Gönderen Konu: Digital role  (Okunma sayısı 2053 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB6DO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Dursun Öcal
Digital role
« : 04 Mart 2020, 17:16:07 »
Arkadaşlar bir konuyu merak ediyorum amatörler digital role kurup bu role üzerinden konusuyorlar ben konusmalari duyamıyorum. Bu tur şifreli vs turde konusmak amatör telsizcilere serbest mi

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6621.0

Çevrimdışı TB6DO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Dursun Öcal
Ynt: Digital role
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2020, 17:23:01 »
Genel olarak kullanılan 144-146 MHz, 430-440 MHz, yeni cihazlarda olan 1240-1300 MHz, izin alınarak kullanılırsa 50-52 MHz amatör bandlarda simpleks ve röle frekanslarında Digital Voice/DV (sayısal ses) modunda elektronik haberleşme YAPILAMAZ sonucu çıkmaktadır. : Boyle birsey buldum.....

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2020, 17:52:54 »
Digital modlar sifreli modlar degildir. (sifreliler de var ama amator olarak kullandiklarimiz degil)

Sadece digitaldir. Yani modulasyonu farklıdır.

Ayni mantikla paket radyo duydugunuzda da kulaginizla birsey algilamazsiniz ama uygun demodulator kullanarak ne yazdigini okuyabilirsiniz.
Ya da SSB konusursam elinizdkei FM telsizle benim dediklerimi duyamaz, duysaniz da anlayamazsiniz.

Alinti yaptiginiz kısım ise, Modulasyon tipleri arasinda yonetmelik hazirlanirken bazi modulasyon tiplerinin gozden kacmasindan kaynaklanmaktadir.
Yani DV yukarida da yazdigim gibi sifreli degildir.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
« Yanıtla #3 : 05 Mart 2020, 21:19:37 »
51mhz yani 6 metre artık izne tabi değil.

Çevrimdışı velizet

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: veli izzet çığırgan
« Yanıtla #4 : 16 Mart 2020, 17:05:35 »
51 Mhz izne tabi değil ne demek? Lisans gerekmez mi demek?

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #5 : 16 Mart 2020, 17:07:52 »
50 MHz bandi daha once turkiye'de amatorlere kapaliydi.
Sadece yarismalar gibi zamanlarda ozel izinle kullanımına musade ediliyordu.
Artik "radyo amatorlerine" serbest.

Lisans tabii ki istiyor.

Çevrimdışı TA2USG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Gungordu
« Yanıtla #6 : 21 Mart 2020, 10:54:13 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Arkadaşlar bir konuyu merak ediyorum amatörler digital role kurup bu role üzerinden konusuyorlar ben konusmalari duyamıyorum. Bu tur şifreli vs turde konusmak amatör telsizcilere serbest mi
Selam
Hotspot kurarak görüşmeden mi yada kapali talkgrouplardan mi bahsediyosunuz?
İyi gunler
Umut

Çevrimdışı TA9ASX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Selim COŞKUN
« Yanıtla #7 : 21 Mart 2020, 19:55:01 »
Sanırım DMR sistemden bahsediyor arkadaş. Mevcut kullanabildigimiz frekanslarda DMR role kurulumunda sakinca yok. Dmr uyumlu telsizlerle ve dmr id alarak muhabere yapabilirsiniz. Roleleri internete baglayarak uluslararasi gorusmede yapilabiliyor. Dmr role istanbul izmir ve ankarada var biliyorum. Biz de yakinda Van da kurmayi planliyoruz. Turkiye icin dmr id 286 ile basliyor. Buradan alabilirsiniz. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1ODM

• (Dayı)
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • en iyisini siz bilin, biz böyle iyiyiz.
« Yanıtla #8 : 23 Mart 2020, 12:42:38 »
Digital modlar sifreli modlar degildir. (sifreliler de var ama amator olarak kullandiklarimiz degil)

Sadece digitaldir. Yani modulasyonu farklıdır.

Ayni mantikla paket radyo duydugunuzda da kulaginizla birsey algilamazsiniz ama uygun demodulator kullanarak ne yazdigini okuyabilirsiniz.
Ya da SSB konusursam elinizdkei FM telsizle benim dediklerimi duyamaz, duysaniz da anlayamazsiniz.

Alinti yaptiginiz kısım ise, Modulasyon tipleri arasinda yonetmelik hazirlanirken bazi modulasyon tiplerinin gozden kacmasindan kaynaklanmaktadir.
Yani DV yukarida da yazdigim gibi sifreli degildir.

abi selam.

ben hala modülasyondan ziyade ne bileyim dijital çok farklı geliyor.. yani işin neresinde tam anlamıyla RF var aşırı düşündürücü. şimdi böyle söyledim diye başıma bir iş gelmese bari.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sistem Ağ - Veri Güvenliği / TB1PKW

Çevrimdışı TA1OAN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • Mustafa Kemal ATATÜRK
  • İsim Soyisim: Okan Ayan
« Yanıtla #9 : 23 Mart 2020, 15:29:55 »
abi selam.

ben hala modülasyondan ziyade ne bileyim dijital çok farklı geliyor.. yani işin neresinde tam anlamıyla RF var aşırı düşündürücü. şimdi böyle söyledim diye başıma bir iş gelmese bari.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

yani işin neresinde tam anlamıyla RF var aşırı düşündürücü.   <--- kısmına katıldığımı söylersem linç yer miyim acaba?  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Ben amatörlükte yeni olduğum halde böyle düşünüyorum. Bu işin duayenleri ne düşünüyor acaba bu konuda  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Birazcık konu dışı oldu kusura bakmaın.
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 12
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Okan Okutkan
« Yanıtla #10 : 23 Mart 2020, 17:58:22 »
sanırım "telli" olmadığı sürece sorun yok  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Dikkat acemi radyo amatörü

Çevrimdışı TA9ASX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Selim COŞKUN
« Yanıtla #11 : 23 Mart 2020, 21:31:38 »
Basitce sayisal telsiz: analog telsizlerde ptt yaptigimizda ses genel olarak 25 khz frekansa  cevrilir ve tasiyici frekansin ( ornek 147.000 mhz) uzerine bindirilip rf olarak antenden atilir. Alici telsiz ise tasiyici frekansin tam ustunden -+12.5 khz frekansi ayirip hoparlorden verir. Sayisal telsizlerde ise ptt yaptigimizda genel olarak 12.5 khz sesi dijital e cevirerek paketler haline getirirp tasiyici frekans uzerine bindirip antenden rf olarak atar. Alici da tasiyici uzerindeki 12.5 khz sayisal data paketlerini  analog sese cevirip hoparlore verir.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #12 : 23 Mart 2020, 23:52:21 »
abi selam.

Sonucta her ikisini de RF uzerinden gonderiyorsun. Uygun antenin telsizin guzel bir koaksiyelin yoksa analog digital fark etmez cuvallarsin.

RF isi sadece telsizde mandala basip konusmak degildir. RF teknolojileri ile ilgil herseyi kapsar..
Amatorluk te oyle..
Amatorlugun tek farki sadece belirli frekans araliklarinda bu isi yapma hakkimiz olması ve bu isten maddi bir cikar beklemeden yapmamizdir.

Daha once birkac defa yazmistim mesela..
Joe Taylor.. K1JT
Nobel odullu astrofizikci..
Amatorler icin yazdigi JT65.. FT8 gibi digital protokoller sayesinde, amatorlerin cok kotu propagasyon sartlarinda bile haberlesme yapabilmesini sagliyor.Bu adama amatorluk yapmiyor mu sizce??

Ya da cok uzun yillardir kullanilan RTTY Olivia BPSK ya da ISS ten bildiginiz APRS(paket radyo)
Hatta en basitinden CW.. 1 ve 0.. yani digital..her ne kadar gunumuzdeki anlamiyla olmasa bile..
Ama bu digitalde data degil ses gonderiliyor derseniz FreeDV derim o zaman.. HF uzerinden gayet net gorusmeler yapmak mumkun.

Bunlarin hepsi de amatorlugun ve RF'in parcalaridir.
Sonucta kulagimla duymadan anlayamiyorum diye dusunuyorsaniz, uygun ekipmaniniz olmadigindan.. ayni sekilde elinizde uygun telsiz olmadan(mesela ssb ya da am telsiziniz varsa)  normal analog FM konusmalari bile dinleyemeyeceginiz gibi.

Sonucta konusma veya yazi. bir seyi gondermek icin once onu bir ses sinyaline cevirirsiniz.  (evet digitalde de circircir bir ses vardir) sonra o sinyali havaya cikaracak bir telsize .ve buna uygun bir antene ihtiyaciniz vardir..
Yani RF her yerde..

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
DİGİTAL RÖLE EL TELSİZLERİ VE MOBİL TELSİZLER

Başlatan TA3V

12 Yanıt
11704 Gösterim
Son İleti 27 Şubat 2015, 14:58:12
Gönderen: TA3V
clip
Echolink RF Digital DV

Başlatan TA2B