Gönderen Konu: Türkiyedeki tüm amatörlere  (Okunma sayısı 2611 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  TA3CA
 • Ziyaretçi
Türkiyedeki tüm amatörlere
« : 06 Nisan 2012, 22:14:01 »
Merhaba sayin amatör telsizcisi veya kendini öyle zanneden herkes,
Ulastirma Bakanliginin yapmis oldugu degisiklikten ve haberimiz olmadan degisen bir kanun sayesinde 01.03.2012 tarihi itibari ile
TA3CA Cagri isaretim ve Lisansim süresi dolup uzatilmadigindan dolayi iptal edilmistir.
yani su an ben bu cagri isareti sahibi sayilmiyorum.
Ihtiyacim olmadigi  Almanyada lisansim oldugu halde O dönem Türkiyede Amatör sayisi az diye Lisans aliyorum.
Arkadaslar ile diyalog kurup yapilmasi gereken tüm konularda ve Almanyada kurulan TRACD ile bir süre calislamar yapip Türkiyede bu isin yapildigini
her platformda dile getirirken Haksiz bir sekilde elimizde olan lisans gidiyor. Bu yalniz benim icin gecerli degil benim durumumda olan 100 lerce kisinin oldugunu
düsünüyorum.
Kanunlar Milletlerin Haklari Huzurlari icin yapilir ellerinde olani almak veya iptal etmek icin yapilmaz.
Ya bu isin basinda olan ULASTIRMA BAKANI hic bir seyden haberi yok yani bizim Amatörler uyumus veya Özellikle Yurt disinda yasiyan benim gibi Amatörlerden Rahatsiz olanlar tarafindan böyle Sacma bir uygulama yapilmis.
Aslinda icimden gecenleri yalniz buranin adabina uymak icin yazmiyorum. Bu kadar beceriksiz düsüncesiz bir uygulama dünyanin hic bir yerinde yapilmadigi gibi yapildiginda mutlaka karsi durulur. Masallah Türkiyedeki Amatörlerin tuzu kuru galiba sesiniz cikmiyor veya kisisel düsünüp aman uzatsalardi hem yurt disindalar ne yapacaklar TÜRK CAGRI ISARETINI deyip susuyorsunuz.
LISANSI OLAN HERKESI TEBRIK EDERIM Susun elbet sizlerinde bir gün basiniza bir musibet gelir. O zaman susma sirasi bizde olacak.
Ben bu Cagri isaretimi Kullanmaya devam edecegim arzu ederseniz girmemem icin engellersiniz oda sizin bileceginiz sey.


Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/sohbetsikintim+varkizginim/turkiyedeki+tum+amatorlere-t2559.0.html

  Çevrimdışı TA3DN

 • Sistem Yöneticisi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 48
 • İleti: 1452
 • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: Türkiyedeki tüm amatörlere
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2012, 22:22:26 »


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  Çevrimdışı TA3CY

 • Sistem Yöneticisi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 144
 • İleti: 3417
 • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: Türkiyedeki tüm amatörlere
« Yanıtla #2 : 07 Nisan 2012, 00:00:22 »
Üzücü bir durum

Forumda dile getirilmişti muhtemelen siz fark edemediniz
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bu konuyu KEGM ile görüştünüzmü?Yani şu an tamamen iptal edilmiş durumdamıdır?

  Çevrimdışı TA2T

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ****
 • Bu Mesajı : 37
 • İleti: 252
 • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
Ynt: Türkiyedeki tüm amatörlere
« Yanıtla #3 : 07 Nisan 2012, 05:06:14 »
Sayın Yusuf Yazık, TA3CA
Bazı sonuçlara ulaşmadan önce ilgili mevzuatı iyice okuyup anlamaya çalışmanızı öneririm.
Belgenizin veriliş tarihini bilmediğim için; çok eskiden Telekomünikasyon Kurumu'nun verdiği 3 yıl geçerli olan belgeye sahipseniz ve 3 yıllık süreyi geçirmiş ve 1 Mart 2012 tarihine kadar başvuruda bulunmamış iseniz belgeniz iptal edilmiştir.
KEGM tarafından verilmiş olan ve süresi henüz dolmamış 10 yıl süreli belgeye sahipseniz ve KEGM'nün mevcut yönetmelikte bazı değişiklikler yapması veya yönetmeliğe bazı ilaveler yapması nedeniyle çağrı işaretinizin uyumsuz duruma düştüğü bildirilmişse veye böyle değerlendiriliyorsa çağrı işaretinizi değiştirmek için başvurabilirsiniz. Buradaki yönetmelik değişikliğine bakarsanız:

Eski belgelerin geçerlilik süresiGEÇİCİ MADDE 1 –(1) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce alınan amatör telsizcilik belgeleri, süresi sonuna kadar geçerlidir.(2) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce alınmış ve geçerlilik süresi dolduğu halde yenilenmeyen amatör telsizcilik belgelerinin, 1/3/2012 tarihine kadar yenilenmesi zorunludur.Uygun olmayan çağrı işaretleriGEÇİCİ MADDE 2 –(1) Bu Yönetmeliğin yayım tarihinden önce tahsis edilmiş ve Yönetmelik kapsamındaki düzenlemelere uygun olmayan çağrı işaretlerinin 1/3/2012 tarihine kadar KEGM’ne müracaat ile Yönetmeliğe uygun hale getirilmesi zorunludur. Süresinde yapılmayan işlemler
GEÇİCİ MADDE 3 – (1) Bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren geçici 1 inci maddenin ikinci fıkrası ile geçici 2 nci maddede belirtilen tarihe kadar yenilenmeyen belge ve uygun hale getirilmeyen çağrı işareti resen iptal edilmiş sayılır.
BURADA MAVİ RENKLE YAZILI OLAN ALANLAR  03/02/2010 tarihinde yayınlanan yönetmelikte; 20/02/2011 tarihinde yapılan değişiklik metindir.]Görüldüğü gibi iptal edilen sizin belgeniz değil çağrı işaretinizdir. Yani süresinde başvursaydınız kesintisiz faaliyete devam edebilirdiniz. Şu anda çağrı işaretiniz olmadığı için faaliyette bulunamamaktasınız. Bu durumda çağrı işaretinizi yönetmeliğe uygun hale getirilmesi için başvurursanız yeni işaretinizi alıp faaliyetlerinize devam edebilirsiniz.
Bence, A sınıfı belgelgeye sahip olduğunuzu ve 10 yıl geçerli olduğunu varsayarsak, Sizin durumunuzun, yeni mevzuatı dikkatle okuduğunuzda hiç bir duruma uymadığını ve bu nedenle değişikliğe neden olmadığını göreceksiniz. C ile başlayan son ekler sadece C sınıfı belgeye sahip olan kişilere 3lü harf grubu olarak verildiğine göre , sizin ise A grubu ve C ile başlayan 2li son eke sahip olduğunuza ve yönetmelikte A sınıfı amatörlerin son ekleri C ile başlamaz diye bir ifade olmadığına göre bence değişikliğe gerek olmamalı ama ; buna rağmen yorumlama farkı nedeni ile; KEGM sorduğunuzda sizin için de "yönetmelikle uyumsuz hale gelmiş olan çağrı işaretlerinin değişmesi" gerektiği değerlendiriliyor ise yapacağınız iki şey var.
1. Vakit geçirmeden başvurup yeni bir çağrı işareti verilmesini istemek
2. Yasal yollara başvurarak sonuç almaya çalışmak.
Benim önerim birinci yolu seçmeniz ve  yeni bir çağrı işareti talep etmeniz. Bakarsınız TA3YY boştur ve size verebilirler. Böylece can sıkıntınız mutlu sona erişir.
Ayrıca; sizden başka kimsenin bu konuları umursamadığını düşünmeyin. Nereden bilebilirsiniz ki; yazarak, telefon haberleşmeleri yaparak kişiler ve dernekler amatörlerin hakkını nasıl arıyor, yapılan işlemlerdeki hatalar nasıl hatırlatılıyor.
Umarım kısa sürede yeni çağrı işaretinizi alıp yasal olarak çalışırsınız.
Tahir, TA2T
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2012, 18:23:31 Gönderen: TA3CY »
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

  Çevrimdışı TA3CB

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • *****
 • Bu Mesajı : 18
 • İleti: 569
 • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Ynt: Türkiyedeki tüm amatörlere
« Yanıtla #4 : 07 Nisan 2012, 11:14:19 »
Değerli Kardeşim.Hiddetlenmeyi gerektirecek bir durum olduğunu sanmıyorum.Siz TA3CA ben ise TA3CB ben lisansımı yenilemedim.Yenilenmesi için 10 yılı doldurması gerekir.Sizin süreniz 10 yılı aştı ve siz yenilemediyseniz,yorum yok.Ama bana lisansın yenilenecek diyen kimsede yok.Ve ben derneğimiz üyeleri için KEGM aradığımda VE arkadaşların çağrı işaretlerini faxla bildirerek kendi işaretim dahil değişmesi gerekenler yine bana fax yoluyla bildirilmiş,çağrı işareti değişmesi gereken arkadaşlarda müracatlarını yapmışlardır.Bence bir sorun yoktur.Bence herkese bir özür borçlusun amatör telsizci zanneden veya amatör telsizci olan herkese.73
KORSAN


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Yeni Amatörlere Öğütler

Başlatan TA3FB

14 Yanıt
6097 Gösterim
Son İleti 03 Kasım 2013, 11:04:33
Gönderen: TA7AOF
xx
Cihazı Olmayan Yeni Amatörlere 144~146MHz Receiver Şeması

Başlatan TA2AOG

1 Yanıt
6142 Gösterim
Son İleti 27 Kasım 2010, 22:36:13
Gönderen: TA3CY