerim. Siteden o şekilde alıntı yapıldığı içindir...

MERHABA Sxxxxxx OLARAK TÜM MÜŞTERİLERİMİZE DÜNYANIN EN HAFİF DÜNYANIN EN GÜÇLÜ DÜNYANIN MİNİK DEVİNİ SİZLERE SUNUYORUZ.TELSİZDE İLK OLAN ÇOK SAĞLAM VE HAFİFLİĞİYLE CEP TELEFONU GİBİ KULANI COK RAHAT 3.6 VOL VE 1600 GÜÇLÜ BATARYAY SAHİP.PC ÜZERİNDEN PROGRAMLAMA ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR. İNCE UÇLU TÜM TELEFON ŞAZJ CIHAZLARINDAN RAHATLIKLA SAZJ ETME İMKANI SUNUYOR. 2DB KAZANÇLI ANTENİYLE NET OLARAK 5 KM  KONUSMA İMKANI 2 WAT GÜCÜNDE ÇIKIŞ KAPASİTESİNE SAHİP OLAN BU TELSİZ GERÇEKTEN MİNİK BİR DEV.HERTÜRLÜ KURUM VE KURULUŞLARDA KANAL PROGRAMLAMA İMKANI 80 KANAL KAPASİTELİ TİTREŞİMVE KANAL TARAMA  ÖZELİĞİDE BULUNA BU TELSİZ 2 YIL GARANTİYLE AYAĞINIZA KADAR ULAŞTIRILIR .CIHAZIN YEDEK PARÇALRIDA ÇOK UYGUN FİYATA SUNMAKTAYIZ. SIFIR KUTUSUNTA GARANTİ VE KULLANIM BELGESI KULAKLIGI SAZJ CIHAZI TAM SET HALİNDEDİR YÜKLEMEK İSTEDİĞİNİZ KANALLAR YÜKLENİP GÖNDERİLECEKTİR.DATA KABLOSU ALMAK İSTEYENLERE DATA KABLOSU TEMİN EDİLİR.GAZETİCİLER ÖZEL GÜVENLİK VE TELSİZ KULLANACAK  İÇİN İDEALDİR. GARANTİLİ VE SAĞLAM ÜRÜNDÜR.
DİKKAT LİSAN İSTENMEYEN RESMİ HİÇ BİR PÜRÖSÜTÜRE GEREK OLMAYAN LİSANSIZ TELSİZDİR.

Reklamda Polis ve diğer kamu frekanslarını dinleyebildiği özellikle belirtiliyor. Yani bunu alın polisi dinleyin, yapamazsanız biz kablosunu falanda veririz diye zellikle üstüne basıyorlar. Kendilerini bu işin yasal olmadığını ve bu konunun bu hale gelmesine üzüldüğümü belittiğimde ise ;
ben yüksek frankas uzmanıyım bana işimi öğretme ben sana memurluğunu öğretecek birseyler yazmadım .kendım soru sordun kendın cevapladın ben emniyet teşkilatına bircok marka cıhaz bıle verıyorum.tüm yedek paraca v.s bu esnada önyargılı olduğunuzdan ve emniyet teskılatına yakısmayan tavrınızdan ben sizi asıl kınıyorum.sizin gibi ön yargılı memurlar varsa yazık hepinizi ayıklamak gerek telefonum xxx xxx xx xx arayaın istersenız telden konusalım

Şeklinde bir yanıt aldım. Arkadaş neye göre kimi ayıklıyor onu daha çok Merak ettim. Ve konuyla ilgili yarın ilgili birimlerden fikir alıp gerekli tahkikatın yapılması için nasıl bir girişimde bulunmam gerektiğini öğreneceğim. Arkadaş beni "her gördüğü telsiz taşıyanı terörist algılayan polislerden" sandı galiba. Amatörlüğe ve kanun nizamlara uyan tüm insanlara saygımız sonsuzdur. Kolluk kuvveti olarak gerektiğinde yasal olmayan şeylere karşıda insanları uyarmak gerektiğine inanıyorum. Umarım amatörlüğün adı gerektiği saygınlığı kazanır....
Türkçe Giderse, Türkiye Gider!

TB2POZ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 27 Temmuz 2012, 10:29:16 »
merhabalar,
amator lisansına sahıp bırısının VHF-UHF dual band cıhaz tasırken karsılasabılecegı zorluklar nelerdır. Mesela Wouxun UVD1P cıhazı herhangıbır aramada uzerınızde bulundugunda sorun yasayabılecegınız noktalar nelerdır. Amator belgenızı gostersenız dahı bu cıhazın polis ve bırcok kurumu dınleyebıldıgı ve gonderım yapabıldıgı bılınıyor. Cıhazın bu ozellıklerının olmasından dolayı belge sahıbıde olsanız sorun yasayabılırmısınız? Bır cok yerde polis vb kurum frekanslarının yuklu olmaması gerektıgı soylenıyor. Yuklu olmamasından kasıt nedır? Bu cıhaz ve bırcok amator cıhaz bu frekanslara ulasabılıyor.
Yuklu olması  demek kanal ısımlerı olarak kayıt edılmemesımı? yanı kanallarımda amator roleler ve sımplex kanallar bulunuyor ancak cıhazı frekans moduna aldıgınızda acık olan band aralıgında calısmaya baslıyor.

Tesekkurler

Merhaba,

bir amatör telsizci sadece kendisine ayrılmış frekanslarda tx ve rx yapabilir. Bunun dışında özel bir izniniz yoksa kamu kuruluşu olsun veya olmasın o frekansı dinleyemez ve gönderme yapamazsınız.

Yalnız bu ucu açık bir konu; şöyle ki bundan 1,5 yıl önce Ankara'da bir arkadaşım trafik frekanslarını dinlediği için telsizine el konulmuştu. Bunu da trafik polisinin yanından geçerken camı açık olduğu için trafik polisi sesi duyarak tespit etmişti. Vermiş olduğu hukuksal mücadele sonunda telsizini tekrar geri aldı ve trafiğe ait olan frekansı dinlemesinin bir sakıncası olmadığı için kovuşturma ve soruşturmaya yer olmadığına dair savcılık karar verdi.

Bir de üstte özel bir izin olmaksızın demiştim; çünkü eğer itfaiye gönüllüsü iseniz itfaiyeyi, fahri trafik müfettişi iseniz trafiği, eğitimli ilkyardım gönüllüsü iseniz 112 frekanslarını, amatör denizci iseniz kıyı emniyeti ve marinleri (deniz kuvvetleri'ne ait sahil güvenlik muhaberat frekansları kriptolu değildir örneğin) dinleme yetkiniz vardır ve zaten dinlemeden örneğin gönüllü trafik müfettişi olamazsınız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ayrıca bu frekanslar zaten uluslararası kararlara göre kriptolanamaz. Örneğin askeriye operasyon frekanslarını kriptolar ve sadece bu frekanslarda alma gönderme yapar. Uluslararası mevzuatlarda bu da yer almaktadır bu nedenle askeriyeyi dinleyemezsiniz zaten ihtiyacınız da yok.

Ama herkes kendi bölgesinde itfaiye, 112, afet kriz merkezi ve diğer tüm uluslararası acil durum frekanslarını dinleyebilirler bununla ilgili "dinleyemezsiniz" diye bir kanun çıkamaz ve dinleyen kişiye ceza uygulanamaz.

Amatör telsizcinin amatör belgesinde istasyon adresi, çağrı kodu ve veren kurumda adli sicili, nüfus cüzdan fotokopisi ve iletişim bilgileri mevcut olduğu için bir sorun teşkil etmeyecektir.

Şöyle düşünün; size bir ehliyet veriliyor ve sınıfı var o sınıfta araç kullanıyorsunuz. Kimse size al ehliyetin ama yola çıkma diyebiliyor mu? Mevzuata göre diyemez ve afet acil yollarını bile kullanabilirsiniz. Ancak afet durumunda afet erişim yolları size kapalıdır.

Ancak emniyet şeridi size kapalıdır normalde kullanamazsınız ancak bir afete gidiyor bir yaralı taşıyorsanız kullanabilirsiniz.

Bu örneğin üzerinden gidilirse siz doğuda jandarmanın bile olmadığı bir köyde telsiz istasyonu kurdunuz ve telsiz ehliyetiniz bulunuyor. Orada bir yangın çıktı, bir heyelan oldu ya da yasadışı bir iş gerçekleştiği durumda telsizinizle tüm frekanslara kamu yararı adına erişebilir ve bilgi verebilirsiniz.

Hukuk karşısında asıl olan niyetinizdir. Mahkeme size polis frekansı dinlediniz diye ceza hükmetmez muhtemelen vereceği ceza kendinize polis süsü verdiğiniz için olacaktır ya da emniyet kurumlarının haberleşmesini kesme yani sabotajta bulunduğunuz için ceza alırsınız.

Sözün özü size ayrılmış olan frekanslarda dinleyin ve konuşun. Bunun dışında topluluk içinde yani birinin sizi "kendisine polis süsü verdi" diye suçlayacağı durumlar içinde kamu kurumlarını dinlemeyin. Eğer dinlemek isteme amacınız kamuya devlete yardımcı olmak ise bunun için ilgili kamu kuruluşuna yazılı dilekçe ile başvurarak gönüllülüğünüzü belirtin ve kabul ederlerse o kuruma da gerekli evrakları sunarak kaydınızı yaptırın.

Hukuk karşısında suç işlediğinizi söyleyen biri yoksa ortada suç yoktur ve eğer bir suç işlediniz ama cezası yoksa savcı kamu yararına kovuşturma açar.

Bu yönden sizi suçlayacak kimse yoksa hakkınızda suç duyurusunda bulunulmamış ise her zaman suçsuzsunuzdur.

Şunu da unutmayın; bir amatör telsizcinin suç işlemesi diğer tüm amatör telsizcilerin ve hatta kurumların bile zarar görmesine yol açabilir.

Buna göre davrandığınız sürece ve kanunlara uyduğunuz sürece herhangi bir sorun olmayacaktır.

73

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Amatör telsizcilik belgesi polis çevirmesinde işe yarar mı?

Başlatan TA2NCR

7 Yanıt
3218 Gösterim
Son İleti 16 Temmuz 2019, 21:43:38
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
TÜRK JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI'NIN 178. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

Başlatan TA1API

2 Yanıt
2841 Gösterim
Son İleti 07 Haziran 2017, 11:06:45
Gönderen: TA4AWS