Gönderen Konu: Uv5r (136-174 Mhz-400-520 Mhz) Yasaklanmış  (Okunma sayısı 14637 defa)

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB2GFL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: eren hazoğlu
Ynt: Uv5r (136-174 Mhz-400-520 Mhz) Yasaklanmış
« Yanıtla #45 : 18 Aralık 2019, 16:54:54 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Değerli kardeşim,

Hayıflanmana ben de katılıyorum. Bu hobiye geçen yıl başladım ve senin gibi ben de ilk olarak devam edip etmeyeceğimi bilmediğimden uygun fiyatlı bir cihaz ile başlamak istedim ve araştırmaya başladım. Her insan gibi önce gözümüzün önüne Baofeng cihazlar çıkıyor ama biraz araştırma ve Youtube'da kıyaslama videoları izlersen yine Çin malı olup çok daha kaliteli ürünlerin olduğunu görebilirsin. Yani Japon cihazlar kadar pahalı olmayan cihazlar bulabilirsin. Hiçbir şey bulamıyorsan yada satın alamıyorsan da bulunduğun ildeki derneklere gidip oradan bilgi beceri ve tecrübe edinebilir ve oradaki usta amatörlerden çok güzel yönlendirmeler alabilirsin.
Sadece en sonda belirttiğin yasaklı cihazlara yöneliyoruz mecburen anlamındaki düşüncene katılmıyorum. Ne durumda olursak olalım bir Amatör Telsizci olarak, kanunların belirttiği çizgiler dahilinde hareket etmeliyiz.
hocam o konuda da hemfikiriz zaten devlet yasakladıysa kullanılmasın anlatmak istediğim o değildi insanlar istemeden de olsa 2.el yasaklanmış cihazlara yöneliyor demek istiyorum. işin özü önce şu amatör telsizcilik belgesine sahip kan emicilerden kurtulmamız lazım ki insanlar yasaklıya illegale yönelmesinler 

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #46 : 18 Aralık 2019, 17:48:52 »
Atladığımız bir konu yok mu sizce?
Devletim bana bu cihazı alabilirsin, güvenli diye ilan etti, resmi olarak serbestçe satışının yapılabilmesi için izin verdi ki (hala BTK'nin resmi sitesinde izinli cihazlar listesinde bulunuyor).
Cihaz iyidir kötüdür orası tartışılır ama satışına izin verilen bir cihazı aldığı için yeni/eski amatörler neden kötü ilan ediliyor anlamdıramıyorum.

Bu konuda devlet mekanizmalarinin nasil isledigini asagi yukari biliyoruzdur sanirim.
İthalatci cihaz ozelliklerini sunar.. devlet bakar yonetmeliklerine uyuyor. İzin verir.
Daha sonra birileri arastirir ya da gelen sikayet (baska bandlarda yaratilan enterferans vs gibi sebeplerle) olur ise, daha ayrintili bir inceleme yapilir ve yasaklanir.
Devlet bu konuda uzerine duseni yapip "yetkili ithalatci"dan aldiysaniz iade etmenizin onunu acmis. Daha ne yapsin.
Siz yurtdisindan getirdiyseniz buna devletin bulacagi bir cozum yok.

Ayrica devletin izin verip vermemesi tarafini gectim, daha oncden belirtigim gibi, bu cihazin bilincli bir amator tarafindan kullanilmasi kimse tarafindan tavsiye edilmiyorken (yaydigi enterferans yuzunden) sirf ucuz diye aldiysaniz, yine buna devletin yapacagi birsey yok.

Yani herseyi devletten beklememek lazim.
Siz amator olarak once aldiginiz cihaz nedir ne degildir arastirin.. Ondan sonra gerisine bakin..

Bu arada elinde bu cihazdan olan arkadaslar icin, amator proje olarak VHF ve/veya UHF bandpass filtre nasil yapilir arastirip yapmalarini tavsiye ederim.
Hem cihazlarinin dinleme performansi yukselecektir, hem de gonul rahatligiyla cihazin mandalina basabileceklerdir.
Bu filtreler ile cihazi el cihazi gibi kullanamasaniz da, evinizde bir harici anten ile kullanabilirsiniz.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Tarık Büyükeskici
« Yanıtla #47 : 18 Aralık 2019, 18:25:15 »
Atladığımız bir konu yok mu sizce?
Devletim bana bu cihazı alabilirsin, güvenli diye ilan etti, resmi olarak serbestçe satışının yapılabilmesi için izin verdi ki (hala BTK'nin resmi sitesinde izinli cihazlar listesinde bulunuyor).
Cihaz iyidir kötüdür orası tartışılır ama satışına izin verilen bir cihazı aldığı için yeni/eski amatörler neden kötü ilan ediliyor anlamdıramıyorum.

Kim kimi kötü ilan etti tam anlayamadım? Ben de ticaret yapıyorum ama satışı yasaklanmış herhangi bir ürünü piyasaya sürmüyorum. Ayrıca firma ismi ve başka bir bilgi paylaşmadım hiç kimse zan altında kalmasın diye. Ayrıca sonradan gelen tepkiler üzerine o ilan kaldırıldı.

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #48 : 18 Aralık 2019, 18:28:39 »
hocam o konuda da hemfikiriz zaten devlet yasakladıysa kullanılmasın anlatmak istediğim o değildi insanlar istemeden de olsa 2.el yasaklanmış cihazlara yöneliyor demek istiyorum. işin özü önce şu amatör telsizcilik belgesine sahip kan emicilerden kurtulmamız lazım ki insanlar yasaklıya illegale yönelmesinler

Ehil olan ve bu hobiden keyifle faydalanmak isteyen hiç kimse illegale yönelmez, siz merak etmeyin. Yasaklanmış cihaza yönelen insan kötü niyetlidir. Bu ekonomik bir durumdan ötürü ise eğer her ürünün de bir alternatifi vardır. 

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 6
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ALPER BULUS
« Yanıtla #49 : 18 Aralık 2019, 22:09:49 »
Bu arada elinde bu cihazdan olan arkadaslar icin, amator proje olarak VHF ve/veya UHF bandpass filtre nasil yapilir arastirip yapmalarini tavsiye ederim.
Hem cihazlarinin dinleme performansi yukselecektir, hem de gonul rahatligiyla cihazin mandalina basabileceklerdir.
Bu filtreler ile cihazi el cihazi gibi kullanamasaniz da, evinizde bir harici anten ile kullanabilirsiniz.

Elimde 2 tane UV5r var ve bana en mantıklı gelen fikir bu: Evde arabada kullanalım ve filtre yapmayı öğrenelim.

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #50 : 19 Aralık 2019, 13:11:05 »
Elimde 2 tane UV5r var ve bana en mantıklı gelen fikir bu: Evde arabada kullanalım ve filtre yapmayı öğrenelim.

Gönderimde değil de alımda faydası büyük sanırım. Biraz da beceri isteyen bir proje.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #51 : 19 Aralık 2019, 13:24:52 »
gonderimde size degil ama baska frekanslardakine faydasi var.
İdeal olan bu filtrenin cihazin icinde olmasi zaten.
Boylece urettiginiz gucun tek bir frekanstan cikmasi saglanir.
Harmonikler icin guc harcanmaz.

Misal, bu filtre olmadan cihazin cikis gucunu olctunuz.. 5W gordunuz.. Bunu bagladiginizda, gucun 2.5W oldugunu gordunuz..
Bu cihaz benim cikis gucumu zayiflatiyor diye dusunebilirsiniz. Oysa ki, giris cikis sirasinda olsa olda 0.5db kaybiniz olacaktır.. Geri kalan kayip cihazinizin zaten sizin yayin yaptigini sandiginiz frekansin haricindeki yayinlara gitmektedir.

Yani 145.000 da 2.5W, 290 mhz te 1.5W,  435 te 0.5W, + 580 mhz ten 0.2W ..... gibi bir yayin yapmaktasiniz.
Bu yuzden cihazin orjinal filtreleri cok onemli.

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #52 : 19 Aralık 2019, 14:51:13 »
Tabi ki telsiz bu kadar ucuz olunca alıcısı da çok olmuş, amatör arkadaşlar içerisine fazladan 33pf lik kapasitör takarak sorunu halletmeye çalışmış:
Acaba benzer işlem 5R içinde geçerli olur mu?
73

Çevrimdışı TA1CAN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: can usta
« Yanıtla #53 : 23 Aralık 2019, 10:21:03 »
slm.arkadaşlar dün bir toplantıdaydım şu anda baofeng kullanan arkadaşların telsizleri kullanmasında bir sakınca olmadığını sadece bundan sonra satısı yasaklandığı yonunde bize soylendi.

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
« Yanıtla #54 : 23 Aralık 2019, 11:42:30 »
slm.arkadaşlar dün bir toplantıdaydım şu anda baofeng kullanan arkadaşların telsizleri kullanmasında bir sakınca olmadığını sadece bundan sonra satısı yasaklandığı yonunde bize soylendi.

Merhaba,

Telsizlerin kullanılması da satışı kadar SAKINCALIDIR, Oğuzhan beyin bu başlıkta paylaştığı gibi; ciddi oranda farklı frekanslarda harmonik yaymaktadır. Şahsi görüşüm; bir amatöre yakışan, bu cihazı kullanmamak, yedek parça ya da alıcı olarak değerlendirmektir. Örneğin; elinizde bu cihazdan varsa IGATE kullanımı için değerlendirebilirsiniz misal. Çağrı işaretiniz de aprs maplerde görünür.

73!
73 de TA7Ω | ex-callsign: TB7FAT

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
« Yanıtla #55 : 23 Aralık 2019, 19:47:01 »
El feneri ve radyo olarak kullanırım.

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #56 : 23 Aralık 2019, 22:35:00 »
İstanbul içinde spektrum analizörü olan var ise ben şu ekstra kapasitör mevzusunu denemek isterim. Acaba derneklerimizde kullanıma açık analizör varmıdır?
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2019, 22:42:07 Gönderen: TA1KLU »

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #57 : 24 Aralık 2019, 11:55:34 »
İstanbul içinde spektrum analizörü olan var ise ben şu ekstra kapasitör mevzusunu denemek isterim. Acaba derneklerimizde kullanıma açık analizör varmıdır?
O mod ile iligli deneyen kisinin son cumlesine dikkat cekeyim

On VHF, post-mod, it seemed that the 2nd harmonic got stronger by about 6dB (in absolute power) when going from High to Low power. KA7OEI says he expected this modification to help there too, but I didn't measure it before.

Given the odd behavior of low power on both VHF and UHF, I don't think it should be used, at least not in its current state.

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #58 : 24 Aralık 2019, 17:26:22 »
O mod ile iligli deneyen kisinin son cumlesine dikkat cekeyim

On VHF, post-mod, it seemed that the 2nd harmonic got stronger by about 6dB (in absolute power) when going from High to Low power.

Ben bunu High power da kalırsanız bir şey olmaz olarak anlamıştım ama sanırım yanlış anlamışım.

Çevrimdışı TA1KAR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: özgür karacan
« Yanıtla #59 : 25 Aralık 2019, 11:32:01 »
El feneri ve radyo olarak kullanırım.

dinlerim , zaten dinliyorum da. Tx yapmadıkça kime ne zararımız olabilir?

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: Baofeng UV5R ve UV82 İle Çalışan Programlama Kablosu

Başlatan TA3V

0 Yanıt
1850 Gösterim
Son İleti 02 Ocak 2018, 17:14:04
Gönderen: TA3V