Gönderen Konu: CB İçin Dipol Anten Çeyrek Dalga Boyunda Olur Mu ve İlgili Bilgi Lütfen!  (Okunma sayısı 9313 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alfonse

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • VY 73
  • İsim Soyisim: Alp Tokat
Selamlar,

16 katlı bir apartmanın 8.katında oturuyorum ve halk bandı cihazımı evde kullanmak istiyorum...
Çatıya anten kuramayacağım için balkona dipol anten yapmayı düşünüyorum...

«1» Balkon tek cepheye baktığı için vertical antenin yönlü anten gibi çalışacağını öğrendim. DoĞrU Mu?
«2» Bunu doğru anladıysam/öğrendiysem, bu durumda yönlü antenden (sadece baktığı yönde tabiki), aynı yerdeki vertical antene göre, hem dx'te hem de tx'de daha iyi verim alacağımı anladım/öğrendim, DoĞrU Mu?

Dipol antenin iki parçası için (yarım dalga 5.23mt X 2) yani yaklaşık toplam 11mt alanım yok balkonda...
«3» Dipol anten çeyrek dalga boyu' nda İş GöRüR mÜ? (2.62mt X 2 = ~5.3mt sığdırabilirim balkona galiba)...
«4» Veya dipol antenin gerçek fiziksel boyutunu DaHa KüÇüK yApAbİLiR MiYiM? Ama bobin gibi tel sarmayı v.s.yi becerebileceğimi zannetmiyorum. Şimdilik o kadar becerikli değilim!

«5» Hız / Frekans X 0.95 formülü ile anten boyu hesaplarken frekansı: 21.kanal 27.215Mhz, hızı: 300000 kullandım. Ama bazı kaynaklarda hızın 299793, 289000, 285000 olarak kullanıldığını farkettim. HaNgİsİ dOğRu? Tam boyda bir kaç cm fark var hesaplamalar arasında!...

«6» Dipol antende kullanılacak teller NaSıL TeL ve HaNgİ KaLıNLIkTa OLmALI?
«7» Tellerin Uçları NeDeN İzOLe EdİLmELi?
«8» Mobil antenimin ucundaki boncuk gibi izalatör düştu ve werim aynı. TeHlİKeLi Mi? İzalAtöR ŞaRt MI?
«9» Uçların izolasyonu için saracağım elektrik bandının telde kaplayacağı yaklaşık 1 cm genişlik tel boyu ölçümünde iÇeRdEn Mi hesaplanmalı dIşTaN MI?

«10» Cihaz ile tellerin ucu arasında kullanacağım coax kablonun uzunluğu 27.215Mhz iÇiN Ne OLmaLI?
Araştırdığım kaynaklarda "11 mt",
veya "{300 / 27.215 X 0.66(polietilen kaplama için velocity factor) = 7.27 mt"
veya "{300 / 27.215 X 0.80(foam-köpük- kaplama için velocity factor = 8.81 mt"
gibi çeşitli bilgilere ulaştım. Aralarında 1.5_2 metreden fazla fark var...
«12» HaNgiSi DoĞrU?
«13» Kablo boyu için aynı hesaplama mobil istasyon kurulacağında da kullanılabilir Mİ?

«14» Kablo boyu ihtiyacı tam boyların yarısı eklenerek veya çıkartılarak bulunurmuş? DoĞrU Mu?
(Mesala tam kablo boyunda 7.27 mt doğru ise; kablo 3.64 mt veya 10.91 mt veya 14.55 mt veya 18.19 mt OLaBiLiR Mi?)

«15» Araştırmalarımda, yabancı kaynaklarda Swr ayarını yaparken vertical antenlerin ucundan 1/4 inch(~0.6 cm) keserek match ayara doğru gitmem gerektiği tarif ediliyor. DoĞrU Mu?
Dipol antenin Swr ayarını yaparken de her kablonun ucundan 1/4 inch(~0.6 cm) keserek match ayara  DoĞrU Mu gitmem gerekiyor?...

Detay bilgisine sahip olmak benim için çok önemli. Çünki işin mutfak bilgisine sahip olmadan yemeğin tadına varabilen biri değilim  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Cevaplarınızı ve bilgi paylaşımınızı merakla bekliyorum...

Selamlar...

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4633.0
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2015, 09:19:59 Gönderen: alfonse »
Yerel Saat Farklarımızın Önemi Yok! Yeter Ki Bize Bi Şey Olmasın!

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Merhaba,

8. kat çok güzel, hiç yoktan çok güzel.

1. Evet. Doğal. Zira sinyal, önü nerede açıksa o tarafa gider. Ben dört katlı bir apartmanın alt katında oturuyorum. Kot farkından dolayı fena değil. Önüm açık olduğu için balkona koyduğum anten ile (önümün açık olduğu yönde) iyi sonuçlar alıyorum.
2. Yönlü antenin de varoluş nedeni budur. Sinyali bütün yönlere yaymak yerine, baktığı yöne yayar. Kat be kat hem de ! Bir yagiyi yatay kurarak yönlendirebilirsiniz. O yagiyi bir de dikey olarak monte ederseniz, kazancınız kat be kattır !
3. Antenlerin yarım dalga olması tercih edilir. 300 bölü frekans (MHz cinsinden) artı kablonun iletkenlik yüzdesi.
4. Küçültebilirsiniz, ama verim düşer. Bobin, yer sıkıntısı olduğunda başvurulur. Veya 40 metrede örneğin 20+20 metre tel çekme olanağınız yoksa bobinle antenin boyu "uzatılır".
5. Anten boyu hesabında bir kaç milimin önemi (çok) yoktur. Zira kurduktan sonra SWR için belki geri kesmek gerekecektir. Bu nedenle, milim hesaplanıp monte edilmez, mümkünse her bir kol 10 cm kadar uzun tutulur (montaj ve ince ayarda kesilmek üzere!).

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

"For a half wave dipole the length for a wave travelling in free space is calculated and this is multiplied by a factor "A". Typically it is between 0.96 and 0.98 and is mainly dependent upon the ratio of the length of the antenna to the thickness of the wire or tube used as the element. Its value can be approximated from the graph:"
[/size][/color]
[/size]Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap6. Ben Bauhaus'tan 30 metresi 28 Liralık 2 mm kalınlığında çok damarlı çelik kullandım. PVC kaplı çamaşır ipi de kullanabilirsiniz. Bakır kablo da ! Kalınlık arttıkça rezonans frekans aralığı genişler (bazen de tersi).7. Neden mi? Tuzak sorusu mu bu?Dipol kollarını buyurun hatta metal ise yağmur oluklarına bağlayın da sinyal doğrudan "toprağa" gitsin cihazınız da bolca zarar görsün.Bu soruyla biraz offsayta düştünüz bence Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap8. Sorunun yanıtını kendiniz vermişsiniz. Düşmüş ve bir şey değişmemiş. Zaten boncukmuş.9. Bu sorunuzla 7. sorunuzu çürüttünüz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Sarmanıza gerek yok. İlla saracaksanız, önemi yok. Bağlantı noktalarını eritilmiş plastik ile de kapatabilirsiniz.10. Şehir efsanesi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Çok nadir özel durumlar dışındaki antenler hariç, bu soruyu geçiniz. Türkiye'de taraftarı çoktur ama.11. Bu soru nerede?12. Hiçbiri. Pimpirikli olmayın. 13. Ucundaki boncuğu düşen anteninizin verimini arttırmak için deneme yapın buyurun. Adamlar, üreticiler nedense mobil anten dipliklerine 4 metre civarında kablo takar. Bunun arkasında başka bir gizli hesap olmalı diye komplo teorisi üretmeyelim. Şartlarınıza ne uyuyorsa kullanın.14. Şehir efsanesinin devamı. Ben katılmıyorum.Şu anki kablom, kesin montajı yapmadığım için kısaltılmadı ve 50 metre. Balkondaki antenin takılı olduğu inverted v'nin kablosu da var sanırım bir 25 metre.Pardon, ben yayındayım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap15. SWR mümkünse önce antenin dibinde ölçülmelidir. Kesme cümlesini tam okuyun ! Bir önceki sorulardan birinde anten boyu her zaman için teorik olarak masada ölçülenden uzun tutulur ve ince ayar yapılırken (ve izolatöre gerilirken) boy zaten kısalır. SWR sadece antenin boyuyla ilgili değildir.Ben sizin yerinizde olsam:Komşularımın isyan etmesine sebep olmayacak bir profil demiri balkondan dışarı sarkacak şekilde monte ederim. Ucuna da mobil antenimi oturturum. Zamanında yaptım. Kullandım. Yine sizin yerinizde olsam, benim hem balkonda kullandığımda hem de çatıya takıp yine iyi sonuç alarak kullandığım AMPRO10 gibi bir anten kullanırdım.

İki parçadan oluşuyor. Alt kısım plastik kaplı ve bobinli. 120 m civarında. Üst kısmı 120 civarında çelik. Çeliğin üzerindeki işarete uygun olarak taktım. 10 metre için işaretlenmişti. 10 metrede de kullanıyorum. Fiyatı da çok uygun. Ben 25 Euro'ya aldım.
Yok beğenmediniz, zaman zaman arabada da kullanmak istiyorum derseniz şunu tavsiye ederim:Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapBenim çok sevdiğim bir arkadaşım var. Ortak bir hobimiz var. Telsiz dışında. Yıllardır. Ben arazideyim, fotograf çekiyorum. Arkadaşım evinde kitabını okuyor. Araziye çıkmadan önce teorisini öğrenmem lazım ki iyi yapayım diyor. Bu arada, ömür geçti. O hala okuyor. Yani kısacası, mutfakta uzun uzun oyalanmayın. Hatta siz mümkünse biran önce salondan mutfaga geçin.Kolay gelsin
[/font][/color]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
Cepten girdigim icon cok yazayacagaim sadece
Dipol anten de anten boyu (tel den yapiliyirsa tel boyu) yarim dalga olarak alinir ama her bir kol ceyrek dalga uzunlugundadir.

Yani 40 mtere 7 mhz icin 10m - 10 dir.

10-11 metre bandi icin 2.5-2.5 dur.
Boy hesabini farkli yontenlerle yapilabilir. En iyisi fazladan bir 30-40 cm birakip swr metre yada rn guzeli anten analizprle catida kontrol edilere istenilen frekansa kesilmesidir.

Biraz ugrastirir ama guzel sonuc verir.

Siz tami tamina olcu alip yaparainiz ama swr olusir. Cunku bu degerler antenin uzaydaki degerleridir.
Yani cevresimdeki duvar canak anten gunes enerjisi hatta zeminden yuksekli ve bircok etken antenin yer secmesine neden olur.

Bu yuzden anteninizi catiniza uygun yapmak gerekir.

Tuner kullanip ayarlanabilir fakat tuner kullanimi kayip ve baska sorunlara yol acmaktadir. Eger anteniniz tam ayarindaysa sizden iyisi yoktur.

Bir de en guzeli CHOKE BAL-UN (sok balun )
Kullanmaktir.
Rg-213 u 6 metre alip 100 mm capinda bir su borusuna sararak elde edebilirainiz.

Choke balun hakkinda bircok bilgi ve gorse google amcaya sorarsaniz cikar.

Kolay gelsin.
Cagatay VURAL

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
Sunu da ekleyeyim cb kullanicilari icin.

Genelde vertikal - omnidirectional yonsuz antenler kullanilir.

Siz horizontal yatay anten yaparsaniz 10km otenizdeki vertikal anteni olan kisiyle haberlesemezsiniz yada cok zayif olur.
Ama yatay anteni varsa haberlesirsiniz.

Ama cogu luk vertikal kullandigi icin cb frekansta vertikal kullanmanizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı alfonse

• Sitenin Sahibi
  • *
  • VY 73
Selamlar,
Konuyu açıp, soruyu sorduktan sonra kaybolmak çok ayıp oldu...
Özür dilerim...
Ama hep aklımdaydı...
Mazeretlerim var ve gene bu mazeretlerim yüzününden telsizimle ilgilenemiyorum...

Teşekkürler...

Sizlerle paylaşımımdan sonra dipol antenden vazgeçtim...
Choke baloone'unuda arastirdim ama cahiliyetimden dolayi anlayamadim...
Uygulamak basit gozukuyor ama anlamadığımı ezbere yapamayan karakterdeyim...

Elimdeki anten ve cihazları balkonda kullnamaya karar verdim...
Anteni bağlayacağım ayağı v.s. hazırladım... Kuramadım...

İlk fırsatta, hep aklımda...

Selamlar, Saygılar...

Çevrimdışı alfonse

• Sitenin Sahibi
  • *
  • VY 73
....
.....................
...........Komşularımın isyan etmesine sebep olmayacak bir profil demiri balkondan dışarı sarkacak şekilde monte ederim. Ucuna da mobil antenimi oturturum. Zamanında yaptım. Kullandım. Yine sizin yerinizde olsam, benim hem balkonda kullandığımda hem de çatıya takıp yine iyi sonuç alarak kullandığım AMPRO10 gibi bir anten kullanırdım.

İki parçadan oluşuyor. Alt kısım plastik kaplı ve bobinli. 120 m civarında. Üst kısmı 120 civarında çelik. Çeliğin üzerindeki işarete uygun olarak taktım. 10 metre için işaretlenmişti. 10 metrede de kullanıyorum. Fiyatı da çok uygun. .................
..................

Selamlar,
dediğiniz gibi yaptım. balkon demirine bi anten ayağı cıkıp uzerine mobil anten bağladım...
Konusunu açacağım. Burayada linkini vermeyi planlıyorum...

Bahsettiğiniz moonraker ampro10 anteni ilgimi çekti...
Turkiyede yok anladığım kadarıyla... Ebay uk de 20£ a satiliyor. Kargosuyla heralde 100liraya felan gelir...
Yurtdisindan alisveris yaptim ama hic elektronik veya anten almadim...
Sizce turkiyeye giriste bir sorun yasrmiyim. Veya uzun ince bir sey oldugu icin kargoda zrar gorurmu? Tecrubeniz ve yorumunuz var mi bu konuda?

Bende mL145 e cok benzeyen ama gerek diplikle birlikte antenin gerkse miknatisinin markasini bilmedigim bir mobil anten var...

ML145 oldugunu dusunursek
5/8 dalga
AC4 çelik
1.1/1 ayarlanabilir swr
+6 dBi
600 W PEP
1800 Khz (180 ch)
1,500 mt

Mevcut olan ikinci antenimde prsident gamma90
çeyrek dalga
fiber
1.2/1 ayarlanabilir swr
+3 dBi
400 W PEP
1500 Khz (150 ch)
935 mm

Bahsettiginiz Moonraker ampro10
Length: 200cm
VSWR: 1.5:1 or better
Power: 250 watts
Fitting: 3/8th thread
Bandwidth: 500 KHz

ampro10 2mt... Ama power:250w diyor... Bendki iki antenin daha yuksek. Bu degerler neyi ifade eder?
Ampro10 icin bandwidth 500 khz diyor. Bendekilerden dusuk. Bu ne manaya geliyor...?
model ismide ampro10... Sanki sadece am anten gibi degil mi?
Ampro 5/8 antenmi? Thread 3/8 diyor... Bu dibindeki duyunun olcusudur dimi?
Sonucta ampro10 daha uzun ama... Bendki antenler kiyas yaparmisiniz lutfen...

Sorularim garip ve yanlis olabilir, pardon. Öğrenmeye çalışıyorum. Teşekkür ederim şimdiden...

« Son Düzenleme: 23 Mart 2016, 12:24:04 Gönderen: alfonse »

Çevrimdışı alfonse

• Sitenin Sahibi
  • *
  • VY 73
Sunu da ekleyeyim cb kullanicilari icin.

Genelde vertikal - omnidirectional yonsuz antenler kullanilir.

Siz horizontal yatay anten yaparsaniz 10km otenizdeki vertikal anteni olan kisiyle haberlesemezsiniz yada cok zayif olur.
Ama yatay anteni varsa haberlesirsiniz.

Ama cogu luk vertikal kullandigi icin cb frekansta vertikal kullanmanizi tavsiye ederim.

Dediginiz gibi genelde dikey antenler kullaniliyor...
Hem bu bilgiyi vediginiz icin,
hem 5mt yerim olmadigi icin...
Cok basit oldugunu anladigim ama hala nasil yapildigini %100 anlamadigim icin Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
chock baloon uda arastirdim ama anlamadim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Dipol antendn vazgectim...

Balkona ayak cikip mobil anten bagladim, calisiyor istasyonum...
Dipol antenide bir gun yerim imkanim oldugunda yapacagim ama, bu isin mutfagi cok keyifli Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tesekkurler...

Çevrimdışı alfonse

• Sitenin Sahibi
  • *
  • VY 73
Calismam ile ilgil actigim konu...

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
bu linke tıklayıp sorunu çözebilirsiniz hangi bantta olursa olsun dipol veya deltaloop anytenler yakın mesafe çalışmaz
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Çevrimdışı alfonse

• Sitenin Sahibi
  • *
  • VY 73
bu linke tıklayıp sorunu çözebilirsiniz hangi bantta olursa olsun dipol veya deltaloop anytenler yakın mesafe çalışmaz
Teşekkür ederim...
Deltaloop derken benim kısadevreli loop anten dedigimi kastediyorsunuz di mi? Boyle antelere deltaloop mu deniyor?
Yakın mesafe amacında değilim. Benim amacım elimdeki imkanlarla ve bu bilgisizlikle kalitesizde olsa tx ve rx yapabilmekti. Cihazları ve kendimi dnemekti amacım. Zira kimsedn yardım alamadım. Bilgi almaya çalıştığım her platform/kişi "olmaz" kelimesiyle başlayıp şunu satın almalısın bunu satın almalısın dedi. Belki ben kendimi iyi ifade edememişimdir... Çalıştılar ya, çok mutlu oldum. Bunu kurarken amacim tamamiyle mutfaktan keyif almakti yani... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ama simdi daha iyisini istiyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bahsettiğiniz anteni duymuştum, görmüştüm...
Ama şu anda yeni bir şey satın almak değil elimdekileri değerlendirmek istiyorum...

Bu cihazlarla bu istasyonu daha verimli hale getirmem için bi tavsiyeniz olur mu acaba?

Yeniden teşekkür ederim

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
UHF ÇEYREK DALGA GROUND PLANE ANTEN

Başlatan TA4AHE

0 Yanıt
5192 Gösterim
Son İleti 22 Eylül 2012, 22:54:15
Gönderen: TA4AHE
xx
Çeyrek,Yarım ve Tam Dalga Antenler Nedir Yardım?

Başlatan TA3...

7 Yanıt
3545 Gösterim
Son İleti 12 Şubat 2020, 09:09:05
Gönderen: TA2NC
xx
ANTEN SOHBETLERİ-8 (40-80-160 Metre Bandları İçin Traplı Dipol Anten Yapımı)

Başlatan TA3BQ

2 Yanıt
11966 Gösterim
Son İleti 08 Mart 2012, 17:16:47
Gönderen: andromeda
thumbup
yeni telsiz almak istiyorum bilgi lütfen TA8AOC

Başlatan ottoman46

1 Yanıt
2872 Gösterim
Son İleti 10 Kasım 2013, 09:36:55
Gönderen: TA3ATA