Gönderen Konu: Cihaz Önerisi (Yeni başlayan için)  (Okunma sayısı 7885 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1MCU

• Amatör
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Mümin Can Uçak
Ynt: Cihaz Önerisi (Yeni başlayan için)
« Yanıtla #15 : 07 Kasım 2018, 08:23:48 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bir amatorun bakmasi gereken ilk sey plastiginden ziyade, cihazin duyma hassasiyeti, gondermedeki filtrelerinin iyiligi vs olmali .
Bunun tersi Bir ralli yarismacisinin , aracinin yol tutusu, performansi yerine , ustundeki stickerlara ve rengine bakmasi gibi birsey olur Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Amac sadece "dinlemek" ise bir sdr alici alaiblirsiniz 10 dolara Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yoksa baofeng ile ayni aralikta (her ne kadar kotunun iyisi de olsalar) wouxun fena cihaz degil.

O kısımda da haklısınız açıkcası 😂  ama şimdi ömürlük cihazın yeri ayrı, ilk darbesinde kırılan bozulan cihazın yeri ayrı,
Hani gopro ile sjcamleri karşılaştırmak gibi bişey bu 😂
İkiside çok güzel video çekebiliyor, ancak sjcam kaykaycının düşmesiyle bile hasar alıp bozulabiliyor iken. Geçen gün rastladığım bir videoda adamlar barajın üzerinden atıyor go proyu, ancak hala çalışmaya devam ediyor 😂

Yani tabii ki telsizi barajdan fırlatmayacağız 😂  ama sağlam olsa da fena olmaz hani 😁😁

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Murat Gül
« Yanıtla #16 : 10 Kasım 2018, 10:38:48 »
Selamlar,

Yurtdışından BTK'nın izin verilen listesinde olmayan bir cihazı getirdiğimizde ve kullandığımızda ne gibi sıkıntılar olur? Retevis ailunce hd1 telsizi alsam sıkıntı yaşar mıyım?

Çevrimdışı TA5USA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: E. AKDOĞAN
« Yanıtla #17 : 11 Kasım 2018, 00:33:59 »
O izin verilen listeye nerden baktin ? Link atabilir misiniz?

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #18 : 11 Kasım 2018, 18:03:29 »
İlgili link bu : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1RA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 4
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Uygar Atilla
« Yanıtla #19 : 12 Kasım 2018, 01:20:14 »
Arkadaşım öğrenciyim diyorsun kampla falan işin yoksa hiç o pahalı cihazlardan başlama. Ben kaç tane wouxun cihaz biliyorum frekans kayması yaşayan. 80-90 mhze kadar kayma yapıyorlardı. Bu yüzden bütçen hangisini el veriyorsa onu al. Ben  1 yıldır baofeng uv-5r kullanıyorum. Erkanının sol kısmı cihazı ilk açtığımda geç açılıyor o kadar. Bunun sebebi ise cihazda çok fazla tx yani gönderme yapmamdır. İlk başlangıçta yaesu tarzı şeyler alırsan yeni yapacağın anten denemeleri vs. ya da olası bir hata sonucu cihazı  kaybetme sonucu çok kayba uğrarsın fakat baofeng tarzı alırsan ilk başta senin için deneyim de olmuş olacak. Yani baofeng al 1 2 sene kullan bu hobi ne demekmiş gör. Belki sürekli kullanmayacaksın kenarda kalacak hevesin gidecek. hevesinin gideceği iş için 600 lira vs bunlar çok büyük rakamlar. Ben de öğrenciyim merak etme. Sana tavsiye edilen yaesu tarzı cihazlar ömürlüktür. fakat ömürlük cihaz kullanmak için bir kaç tane cihazı eritmen gerekebilir. Bu yüzden başlangıçta baofeng al kafana takma.

Çevrimdışı TA1MCU

• Amatör
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Mümin Can Uçak
« Yanıtla #20 : 13 Kasım 2018, 19:35:28 »
Arkadaşım öğrenciyim diyorsun kampla falan işin yoksa hiç o pahalı cihazlardan başlama. Ben kaç tane wouxun cihaz biliyorum frekans kayması yaşayan. 80-90 mhze kadar kayma yapıyorlardı. Bu yüzden bütçen hangisini el veriyorsa onu al. Ben  1 yıldır baofeng uv-5r kullanıyorum. Erkanının sol kısmı cihazı ilk açtığımda geç açılıyor o kadar. Bunun sebebi ise cihazda çok fazla tx yani gönderme yapmamdır. İlk başlangıçta yaesu tarzı şeyler alırsan yeni yapacağın anten denemeleri vs. ya da olası bir hata sonucu cihazı  kaybetme sonucu çok kayba uğrarsın fakat baofeng tarzı alırsan ilk başta senin için deneyim de olmuş olacak. Yani baofeng al 1 2 sene kullan bu hobi ne demekmiş gör. Belki sürekli kullanmayacaksın kenarda kalacak hevesin gidecek. hevesinin gideceği iş için 600 lira vs bunlar çok büyük rakamlar. Ben de öğrenciyim merak etme. Sana tavsiye edilen yaesu tarzı cihazlar ömürlüktür. fakat ömürlük cihaz kullanmak için bir kaç tane cihazı eritmen gerekebilir. Bu yüzden başlangıçta baofeng al kafana takma.

Kamp ile işim var, ancak o kadar sık sık gidip sürekli telsizle haberleşme yapmayacağım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Gearbest black friday bekliyorum, inşallah o vakte kadar belgemi teslim alabilirim de gümrükte sıkıntı çekmem Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu arada karar kıldığım cihaz uv-5r  hem cep yakmıyor, hemde gerçekte elime alma şansım oldu. Oldukça minimal ve şirin de gözüküyor 😂

Çevrimdışı TA2WG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Gökhan Düzoğlu
« Yanıtla #21 : 16 Kasım 2018, 23:17:31 »
Merhabalar
Aranıza yeni katıldım, yaklaşık 1 aydır telsiz araştırması yapıyorum baofeng UV-5R  - baofeng UV-9R arasında kararsız kalmıştım bende son incelemelerim ve araştırmalarım neticesinde baofeng UV-9R karar verdim.
henüz işin püf noktalarını öğrenmediğim için baofeng telsiz almak daha mantıklı geliyor. Diğer telsiz modellerini araştırdım ( ömürlük olanları ) fakat işin tekniğini öğrenene kadar tecrübe sahibi olana kadar baofeng telsiz bence işimizi görecektir.

73

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #22 : 17 Kasım 2018, 09:47:25 »
Merhaba,

Bende telsiz araştırıyorum ve Retevis Ailunce HD1 almaya karar verdim.

Çevrimdışı TA2MVX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Toygar Varlı
« Yanıtla #23 : 17 Kasım 2018, 14:41:43 »
Merhaba ,

Baofeng cihazlar ile ilgili FCC tarafından bir karar yayınlandı. Direkt olarak marka ismi zikredilmese de 'Cheap Chinese Radios' şeklinde bir ibare olduğu söyleniyor.

Şu an elimde 4 Adet Baofeng cihaz mevcut. (UV5R,UV82,UV3R,UV3R+). 1 Adet Zastone (v77) cihaz mevcut.

Pil ömrü açısından uv82'yi tavsiye edebilirim. Kendi testlerimde diğerlerine göre daha iyi olduğunu gözlemledim.

Amatör camiada özellikle Baofeng cihazlar için oldukça olumsuz bir tutum mevcut. (O telsiz mi , oyuncağı almış eline amatör diye geziyor, gibi.) Bu tutum beni zaten yeni başlamış olduğum hobiden uzaklaştırmaya başladı. (Hemen hemen ayda 1 2 röle çağrısına kadar düştü aktivitem.)

Bu tarz durumlar ile de karşı karşıya kalacağınızı düşünerek cihaz tercihi yapmanızı tavsiye ederim.

Özellikle cihaz ucuz olunca anten denemeleri , içini açıp bakayım kartını modifiye edeyim , aprs yapayım tarzı işler için uygun fiyatlı bir alternatif.

Ayrıca alternatif olarak Aselsan el cihazlarına da bakabilirsiniz. Pilleri oldukça pahalı ama zaman zaman amatör sitelerinde 250 - 350 lira gibi fiyatlarla iyi pil , iyi kozmetik cihazlar bulunabiliyor.

Hobiye ve aramıza hoşgeldiniz.

73!

Çevrimdışı TA1RA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Uygar Atilla
« Yanıtla #24 : 17 Kasım 2018, 15:46:31 »
Merhaba ,

Baofeng cihazlar ile ilgili FCC tarafından bir karar yayınlandı. Direkt olarak marka ismi zikredilmese de 'Cheap Chinese Radios' şeklinde bir ibare olduğu söyleniyor.

Şu an elimde 4 Adet Baofeng cihaz mevcut. (UV5R,UV82,UV3R,UV3R+). 1 Adet Zastone (v77) cihaz mevcut.

Pil ömrü açısından uv82'yi tavsiye edebilirim. Kendi testlerimde diğerlerine göre daha iyi olduğunu gözlemledim.

Amatör camiada özellikle Baofeng cihazlar için oldukça olumsuz bir tutum mevcut. (O telsiz mi , oyuncağı almış eline amatör diye geziyor, gibi.) Bu tutum beni zaten yeni başlamış olduğum hobiden uzaklaştırmaya başladı. (Hemen hemen ayda 1 2 röle çağrısına kadar düştü aktivitem.)

Bu tarz durumlar ile de karşı karşıya kalacağınızı düşünerek cihaz tercihi yapmanızı tavsiye ederim.

Özellikle cihaz ucuz olunca anten denemeleri , içini açıp bakayım kartını modifiye edeyim , aprs yapayım tarzı işler için uygun fiyatlı bir alternatif.

Ayrıca alternatif olarak Aselsan el cihazlarına da bakabilirsiniz. Pilleri oldukça pahalı ama zaman zaman amatör sitelerinde 250 - 350 lira gibi fiyatlarla iyi pil , iyi kozmetik cihazlar bulunabiliyor.

Hobiye ve aramıza hoşgeldiniz.

73!

Abi bizde de tam tersi. Elinde yaesu olanı görünce bir şaşırıyoruz. Ne yapıyorsun o takozla diye. Bayağı ağır ve değerli. Bu hobinin en önemli gayelerinden biri de az imkanla çok iş yapabilmektir. Bırakın oyuncak desinler parasını onlar mı veriyorlar? Eline kaliteli cihaz kaliteli anten satın alanlar amatör oldum sanıyorsa yanılıyorlar maalesef. Ben uv-5r ile bir aprs istasyonu kurmaya çalışıyorum şu an ve gayet uygun fiyatlı bir alternatif ve kaybolsa da o kadar üzülebileceğim bir cihaz değil. Fakat yaesunun üzerine bir damla su gelse tereddüt ederim. Bir de eski duruyorlar. Bana göre az parayla yapabildiğini yapabilmek en iyisi. Kaliteli cihaz istiyorum ne yapıcam çin bebesini diyenler bunu derken herkesin aynı maddi durumda olmadığını ve farklı fikirlere sahip olabileceğini düşünerek söylesinler.

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
« Yanıtla #25 : 18 Kasım 2018, 03:39:09 »
En iyi telsiz sahip olduğun telsizdir. Şu an için telsizin yoksa, sahip olacağın telsizdir. Telsiz alırken en büyük kriterin piyasada yaygın olan markayı seçmen olsun. ( bu benim görüşüm )
Böylece aksesuarların daha ulaşılır, çeşidi bol ve nispeten ucuz olur.
Tecrübenin bir maliyeti vardır. Beş yıl sonra edinmiş olduğun tecrübeye, bir başkası senden daha fazla harcama yaparak ulaşabilir. Başka biride senden daha az harcama ile ulaşır.
Bunun nasıl olacağını belirleyen senin vereceğin kararlardır. Burada kararını bütçe, ego, moda veya arkadaşlar etkiler.
Bende yaesu vx6 var. İçi boş batarya kutusuna bile 1oo lira civarı fiyat biçiyorlar. Sağlam bataryası bile uzun süre tx yapmana olanak sağlamıyor. baofeng batarya 50 lira. buyur sen hesap et.
yaesu güzel poshce, mercedes, bmw misali magnezyum alaşımlı metal kasa, yada alüminyum falan. ikinci eli bile nereden baksan 400 lira. metal kasanın hiç faydasını görmedim. çünkü benim bütçeme göre o kadar kıymetli ki hiç yere düşürmedim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Baofeng uv82 nın ikizi (diğer markası) pofung gt5 cihazım da var. evet plastik kasa o yere düştü mü evet bir iki kere düştü. bozuldu mu ? hayır bozdurmayan Allah bozdurmuyor hala çalışıyor. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
pofung gt5 genel olarak ve severek kullandığım cihazım. her parçası ucuz. aksesuarları ( pil hariç ) gani. hani birde bozulursa bu bozulsun, başına bir iş gelirse buna gelsin olayı var.
İhtiyaçlarımı görüyor. kullanım alışkanlığıma göre olsaydı güzel olurdu dediğim bir özellik eklemek istersem, aracıma geçtiğimde pratik bir şekilde araç şarj cihazına takılacak bir jak girişi olsaydı güzel olurdu. Hatta uv82 neden almadım da pofung aldım dediğim zamanlar oluyor. cihazımın bataryası yaygın değil. ama uv82 ve uv5 oldukça yaygın yakında köşe başlarında seyyar satıcılara bile düşerler. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Böylece gariban avunmamı yaptıktan sonra, genel olarak düşük bütçeli uv5 bir öğrenciye daha çok yakışır. En azından ölçüleri daha sempatik geliyor bana. Bulunduğun bölgede telsiz derneği varsa git tanış. kimde ne var kim zamanında ne almış neden tercih etmiş, şimdiki cihazına nasıl geçiş yapmış bire bir sor. cihazları elle yokla. hangisi beni al hissi verecek ? kaçı cinli telsizle bu hobiye başlamış. para ve tecrübe kazandıktan sonra hangi cihaza geçmiş. göreceksin baofengler küçümsenmeyecek bir paya sahipler.

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
« Yanıtla #26 : 18 Kasım 2018, 09:53:30 »
Merhaba,

Öncelikle Baofeng vs. cihazlar USA ve birkaç farklı ülkede kullanımı yasaklandı ancak bildiğim kadarıyla ülkemizde böyle bir durum mevcut değil. Satın aldığınızda eğer gümrük vb. kurumlarla sorun yaşarsanız aşağıdaki linkte BTK tarafından onaylanmış olan cihazların listesini görebilir ve bunu referans olarak gösterebilirsiniz.

Cihaz konusu açıkçası tercih meselesi. Biz burada bunu günlerce tartışsak da hep farklı görüşler muhakkak çıkacaktır. Ben yaklaşık 3 yıldır Baofeng UV-6R kullandım, cihazım hala sapasağlam. Daha sonra Yaesu FT-60R satın aldım. Hangisini tercih ederim diye sorarsanız kesinlikle FT-60R eski bir cihaz olmasına rağmen çok iyi bir cihaz. RX kabiliyeti, kullanım rahatlığı, tarama ve tarama gruplama seçenekleri benim işimi oldukça kolaylaştırıyor. Handikapları yok mu, tabii ki var. Bu nedenle imkanınız varsa satın almayı düşündüğünüz cihazı pişman olmamak adına bir görün ve deneyin derim. (FT-60R'yi ben bir amatör arkadaşımda görüp, bir süre kurcalayıp, inceledikten sonra edindim) Muhakkak buradan edineceğiniz görüşlerden daha iyi fikir sahibi olursunuz.

Yeni cihaz alacaklara şimdiden hayırlı olsun diyelim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73!
73 de TA7Ω | ex-callsign: TB7FAT

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #27 : 18 Kasım 2018, 14:29:29 »

Selamlar,
Hobiden soguma nedeniniz insanlarin cihazinizi begenmemesi olmamali.
Bosverin o kismini.
Bircok arkadasin dedigi gibi, herkes butcesine uygun cihazi almaya calisiyor.

ben sadece suna takildim.
Amator faaliyet olarak roleye girmeyi goruyorsaniz zaten amatorluk yapmiyormussunuz.

Hepinizin kacirdigi bir nokta var.
Lokal haberlesmeler amator faaliyetlerin süsüdür. Yani APRS, Role ve Simplex ile 40-50 km civari konusmalar zaten elinde idare eder bir cihaz olan her amatorun gozu kapali yapabilecegi faaliyetler.
hep soyluyorum amatoruluk bu degil..
ornegin baofeng vs yerine alacaginiz ikinci el "duyması daha iyi" bir cihaz ile, uydu calismasi , deniz kenarinda iseniz, guzel bir anten ile (kendi yaptığınız!!! parayla alınanları saymıyorum) DX calisma imkaniniz olacaktır..

Ha bunu cin mali radyolarla da yaparsınız da ne kadar basarili olursunuz orasi tartısmalı.
Cihazinizi her zaman duyması  en iyi cihaz olarak secin, anteninizi de kendiniz yapın.
Gondermesine takılmayın. Arkasına takacaginiz hurdadan cikma bir aselsan cikis kati ile gucunu 20-25W lara cikarabilirsiniz. Ama kotu bir cihazin duymasını iyilestiremezsiniz.
Bu hobiye baslarken cok para harcamayayim bakalim bu ne menem bi hobiymis diyorsaniz evet.. ucuz cihazlar her ne kadar "oyuncak " diye anılsa da hic cihaz olmamasından iyidir.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
« Yanıtla #28 : 23 Kasım 2018, 02:00:10 »
baofeng serisinden en ucuz secim. bf-888s vhf uhf dual band röleleri yükle kullan.

Çevrimdışı TA5USA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: E. AKDOĞAN
« Yanıtla #29 : 23 Kasım 2018, 18:52:17 »
Selam, lisanssız el telsizi dedikleri ne oluyor? Yani illegal (yasa dışı) yollardan getirilen telsiz mi oluyor?

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
25 watt cihaz için anten ve kablo önerisi

Başlatan TA1RA

8 Yanıt
1485 Gösterim
Son İleti 25 Kasım 2019, 10:29:20
Gönderen: TA2NC
thumbup
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN MOBİL TELSİZ ÖNERİSİ

Başlatan M0IZH

9 Yanıt
2129 Gösterim
Son İleti 01 Aralık 2016, 08:48:04
Gönderen: M0IZH
xx
Yeni Amatör Adayı İçin DMR Telsiz Önerisi

Başlatan TA1SIR

8 Yanıt
2653 Gösterim
Son İleti 11 Haziran 2019, 18:58:54
Gönderen: TA2SY
xx
fm bandı için anten önerisi( aliminyum boru önerisi )

Başlatan TA1OZH

7 Yanıt
6823 Gösterim
Son İleti 24 Ekim 2014, 16:13:23
Gönderen: TA4AHE
xx
3.5 MHZ İçin ANten Önerisi

Başlatan TA2PS

14 Yanıt
8716 Gösterim
Son İleti 14 Aralık 2015, 02:27:10
Gönderen: TA2OM - 3C3CA