Gönderen Konu: Anten Analizörü Çalışması (Vector Network Analyzer)  (Okunma sayısı 1974 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4AJY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatörleri
Öncelikle herkese iyi günler.

Yaklaşık 4 ay önce maddi sıkıntılardan dolayı bir anten analizörü projesine başladım. Uzun süren bir araştırma sonucunda neredeyse piyasadaki bütün anten analizörlerini inceledim. Bu cihazların eksi ve artı yönlerini karşılaştırarak kendim sıfırdan bir cihaz yapmaya karar verdim. Elle tutulabilir bir sonuç elde ettiğim için sizlerle paylaşmak istedim.

Ticari olarak satılan (MFJ) ve evde yapılan cihazları incelediğimde çoğunun geniş band alıcı (broadband receiver) yöntemi ile çalıştığını gördüm. Bu tür analizörler ölçüm yapılan frekansa yakın çıkış yapan istasyonlar olduğunda hatalı ölçümler yapıyor. Birkaç tanesinin kullanım kılavuzunda ölçüm yapılan frekans ve çevresinin boş olmasına dikkat edin yazdığını da gördüm. Bu tür bir problem bu cihazları kullanışsız hale getirmekte. Ayrıca bu cihazlarının çoğunun sadece SWR değerini verdiğini bazılarının ise SWR ile birlikte X değerini de verdiğini gördüm.

Daha üst model cihazları (Rigexpert, Sark-110) incelediğimde ise bu cihazların dar band alıcı (narrow band receiver) yöntemi ile çalıştığını gördüm. Bu cihazlar ölçüm yapılan frekans dışındaki frekansları filtrelediği için tamamen hatasız ölçüm yapabilmektedirler. Ayrıca bu cihazlar SWR değerinin yanı sıra R, X, Z, değerlerini verebilmekte ve bunların grafiğini çizebilmekte. Ayrıca üst model cihazlarda TDR (kablo testi) ve Smith Grafiği özelliği olduğunu gördüm. Tabi bu cihazların fiyatları da doğal olarak 1500-2000 TL civarlarına çıkmakta.

Bu araştırmalarımın sonucunda yaptığım cihazı dar band alıcılı yapmaya, üst model cihazlardaki tüm özellikleri koymaya ve çok daha uygun bir fiyata satmaya karar verdim. Hem üniversite eğitimime destek olması hem de herkesin bu tür bir analizöre sahip olabilmesi için.

Cihazda olacak özellikler:
SWR, R, X, Z değerleri
SWR, R, X, Z grafiği
Multi SWR (Aynı anda birden fazla frekanstaki SWR değerini canlı olarak gösterme)
Smith Grafiği
TDR (Time Domain Reflectometer)(Anten kablosu testi)

Cihazın teknik özellikleri:
Ölçüm frekansı: 100kHz - 200MHz
320x240 Led LCD ekran
ARM Cortex M3 32bit işlemci
Li-Po batarya

Cihazın çalışma mantığı daha sonra eklenecektir.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ekran görüntüsü test programındandır.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5479.0

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
STM32F746 ile anten analizörü

Başlatan TA2EI

0 Yanıt
972 Gösterim
Son İleti 07 Mart 2022, 17:43:51
Gönderen: TA2EI
xx
SPEKTRUM ANALYZER ''HP 8595

Başlatan MEHMET KAYA

1 Yanıt
4088 Gösterim
Son İleti 30 Ağustos 2012, 16:00:36
Gönderen: TA2VW
xx
A T-Network Tuner Simulator

Başlatan TA2AOG (SK)

0 Yanıt
3381 Gösterim
Son İleti 28 Kasım 2010, 17:47:09
Gönderen: TA2AOG (SK)
xx
VECTOR 4000 Antenna Montajı Anlatımı (resimli)

Başlatan TA2IKY

13 Yanıt
13629 Gösterim
Son İleti 11 Aralık 2014, 10:57:22
Gönderen: TA2IKY
xx
FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI

Başlatan TA4IOK

2 Yanıt
5495 Gösterim
Son İleti 13 Şubat 2013, 01:56:34
Gönderen: TA4IOK