Gönderen Konu: Nissei RS-40 SWR metre  (Okunma sayısı 9159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Nissei RS-40 SWR metre
« : 23 Aralık 2014, 23:46:26 »

Bu hobiye başlarken, hazır tecrübeden yararlanalım dedim ustalara sordum. SWR  metre olsa nolur ?, olmasa nolur?
Bazıları alırsan iyi olur dedi, bazıları almana gerek yok dedi, bazıları ise alsan da olur almasan da sana kalmış dedi. Eeee bende bir tane temin edeyim dedim.
Bir tane Nissei RS-40 aldım (Yurt dışından satın aldım). Daha önce başka SWR metre kullanmadığım için bilemiyorum cihaz iyi mi veya kötü mü? Ama ölçümler yaparken bazı kriterleri sabit tutup diğerlerini değiştirince en azından bir şeyleri ölçtüğü konusunda beni ikna etti (değerler değişkenlik gösteriyor).

Cihaz analog ekranlı bir cihaz ve  özellikleri;
- 140-150MHhz., 430-450Mhz band aralığında ölçüm yapmakta,
- maximum 200w kadar ölçüm yapabiliryor,
- minimum 1w ile ölçüm yapabiliyor,
- boyutları oldukça küçük ve seyyar istasyonlar için taşıması kolay,

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4535.0
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TB5PJJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Ahmet Söken
Ynt: Nissei RS-40 SWR metre
« Yanıtla #1 : 25 Aralık 2014, 01:08:17 »
Slmlar üstad evet radyo amatörü olduktan kısa bi süre sonra anten yaparken cihaz tamir ederken gerçekten bi swr watt metre şart oluyor  ben swr watt metre olarak
alan kw 520 kullanıyorum gayet güzel 400 watt a kadar ölçüm yapıyor ve masa tipi tabiki 1-200 mhz ve 140- 520  mhz arasında işlem yapıyor hf bandda da kullanılabiliyor
tam bir amatör işi yani yeni alacak arkadaşlara tavsiyemdir  Slm lar 73

Dürüst insan her zaman gerçeği söyler, akıllı insan ise yalnız zamanında.

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #2 : 25 Aralık 2014, 01:18:01 »
Slmlar üstad evet radyo amatörü olduktan kısa bi süre sonra anten yaparken cihaz tamir ederken gerçekten bi swr watt metre şart oluyor  ben swr watt metre olarak
alan kw 520 kullanıyorum gayet güzel 400 watt a kadar ölçüm yapıyor ve masa tipi tabiki 1-200 mhz ve 140- 520  mhz arasında işlem yapıyor hf bandda da kullanılabiliyor
tam bir amatör işi yani yeni alacak arkadaşlara tavsiyemdir  Slm lar 73

İnşallah ilerde daha iyi cihazlarımızda olur Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Öneriniz içinde teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA2UTL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Tolga Dalgıçlar
« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2018, 11:55:57 »
73 saygıdeğer ustalar. Benim ufak bir sorum olacak. Yeni Amatör oldum belge gelmesini beklerken. Ben 1 adet yagi anten temini ettim. Şimdi bunu cihazima baglayacaktim ama bu cihazı daha temin etmedim.

Soruma gelecek olursak. Cihazda duzensiz bir swr görürsem bunu 1 yakin bir mertebeye getirmek için ne yapmam gerekecek.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2018, 14:48:42 »
Aldiginiz yagi anten eger kullanacaginiz frekansa uygun ise, sadece driven element'in boyunu ufak tefek degistirerek ya da varsa bir match, onun uzunlugunu degistirerek ideal swr ye indirebilirsiniz. Yani neyle oynayacaginiz yagi anteninizin driven element'inin tipine bagli. Kapali dipol mu dipol mu gamma match'li bir yagi mi ona bagli biraz.  Bir de, mutlaka ama mutlaka antenin dibine bir balun koyun ki, kablo yuzunden anteninizin performansı ve swr'si olumsuz etkilenmesin.  Google a yagi balun diye yazarsaniz nereye koyacaginiz ile ilgili bilgiler gorursunuz. Dipole en yakin noktada olmalı balun.

Ama ornegin 170 mhz icin yapilmis bir yagi'yi 145 mhz e indirmek olursa mesele, hem elemanlarının hepsinin boyu degisecek hem de boom uzerindeki yerleri degisecegi icin pratikte bastan bir anten yapmis olursunuz. Bununla ugrasacaginiza, internette bol miktarda bulunan yagi hesaplama ve yapim sitelerine bakip aluminyumcudan alacaginiz birkac parca ile rahatlikla kendi anteninizi yaparsiniz. Inanin cok zor bir olay degil. Maaliyet derseniz, 5 metre uzunlugunda 10 elemanlı 14 dB kazancli antenimi yaklasik 100 liraya mal ettim.

Anten yapmak cogu insana oldukca zor geliyor. Bana da oyle geliyordu. Basit bir dipolu bile calistirinca mutlu olmustum.

Simdi catiya gecenlerde cikardigim yaklasik yarim saatte evdeki artik bakır tel ve pvc boru ile yaptigim moxon antenle uhf ten afrika uzerindeki (1700-1800 km)  amator uydular ile konusmanin keyfini yasiyorum.

« Son Düzenleme: 13 Şubat 2018, 14:52:39 Gönderen: TA2NC »
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2UTL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #5 : 13 Şubat 2018, 15:01:16 »
Aldiginiz yagi anten eger kullanacaginiz frekansa uygun ise, sadece driven element'in boyunu ufak tefek degistirerek ya da varsa bir match, onun uzunlugunu degistirerek ideal swr ye indirebilirsiniz. Yani neyle oynayacaginiz yagi anteninizin driven element'inin tipine bagli. Kapali dipol mu dipol mu gamma match'li bir yagi mi ona bagli biraz.  Bir de, mutlaka ama mutlaka antenin dibine bir balun koyun ki, kablo yuzunden anteninizin performansı ve swr'si olumsuz etkilenmesin.  Google a yagi balun diye yazarsaniz nereye koyacaginiz ile ilgili bilgiler gorursunuz. Dipole en yakin noktada olmalı balun.

Ama ornegin 170 mhz icin yapilmis bir yagi'yi 145 mhz e indirmek olursa mesele, hem elemanlarının hepsinin boyu degisecek hem de boom uzerindeki yerleri degisecegi icin pratikte bastan bir anten yapmis olursunuz. Bununla ugrasacaginiza, internette bol miktarda bulunan yagi hesaplama ve yapim sitelerine bakip aluminyumcudan alacaginiz birkac parca ile rahatlikla kendi anteninizi yaparsiniz. Inanin cok zor bir olay degil. Maaliyet derseniz, 5 metre uzunlugunda 10 elemanlı 14 dB kazancli antenimi yaklasik 100 liraya mal ettim.

Anten yapmak cogu insana oldukca zor geliyor. Bana da oyle geliyordu. Basit bir dipolu bile calistirinca mutlu olmustum.

Simdi catiya gecenlerde cikardigim yaklasik yarim saatte evdeki artik bakır tel ve pvc boru ile yaptigim moxon antenle uhf ten afrika uzerindeki (1700-1800 km)  amator uydular ile konusmanin keyfini yasiyorum.
Verdiğiniz bilgi için tesekkur ederim. Okadar malzemeyi toplayip anten yapma riskine girmedim ama zamanla oda olacak sanırım. Ben ozmak antenden 145tl ye anteni aldim. Sira belgenin gelmesi ile catiya dikmede kaldi. 6mt dogalgaz borusu aldim hurdacidan. Tek eksik rg57 kablo onuda vu hafta icinde temin edeceğim

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #6 : 13 Şubat 2018, 15:10:43 »
6m boru biraz yuksek olmamis mi?
 Antenin dalga boyunun yarisi kadar herhangi bir metalden uzak durması yeterli olacaktır. O da vhf icin 1 metre uhf icin 35 cm. Bir de yagi anten yonlu bir antendir malum. Konusacaginiz yone cevirmeniz lazim. COk fazla yukseltmeden belki bir ip kontrolu ile (rotor olsa tadindan yenmez) yonunu cevirip qso yapmaniz iyi olacaktir. Yoksa yagi kullanmanin bir avantaji degil dezavantaji olur. Dibinizdeki adami duyamayabilirsiniz.

Çevrimdışı TA2UTL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #7 : 13 Şubat 2018, 15:20:19 »
6m boru biraz yuksek olmamis mi?
 Antenin dalga boyunun yarisi kadar herhangi bir metalden uzak durması yeterli olacaktır. O da vhf icin 1 metre uhf icin 35 cm. Bir de yagi anten yonlu bir antendir malum. Konusacaginiz yone cevirmeniz lazim. COk fazla yukseltmeden belki bir ip kontrolu ile (rotor olsa tadindan yenmez) yonunu cevirip qso yapmaniz iyi olacaktir. Yoksa yagi kullanmanin bir avantaji degil dezavantaji olur. Dibinizdeki adami duyamayabilirsiniz.
Şuan için aldığım dualband anten. Yagi için sipariş vermedim. Yagi aldığımda biraz maliyetli olacak rotor için devre kuramam ip yinlendirmenin imkaniyok. Sitede oturuyorum bina 11 kat ben 9. Kattayim. Yagi aldigimda 4 adet siparis verip 4 yone de bağlamam gerekecek. Simdilik dual bant anten aldim. Bunla bir başlangıç yapacağım. 6 mt boru cok mu olur. 1mt ye dusureyimmi boruyu

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #8 : 13 Şubat 2018, 15:47:13 »
Yani zaten yeterince yuksektesiniz. Catidan 2 metre yukarida olsa gayet rahat kullanabilirsiniz. Ne kadar yuksek o kadar iyi diye birsey yok.
Aksine ne kadar yuksek, zaptetmesi o kadar zor.

Anten ihtiyaca gore alinir.
Acikcasi her yone ayri bir anten bana cok mantikli gelmedi. Yagi bir antenin kapsamasi yaklasik 30 derecedir. Hadi az elemanli birsey olsa diyelim 45 ..
360 derece icin 8 tane antene ihtiyaciniz olacak. E acisi genis anten kazanci dusuk antendir. Zaten o kazanci omnidirectional baska bir anten ile alirsiniz.
Tabii bir de 4 tanenin parasina zaten rotor da alirsiniz. bir rotor bir anten size daha ucuza gelir.
Daha bu antenler icin kullancaginiz koaksiyel kablolari konektorleri anten switchleri hesaba bile katmadim.

Cok buyuk olmayacak bir yagi anten icin Channel Master tarzi tv anten rotorlari gayet isinizi gorecektir.

Rotor icin bir devre de yok.
Rotor tipine gore. mevcut koaksiyelinizin yanindan asagi 3'lu ya da 6 lı bir kablo daha indiriyorsunuz. Normal elektrik kablosu. hepsi o.

« Son Düzenleme: 13 Şubat 2018, 15:49:14 Gönderen: TA2NC »

Çevrimdışı TA2UTL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #9 : 13 Şubat 2018, 15:51:17 »
Yani zaten yeterince yuksektesiniz. Catidan 2 metre yukarida olsa gayet rahat kullanabilirsiniz. Ne kadar yuksek o kadar iyi diye birsey yok.
Aksine ne kadar yuksek, zaptetmesi o kadar zor.

Anten ihtiyaca gore alinir.
Acikcasi her yone ayri bir anten bana cok mantikli gelmedi. Yagi bir antenin kapsamasi yaklasik 30 derecedir. Hadi az elemanli birsey olsa diyelim 45 ..
360 derece icin 8 tane antene ihtiyaciniz olacak. E acisi genis anten kazanci dusuk antendir. Zaten o kazanci omnidirectional baska bir anten ile alirsiniz.
Tabii bir de 4 tanenin parasina zaten rotor da alirsiniz. bir rotor bir anten size daha ucuza gelir.
Daha bu antenler icin kullancaginiz koaksiyel kablolari konektorleri anten switchleri hesaba bile katmadim.

Cok buyuk olmayacak bir yagi anten icin Channel Master tarzi tv anten rotorlari gayet isinizi gorecektir.
Alakaniz için teşekkür ederim. Doğru 4 anten fiyatına rotor alınabilir. Şimdilik dualbant anten ile neler yapabileceğime bakayim. [emoji16][emoji16] 6 aydir mobil telsiz ile dinliyorum. Isallah 1 aya kalmaz belgem gelirde bir siftah yaparım. [emoji23][emoji23]

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Nissei Rs-70swr/watt metre hk.

Başlatan TA5ADK

5 Yanıt
3262 Gösterim
Son İleti 24 Ocak 2017, 15:43:17
Gönderen: TA1LSE
xx
PIC 16F876 İLE 0 -30 Mhz SWR WATT METRE ,DUMMY LOAD,FREKANS METRE PROJESİ

Başlatan TA2IKY