Gönderen Konu: R-TRIPLEXER/T-SWITCH  (Okunma sayısı 6409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Hasan Pakmen
R-TRIPLEXER/T-SWITCH
« : 12 Temmuz 2015, 03:48:19 »
Abilerim/Kardeşlerim,

Son kurduğum istasyonda 1 uhf/vhf anten ve 3 uhf/vhf cihaz olduğundan dolayı devamlı konnektör tak çıkar yapmak zorunda kalıyorum.
Tabi ilk aklıma gelen şey 1-3 manuel switch almak oldu, ama böyle olunca da diğer cihazlar dinleyemeyecek.

Sonra dedim ki öyle bir devre olsa ki 3 cihaz da aynı anda dinlese (koaksiyeli adi olarak 3'e böldüğümüzde dinleyebildiğini kendi denememden biliyorum.) ve sadece elle seçtiğimiz cihazdan gönderme yaptığımızda gönderse ve bunun diğer cihazlara zararı olmasa.

Hatta otomatik tuner mantığıyla bunu elle müdahalesiz hale bile getirebileceğimiz de aklıma geldi ama suyunu çıkarmayayım dedim.

Böyle bir ekipman var mı?
Piyasadaki switchlerde seçili olmayan konnektöre dinleme gider mi?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4871.0

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
Ynt: R-TRIPLEXER/T-SWITCH
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2015, 22:05:05 »
çok iyi elektronik bilgim yok ama birden fazla cihazın anten çıkışlarını paralel bağlarsan, birinde mandala bastiğinda diğer cihazlara da akım gönderir bu da bence zararlıdır, en azından araya diot filan bişiler lazım.
Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #2 : 24 Temmuz 2015, 13:16:15 »
evet hocam söylediğim gibi benim fantezi olarak istediğim şey o zarar olmadan çıkış yapabilmek.

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
  • İsim Soyisim: Enes Semih Öztürk
« Yanıtla #3 : 24 Temmuz 2015, 17:44:03 »
Bir VHF-UHF yani dual band anteniniz olduğunu söylemişsiniz. Size kesin ve net olarak söyleyebileceğim bir deneyimim var işinizi belki görür düşüncesiyle paylaşayım istedim.

Siz bu anteni Swich tarzı bir ayırıcı kullanmadan İki cihazda da kullanabilirsiniz.
Ancak Cihazlarınızın biri VHF diğeri ise UHF olmak durumunda. Dual band anteni hem VHF bandında çalışan hemde uhf bandında çalışan iki ayrı cihazı Diplexer diye adlandırdığımız devreyi veya aparatı kullanarak tek bir dual band anten ile çalıştırabilirsiniz.

Dilerseniz bu diplexırı verdiğim link'i inceleyerek sizde yapabilirsiniz bizzat yaptım ve çalıştırdım.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Diplexerın diğer bir kullanım şekli ise,
Diyelimki elinizde VHF ve UHF olmak üzere iki ayrı anteniniz var. Ancak sizin cihazınız dual band bir cihaz ise yine diplexer ile farklı bandtaki iki anteni dual band olan tek bir cihaza bağlayabilirsiniz.
Özetlemek gerekirse,
Bir dual band anteni VHF ve UHF iki cihaza bağlayabilirsiniz. Veya İki ayrı anteni (VHF-UHF) tekbir dual band cihaza bağlayabilirsiniz.
Umarım anlatabilmişimdir.
73.
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2015, 17:47:02 Gönderen: TA2AWO »

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #4 : 24 Temmuz 2015, 18:06:54 »
semih hocam bu devreyi biliyorum bunu "terse doğru" da bağlayabiliyoruz onu diyorsunuz. teşekkür ederim.

bu devreyi terse bağladığımızda (bir anten iki cihaz) normal olarak dinleme alıyor her cihaz, yalnız 80-100 watt transmit durumunda elektronikçiler küçük bir röle ile "diğer tarafın devresinin açılmasının" çok daha sağlıklı olduğunu söylüyorlardı sizin de bundan bilginiz olsun.

tabi benim ilk mesajda bahsettiğim olay biraz daha farklı. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Coax Switch ~ ~ Arıyorum

Başlatan TA2CAZ

0 Yanıt
839 Gösterim
Son İleti 08 Ekim 2021, 13:15:09
Gönderen: TA2CAZ
clip
Birden fazla anten ve cihaz için switch çözümü

Başlatan TA2ITJ

4 Yanıt
830 Gösterim
Son İleti 12 Şubat 2020, 11:27:32
Gönderen: TA2NC
xx
GÜÇ KAYNAĞI 3A VOLTAJ AYARLI SMPS (Switch Mode Power Supply)

Başlatan Behram

5 Yanıt
8801 Gösterim
Son İleti 18 Haziran 2012, 00:24:44
Gönderen: TA2AOG (SK)