Gönderen Konu: Cihaz Önerisi (Yeni başlayan için)  (Okunma sayısı 7884 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1MCU

• Amatör
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Mümin Can Uçak
Cihaz Önerisi (Yeni başlayan için)
« : 05 Kasım 2018, 22:43:29 »
Evet abilerim,kardeşlerim. Biliyorum forumda bu konuları görmekten bıktınız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Daha önceden açılmış, bu meselede ki bütün konuları inceledim. Ardından bu konuyu açma gereği duydum, yani forumu incelemediğimi düşünmeyiniz lütfen.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Aranıza yeni katılan bir telsiz sevdalısıyım, Sınava girdik; geçtik, belgelerimizi yolladık. Hayırlısıyla kısa zamanda belgemizi ve çağrı işaretimizi alacağız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu hobiye merak salmış her amatör telsizci gibi benim de cihazlar hakkında sorularım var, ancak bu soruları yanıtlarken sizden tek bir ricam var. Lütfen belirteceğim cihazları kullanmış deneyim sahibi kişiler yazabilir ise sevinirim, hak verirsiniz ki teknik bilgi zaten internette zibilyon tane mevcut.

Cihazları yazmadan önce belirtmek isterim ki, 
Alacağım el telsizi ile amatör frekanslara çıkmanın yanı sıra ikamet ettiğim şehirde ki büyük bir arama kurtarma ekibine de katılmak istiyorum, bu yüzden batarya ömrü / menzil / parazitlenmeme açısından cihazları yargılarsanız sevinirim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
He bir de dipnot : öneri cihazınız var ise, mümkün mertebe öğrenci olduğum bilgisini göz önüne alınız. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Cihaz 1 :
Baofeng UV-5R   

Cihaz 2 :
Baofeng UV-82

Benim kendi elemelerim sonucu bu ikisi arasında kaldım, bütçeme uyması açısından UV-5R daha mantıklı gözüküyor, özellikle yurt dışından alacağım için biraz daha uyguna gelecek.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6121.0

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Murat Gül
Ynt: Cihaz Önerisi (Yeni başlayan için)
« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2018, 08:43:47 »
Bende çok kararsızım. Gönül ister ki YAESU FT2DR almak ama çok para. Aradığım kriterler dmr/analog uyumu ve dual band. Bundan öte alacağım cihazın BTK'nın izin verilen cihazlar listesinde olmalı. Marka olarak YAESU, Icom, Wouxun ve Hytera tercihim olacak. Araştırdığım kadarıyla Hytera'nın dual band el cihazı pek yok.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2018, 09:15:49 »
Merhaba,

Uzun bir süre Baofeng kullanmış bir radyo amatörü olarak çok tavsiye etmiyorum. Bence Çin malı olan telsizlerde Wouxun yine bir nebze diğerlerine göre daha kaliteli. Ayrıca dağ, bayır gezeceğim diyorsanız bunları hiç mi hiç tavsiye etmem. Çünkü bu cihazların tamamı plastik ve alaşımı muhafazalardan oluşmakta. Yani yere düşürdüğünüzde ya da darbe aldığında geri dönüşü olmayacak sonuçlara sebep olacaktır. Yaesu FT-60 tavsiye ederim, ömürlük cihazdır, ben de kullanıyorum ve oldukça memnunum. Fiyat olarak gördüğüm kadarıyla 600-750₺ arasında değişiyor piyasada. APRS kullanmak istiyorsanız (GPS modülünden kaynaklı olarak fiyat biraz daha artacaktır) Yaesu VX-8 tavsiye edebilirim, ancak maalesef biraz daha pahalı bir cihaz bu.

Unutmayın; ucuz etin yahnisi yavan olur.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bence şartları biraz daha zorlayarak güzel bir cihaz almanız sizin için daha hayırlı olacaktır.

Şimdiden başarılar.

73!
73 de TA7Ω | ex-callsign: TB7FAT

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2018, 09:53:31 »
Günaydın çağrı işaretiniz hayırlı olsun Çin malı olan telsizlerde Wouxun yeni başlayan arkadaşlar için uygundur
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2018, 11:21:03 »
Radyo amatörlerinin kullandıkları el telsizlerinde çıkış gücünün 5W'ı geçmemesi gerektiğini biliyorum. Peki sabit ve araç telsizlerinde bu sınır var mı? Radyo band planına baktığım zaman verici çıkış gücü sütununda yer alan W kadar çıkış mı yapabiliyoruz. Kafam bir karıştı.

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bol DX ler
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2018, 13:46:09 »
Amatör belgesi A,B,C Sınflarına göre çıkış gücü değişkenlik gösterir Sizin baktığınız bant planı kulllandığınız MODE ve FREKANS  aralığına göre değişir A lisanslı bir amatör tüm bant planlarını.ve frekansta belirtilen en yüksek çıkış gücünü B lisanslı bir amatör sadece 7 mgz kullanabilir gücüde  5 watt ı geçemez .C lisanslı  bir amatör sadece  WHF ve UHF frekanslarında  5 Watt ı geçmeyecek şekilde sınırlandırılmıştır Kullanılan cihazın gücü ne olursa olsun ister mobilde isterse sabit istasyonda aldığı lisans sınıfının yukarıda açıkladığım kanunlarla belirtilmiş kurallarına uymak zorundadır

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2018, 14:19:47 »
Bu durumda A sınıfı belgeye sahip amatör olarak piyasadaki 10 W çıkışlı uhf+vhf dual band bir el telsizini kullanmamda bir sakınca yok doğru mu?

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bol DX ler
« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2018, 15:08:04 »
Kullanmakta sakınca yoktur

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2018, 17:14:58 »
Arkadaşlar
Band planını dikkatli bir şekilde inceleyin.
Yararı olacaktır.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2018, 21:07:33 »
band planinda cok acik bir sekinde yazmaktadir ki
"El telsizlerinin FM modunda azami çıkış gücünün, 5 W'ı geçemeyecektir."

A B C fark etmez.

Bunun yaninda
Sabit cihazlar da dahil omak uzere C sınıfı olanlara ozel soyle bir ek te var.

"C Sınıfı amatör telsizciler tarafından  144-146 MHz ve 430-440 MHz bandlarında  verici çıkış gücü  5 W’ı geçmiyecek şekilde haberleşme yapılabilecektir."

İlk madde hicbir amatorun el cihazinda 5W in ustune cikmamasini soylerken,
ikinci madde Mobil ya da sabit istasyon kullanan amatorlerin band planindaki maksimum guce cikmasina izin verirken, C sınıfı amatorler icin 5W in uzerini yine yasaklamaktadir.
Aslina bakarsaniz, baofeng gibi bazi telsizlerin 8W 10W gibi modellleri kurallara uymamaktadir.
Tam da bu yuzden Amerika'da FCC bu cihazlarin her tur ithalatini yasaklamaya calismakta,
Avustralya once davranip coktan yasaklamis bulunmaktadir.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #10 : 06 Kasım 2018, 21:24:06 »
Benimde kafamı karıştıran bu işte. Bant planındaki güçler sabit cihazlar için o zaman. El telsizlerinde maksimum 5 w.

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bol DX ler
« Yanıtla #11 : 06 Kasım 2018, 21:43:47 »
10 Watt dedikleri cihazlar 5 watt ı geçemezler zaten adı üstünde batarya ile çalışan cihaz batarya zayıfladıkça güç düşer

Çevrimdışı TA1MCU

• Amatör
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #12 : 07 Kasım 2018, 00:32:40 »
Merhaba,

Uzun bir süre Baofeng kullanmış bir radyo amatörü olarak çok tavsiye etmiyorum. Bence Çin malı olan telsizlerde Wouxun yine bir nebze diğerlerine göre daha kaliteli. Ayrıca dağ, bayır gezeceğim diyorsanız bunları hiç mi hiç tavsiye etmem. Çünkü bu cihazların tamamı plastik ve alaşımı muhafazalardan oluşmakta. Yani yere düşürdüğünüzde ya da darbe aldığında geri dönüşü olmayacak sonuçlara sebep olacaktır. Yaesu FT-60 tavsiye ederim, ömürlük cihazdır, ben de kullanıyorum ve oldukça memnunum. Fiyat olarak gördüğüm kadarıyla 600-750₺ arasında değişiyor piyasada. APRS kullanmak istiyorsanız (GPS modülünden kaynaklı olarak fiyat biraz daha artacaktır) Yaesu VX-8 tavsiye edebilirim, ancak maalesef biraz daha pahalı bir cihaz bu.

Unutmayın; ucuz etin yahnisi yavan olur.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bence şartları biraz daha zorlayarak güzel bir cihaz almanız sizin için daha hayırlı olacaktır.

Şimdiden başarılar.

73!

Öğrenci kısmını tekrardan vurgulayayım 😂

Açıkcası evet, biraz daha sabredip iyi bir cihaz almak gibi bir düşüncem de var tabii ki, ancak siz de halden anlarsınız ki bunca zamandır belgemi almak istiyordum, nihayetinde sınav tarihine denk gelip belgemi almaya hak kazandım, insan ister istemez en hızlı yoldan telsizine kavuşmak isteyip dinlemeye geçmek istiyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yakın çevremde baofeng telsiz kullanan bir arama kurtarmacı ile tanıştım, ilk fırsatta yanına giderek cihazı bir de gözümle inceleyeceğim. Dediğiniz kadar bayat bir plastiği var ise zaten belli edecektir kendisini, o an baofeng gözümde kaybolur muhtemelen 😂

Diğer önerdiğiniz cihazları da en kısa zamanda araştırıp yorumlayacağım teşekkür ederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1MCU

• Amatör
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #13 : 07 Kasım 2018, 00:37:26 »
Bende çok kararsızım. Gönül ister ki YAESU FT2DR almak ama çok para. Aradığım kriterler dmr/analog uyumu ve dual band. Bundan öte alacağım cihazın BTK'nın izin verilen cihazlar listesinde olmalı. Marka olarak YAESU, Icom, Wouxun ve Hytera tercihim olacak. Araştırdığım kadarıyla Hytera'nın dual band el cihazı pek yok.

Günaydın çağrı işaretiniz hayırlı olsun Çin malı olan telsizlerde Wouxun yeni başlayan arkadaşlar için uygundur

Öncelikle tavsiyeniz ve tebriğiniz için teşekkür ederim, tavsiye ettiğiniz model marka seçeneklerini not ettim. En kısa zamanda araştırıp buraya not olarak düşüncelerimi de düşeceğim teşekkür ederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #14 : 07 Kasım 2018, 00:42:49 »
Bir amatorun bakmasi gereken ilk sey plastiginden ziyade, cihazin duyma hassasiyeti, gondermedeki filtrelerinin iyiligi vs olmali .
Bunun tersi Bir ralli yarismacisinin , aracinin yol tutusu, performansi yerine , ustundeki stickerlara ve rengine bakmasi gibi birsey olur Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Amac sadece "dinlemek" ise bir sdr alici alaiblirsiniz 10 dolara Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yoksa baofeng ile ayni aralikta (her ne kadar kotunun iyisi de olsalar) wouxun fena cihaz degil.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
25 watt cihaz için anten ve kablo önerisi

Başlatan TA1RA

8 Yanıt
1485 Gösterim
Son İleti 25 Kasım 2019, 10:29:20
Gönderen: TA2NC
thumbup
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN MOBİL TELSİZ ÖNERİSİ

Başlatan M0IZH

9 Yanıt
2129 Gösterim
Son İleti 01 Aralık 2016, 08:48:04
Gönderen: M0IZH
xx
Yeni Amatör Adayı İçin DMR Telsiz Önerisi

Başlatan TA1SIR

8 Yanıt
2653 Gösterim
Son İleti 11 Haziran 2019, 18:58:54
Gönderen: TA2SY
xx
fm bandı için anten önerisi( aliminyum boru önerisi )

Başlatan TA1OZH

7 Yanıt
6823 Gösterim
Son İleti 24 Ekim 2014, 16:13:23
Gönderen: TA4AHE
xx
3.5 MHZ İçin ANten Önerisi

Başlatan TA2PS

14 Yanıt
8716 Gösterim
Son İleti 14 Aralık 2015, 02:27:10
Gönderen: TA2OM - 3C3CA