Gönderen Konu: RADYO AMATÖRÜ OLMAYA KARAR VERDİM  (Okunma sayısı 2578 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yozel
  • Ziyaretçi
RADYO AMATÖRÜ OLMAYA KARAR VERDİM
« : 21 Mayıs 2014, 20:22:21 »
Selamlar,

1993 doğumluyum ve istanbul üniversitesinde bilgisayar programcılığı okuyorum. Araştırmalarım sonucunda radyo amatörlüğüne merak sardım ve radyo amatörü olmaya karar verdim. Ancak bu konuda hiç bir bilgim yok. Elektronik bilgim 0 sayılır ayrıca. Nereden başlamalıyım? Sınavlar ne zaman olur, ne gibi sorular çıkar, hangi cihazlara ihtiyacım var?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4197.0

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
Ynt: RADYO AMATÖRÜ OLMAYA KARAR VERDİM
« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2014, 01:06:53 »
Kıyı emniyeti MD.lüğünün internet sitesine girin orada imtihan zamanlarını takip edin,elektronik bilginizin olmaması radyo amatörlüğü yapmanızı engellemez,zamanla tesisatla cihazlarla uğraşarak belli bir seviyeye gelebilirsiniz telsizcilik olayı farklı bir ortamdır. sadece hoş sohbet arkadaş edinmek,yardımlaşmak birbirini tanımak gibi faliyetlerin yanında pek çok konuya da pencere açar her şey oparatörün elindedir. isterse olduğu yerde kalır isterse adım üstüne adım atar tabi bu imkanlarla olan bir olaydır. imkansızlıklar içerisinde gidebileceğiniz seviyeyi var siz düşünün ama kararınızdan dolayı sizi tebrik ederim. cihaz konusuna gelince dünya genelinde radyo amatörlerinin kullandığı pekçok cihaz markası ve modeli vardır. tabi bunların arasına resmi kurumların kullanıp miadı dolduktan sonra heke ayırdıkları cihazların proğram ve bakımlarını yapıp radyo amatörlerine tahsis edilmiş frekanslarda çalıştırma durumu da mevcut en kullanılan yaygın olan genelde profesyonel cihazlar olan Aselsan kenwood,ıcom,yeasu vs cihazların bulundukları frekanslardan kurtarıp amatör frekanslara proğram yapılması gerekir. iletişimde haberleşme genelde roleler üzerinden olur. roleye ulaşacaksınız diye hiç bir yerde hiçbir zaman garanti yoktur. roleye ulaşma olayı,bulunduğunuz konum cihazınızın mobil cihaz olmasına iyi bir anten sisteminizin olmasına iyi bir transmisyon hattınızın olmasına bağlı gibi pek çok neden sayılabilir. bazı roleye ulaşabilir bazı roleye istesenizde ulaşamayabilirsiniz,genelde şehirlerin dışında bazanda içinde bulunan roleler sizin bulunduğunuz yere hitap edebilir veya etmeyebilir. bunda umutsuzluğa kapılmamak daha iyi bir tesisata yönelmek gerekir. bu haberleşme çeşidi uhf ve vhf frekanslarını kullanarak olur role bu frekanslarla ilgilidir. role haricinde ulaşabildiğiniz bir istasyon ile simplex olarak role dışında görüşme imkanınız olur.
    eğer dünyaya açılmak isterseniz kısa dalga frekanslarına yönelmek durumundasınız hiçbir şeye bağlı olmadan yeterli bir güç kaynağı iyi bir anten tercihi ile kısaca hf dediğimiz 0-30 mhz arası çalışan cihazlar ile dünyanın diğer memleketlerinde olan radyo amatörleri ile görüşme imkanınız var. kullanılan dil genelde bütün dünya radyo amatörlerinin kullanmış olduğu kısaca telsiz terimlerini kapsayan kelimeler ile oluşabilir tabi yabancı dil bilmek size daha bir üstünlük daha çok faliyet göstermenize yardımcı olabilir. kısa dalga frekanslarında devlet tarafından radyo amatörlerinin kullanabileceği frekanslar vardır. bu frekanslarının dışına çıkamazsınız,yine ehliyetinizin vasfına göre üzerinizde limitler vardır. kısav dalga da bazı frekanslar sizin kullanımınıza açıktır veya değildir. yani üzerinizde tahdit bulunabilir. her şeyi kural ve kaidesi ile yapmak en iyisidir.
yine bilgisayarınız ile cihazınızı birleştirerek çeşitli bilgisayar proğramları ile dünya ile haberleşebilirsiniz bilgisayarınızı cihazınızla nasıl buluşturacağınız yine internetten bu hususta bilgiler bulabilirsiniz
yani RADYO AMATÖRLÜĞÜ usulune uygun yapıldığında güzel bir hobidir.
çalışmalarınızda başarılar dilerim
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

yozel
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2014, 06:26:21 »
Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Peki sınava girmeden önce neleri öğrenmem gerekli? Sınavdan önce bir cihaza sahip olmalı mıyım yoksa sınavı geçtikten sonra mı almalıyım sizce?

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #3 : 22 Mayıs 2014, 11:33:17 »
Merhaba,

Yine forumda sınava ilişkin bilgiler var. Örnek sorular var. Bunlar çok yararlı bölümler sizin için, benim için.

Lisansı almadan cihaz almanız, size kalmış bir şey. Ama en azından SSB dinleme özelliği olan bir radyo alıcısı almanızı şiddetle tavsiye ederim. Tabii, kısa dalga merakınız varsa. Yoksa, geniş bantlı "ucuz" bir FM alıcı ile de VHF/UHF diye tanımladığımız yüksek frekanslardaki amatör bantlarda yapılan görüşmeleri dinleyebilirsiniz.

Benim tavsiyem, bütçenize bağlı olmakla beraber 10 metre dahil bir CB cihaz edinmeniz. Balkonunuza bir anten monte etmeniz ve dinlemeniz. Örneğin çağrı işaretlerini duyacak, merak edeceksiniz bu A9 neresi. Haritaya bakacak ve daha yeni yerleri öğreneceksiniz. Kısa dalga (HF) cihazlar çok ucuz değil. En hesaplıları (yeni olarak) Alinco. Yok bende para çok diyorsanız 15.000 Euro'ya da amatör (HF) cihaz alabilirsiniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Selamlar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #4 : 22 Mayıs 2014, 12:35:26 »
sınava girmeden önce ilk önce türkiyenin 0-9 kadar olan bölge numaralarının hangi illeri kapsadığını öğrenmek en iyisi,
daha sonra diğer ülkelerinin çağrı ön eklerini öğrenebildiğiniz kadarı ile öğrenin genelde almanya,fransa ingiltere rusya ukrayna,azerbeycan kıbrıs,yunanistan italya,ispanya,kazakistan,avusturya,yakın mesafe sayılabilecek ülkelerin çağrı ön eklerini öğrenin not alın,ezberleyin.daha sonra amerika çin japonya gibi mesafelerdeki ülkelerin çağrı ön eklerini öğrenmeye bakın.dl.df- m gibi çevremiz ülkelerden çıkış yapan bir istasyonun bu istasyon hangi ülkenin istasyonu diye tereddüt etmeden bu istasyon alman bu istasyon fransız bu istasyon italyan bu istasyon rus bu istansyon ukrayna bu istasyon yunanistan dan çıkış yapıyor diye anında bilmeniz işinize çok yarayacaktır. bulunduğunuz yerin locationu derece cinsinden öğrenmek harf gurubuna göre sınıflandırmada hangi harflerle sizin bulunduğunuz yerin ifade edilmesi,bilgisini öğrenin km69lw gibi mutlaka sizin de bulunduğunuz yeri bu harf grubundan bir sıralama ile ifade edilebilir çünkü görüşme yaptığınız yabancı bir istasyon sizden harf gurubuna göre locotionunuzu isteyecektir.ben bilmiyorum diyemezsiniz sizde ondan istemek durumundasınız yaptığınız bu görüşmeleri kayıt altına almak her zaman işinize yarayabilir diyebilirsiniz ki bir istasyonla ben daha önce bu istasyonla 22.05.2014 tarihinde 5-8-5-9  7099 khz den 7115 khz den görüşmüşüm ismide alex cağrı işareti de budur diyebilmelisiniz yaptığınız daha önceki görüşmeyi bu istasyona hatırlatabilirsiniz karşılıklı qsl kartları yaptığınız bu görüşmeyi teyit eden kartlar gönderip alabilirsiniz,yine bilmeniz gereken amatörlerin hangi frekanslarda hangi emisyon tipinde görüşmeyi gerçekleştirdiklerini öğrenmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. 2 metre ve 70 santim bandında ssb görüşme frekanslarının neler olduğunu bilmeniz cw görüşme frekanslarının hangileri olduğunu bilmeniz cihazınızın eğer kapsıyorsa özellikleri bu cw görüşmelerine müsait ise 2metre ve 70 santim bandında hangi frekanslardan mors görüşmelerini gerçekleştirebileceğinizi bilmeniz gerekir. yine hf frekanslarında pek çok frekans cw görüşmeleri ile o kadar yoğundurki araya girmek için fırsat kollarsınız morsu bilmek ve öğrenmek karşılıklı mors işaretleri ile haberleşmek size ayrı bir özellik katacaktır.mors öğrenilmesi gereken zor gibi görünen aslında üzerinde durulduğunda çok kolay öğrenilen bir haberleşme çeşididir. tam bir radyo amatörü mors haberleşmesini bilmek öğrenmek uygulamak zorundadır. bu radyo amatörünün kalitesini gösterir.yine bildiginiz gibi ülkemizde ne zaman nerede bir deprem olayının olacağını bilemezsiniz eğer sizin istasyonunuza ihtiyac duyulursa kullanmak yardım etmek durumundasınız tabiki şartlarınız ve imkanlarınız ölçüsünde,her türlü haberleşmenin kesilebileceği veya istenilen durumda olmayabileceği hesap edilerek istasyonununuzun mutlaka bağımsız olarak her an için görüşmeye müsait olması mandala bastığınızda gitmeniz gereken yere gidebilecek bir durumda olmanız sizin üstünlükleriniz olacaktır. diğer konular telsiz q kodlarinin öğrenilmesi size ayrı bir değer katacaktır. eğer bölgenizde bir radyo amatörü değrnek varsa gidip kayıt olmanız dernek faliyetlerine katılmanız oradaki arkadaşlardan bir takım bilgileri öğrenmek üzerinizdeki hamlığı atacaktır. yine aklınızda olması gereken bu role niye çalışmıyor değil bu roleyi amatör olduğunuzda daha iyi nasıl çalıştırabiliriz olmalıdır. mutlaka size de bir görev düşer.en azından hep birlikte role bölgesine gittiğinizde çay demler arkadaşlara servis verebilirsiniz,veya videolarını alırsınız bizde bakın şu role için şu çalışmayı yaptık dersiniz,cihaz konusuna gelince 100 tl ye de cihaz bulabilirsiniz 10000 tl yede cihaz bulabilirsiniz bu tamamen size kalmış bir şey ha 100 tl lik cihazda işinizi görür diğer pahalı olanda işinizi görür ama diğer pahalı olan pek çok özellikleri olan ama bunları kullanmayı bilmeyen için alınıp kurulacak istasyonlar değildir tam manasıyla radyo amatörlüğünü öğrenip aktif bir şekilde faliyetlere katıldığınızda mevcut kullanmakta olduğunuz cihazın size yetmediğine kanat getirirseniz diğer cihazlara yönelebilirsiniz ilk etapta 100 tl lik bir cihaz sizin işinizi fazlasıyla görür yine uydu kordinat sistemi ile çalışan cihazları da radyo amatörlüğü faliyetlerinin bir kolu olarak dahih eder veya etmezsiniz şimdilik söyleyeceklerim bunlar olabilir ama yapılması gereken tabiki imtihan zamanına 1 ay kala müracat etmek imtihanda başarılı olup yasal olarak cağrı işaretinizi almak ondan sonra adım adım bilinçli bir şekilde ilerlemek olabilir.
hayırlı çalışmalar diliyorum

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

question
Yeni Alınan Karar Hakkında

Başlatan TA2KNV

3 Yanıt
1138 Gösterim
Son İleti 14 Ocak 2020, 16:52:33
Gönderen: TA2NC
clip
ADÜ RADYO VE RADYO AMATÖRLERİ TOPLULUĞU

Başlatan TA4AKC