Gönderen Konu: Balunum unumu  (Okunma sayısı 372 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Balunum unumu
« : 22 Kasım 2023, 11:55:22 »
Merhaba,

Gecenin bir saati aklımıza esti (aslında bunun konuyla hiç bir ilgisi yok sayın okuyucular, pardon amatör telsizci arkadaşlar) 160-6 m bir longwire deneyelim istedi.

Denedik de. Her şey çok güzel olacak olmuşken, sükutu hayale uğradık.
Tüm bantlarda SWR aldı başını, avare muuu şarkısı söylemeye başladı.
Ama öyle böyle değil. Şöyle böyle bakın.

Terslik nerede?
Baktık balun bir kabarmış bir kabarmış.
Açtık baktın, yangın yerine dönmemiş ama o incecik sarımlar erimiş.
Yahu bu alet bir de 400 Watt mı kaldıracaktı?

Bilemedik. Sadece 160 metrede SWR "tutmamış"tı. Normal. Zira telin büyük bir kısmlı toprağa, yere yakındı.
Meraklısına not, esasında anteninizin çalışma frekansının dalga boyunun yarısı kadar yerden yüksekte olması gerekir.
160 metre meraklısı olanlar da esasında antenlerin yerden  en az 80 metre yüksekte olması gerektiğini biliyorlardır.

Tuner? Cihazın kendi tunarı ile "tune" ettim, ettik. 160 çok iyi değildi.
Topu topu 4 defa çağrı yaptım.
Bu durum normal değil.
Ancak, diğer bantlarda da (tuner ile çalışırken) SWR'nin TX başında iyi durumunda, TX devam ederken (Ft8 15 saniye malum) yükseldiğini zaten görmüştü.

AliExpress ürünü değil. Çin'de üretilmiş olabilir ama İtalyan marka.

Yazık oldu hayallerimize Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Biz hem mesut hem bahtiyar hem de mutlu olup, tüm bantlara gerekli hem ilgiyi hem alakayı gösterecektik (ikisi de aynı şey arkadaşlar, ilgi ve alakası için kimseye teşekkür etmeyin, ilginiz ya da alakanız demeniz yeterli).

Dedim ve herkesin okuyup sustuğu okuma kulübü mensubu arkadaşlarıma ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

GL 73 TNX

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7042.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter