Gönderen Konu: HESAP SORUYORUM !  (Okunma sayısı 4328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TA0U
  • Ziyaretçi
HESAP SORUYORUM !
« : 31 Ekim 2011, 12:06:12 »
Hesap soruyorum…bunun sorumlularına hesap soruyorum… takipcisiyim…takipçisi olun !!!

1999 depremi; depremle savaş, yapılanma, ve ders alma açısından bır dönüm noktasıydı.
Üzerinden 12 sene geçti ve 7.2 Van depremi geldi …. Van depremi artık bizim ders alacagımız, öğrenmeye çalışacağımız  bir süreç değildi…
imtahan dönemiydi. Yardım etme dönemiydi.

Bunca sene yapılan tatbiki çalışmlar ve tatbikatlar, bunca sene yapılan tartısmalar … ahkam kesmeler bitti…ve doğa ile karşıkarşıyasınız…karşıkarşıyayız!
Malesef , doganın karsısında ahkam kesemıyorsunuz…ve sınav doğaya karsı veriliyor…

Zaman gecmıs, hemde 12 sene gecmıs… şimdi doğa karşısındaki bu imtahanda sınıfta kaldığınız için soruyorum….
Hesap soruyorum… ve her Turk’ün , her Amatörün vaktini, naktini, huzurun çaldığınız için “ sadece “ bir Türk olarak ve bir Türk Radyo Amatörü olarak hesap soruyorum.

Ve tüm vatandaşlarımızı , tüm DX ve TA Radyoamatörlerini hesap sormaya çağırıyorum…

•   Bunlar değilmiki Turkiyeyi yurt dışında ben temsil ederim diyen …ama afet anında bile yurt dışından gelen çağrılara dahi bir amatör etiki olarak cevap vermeyen. Dernek içi yazışmalar ile bu radio amatörler ile konuşulmayacak, bilgi paylaşılmayacak diyenler.
•   Bunlar değilmiki IARU ya hesap verirken üye sayısını düşüren ama dernekler ile yapılan, Kızılay ile yapılan, Sivil Savunma vb kurumlar ile yapılan protokollerde binlerce amatörden bahseden..hemde binlerce afet haberleşmesi yapacak kalifikasyondaki amatörden, şu anda ortada olmayan amatörden bahseden
•   Bunlar değilmiki dernek kapılaraına dernek isimlerini yazacaklarına Afet Haberleşme Merkezi yazanlar ve sadece tatbikat dönemlerinde gösteri olsun diye 3-4 kişi ile takım elbiseleri makosen ayakkabıları yelekleri ile tatbikata katılanlar.
•   Bunlar değilmiki ortalığı birbirine sokup helikopter kazalarında etik ve kanuni olmayan davranıslarda bulunan ve camiayıda zan altında bırakanlar.
•   Bunlar değilmiki Pakistan sürecinde malzemeler yüklenirken bile Pakistan’da her sey yolunda, problem yok diyen ve yapılan calısmaları camur ıle sıvamaya calısan, savcılıklarda dolanan yöneticiler
•   Bunlar değilmki saga sola röleler dikip izinlerini almayıp örnek olmaya çalışanlar, ve çalışanlarada laf atanlar. Kurdukları rölelerde bu rölenin parasına katkıda olmayanlar bu rölelerde konuşamaz diyenler
•   Bunlar değilmiki Afet Haberleşmesi’nin yapısını, oluşumunu, değerlerini etik kurallarını ve prosedürlerini bilmeden biz yaparız diyenler 
•   Bunlar değilmiki tatbikat ile tatbiki çalışmayı karıştıranlar…
•   ………..

Yazmaya devam edersek bunun sonu gelmez ve bu yazıyı her okuyan birşey / birşeyler ekler.

Peki kim “bunlar” !  hesap soruyorum, hesap sorun dediklerimiz ..TA Radio Amatörü olarak hesap soruyorum,,dediklerim kimler…
Siz sessiz kalanlar, paylaşmayanlar, bana dokunmayan bin yaşasın diyenler…sizlerde bunun bir parçası oluyorsunuz …

“Bunlar” sadece köklü bir derneğe,içinde telsizciliği hobi olarak benimsemış, örnek olmuş ve hobinin gereğini yerine getiren…
Telsizciliği misyon olarak kabul etmıs ve kendını afet haberleşmesinde eğitmeye calısan yüzlerce doğru insanı da içinde barındıran herkesin adını çok iyi bildiği bir derneğin demirbaşı olmuş, koltuk sevdalısı  yöneticileri.

İşte “Bunlar” dan  bahsedilirken; senelerin dernek adı ile genelleniyor ve dernek ismileri de kirleniyor !

İşte sıkıntı burada ..Köklü ve içinde doğru insanlarında bulundğu , doğru işler yapan insanlara sırtını dayamıs , bu dernekte koltuk sevdalısı ve süreklı yalanlar ile işler çeviren Yöneticilerıne hesap sormak istiyorum.

Kimileri her iceriği karıştırıp Kurtulus savasında eline kılıcı alıp, saldıran, önde giden, öleceği kesın olan piyadeler gibi kılıcını cekıp  “Derneğim yok edilemez!!!” “ Eger bu dernekten değilsen zaten Radyoamatörü değilsin!!! “ dıye fırlıyorlar ama…Bız neyız?, ne yapıyoruz?, yaptıgım ne kadar etik ne kadar dogru yapıyorum demiyorlar…

Evet şimdi VAN depremi ile ilgili olarak soruyorum; hemde hesap soruyorum…

Turkiye’yi temsil ettiğinizi iddia edip içeride ve dışarıdaki yönetiminiz ile ismini kirletmekte oldugunuz en koklu dernkelerimiz’ın ve camiamızın jeepli, takım elbiseli, bugüne kadar sadece söylemler ile, karalama politikaları ile güdeme gelen ve VAN depreminde ortada olmayan, dün dahi yine tatbikat adı altında takım elbselerı yeleklerı ile ortaya çıkan dernek yöneticilerine soruyorum…

Sizler değilmisinizki Resmi mercilere verdiğiniz evraklar ile, verdiğiniz bilgiler ile Kamu yararına sayılan dernek olarak adlandırdınız ve web sayfanızda aşağıdaki maddeleri sıraladınız;

….. //
-   T.C. Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü,
-   T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ,
-   Türkiye Kızılay Derneği,
-   Sağlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü,
-   Bazı üniversiteler, ve
-   Bazı Büyükşehir Belediyelerinin İtfaiye ile Sağlık Daire Başkanlıkları ile işbirliği protokolleri yapmıştır.
-   …. ( Dernek adı ) , bazı İllerin Haberleşme Hizmet Gruplarının üyesi ve İl Afet Yönetim Merkezlerinin operatif unsurudur.

Bu çerçevede…
….
- Afet hallerinde ve Olağanüstü durumlarda haberleşme altyapısını kamunun hizmetine sunmaktad1r.
- Afet haberleşme düzeninin organizasyonu konusunda kamu idaresine destek vermektedir.
- Protokol imzaladığı operatif nitelikli kurumlara gönüllü olarak danışmanlık , kolaylaştırıcılık ve acil durumlarda haberleşme desteği hizmetleri vermektedir.
- Afetler konusunda çalışan gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapmakta ve bu kuruluşların haberleşme düzeninin genel afet haberleşme düzenine uyumlu olmasına katkıda bulunmaktadır.

.....///

Kimine göre hobi, kimine göre dünya genelinde oldugu gibi misyon olarak kabul edilmiş olunan Afet Haberleşmesi diye adlandırılan EMCOMM ile alakalı olarak…

Van depremindeki;

•   Afet haberleşme projeniz ne idi? Koordinasyon planınız ne idi ? Görevlileri kimlerdi ?( daha onceden hazırlanmıs olan )
•   Web sayfasında belirtilen hangi Kamu kurum ve kurulusları ıle neler yaptınız ?
•   Hangı konuda haberleşme metodoloji üzerine yazısmlar yaptınız?
•   Afet sonrası raporlarınızı bizler ile de paylaşırmısınız lütfen ?

Ulusal ve olmasi gereken uluslararasi prosedürleriniz ne idi ?

•   Saha sorumlunuz kim idi…
•   Ilkhaber alımı ile başlaması gereken süreçdeki ...Yazılı - Sozlu prosedürleriniz ne idi ?
•   Bilgi zincirinizde hangi bölgeler ve kimler vardı... Yazılı - Sozlu prosedürleriniz ne idi ?
•   Genel programlamaya göre bölge dağılımınız ne idi ? Acaba  kimsenin ulasamadığı kriz merkezinde ulaşılamayan noktada el cihazı kullanmak bir strateji miydi... Yazılı - Sozlu prosedürleriniz ne idi ?
•   Hazırlık ( Lojistik ) programınız ne idi ? Bölgeye hangi sebeplerden dolayı malzeme ulasmadı? Neden saha haberleşmesi sağlıklı yapılamadı?  Neden mevcut kullanılan Echolink Konferansodası senelerdiryürürlükteyken bilinirken, rant sağlamak amacı ile farklı oyunlar oynanmaya çalışıldı?
•   Bilgi edinme yapınız ne idi ? Yazılı - Sozlu prosedürleriniz ne idi ?
•   Hareketten 24 saat öncesi uyarı sistemleri ne idi?  Görsel - Yazılı - Sozlu prosedürleriniz ne idi ?
•   Operasyon bildirgesi hakkında süreç nasıl işliyor?  Yazılı prosedürleriniz ne idi ?
•   Net Control Bildirgesi ne idi ? Yazılı prosedürleriniz ne idi ?
•   Net Control Operatorlü kimdi ? Yazılı prosedürleriniz ne idi ?
•   Net Kontrol Panel Bilgi akışı ne idi ? Yazılı prosedürleriniz ne idi ?
•   Operasyon yetkilisi kimdi ? Nerede kimler ile görev yaptı ...kimden hangi bilgiyi ne şekilde aldı ve kime iletti ? ne zamndan beri?
•   Ulusal veya uluslararası afet haberleşmesınde sabitlenmiş ve ülkemiz lisanı olan Türkçe’ye çevrilmiş ve uyarlanmış genel prosedürleriniz nelerdir?
 vs vs vs ...........

Bunlara neden madde madde cevap vermiyorsunuz , veremiyorsunuz demiyorum...

Bunun hesabını bunca zaman bu işi ben yaparım diyerek kapı kapı dolaşırken söylediğiniz gerçek dışı , aldatıcı söylemleriniz sonunda bu noktaya gelindiği için hesabını verin diyorum.

Herkes kendi bildiği işi icra etmelidir... “Ben” dönemi bitmiştir... “Biz” dönemi başlamıştır...

Vatanın en ucra kösesındeki 5 yaşındaki çocuk  2 TL sini bağışlarken ...parası olmayan anne “sütümü veririm” derken...Cumhuriyet kutlamaları iptal edilmiş genel bir hüzün, acı varken, Koordinasyon eksikliğinin önemli sebeplerinden biri olan haberleşme konusunda...kişisel baktığımızda “sadece ben varım”...dernek olarakda “ben yetkılıyım derken”  içiniz bu vanatana karşı hiçmi acımıyor?

Boyle bır anda yoksanız ne zaman olacaksınız ?

Kuyunun dibindeki kurbağa, gökyüzünü kuyunun ağzı kadar sanırmış...
Gökyüzünü tüm açılardan görebilmek için paylaşmak gerek.

Bunca zaman yapılanlara yönelık yapılan çalışmalarda sağa sola mailler atan, bildirgeler yollayan siz tekil yöneticiler... cevap verin !!!

Neden VAN da kimse yok?
Neden VAN da siz yoksunuz ?
Neden haberleşme zaafları var?....
Neden 2 gün echolink var 3.gün yok?
Neden  echolink Arnavutluk üzerinden verilmeye çalışılıyor ?
Neden kriz merkezi olması gerektiği gibi haberleşemiyor?
Neden bir haberleşme ağı kurulamıyor...

Eger Donkişot benim diyorsanız savasmaya devam edin... 
Ama unutmayın yöneten kişinin / yöneticinin  işi çözüm yaratmaktır, koordinasyonu sağlamaktır.

Böyle bir ortamda yoksanız dün bir tatbikatta ortaya çıkmanız ...yeleklerinizile boy göstermeniz komiktir...Bu vatan ve toprak altında can verenler ıle dalga gecmektır !

Sahada tüm yokluklara ramen çalışan...dernekler tarafından yapılan protokollere yönelik kimsenin olmadığı afet ortamında ellerındekı tüm imkanları ortaya koyan radyo amatörlerine ( derneklere ) sadece ve sadece kendi adıma teşekkür ediyorum...

Veee... bir diğer yandan da sosyal medyayı amacının dışında kullanan  ve Arama Kurtarma’nın etik yanına hiç uymayan taksimetre gibi “can”metre / “ex”metrelerini aralıksız çalıştıran ( 15.can / 4.ex )  ve arkasından da kendi reklamlarını veren köklü rant derneklerini kınıyorum.

Herkesin bütünleştiği bu anda bunuda becerdinizya ...o zaman bunun hesabını soruyorum...
Sahsı propagandanızı yapmayı bır kenara bırakın !  ve cevap verin.

Saygılarımla

Urcun CANEL / TA0U
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
ta0u@ta0u.com

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2094.0
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2011, 13:53:07 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
Ynt: Hesap Soruyorum !
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2011, 12:29:04 »
Düzeltme için özür dilerim.

Öncelikle şunu belirtmeme izin verin, amatör telsizcilere verilen olanaklar az.Kendi şahsi görüşüm ile birlikte haberleşmede hiç değilse deprem, afet, olaylarında daha aktif rol oynamaları gerekmekte.Sadece süreli etkinliklere verilmemeleri gerektiğini düşünüyorum.Bende lisansımı alacağımdan dolayı daha eski, tecrübeli amatörlere, öncelik verilmesi ve daha aktif rol almaları insanlık için daha iyi olacaktır.

Yazınız için teşekkür ederiz.Umarım ki gitmesi gerektiği yere gider, anlayan anlar.

Saygılarımla
Master
Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti - TRAC Ankara Şube Başkanlığı

TA1ACM
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2011, 12:57:45 »
Urcun beyin dediklerine katılıyorum ..Bence sitenin tüm üyeleri bu mesaja yanıt vermeli.....

Çevrimdışı TA3ALP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • İsim Soyisim: EMRE ALPASLAN
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2011, 14:06:12 »
Ayakta alkışlıyorum........
Temeli Adalet Olan Devletimiz Varola...

TB4CNK
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2011, 22:00:31 »
Evet o  kişiler sadece biz amatörlerin önüne taş koyup yaptığımız işleri,etkinlikleri hazmedemeyen kişiler şikayet için savclıklarda kapı kapı dolaşan zavallı kişi yada kişiler evet nerdeydiniz mutlaka kaydeğer bir cevabınız vardır ??

Çevrimdışı TA1HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 2
  • TA1AGA
  • İsim Soyisim: Yusuf AVCI
« Yanıtla #5 : 01 Kasım 2011, 01:29:02 »
wuuuvvv...yazıyı bir hamlede okudum.. Urcun bey... KRAL ÇIPLAK diyorsunuz... kral ve yanındakiler nasıl tepki verecek... bakalım yorumlardan anlayacağız ...
TA1AGA   Op:YuSuF  73's    (eski çağrı işaretim: TB3POL  )

Çevrimdışı OE1TOA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 9
  • Bir yaşam tarzıdır HAM Radio...
  • İsim Soyisim: Özcan TOK
« Yanıtla #6 : 01 Kasım 2011, 06:31:12 »
Sevgili URCUN ancak bu kadar özetlenir; TA yı yurt dışından takip eden bir radyo amatörü olarak konuşuyorum, sakın yanlış anlaşılmasın ben düşünüyorumki yazdığın şeyleri mutlaka konunun muhatabları okudu ve yahutta mutlaka okuyacaklardır buna eminim. Ama nasıl cvb verecekler inan sabırla bekliyorum ve konunun takipçisi olacağım. Sen üstüne düşenden fazlasını yaptın kendi kanımca şimdi bizler değil seni onların tebrik etmesini umarım SAYGILARIMLA.....
Slm olsun Tüm Gönül Dostlarina. 73

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2011, 18:19:11 »
Katılıyorum size...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Çevrimdışı TA7EB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 5
  • İsim Soyisim: Ali Demiralp
« Yanıtla #8 : 01 Kasım 2011, 18:58:13 »
Helal olsun...
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA9OZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • TA2SU
  • İsim Soyisim: HILMI OZBEK
« Yanıtla #9 : 01 Kasım 2011, 22:49:14 »
Tatbikattalardı gelemedıler

TB2PIU
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 02 Kasım 2011, 03:39:48 »
  Urcın hocam her yönden haklısınız. Bunlar bala öyle bır daldırmış ki parmaklarına yalamaya doyamıyorlar.Sadece adları yerel  rölede arasıra ne tatbıkat veya de tür faaliyet yaptıkları havadan anons yapılır duyan duyar duymayan yan kanalda geyik yapar
havada ne yapıldıgı ve onca  amatorlerden sadece bır elın parmagını gecmeyen ama heveslı amatörlerden ibaret.
  Evet nezaman işini severek ve hiç menfaat gözetmeksizin bu adı günden güne kırlenen dernegın başına bir gerçek hizmet ehli bir 
 amatör geçeçek?
  Kendi kanaatimdir ben dibimdekine ulaşamıyorsam  onu hiç duyamıyorsam  ögrenip ögretmek için bir çaba harçamıyorsam ne Ası
ne Bsı hepsı boş an ca etiket HFden burdan gitsen ne olur?
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2011, 03:53:03 Gönderen: TB2PIU »

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: HESAP SORUYORUM !
« Yanıtla #11 : 02 Kasım 2011, 14:56:50 »
Sormuşsun iyi yapmışsında muhatap bulabilecekmisin acaba...
İstediğin kadar sor,defalarca sor,formlara yazmayı bir tarafa bırak hatta kazı.Kazıyarak yaz.

Hesap sorduğun gruptan/kişinin ekibinden  bir arkadaşın yazdığı yazıdan bir örnek hemde çok taze...

"TA 'nın sesi olmaya, ülkemizi ve klübümüzü radyo amatörlerinin olması gerektiği yerde, sadece havada temsil etmeye devam ediyoruz.. "Bak bak bak...Bir taraftanda tüm sanala saldırmış.Heyecanından farkedememiş ama bu yazıyı yazdığı yer facebook.Kaç milyon üyesi var siz bir düşünün...

Facebookun frekansını bilen birileri varmı,hangi modda çalışıyorlar?

Öyle biz çalışıyoruz kimseyede karışmıyoruzla peynir gemisi yürümüyor.(Ciğerinizi biliyoruz)

Bu ve benzeri bakış açılarıyla ve kamu yararına öylemi...? Bırak çalışmasınlar bence daha iyi
Reklam dönemi,dostlar alış verişte görsün gibi durumlar  bitti arkadaşlar.
Gördük,şahit olduk,okuduk.

2008 yılından beri uyguladığımız bıktırma politikaları sonuç vermeye başladı.Bazı arkadaşlar çalışmaya başlamışlar.

Hesap sormaya da başladık(muhatap ortaya çıkarsa) ve eminim bu durumdanda bıkıp artık bir çok işi profosyenellere bırakacaklar.
Kaç sene tutar onu bilemem... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Sınavda hesap makinası

Başlatan TA1AIG

10 Yanıt
7174 Gösterim
Son İleti 10 Mayıs 2011, 00:45:44
Gönderen: TA2KB
clip
Koaksiyel kablonuza göre boy hesap programı...

Başlatan TB3PSU

11 Yanıt
3529 Gösterim
Son İleti 26 Aralık 2017, 14:30:25
Gönderen: TA2NC