Gönderen Konu: ENTERFERENİN BAŞINIZA AÇABİLECEKLERİ  (Okunma sayısı 6810 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ANI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
ENTERFERENİN BAŞINIZA AÇABİLECEKLERİ
« : 29 Ekim 2011, 15:58:15 »
Bugün yani 29.10.2011 günü CQ WW DX yarışması var. Bende bu yarışmalara meraklı olduğumdan katılmak istedim. Antenim çok iyi olmasa da hatta bu yarışmada dereceye bile giremeyeceğimi bilsem de benim için amatör telsizciliğin zevkli kısmı bu yarışmalar. Bunun için QRZ sayfamı bile yeniledim.

Öğlen 12.00 gibi başladım. Daha 5 QSO yapmıştım ki kapı çaldı. Üst kat komşum "sizde telsiz mi var, evde oturamıyoruz, ses siteminin kolonlarından devamlı bir parazit sesi geliyor" dedi. Ben de " evet benden olabilir" dedim. Kusura bakmayın hemen kesiyorum dedim. Bunun üstüne cihazı kapattım, kendi kendime tüh yarışmaya da katılamayacağım ne yapsam diye düşünürken, komşunun gelmesinden 10 dakika sonra bir daha kapı çaldı. Bu sefer kapıya baktığımda iki sivil polis gelmişti. İşin komik yanı polisleri de mesleğimden dolayı tanıyorum ve görür görmez neden geldiklerini de anladım. Bana evde telsiz mi var diye sordular bende evet dedim ve lisansımı gösterdim. Polisleri içeri davet edip durumu anlattım. Tabi ki onlar da amatör telsizciliğin ne olduğunu bilmiyorlardı. Bir süre sohbet ettik, onlara amatör telsizciliği anlattım ve sonunda teşekkür ederek benden ayrıldılar.

Böylece HF cihazımın yarattığı enterfere nedeni ile evime amatör telsizcilik yaparken polis gelmiş oldu. Güler misin ağlar mısın bir durum aslında. Beni şikayet eden komşuma giderek durumu sordum ona da amatör telsizciliği anlattım o da benden özür diledi. Ben yaklaşık 6-7 aydır bunu kullandığımı başka yarışmalara da katıldığımı söyledim. Kendisi yeni bir ses sistemi almış bunu aldıktan sonra bu parazitler başladığını eskiden olmadığını söyledi.

Sonuç olarak da bizim HF yarışması güme gitti. Sizlere de tavsiyem enterfereye dikkat edin, evinize polis gelebilir.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2086.0
ANIL YALÇINKAYA - Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
Ynt: ENTERFERENİN BAŞINIZA AÇABİLECEKLERİ
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2011, 16:13:36 »
heehe.Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  anıl bey geçmişolsun bende yazıyı okurken polıs geldı yazınca eyvaf dedım polıslerın sııstemınemı sarktınız görunuyorki komşunuzun ses sisitemleri kalıtesiz işiniz zor amatörde yaşamadım ama cb halkbandı zamamında çok yaşaşdım Allahtn komşularım şikayeti bana yaptılar polis gelmedi heehe fakat bırısı bende talefon faturasını tahsıl etmeye kalkmıştı telefonuna sarkmısım onlarıda ferıt cubuyla haalletım bır komsumunda anten sısıtemını elden gecırdık ve böylece sorunlar ortandan kalktı tabı sızde komusnuz ses sıstemıne ferıt cubu  takacak halınız yok nasıl cözücek siniz bu durumu açıkcası bende merak ediyorum tekarar geçmişlolsun 73

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2011, 16:21:10 »
Öncelikle geçmiş olsun, bardağa dolu tarafından bakmak lazım.Sizin için bir tecrübe olmuş.Bende sabit istasyon olmadığı için böyle bir şey ile karşılaşmadım ancak CB 'de AM modülasyon yaparken mayka bastığım an televizyon ekranı değişik hallere giriyordu  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Oldukça üzücü bir durum konuşamamak.Onu geçtim dieğr insanlara rahatsızlık vermek.Hem huzursuzluk yaratıyor hem de telsiz kullanılamıyor.Tekrar geçmiş olsun .
73

Çevrimdışı TA2ANI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2011, 16:31:04 »
Teşekkür ederim arkadaşlar. İşin kötü yanı yarışma için de hazırlanmıştım. Cihazdaki kontrolleri yaptım, gevşek bağlantıları yeniledim. Yarışmadan bir gece önce 10 m bandında sevgili abim TA1FA ile deneme bile yaptık. Yaptığımız denemeyi de aşağıdan izleyebilirsiniz.

TB5BEI
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 29 Ekim 2011, 17:35:25 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Süper abi yaa Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bende geçen gün buna benzer bi durum yaşadım. Benimde sabit istasyonum yok. El cihazımla röleye girmek üzereyken farkettimki; Ben mandala bastığımda yaklaşık 2-3 mt. yakınımda olan tv'de "sinyal yok" uyarısı verdi, mandalı bırakınca tekrar yayın düzeldi : )
Sonra farkettim ki buna uydu cihazından dolayı oluyordu. Merak edip, eski sistem damlara kurduğumuz T anten ile görüntü alan bir tv yanında mandala bastığımda sadece tv hoperlöründen çok küçük bir çıt sesi geldi.

Geçenlerde birşey daha farkettim. Bunun neden olduğunu açıklayabilirseniz memnun olurum, kafama takıldı çünkü. Benim teknik tecrübem olmadığı için açıklayamıyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bilgisayarın başında yazışma sırasında el cihazımı açtım ve o anki duyuşmayı dinliyordum o sıra bir şey dikkatimi çekti. Ben klavyede her bir tuşa basışımda el cihazımın hoperlöründen çok küçük şiddetde cıt cıt diye ses geliyor : )
Benim klavyede bastığım tuşlardan ne şekilde etkileniyor anlamadım. Mausede olmuyor : )

73
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2011, 17:37:09 Gönderen: TB5BEI »

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2020, 11:55:46 »
bluetooth veya wifi olmak zorunda degil.
bu tur devrelerin icinde bir kristal var malum.
Genelde dusuk frekanslidir. ama harmonikleri yakın mesafede baska rf cihazlar tarafindan algınalabilir.Burada el cihazinizin markasi da onemli tabii. Cin mali cihazlar bu tur enterferanslara cok daha hassaslar.

Ornegin baofeng uv-3r ler 10 ghz te beacon olarak kullaniliyor. alette filtre namina birsey olmadigi icin 10 ghz te bile sinyal uretiyorlar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yillar once, ogrenci evinde hf calisirken alt kattaki kızlar gelmisti. oguzhan hocam sanirim bilgisayarima virus girdi. mouse um  saga sola ziplayip duruyor diye Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Mouse kablosuna takitigim bir toroid ile sorunlarini cozmustum

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1ODM

• (Dayı)
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • en iyisini siz bilin, biz böyle iyiyiz.
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2020, 20:21:25 »
Selam. TA2ANI

AHAHA polisleri görünceki haliniz aklıma geldi de.. Bir an kendimi görmüş gibi oldum. 😅

Konu bütünüyle aynı, aldım içeri davet ettim. Zaten zamanımda beraber çalıştığım kişiler olduğu için sorun olmadı. Onlarda "ulan bu bizim çocuğun ev değil mi" diye düşünüp durmuşlar. Sohbet yaa kardeşim bizim çocuğun bilgisayarı bozulmuş buna da baksana diye bitti. 🤣

Hocam setup'u kontrol et. kablolarını kaliteli kullan. Anten ne kullanıyorsun?

En önemlisi kaç W çıkıyorsun..?
Sistem Ağ - Veri Güvenliği / TB1PKW

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter