Gönderen Konu: Uv5r (136-174 Mhz-400-520 Mhz) Yasaklanmış  (Okunma sayısı 14585 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2NXH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ertuğrul Bakır
Ynt: Uv5r (136-174 Mhz-400-520 Mhz) Yasaklanmış
« Yanıtla #30 : 05 Aralık 2019, 15:55:35 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
daha kotu
lisanssiz bir suru kisi bu telsizleri alip kafalarina gore kullanacak demektir.

ileriki gunlerde havada cok eziyet cekilecek o kesin

En büyük neden bu cihazların piyasada çok kolay elde edilebilir olması. Özellikle lisans sorulmadan yapılan satışlar. Neredeyse A101 ve BIM'de satılacak hale geldiler.

Kesinlikle haklısınız daha 2 gün önce konuştuk bu konuyu aramızda peynir ekmek gibi satılıyor özellikle eminönü karaköy camiasında kimse kimseye lisans sormuyor baofengler fiyat düşüşü yüzünden kimsenin bilinçli davranmaması sebebiyle havada büyük rezalet yaşanacak mandalcılar çoğalacak bilmiyorum hiç dikkatinizi çekti mi ama bu kişiler kendi kafalarından da çağrı işareti oluşturup kullanıyor bu hususada dikkat edelim

Çevrimdışı TB1GRY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ÖREN
Baofeng UV-5R Telsizler yasaklandımı
« Yanıtla #31 : 10 Aralık 2019, 10:00:05 »
Arkadaşlar, Son günlerde birkaç dostumdan duydum.BTK bu model telsizlerin kullanımı ve satışını yakın zamanda yasaklamış. Ceza kestiği ve gördüğü yerde toplatıldığına dair söylentiler var. Doğruluğu konusunda konuyu ve mevzuatı bilen arkadaşlardan yardım alabilirsek memnun olurum.Kullanıcı sayısı oldukça fazla.
Gry.

Çevrimdışı TA4AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Ferhat Özarslan
Ynt: Baofeng UV-5R Telsizler yasaklandımı
« Yanıtla #32 : 10 Aralık 2019, 10:29:26 »
Daha öncede tartışılmıştı ama bulamadım şimdi Türkiye'den faturalı olarak aldıysanız aldığınız firmaya geri verip paranızı alıyorsunuz. Yurtdışından yeni gelenler gümrükten döner daha önce gelenlere bişey yapamazlar.
  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan denetimlerde, yukarıdaki resimde görülen BAOFENG marka UV-5R model  (136-174MHZ 400-520 MHZ)  Amatör El Telsizi (Dual Band Fm Transmitter) ürünün "4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun" ile "Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Yönetmelik" kapsamında güvensiz olduğu tespit edilmiştir.
   Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir.
                Güvensizlik tespitini kamuoyuna saygıyla duyururuz.
İrtibat Bilgileri
Firma Adı/Unvanı : BAOFENG İLETİŞİM- YÜKSEL KOÇYİĞİT
Adres :  Kavakpınar Mahallesi, Çeltik Sk. No:16, 34899 Pendik/İstanbul
Tel : 0216 397 06 02 - 0532 653 68 83
E-posta : info@baofengtelsiz.com
Web Sitesi : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #33 : 10 Aralık 2019, 11:28:40 »
Aynı konular birleştirilmiştir
73

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #34 : 16 Aralık 2019, 17:33:36 »
Ekteki  foto UV-5R ile yapilan bir testin fotograflari.

145 ve 435 mhz merkezli cekilmis.
Ana frekansin yanindaki yan harmoniklere dikkatinizi cekerim. Ornegin.. Cihazin 5W ciktigini varsayin. Bu 5W'in yarisindan fazlasi baska frekanslara gidiyor goreceginiz gibi
Baska frekanslari rahatsiz etmesinin yaninda, aslinda kullandiginiz frekansta hicbir zaman tam guc cikamayacaginii da gosteriyor.
Bir wattmetreye baglarsaniz 5W gorursunuz ornegin, ama bu, cihazinizin sadece o frekansta ciktigi anlamina gelmiyor. CUnku wattmetreler cihazdan cikan toplu gucu olcer.. hangi nokta frekansta ne ciktigini ancak boyle spectrum analyzer ile olcebilirsiniz.

Ayrica referans olmasi acisindan wouxun uv3d ve kenwood th-f6a yi da paylasiyorum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinden tam test sonuclarina ve aciklamalara ulasabilirsiniz.

Sanirim bu cihazin neden yasaklanmasi gerektigi bariz.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Tarık Büyükeskici
« Yanıtla #35 : 17 Aralık 2019, 10:02:26 »
Keşke yasaklanmak zorunda kalınmasaydı. Çoğu yeni başlayan amatör bu cihaz ile hobiye giriş yapıyordu. Ben de ilk başta bu cihazı almayı düşünüp sonra Tyt markasını seçmiştim. Şimdi iyi ki de onu almışım diyorum.
Ne yazık ki bazı insanlar yasak çıkar çıkmaz onu demek için çabalar sarf etmeye başlıyorlar. Örneğin bir satıcı elindeki cihazları söküp sadece iç kısmını fotoğraflayarak uhf / vhf alıcı verici kart diye satış ilanı bile yayınladı.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #36 : 17 Aralık 2019, 13:18:23 »
Keşke yasaklanmak zorunda kalınmasaydı. Çoğu yeni başlayan amatör bu cihaz ile hobiye giriş yapıyordu. Ben de ilk başta bu cihazı almayı düşünüp sonra Tyt markasını seçmiştim. Şimdi iyi ki de onu almışım diyorum.
Ne yazık ki bazı insanlar yasak çıkar çıkmaz onu demek için çabalar sarf etmeye başlıyorlar. Örneğin bir satıcı elindeki cihazları söküp sadece iç kısmını fotoğraflayarak uhf / vhf alıcı verici kart diye satış ilanı bile yayınladı.

Yasaklanmasinin sebebi baofeng'in hicbir teknik sarta uyum saglamamsi. Yasaklanmamasi hata olurdu. Gec bile kalinmis bir karar.
Gecmis notlardan da gorebilirsiniz. Baofeng tavsiyelerinin altina hep bu cihazlar soyle kotu boyle kotu almayin ucuz etin yahnisi diye yazmaktaydim zaten. Sonunda devlet te fark etmis durumu

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #37 : 17 Aralık 2019, 13:44:34 »
"Keşke bu kadar insan mağdur edilmeden önce yasaklanmış olsaydı veya keşke Baofeng o teknik şartlara uysaydı." deyim de daha net anlaşılır olayım.   

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #38 : 17 Aralık 2019, 14:01:40 »
Yasaklanmasinin sebebi baofeng'in hicbir teknik sarta uyum saglamamsi. Yasaklanmamasi hata olurdu. Gec bile kalinmis bir karar.
Gecmis notlardan da gorebilirsiniz. Baofeng tavsiyelerinin altina hep bu cihazlar soyle kotu boyle kotu almayin ucuz etin yahnisi diye yazmaktaydim zaten. Sonunda devlet te fark etmis durumu

Haklısınız.
Şimdi işin ilginci bu cihazların bir şekilde elden çıkartılmaya çalışılacak olması. 

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
« Yanıtla #39 : 17 Aralık 2019, 15:19:12 »
Aklı başında, sorumluluklarının farkında olan bir amatör bu cihaza sahipse bence yedek parça niyetine kullanmalıdır. Elden çıkartmak, bilgisi olmayan birine para ile devretmek hiç etik değil.
73 de TA7Ω | ex-callsign: TB7FAT

Çevrimdışı TA2ADL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 11
  • İsim Soyisim: metin erdal
« Yanıtla #40 : 18 Aralık 2019, 00:38:52 »

çok dikkatlisiniz tebrik ederim...
Muhaberesiz muharebe olmaz.M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TB2GFL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: eren hazoğlu
« Yanıtla #41 : 18 Aralık 2019, 04:12:28 »
sevgili abilerim hepinize 73 kimileriniz demiş ki japon cihazlarına dönün kiminiz demiş ki keşke sokmasalardı ülkeye falan bir çoğunuzun dediğine katılmakla beraber katılmadığım bir nokta var japona yönelin tamam yönelelim de nasıl yöneleceğiz ülkede zaten adam akıllı telsiz satışı yapan yer yok olanlarında verdiği fiyatlar gerçekten uçuk 2.ele gelince orası zaten tam bir mezar soyguncuları yeri olmuş sosyal medyadaki çeşitli 2.el alım satım sayfalarına üyeyim ve piyasayı az çok takip etmekteyim hiç yoksa günde 1 saatimi piyasayı araştırmakla geçirmekteyim ben daha yeni amatörüm ve bu hobiyi büyük bir hevesle başladım ama bu satış yapanlar yüzüne gerçekten başlamadan bitirme noktasına getirdiler beni sebebi adam almış aliexpres ten 500 tl ye cihazı kullanmış satıyor 600 tl ye adam hurda ihalesine girmiş devletin hurdaya ayırdığı bildiğiniz çöpe attığı telsize 400 500  tl istiyor adam cihaza bir şeyler katsa gene anlayacağım (tamir vs) yaptığı sadece cihazı alıyor nemli bir bezle temizliyor ve satıyor he insafsız birde şarj tablasını ayrı cihazı ayrı paraya satıyor şimdi bu hobiye gönül vermiş merak salmış gariban ne yapsın tabi normalde yüzüne bakılmayacak ülkede satışı yasaklı olan ürünün ucuz 2. eline yönelecek bu konuda önce biz kendi içimizdeki cebimize enterfere yapan Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap insanlardan kurtulmanın yolunu bulmamız lazım kusura bakmayın bu konuda çok doluyum hepinize hayırlı günler

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #42 : 18 Aralık 2019, 09:28:36 »

çok dikkatlisiniz tebrik ederim...

Teşekkür ederim. Ekteki ekran görüntüsünden sizler de anlayabilirsiniz.

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #43 : 18 Aralık 2019, 09:40:37 »
sevgili abilerim hepinize 73 kimileriniz demiş ki japon cihazlarına dönün kiminiz demiş ki keşke sokmasalardı ülkeye falan bir çoğunuzun dediğine katılmakla beraber katılmadığım bir nokta var japona yönelin tamam yönelelim de nasıl yöneleceğiz ülkede zaten adam akıllı telsiz satışı yapan yer yok olanlarında verdiği fiyatlar gerçekten uçuk 2.ele gelince orası zaten tam bir mezar soyguncuları yeri olmuş sosyal medyadaki çeşitli 2.el alım satım sayfalarına üyeyim ve piyasayı az çok takip etmekteyim hiç yoksa günde 1 saatimi piyasayı araştırmakla geçirmekteyim ben daha yeni amatörüm ve bu hobiyi büyük bir hevesle başladım ama bu satış yapanlar yüzüne gerçekten başlamadan bitirme noktasına getirdiler beni sebebi adam almış aliexpres ten 500 tl ye cihazı kullanmış satıyor 600 tl ye adam hurda ihalesine girmiş devletin hurdaya ayırdığı bildiğiniz çöpe attığı telsize 400 500  tl istiyor adam cihaza bir şeyler katsa gene anlayacağım (tamir vs) yaptığı sadece cihazı alıyor nemli bir bezle temizliyor ve satıyor he insafsız birde şarj tablasını ayrı cihazı ayrı paraya satıyor şimdi bu hobiye gönül vermiş merak salmış gariban ne yapsın tabi normalde yüzüne bakılmayacak ülkede satışı yasaklı olan ürünün ucuz 2. eline yönelecek bu konuda önce biz kendi içimizdeki cebimize enterfere yapan Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap insanlardan kurtulmanın yolunu bulmamız lazım kusura bakmayın bu konuda çok doluyum hepinize hayırlı günler

Değerli kardeşim,

Hayıflanmana ben de katılıyorum. Bu hobiye geçen yıl başladım ve senin gibi ben de ilk olarak devam edip etmeyeceğimi bilmediğimden uygun fiyatlı bir cihaz ile başlamak istedim ve araştırmaya başladım. Her insan gibi önce gözümüzün önüne Baofeng cihazlar çıkıyor ama biraz araştırma ve Youtube'da kıyaslama videoları izlersen yine Çin malı olup çok daha kaliteli ürünlerin olduğunu görebilirsin. Yani Japon cihazlar kadar pahalı olmayan cihazlar bulabilirsin. Hiçbir şey bulamıyorsan yada satın alamıyorsan da bulunduğun ildeki derneklere gidip oradan bilgi beceri ve tecrübe edinebilir ve oradaki usta amatörlerden çok güzel yönlendirmeler alabilirsin.
Sadece en sonda belirttiğin yasaklı cihazlara yöneliyoruz mecburen anlamındaki düşüncene katılmıyorum. Ne durumda olursak olalım bir Amatör Telsizci olarak, kanunların belirttiği çizgiler dahilinde hareket etmeliyiz.

Çevrimdışı TA3ONK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Onur Kalfaoğlu
« Yanıtla #44 : 18 Aralık 2019, 15:01:46 »
Atladığımız bir konu yok mu sizce?
Devletim bana bu cihazı alabilirsin, güvenli diye ilan etti, resmi olarak serbestçe satışının yapılabilmesi için izin verdi ki (hala BTK'nin resmi sitesinde izinli cihazlar listesinde bulunuyor).
Cihaz iyidir kötüdür orası tartışılır ama satışına izin verilen bir cihazı aldığı için yeni/eski amatörler neden kötü ilan ediliyor anlamdıramıyorum.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: Baofeng UV5R ve UV82 İle Çalışan Programlama Kablosu

Başlatan TA3V

0 Yanıt
1840 Gösterim
Son İleti 02 Ocak 2018, 17:14:04
Gönderen: TA3V