Gönderen Konu: SSB  (Okunma sayısı 1145 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gürol

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Gürol vural
SSB
« : 30 Temmuz 2019, 20:51:32 »
Herkese merhaba,bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine gruba katıldım..

Sorum şu,

Bir eknem var,uzak yok yapılabilecek bir yelkenli,teknede 2 adet sabit vhf,1 adet el vhf ve bir adet SSB var..

Benim sıkıntım SSB ile ilgili,tekneci arkadaşlarımdan ve grubumuzdan SSB hakkında anlaşılır bilgi alamadım,üzerinde eski sahibine ait bir çagrı işareti var ancak
Ben çağrı işareti,kayıt,lisans ve bunu kullanmak adına amatör bir dille anlatım içeren bir yayın kaynak veya bir yardıma ihtiyacım var,bana bu konuda yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6347.0

Çevrimdışı TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Can ÖZKAN
Ynt: SSB
« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2019, 23:55:53 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu linkleri bir inceleyin sorunuza bir nebze cevap niteliğinde.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2019, 09:13:51 »
SSB telsiz dediğiniz Amator band HF telsiz mi?
SSB bir modulasyon turudur. Cİhazin hangi frekansta calistigini ifade etmez de.. VHF te de SSB cihaz olabilir.

Sorunuzdan tam anlayamadim ama, bunu amator olup kullanmayi mi dusunuyorsunuz yoksa teknenizde deniz haberlesmesi icin mi?
Cagri isareti var dediginiz icin amator cihaz oldugunu tahmin ediyorum ki bu da diger soruyu gundeme getiriyor. Amator degilseniz size nasil satmis bu arkadas bu cihazi?
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2019, 09:24:49 »
SSB telsiz dediğiniz Amator band HF telsiz mi?
SSB bir modulasyon turudur. Cİhazin hangi frekansta calistigini ifade etmez de.. VHF te de SSB cihaz olabilir.

Sorunuzdan tam anlayamadim ama, bunu amator olup kullanmayi mi dusunuyorsunuz yoksa teknenizde deniz haberlesmesi icin mi?
Cagri isareti var dediginiz icin amator cihaz oldugunu tahmin ediyorum ki bu da diger soruyu gundeme getiriyor. Amator degilseniz size nasil satmis bu arkadas bu cihazi?

Cihazı deniz bandinda kullanacaginizi (uzak yol yapacaksaniz guvenliginiz icin gerekli olacaktir)  var sayarak cevap veriyorum
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinde Marin Telsiz frekanslari mevcut.
Elinizdeki cihazin bu frekanslarda çıkış yapıp yapamayacağını bilemiyoruz tabii. Coğu amatör cihaz sadece amatör bandlarda çalışacak şekilde kilitli gelir.

Maalesef bu forum ne kadar işinize yarar bilemiyorum. Burada amatör telsizler ile ilgili tartışmalar yapılmakta ve deniz telsizi kullanımı bilgisi olan fazla kişi yoktur diye düşünüyorum.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter