Gönderen Konu: SINAVI KAZANANLARA TAHSİS EDİLECEK ÇAĞRI KODLARININ FORMATI?  (Okunma sayısı 6746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3TT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: OrhanCengizK
Sayın tecrubeli üyeler,
şimdi bizler sınavı kazandık, bizlere bir çağrı kodu tahsis edilecek,
örneğin ben İzmir ilinde olduğumdan çağrı kodu TA3XXX şeklinde olacak sanıyorum,
son kısımda belirttiğim 3 basamak hep 3 karaktermi oluyor yoksa 2 karakter de oluyormu?
yani bizlere gelecek olan çağrı kodunun son kısmı kaç karakterden oluşacak?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2703.0
« Son Düzenleme: 30 Haziran 2012, 01:25:15 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA5ACH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Hüseyin CANBOLAT
Daha önce başka birine verilmemişse A sınıfı için çağrı kodu alanlara TA+Bölge Numarası+A+ İsim ve Soyisminin baş harfi şeklinde veriliyor diye yazmışlardı. Örneğin sizin TA3AOC olabilir.

Çevrimdışı TA5ACH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
XXX diye bahsettiğiniz kısımın 3,2,1 basamak olması Amatör Telsizcilik Belgesinin süresi ile ilgili sanırım. 5 yıldan sonra bu son kısım 2 basamak, 10 yıldan sonra ise tek basamak olabiliyor.

Son ek tahsisi
   MADDE 9 – (1) Amatör telsizcilere üç karakterli son ek tahsisi yapılır.
   (2) Beş yıllık A sınıfı belge sahibi olanlara boşta bulunan iki karakterli, on yıllık A sınıfı belge sahibi olanlara boşta bulunan tek karakterli son ekler tahsis edilebilir. 

alpatug.varol
  • Ziyaretçi
Bilgilendirmeler için teşekkürler..

muzikaan
  • Ziyaretçi
O zaman muhtemel çağrı işaretim TA4AKC olacak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2KB

• Site Teknik Destek
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 17
  • eski işaret TA2ABD
  • İsim Soyisim: Abdülkadir Bozkurt
Belge almaya hak kazanan tum arkadaslari tekrar tebrik ederim,

Ancak sabit bir format aslen yok tercihen boyle veriliyor. Bazen son 2 karakter adınızdan ilk 2 karakter olabildigi gibi format ve sinif uygunsa 3 karakter adın baslangicida olabilir.

Nitekim hic benzemeyen veya bu formata uymayan cagri isaretide olabilir. 

Bu sebeple kesinlikle bu formatta gelir diye bir tanitim yapmayin. Yani mail adresi almayin, forumlara, callbook ve logbook'lara bu sekilde kayit olmayin . Cagri isareti cok supriz birsey bile gelebilir ornegin JJJ, VYZ gibi .

Cunku son 2 yildir cok fazla cagri isareti tahsisi yapildigi icin 2 ve 3 ncu bolgelerde ozellikle bu formata uyabilecek pek cagri isareti kalmadi. Nufusu ve amatoru daha az yogun bolgeler tabii suan icin daha sansli.

Muhim olan hayirlisi ile belgeleriniz gelsin ve sizleri havada duyabilelim . Gerisi sorun degil.

Esen kalın, 73 
Sen doğru yolda ol da, varsın sanan eğri sansın.

Çevrimdışı TA2KB

• Site Teknik Destek
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 17
  • eski işaret TA2ABD
  • İsim Soyisim: Abdülkadir Bozkurt
Bu arada arkadaslar, bizler cagri kodu degil cagri isareti kullaniyoruz . Yanlis bir anlasilma da olmasin arkadaslar. Dogrusu bu oldugu icin paylasiyorum. Lutfen ukalalık adletmeyin.

Bu tip genel tanimlara lutfen dikkat edelim. Bizler amatoruz ve pekcok platformda ulkemizi tanitmaya calisiyoruz. Baskalari oyle yapiyor diye orneklemeden gercegi ne ise ona sadık kalmanızı rica ediyorum.

Neticede bizler kanunların bizlere verdigi yetkileri kullanıyoruz ve tabi oldugumuz yönetmelikte tanım bu şekildedir.

tekrar tebrikler , 73 

Çevrimdışı TA5AO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • İsim Soyisim: Oktay Koca
Ben tacallbook.org üzerinden kontrol ettiğimde TA5AOK boş görünüyor. bakalım olmazsa gönderdiğim belgenin içine eğer sizce de uygunsa bu çağrı işaretini alabilirmiyim diye birde not iliştiririm... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Türkçe Giderse, Türkiye Gider!

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
TA2AOG = Osman Güler  gibi yapmaya çalışırlar.

Boş ise tabi.

Çevrimdışı TA5AO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Osman bey dediğim gibi ben bir kaç tane çağrı işareti yazarım, sonuna da hangisini verirseniz takdirinize kalmış diye yazarım. Artık isteyenin bir yüzü kara...

Çevrimdışı TA5OD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Osman Doruk
Ynt: Sınavı Kazananlara Tahsis edilecek çağrı kodlarının formatı?
« Yanıtla #10 : 12 Haziran 2012, 21:29:24 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Ben tacallbook.org üzerinden kontrol ettiğimde TA5AOK boş görünüyor. bakalım olmazsa gönderdiğim belgenin içine eğer sizce de uygunsa bu çağrı işaretini alabilirmiyim diye birde not iliştiririm... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba Oktay Bey öncelikle,  sizi ve sınavı kazanıp lisans almayı hak eden tüm arkadaşlarımızı tebrik ederim. Bir Çağrı işaretinin callbook ta ya da benzeri bir site de olmaması o işaretin sahipsiz olması anlamına gelmez. Ama ben umut ediyorum, inşallah gönlünüzden geçen olur. Havadan duyuşmak üzere, selam ve saygı ile. 73 DE TA5AOD

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #11 : 12 Haziran 2012, 21:44:43 »
Osman bey dediğim gibi ben bir kaç tane çağrı işareti yazarım, sonuna da hangisini verirseniz takdirinize kalmış diye yazarım. Artık isteyenin bir yüzü kara...

Öyle yazmayın, resmi dilekçenizde bu işi karıştırmayın, küçük bir kağıda yazıp dilekçeye iğneleyin. Şu şu çağrı işaretler mümkünse istirham ederim, hürmetlerimle gibi.

tacallbook veya diğerleri tamamen kişisel çaba ile oluşturulan database ler. Halka açık Resmi bir database yok.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2012, 21:48:57 Gönderen: TA2AOG »

Çevrimdışı TA5AO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #12 : 12 Haziran 2012, 21:48:23 »
Zaten benimde kastım o şekilde iliştirmekti.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bakalım zaten boşta ise alacağız. Doluysa yapacak bir şey yok. Biz bir kaç tane yazarız ricada bulunuruz uygun görürlerse ne ala. yok derlerse de küsecek halimiz yok... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5ACH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #13 : 13 Haziran 2012, 08:53:12 »
Belge almaya hak kazanan tum arkadaslari tekrar tebrik ederim,

Ancak sabit bir format aslen yok tercihen boyle veriliyor. Bazen son 2 karakter adınızdan ilk 2 karakter olabildigi gibi format ve sinif uygunsa 3 karakter adın baslangicida olabilir.

Nitekim hic benzemeyen veya bu formata uymayan cagri isaretide olabilir. 

Bu sebeple kesinlikle bu formatta gelir diye bir tanitim yapmayin. Yani mail adresi almayin, forumlara, callbook ve logbook'lara bu sekilde kayit olmayin . Cagri isareti cok supriz birsey bile gelebilir ornegin JJJ, VYZ gibi .

Cunku son 2 yildir cok fazla cagri isareti tahsisi yapildigi icin 2 ve 3 ncu bolgelerde ozellikle bu formata uyabilecek pek cagri isareti kalmadi. Nufusu ve amatoru daha az yogun bolgeler tabii suan icin daha sansli.

Muhim olan hayirlisi ile belgeleriniz gelsin ve sizleri havada duyabilelim . Gerisi sorun degil.

Esen kalın, 73

Daha önce başka birine verilmemişse A sınıfı için çağrı kodu alanlara TA+Bölge Numarası+A+ İsim ve Soyisminin baş harfi şeklinde veriliyor diye yazmışlardı. Örneğin sizin TA3AOC olabilir.

Uyarı ve iyi dilek temennileri için çok teşekkür ederim. Mümkün olduğu kadar kesin yargı bildiren ifadeler kullanmamaya çalıştım. Forumda da zaten bunun genel bir uygulama şeklinde bu şekilde yapıldığı ama mutlaka bu şekilde olmadığı hususu yazılmıştı. Umarım yanlış bir bilgilendirme olmamıştır.
Herkese iyi günler. 73

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
« Yanıtla #14 : 13 Haziran 2012, 09:24:48 »
TA2ABD Abdulkadir abinin dediği gibi ne olacağı belli olmaz, İsim soyisime dikkat ediyor KEGM,  fakat amatör sayısının fazla olduğu yerlerde maalesef her zaman boşta olmuyor.
Örnek kendimden
ilk çağrı işaretim TA9AHS,  bölge değiştirince TA2AHW

ne olursa olsun çağrı işsaretiniz olsunda, mühim olan o işareti en uzak noktalara duyurabilmek, geliştirebilmek.

saygılar
Eski:TA9AHS

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

topicsolved
CW MORS ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLECEK EN ÖNEMLİ HUSUSLAR

Başlatan TA3V

3 Yanıt
6683 Gösterim
Son İleti 15 Ocak 2013, 22:42:00
Gönderen: TA3ST
xx
SINAVDA SORULAN MORS KODLARI VE SORU FORMATI

Başlatan eraonk

10 Yanıt
12468 Gösterim
Son İleti 20 Mayıs 2014, 13:46:05
Gönderen: mkuacar
moved
TAŞINDI: TA8YCA çağrı işareti duyulduğunda bu çağrı işareti hangi ilden yapılmıştır?

Başlatan TA3V

0 Yanıt
2119 Gösterim
Son İleti 11 Eylül 2017, 09:23:47
Gönderen: TA3V
xx
SINAVI KAZANAN ARKADAŞLARIMIZA

Başlatan TA2AOG (SK)

11 Yanıt
5457 Gösterim
Son İleti 06 Temmuz 2012, 22:43:21
Gönderen: elektroboard