Gönderen Konu: BÖLGE DEĞİŞTİĞİNDE TELSİZ FREKANS AYARI NASIL YAPILMALIDIR  (Okunma sayısı 2266 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5AEK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: ertuğrul kıraner
istanbul gülsüyu rölesini kullanan bir kişi 439.150 freKans ve 88.5 shift ile bu kişi ankaraya gittiğinde 439.450 frekans ve 88.5 shift  kullanılan bölgeye geldiğinde  istanbul gülsuyundaki amatörlerle görüşmek için cihazına nasıl bir ayar vermelidir.

73 ler

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1733.0
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2011, 16:47:18 Gönderen: TA5AEK »

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
konuyu anlayamadım ama Gülsuyu 439.150 88,5 tonlu röle çalışmıyor o değilde 439.375  88,5 tonlu  rölesindeyiz diyelim.İzmite kadar gittiniz sonra bu röleye ulaşamayacaksınız,sonra devam ettiniz 439.450 88,5 ton lu röle dediniz böle bir röle yok bilmiyorum ama ilk defa duydum neyse bu röleyi ayarladınız cihaza konuşuyorsunuz.Ankara dasınız konuşuyorsunuz ama İstanbuldaki 439.375 88,5 tonlu Gülsuyu rölesiyle konuşamazsınız.Çünkü mesafe çok uzak  zaten İzmitte bu röleye ulaşmanız yok oldu ki bırak Ankarayı.Ankara dan İstanbu ile  trofonun çok yüksek olması şartı ile anca  Bolu-Eskişehir Zonguldak veya Bursa rölelerine ulaşabilinirse ve bu söylenen illerin rölesinde İstanbul istasyonu bulursanız konuşabilirsiniz.Eğer konuyu yanlış anlamadıysam anlatmaya çalıştım ama konu başka  şekilde sorulmuşsa bilemiyorum ben anladığım kadarıyla anlatmaya çalıştım.73's.
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

Çevrimdışı TA5AEK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: ertuğrul kıraner
ben o frekansları örnek olarak verdim kısaca şu bir ilden başka bir ile gittiğimizde frekans değişiyor örnek mersin ile izmir illerindeki amatörler nasıl birbiriyle iiletişim kuruyor .ben mersinden izmire gidersem izmirden mersindeki amatörlerle nasıl iletişim kuracağım. ben mersinde izmirden konuşan amatörü duyuyorum bu nasıl oluyor

73

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

yukarıdaki listede rölelerin frekansları var buradan bakarak bulundukları bölgedeki röleleri kullanarak iletişime geçiyorlar.

mersinden izmiri duyuyorum dediğim olay muhtemelen bölgede Echolink linki bulunmasından kaynaklanıyor, kısacası bilgisayara bağlı telsiz üzerinden internet aracılığı ile izmir bölgesinde bulunan diğer bilgisayar bağlı telsizden haberleşme yapılıyor.

izmirde bu şekilde echolink linki çalıştıran varsa mersine ulaşabilirsin, bunun dışında amatör rölelerin kapsama alanları bellidir çok büyük bir sahayı kapsamaz genellikle bulunduğu ili kapsar bu açıdan röleler ile şehirler arası konuşman ( röleler birbirine bağlanmadığı sürece) imkansız

umarım yardımcı olabilmişimdir
Eski:TA9AHS

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
Ynt: BÖLGE DEĞİŞTİĞİNDE TELSİZ FREKANS AYARI NASIL YAPILMALIDIR
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2012, 18:53:03 »
farklı illerdeki rölelere başka illerden ulaşılma olayı muhtemelen ya echo link yada şehrin uygun noktalarına konulmuş cros yada link olarak tabir edilen sistemlerle gerçekleşebilir bunu bazı illerimiz uygulamaya sokmuş bazı illerimiz sokmamış olabilir gerekli malzemeler bulunup izinler alındıktan sonra link olarak tabir ettiğimiz cihazlar vasıtasıyla şehir içerisinden linkin yönlendirildiği noktaya girebilirsiniz bu tamamen illerdeki arkadaşların tasaruflarıyla ve planlamasıyla oluşabilir ve oluşur siz ankaradasınız 432.800 mhz 88.5 herz ton ile şhift kullanmadan simplex olarak yönlendirilmiş olduğu 145.700 ereyli rölesine ulaşırsınız ereyli rölesinin kapsama alanı içerisindeki bütün illerlerle ankaradan uhf cihazınızla görüşebilirsiniz adana mersin hatay iskenderun kıbrıs gibi kolaly gelsin   
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1IHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 16
  • TA1MT-Eski işaret TA1IHE / Eski işaret TB1CMX
  • İsim Soyisim: Murat KAYGISIZ
Ynt: BÖLGE DEĞİŞTİĞİNDE TELSİZ FREKANS AYARI NASIL YAPILMALIDIR
« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2016, 17:59:08 »
Kısacası gidilen bölgedeki röle hangisi size uygun alana hitap ediyorsa o roleye geçmeniz gerekir. Rolelerin hepsi birbirine bağlı gibi bir düşünceniz varsa yanılıyorsunuz. Her biri kendi kurulu olduğu lokasyon içinde verimliliğine göre bir alan kapsar. Echolink veya linkleme ya da cross farklı sekillerdir.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TA1MT - Eski işaret TA1IHE - Eski işaret TB1CMX

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
frekans ayarı

Başlatan TA3OTE

2 Yanıt
2397 Gösterim
Son İleti 04 Mart 2018, 03:15:56
Gönderen: TA3OAS
moved
TAŞINDI: frekans ayarı