Gönderen Konu: EFHW END FED antenler hakkında.  (Okunma sayısı 969 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TA3YMC
  • Ziyaretçi
EFHW END FED antenler hakkında.
« : 04 Mart 2024, 15:47:55 »
Merhaba değerli ustalar,

qrp çalışmalar için efhw anten kullanmayı düşünüyorum, daha önce kullanıp antenin püf noktalarını verebilecek olan varsa sevinirim. Mesela bu anten ile ilgili aşağıdaki konuları merak ediyorum.

• Counterpoise tam olarak ne işe yarıyor?
  • Counterpoise eğer sanal olarak bir toprak bağlantısı oluşturuyorsa yine de fiziksel toprağa bağlamak gerekiyor mu?
  • Fiziksel toprak bağlantısında counterpoise uzunluğu kritik mi?
  • Counterpoise hiç bağlanmaz ise ne gibi bir etkisi olur?
  • Antenin besleme noktası balun ile beraber yerden ne kadar yukarda olmalı?
  • Antenin diğer ucu yerden en az ne kadar yukarda olmalı?
  • Anten açısı kritik mi?

Şimdiden teşekkür ederim,
Alper AYVERDİ TA3YMC

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7100.0

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: EFHW END FED antenler hakkında.
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2024, 18:40:16 »
Merhaba,

Usta değilim. Ama End feed half wave anten kullandım. Kullanıyorum.

Counterpoise tam olarak ne işe yarıyor?

You know dipol :-) Öz hakiki anten iki parçadan oluşur. İdeal olanı 1/4 dalga boyudur. Bunlardan birbirine ve başka iletkene temas etmez ve mümkünse ortada, birisi "canlı uca" diğeri "ekrana" bağlanır. Conturepoise esasında EFHW antenlerde eksik olan ikinci kanadı temsil eder. Antenin bir kanadı kırıktır Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bunları her bir bant için yine 1/4 boyunda radyaller ile "companse" edersiniz.
Ve hatta anteni tam rezonansa getirebilirsiniz ! Ve hatta yön etkisi bile yapabilirsiniz. Bir EFHW anten örneğin (ı'm atıyorum) 10 metrede tam dairesel dalga yayarken, 80 metrede ileriye doğru yönlü bile olabilir.

Counterpoise eğer sanal olarak bir toprak bağlantısı oluşturuyorsa yine de fiziksel toprağa bağlamak gerekiyor mu?

Ne sanalı? Ne toprağı? Siz sadece antenin "kırık kanadını" iyileştirmeye çalışıyor olabilirsiniz sadece. Bu işlerde sanal yok. Fizik var. Tek sanal şey isotranic anten. O da gerçekte yok zaten. Temizce bir kaç radyal bağlayın. Ama sanal değil, gerçekten.

Fiziksel toprak bağlantısında counterpoise uzunluğu kritik mi?

Fiziksel toprak nedir? Toprağa bağlamayacaksınız. Gömmeyeceksiniz. Uzunrluklar önemli tabi. Siz elinizde olanak varsa 300 metre..Yapmayın, her bir bant için 1/4 lambda uygundur. Derler.

Counterpoise hiç bağlanmaz ise ne gibi bir etkisi olur?

O zaman "anten", kablonun "ekran" sucunu yani şu dışta olan tel tel sarılı olan var ya onu sizin deyimle "^counterpoise" olarak kullanır. Bu da bendenizin başına geldiği gibi içeriye, telsize ve hatta şebekeye RFI olarak döner. Almancası "Mantelwelle" veya İngilizcesi "Sheath current" olur. Bunu bir "RF Joke"" ile önleyebilirsiniz. Yani antenin kırık kanadını tamir etmezsiniz ama, çok acımasın diye aspirin vermiş olursunuz.

Antenin besleme noktası balun ile beraber yerden ne kadar yukarda olmalı?

Hocam bu ne? Telsiz 101 değil, Telsiz 22 sorusu gibi. Kidding yapmıyorsunuz değil mi? Hani anten? Yükseklik, dünya yuvarlak, ufuk çizgisi, yer dalgası filan derken.. Bu derslerde umarım dizi izlemek için dersi kırmadınız.

Karşı sorusu: Sizce önemi yok mu?

Karşı soru: Anteni o zaman katletmedik bir nehir ya da göl bulursanız, gölün ya da nehirin dibine kurun. Görün bakalım etkiyi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Buradan denizaltılar nasıl haberleşire geçebiliriz ama siz o bölüm derslerini kırmışsınız ,

Çamlıca niye tepe. Niye tepedeki çamlıca kulesinde antenler var. Niye Çamlıcanın bahzesinde değil o antenler.

Deli sorular Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)

Antenin diğer ucu yerden en az ne kadar yukarda olmalı?

Deli sorular : Uç uç antenim yükseklere uç.
Unutmayın bu vesileyle:
Çatıdaki en kötü anten, bahçzedeki en iyi antenden iyidir. Hem de nasıl iyidir.

Sizinle bir ara (ben edebiyatçıyım) algoritma, kırılma açısı, yerkürenin yuvarlığı, sinyal sönümleme gibi şeylere girelim mi?

Anten açısı kritik mi?

Size ceza. David Casler'in Youtube'de 10 videosunu izleyecek ve özetini çıkaracaksınız.

Anten. Antenin çevresindeki her şey anteni etkiler.

Yüksekliği, açısı, yakınında sütçü olup olmadığı, jacklarınızı nasıl bağladığınız, kanyananız ile olan ilişkiniz, hepsi etkiler.

Ve en önemlisi, deneyeceksiniz. DX açısı diye bir şey var ama oralara henüz girmeyelim.

Bakın benim antenimin bir tanesi. Essas delikanlı ucu balkonda, "diğer ucu" saldım çayıra, ilk gördüğüm ağaca bağladım.

Neydi? Çatıdaki en kötü anten, bahçedeki en iyi antenden iyiri.
En kötü anten ise , hiç anten olmamasından iyidir.

Balkon yüksekliği belki 5 metre, ağaç tarafındaki yükseklik belki 2 metre.

Tam bir OMGGGG durumu. Ama yeri uygun olduğu için gayet de iyi sonuç verdi. Çatıdaki vertikal kadar değil. Ama yön etkisi olduğu için, vertikalin yetmediği yerde onu kullanıyoruim.

Ve siz tüm sorularınızı, EFHW anteninizin her bant için rezonansa geleceğini, geldiğini düşünerek kaleme almışsızın. Bazı bantlarda gelse bile, bazı bantlarda ne yazık ki tuner kullanmak zorunda kalacaksınız.

Tuner "düşmanı" ben bile kullanıyorum.

Açık kritik. Ama deneyin.

Selamlar

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: EFHW END FED antenler hakkında.
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2024, 11:24:56 »
QRZ Forumundan bir alıntı. K6GBW yazmış:

Tamam, anlamanız gereken ilk şey, uçtan beslemeli anten diye bir şey olmadığıdır.

Tüm antenlerin çalışması için iki yarısı olması gerekir. Kullandığınız anten türünde, antenin diğer yarısı olarak koaksiyel kullanılması amaçlanmıştır. Tam 9:1 transformatörde bir bobin kullanarak antenin ikinci yarısını devre dışı bırakmış oluyorsunuz.

Yani iki seçeneğiniz var, önce bobini çıkarın ve koaksiyel kalkanın yayılmasına izin verin. Bu, ortak mod akımının evinizin içindeki eşyalara girmesine neden olabilir ve sorun yaratabilir. İkincisi, bobini yerinde tutmak ve antenin ikinci yarısını bir karşı tel şeklinde sağlamaktır.

Her iki yöntem de işe yarayacaktır, ancak karşı telin uzunluğuyla oynamanız gerekebilir.

Eğer uçtan beslemeli antenin aslında uçtan beslemeli olmadığını ve daha çok merkezden aşırı beslemeli bir anten olduğunu düşünürseniz, o zaman daha mantıklı olur. Direkten geçirdiğiniz topraklama kablosu temelde bir dipole sahip olmak ve onun bir yarısını topraklamak gibidir.

Bunu düzeltmek için birçok seçeneğiniz var. İlk olarak 49:1 unun kullanmanızı ve kabloyu yaklaşık 128 feet kısaltmanızı ve Uçtan Beslemeli Yarım Dalga olarak kullanmanızı öneririm. Koaksiyel hala antenin diğer yarısı gibi davranacaktır ama sadece 15 feet kadar. Bu durumda 160 metreye ulaşamazsınız ama 80-10 metreye ulaşmak kolay olacaktır.

Eğer hala rezonanssız kablo uzunluğunu kullanmak istiyorsanız, o zaman topraklama kablosunu çıkarın. Topraklama kablosunun direği topraklaması daha iyi olacaktır. Transformatörün negatif tarafına yaklaşık 60 fit uzunluğunda bir karşıt gerilim kablosu takın ve ana kablonun tersi yönde uzatın. İstediğiniz yere ayarlamak için kablo uzunluklarıyla oynamanız gerekebilir. Rezonanssız bir kabloyu tüm bantlarda ayarlamak gerçekten zordur ve genellikle çok iyi bir tuner gerektirir.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ANTENLER HAKKINDA?

Başlatan TA8AKS

6 Yanıt
6954 Gösterim
Son İleti 13 Aralık 2011, 23:47:09
Gönderen: TA8AKS
xx
Radyalsiz (omnidirectional) antenler hakkında

Başlatan TA3ALP

3 Yanıt