Gönderen Konu: Nano Vna  (Okunma sayısı 2971 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 6
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ALPER BULUS
Nano Vna
« : 04 Temmuz 2020, 23:37:05 »
Merhaba,
Uygun fiyatlı Swr metre arayışında tam aradığımı buldum dediğimde(surecom sw33) Oğuzhan Hocamın (TA2NC)  NanoVNA yorumlarını okudum ve yeniden başa döndüm, Swr olarak NanoVNA kullanan değerli forumdaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.
*NanoVNA v2 ile v1 arasında kayda değer fark varmı?
*NanoVNA H daha iyi deniliyor siz ne düşünüyorsunuz?
Teşekkürler

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6694.0

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: Nano Vna
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2020, 00:07:38 »
SWR metre baska birseydir vna baska birsey.
Elma ve armut gibi olur karsilastirmak.
Nanovna anten analyzerdir temelinde.. ama sadece o degildir..  filtre testi yaparken, koaksiyel kablo olcumu yaparken, gerekirse specrum analyzer gibi vs bir cok kullanım sekli var.
adi ustunde vector network analyzer.. antenin hangi frekanslarda rezonans olacagini da gosterir. bir devrenin giris ve kayip degerlerini de hesaplar..
nanovna2 daha yuksek frekanslarda da calisabiliyor asil farki o.

SWR/Watt metre cihazlarinda ise, telsizinin tx i sirasinda da swr ve cikis gucunu gorme sansiniz olur.Gercek zamanli olarak..
Nanovna kullanarak anteni tasarladiniz koydunuz catiya..swr 1.01
Sonra basladiniz kullanmaya...
oldu ya yagmur yagdi coax'inizdan iceri su yurudu.. Ya da antene kus kondu da elemanlarindan birini kırdı /egdi..
siz hala swrniz 1 zannederken o almis basini gitmis olabilir.
Ya da 50Wlik cihazinizin cikisi gitmistir de , 50w cikiyorum saniyorken 0.5w cikiyorsunuzdur.. bu gibi durumlar icin, nanovna nin yeri ayri, swr/watt metrenin yeri ayridir.
ikisini de almakta fayda var.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2020, 00:45:38 »
Teşekkürler Oğuzhan Hocam,
Bende nedense iyi bir swr metre alamıyorsan bari Nano vna alayımda en azından hem swr ölçerim hemde kablo testi falan yaparım diyordum() ama anladığım kadarı ile swr metre almak elzem.
Teşekkürler yorumlarınız için
73

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 24
  • İsim Soyisim: Recep Aydın Güleç
« Yanıtla #3 : 13 Temmuz 2020, 15:53:31 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Nanovna anten analyzerdir temelinde.. ama sadece o degildir..  filtre testi yaparken, koaksiyel kablo olcumu yaparken, gerekirse specrum analyzer gibi vs bir cok kullanım sekli var.
adi ustunde vector network analyzer.. antenin hangi frekanslarda rezonans olacagini da gosterir.
"İkisini de almakta fayda var" sözünüze katılıyorum.
VNA'lar, anten ölçümü yaparken aslında bir nevi SWR metre gibi çalışmıyor mu? Belli adımlarla sinyal gönderip giden/dönen oranını ölçüyor diye biliyorum.  (Empedans hesaplamaları hâric)
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde etraflıca anlatılmış.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2020, 17:01:17 »
Doğrudur ölçtüğü şeylerden biri swr. Ancak çok düşük güçler ile ölçüm yaptığı için eğer aradaki coax uzun ise sağlıklı sonuç alamazsınız. Her ölçüm öncesi kalibrasyon yapmazsanız da aynı şekilde.

Ayrıca yukarıda yazdığım gibi gerçek zamanlı güç  swr gözlemi de yapamazsınız. Ancak anten testi, yapımı tuning icin vna en uygun araçtır.

Her ikisini de edinmek amaca uygun olması açısından onemli

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #5 : 15 Temmuz 2020, 15:38:24 »
Merhabalar,
Cimrilik etmeyip ve tavsiyelere uyup SWR metre siparişini de dün verdim, böylece Temmuz ayı telsiz alışverişi kotası doldu, ürünler gelince İstanbul'da yaşayan amatör dostların kullanımına açmayı düşünüyorum, yabancı forumlarda ''bulunduğunuz yerde ki telsiz  kulübüne  gidin aradığınız cihaz kesin vardır ve size ödünç verirler '' tavsiyeleri beni çok düşündürüyor,  neden bizde malzeme paylaşımı yapılmıyor (yada yapılıyorsa da bilinmiyor) dolar olmuş 7 lira , bunun bir yolunu bulmak mümkün müdür?, ben bu sınırlı sayıda ki ekipmanımı haftasonu kullanılmak üzere bir derneğe bırakabilirim böylece kullanmak isteyen amatörler gönül rahatlığı ile derneğe gelip cihazı deneyebilirler, akıl akıldan üstündür buyurun düşünelim buna bir çözüm bulalım.
Saygılarımla

Çevrimdışı TA2WK

• Amatör Radyo Blog Sitem (ta1lsx.com)
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 14
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Erhan Aslantürk
« Yanıtla #6 : 15 Temmuz 2020, 22:50:04 »
Yazışmaları biraz geç gördüm. NanoVNA kullanıyorum. Yorum yapan arkadaşlar kullanıcısı olarak mı yazdılar bilmiyorum ama cihaz gayet iyi geniş spectrum ölçümler yapabiliyor ve çok hızlı. SWR de gayet iyi ölçüyor. Ben denilenin tersine diğer SWR ölçerleri sattım. Ancak almak istiyorsanız bir çok klon var piyasada açık kaynak olduğu için. En iyisini Hugen yapıyor görünüşe göre. Shield kaplamalı yüksek frekenaslarda ölçüm kabiliyeti daha düzgün.

Şu gruba üye olabilirsiniz
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  Yeni çağrı işaretim: TA2WK

Çevrimdışı TA2LCB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Bora ÇAKMAK
« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2020, 19:49:50 »
Ben de yaklaşık 1.5 ay önce bir NanoVNA siparişi verdim ve anlaşılan birkaç gün içerisinde elimde olacak. Deneyimleyip burada görüşlerimi paylaşmayı umuyorum.

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #8 : 10 Ağustos 2020, 23:38:33 »
Selamlar, NanoVna elime geçti ve daha keyfini süremeden Sma portunu kırdım , TA1LSX hocamın tavsiyesi üzerine Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap grubunu incelediğimde bunun sıklıkla olan birşey olduğunu dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu öğrendim. Neyse ki lehimlemesi kolay bir yerde olduğu için tamiri rahat oldu. Özellikle yeni amatörleri dikkatli olmaları konusunda uyarmak istedim.Hele ki benim gibi sma / UHF dönüştürücü kullanıyorsanız .
73

Çevrimdışı TA2MFN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ferit Nur
« Yanıtla #9 : 22 Mart 2021, 02:04:48 »
bir süredir ben de bu cihazları araştırıp duruyorum. anladığım kadarıyla bu ürünü pazarlayan 2 grup var. ikisi de birbirlerinin ürünlerini klon diye eleştririp duruyor. çıkamadım bir türlü işin içinden. fiyatları da pek ucuz değil. o kadar parayı verip mağdur olmakta var.
ta2mfn.blogspot.com

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #10 : 22 Mart 2021, 14:37:56 »
50-100 dolar bu urunler için ucuzdan da öte fiyatlar. VNA türevleri 4 haneli rakamlardan başlar normalde.
Bakmayın bizim paramız değersiz.

İki ana grup var. Hugen ve HCXQS.
Hugen icin yetkili saticisi
BU grup ilk tasarimi yapan grup.

HCXQS ise nanovna V2 türevlerini üretiyor. Oldukça da yüksek dinamiklere sahip cihazlar.  Klon değil, orjinal tasarimi iyleştirerek üretilmiş cihazlar.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  sayfasında yetkili saticilarinin listesi var ama bunlarda da gordugum kadarıyla stok yok.
Biraz kıtlık var anlayacağınız.

Klon olanlar ise her iki tasarımı alıp fason üreten çin firmaları.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2021, 14:52:46 Gönderen: TA2NC »

Çevrimdışı TA2MFN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ferit Nur
« Yanıtla #11 : 22 Mart 2021, 21:44:12 »
50-100 dolar bu urunler için ucuzdan da öte fiyatlar. VNA türevleri 4 haneli rakamlardan başlar normalde.
Bakmayın bizim paramız değersiz.

İki ana grup var. Hugen ve HCXQS.
Hugen icin yetkili saticisi
BU grup ilk tasarimi yapan grup.

HCXQS ise nanovna V2 türevlerini üretiyor. Oldukça da yüksek dinamiklere sahip cihazlar.  Klon değil, orjinal tasarimi iyleştirerek üretilmiş cihazlar.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  sayfasında yetkili saticilarinin listesi var ama bunlarda da gordugum kadarıyla stok yok.
Biraz kıtlık var anlayacağınız.

Klon olanlar ise her iki tasarımı alıp fason üreten çin firmaları.

teşekkür ederim cevabınız için. şimdi taşlar yerine oturmaya başladı. bu iki grubu takip edeceğiz anlaşılan.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter