Gönderen Konu: NASIL AMATÖR TELSİZCİ OLDUM? (YA DA OLAMADIM)  (Okunma sayısı 689 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  Çevrimdışı TA2EI

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • **
 • Bu Mesajı : 10
 • İleti: 56
 • İsim Soyisim: Recep Aydın Güleç
NASIL AMATÖR TELSİZCİ OLDUM? (YA DA OLAMADIM)
« : 11 Ağustos 2020, 12:02:50 »
Merhaba,
Hep cihaz, anten, bobin konuşacak değiliz ya. Arada bir anekdotlar, hoş olaylar da anlatmak gerek. Amatör telsizcilik ateşinin yandığı ânı anlatmak istiyorum.

Ben bir köy çocuğuyum; ağzımda gümüş kaşıkla doğmadığım gibi hiç bir zaman "tuzu kuru" kategorisinde de olmadım.

Sene 1965. 5 yaşındayım. "Alamancı" olan büyük ağabeyim babama NECKERMANN marka bir "çanta radyo" getirmişti. (Aşağıda ortadaki resim bu radyonun resmidir.) O yıllarda radyo, büyük, oldukça büyük bir "şey"di. Neredeyse kendisi kadar büyük pilleri olurdu.Mesela, Çanakkale gazisi dedemlerin evinde Philips marka bir radyo vardı. En üstte soldaki radyoya benzeyen bu radyo, büyüklüğü, ağırlığı, pilleri ve belki de en önemlisi ehemmiyeti ve kıymeti sebebiyle, bir rafta sâbit dururdu. Arkasında, lambaların anot gerilimini sağlamak üzere dikdörtgen prizması şeklinde bir pil bloğu ile flaman akımını sağlayan büyüüük silindirik iki pil vardı. Uzunluğu 50 cm., yüksekliği 35 cm. ve derinliği de 20 cm. civanındaki bu "dev"in yanında, 26,5 cm uzunluğu, 18 cm. yüksekliği ve 8,5 cm. derinliği ile Neckerman markalı bu radyo küçük kalıyordu. Üstüne üstlük o kocaman pil bloğu ve devasa iki silindirik pile de ihtiyaç yoktu. 2 adet 4,5v'luk yassı pille (en üstte sağdaki resim) çalışan bu radyo TAŞINABİLİYORDU!

Görece kıymetli eşyalarını Anadolu insanı bir kılıf içine koyar ki başına bir iş gelmesin, yıpranmasın diye. İşte bu yeni çıkan radyolar için de bezden çantalar dikiliyor ve radyo içine konuluyordu. Bu yüzden de adı "çanta radyo"ya çıkmıştı. Herneyse, bu çanta radyo hayatımın -neredeyse- bütününü değiştirdi.

Evet, 5 yaşındaydım ve bir çocuğun düz mantığı içinde sorulara cevap buluyordum: Radyoda o kadar insanlar konuşuyor, türkü söylüyorlardı. Hatta zaman zaman babam radyoyu karıştırırken lisanlarını anlamadığım insanlar da konuşuyordu bu radyoda. O halde bu radyonun içinde bir sür insan olmalıydı; öyle ya, sesleri geldiğine göre o "kutunun içinde" olmaları gerekiyordu.

Meraktan çatlıyordum, zira radyo küçüçüktü ve şu sorunun cevabını bulmalıydım: O kadar insan bu kutuya nasıl sığıyordu? Çok kısa bir süre sonra cevabını bulmuştum elbette! O insanlar minicik olmalılardı. Böylece bu soruyu da atlatmış iken, bir başka soru takılmıştı aklıma: Peki ama bu kadar çok insan ne yiyor, ne içiyorlardı? Öyle ya, minicik insanların sesi her gün duyulduğuna göre yaşıyorlardı ve yiyip içiyorlardı. Bu sorunun cevabını da çok geçmeden bulmuştum: "Ben küçüğüm, erkenden uyuyorum, annemle babam ben uyuduktan sonra yiyecek ve içecek veriyorlardır."

Bütün sorularıma çocuklara mahsus düz mantıkla cevap bulmuştum; ama bu "küçücük insanları" görmek düşüncesi bir sivilce gibi başlayıp bir çıbana dönüşüyordu beynimde. Bu minicik insanları görmeliydim!

O yıllarda oturduğumuz evimizin altında -çeşitli amaçlarla kullanılan- mağaralar vardı; ki biz bu mağaraların bir yeraltı şehrinin parçası olduğunu çook yıllar sonra öğrenecektik. Bu mağaralarla ilgili ortalıkta bir sürü "alacakaranlık kuşağı" hikayeleri dolaştığı için, evde yalnız kalmaktan çekinir, korkardım. İçimde bu korku ile merakın yarışı başlamıştı. Bir gün merak galip geldi ve annemin bir iş için evde olamayacağı, kardeşlerimin de dışarıda olduğu bir gün evde yalnız kalmak istedim. Heyecanla annemin gitmesini bekledikten sonra, evin dış kapısının mandalını sürgüleyip kapıyı kilitledim, bir çay kaşığı aldım ve radyonun arka kapağındaki tek vidayı açtım.

O da ne?!! Radyonun içinde insanlar yoktu! Ama nasıl olabilirdi bu? Seslerini duyuyordum. Beynim son sürat çalışmaya başladı.. O yıllarda üretilen radyoların ara frekans transformatörleri oldukça büyük olurdu ve etrafı bir metal kutuyla ekranlanırdı. Bu radyonun içinde de irice birkaç metal kutu vardı. Sesi duyulan insanları göremediğime göre bu insanlar olsa olsa bu metal kutuların içinde olabilirlerdi. Hem ilk yasak iş denemem olduğu, her radyoya zarar veririm düşüncesinin doğurduğu korku ve hem de yakalanmak riski yüzünden radyonun kapağını kapatıp vidaladım. O günden sonra gittikçe artan merakımla korkumun savaşı başladı beynimde. Bu savaş içinde ben tekrar evde yalnız kalmanın yollarını aramaya koyuldum. Bir gün istediğim fırsatı yakaladım. Tekrar kilitleme ritüelimi gerçekleştirip aldım çay kaşığını elime, açtım tek vidayı. İşte küçük insanların evi olan metal kutular karşımda idi. Metal kutuyu tutan tırnaklı telleri kenara ittirmeyi akıl ettim ve hoooop metal kutuyu kaldırdım. Aman Allahım! O da neydi? Kutunun içinde insan yoktu! Derhal diğer kutuları da açtım ve hiç birinde insan olmadığını gördüm. Hayallerim mi yıkılmıştı, düşüncelerim mi iflas etmişti bilemiyorum; ama  çocuk beyni uğultular, şaşkınlık, hayret, korku, endişe, merak ... velhasıl onlarca değişik his doldurmuştu. Peki ama ... ama ... nasıl yani... nasıl olur... neredeler... bu sesler nereden geliyor... gibi sorular biribiri ardına beynimi istila etmeye başladılar. Bu işi öğrenmeliydim, sebebini, nasılını, niçinini.. işte o gün başladı bendeki amatör telsizcilik merakı, inanması zor ama 5 yaşımdayken ve yarım asırdan fazla bir süredir devam ediyor.

ACABA AMATÖR TELSİZCİ OLABİLDİM Mİ?

İşte burada başlıktaki konu gündeme geliyor. Acaba bir amatör telsizci olabildim mi? Amatör telsizci olmak, ilgili kamu otoritesinin açtığı sınavda başarılı olup belge almakla tamama eren bir statü müdür? Yoksa amatör telsizcilik bir statüye girdikten sonra, belli faaliyetlerle bu statüyü devam ettiren, ilerleten bir süreç midir? Şahsî kanaatim bir süreç olduğu yolundadır. Bu açıdan baktığımda, amatör telsizci olup olmadığımı hep soruyorum kendi kendime.

....

Bu boşluğu siz doldurun; kendinizi düşünerek, kendi yaptıklarınızı ve yapmadıklarınızı düşünerek.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/sohbetsikintim+varkizginim/nasil+amator+telsizci+oldum+ya+da+olamadim-t6709.0.html

  Çevrimdışı TA2NC

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • *****
 • Bu Mesajı : 166
 • İleti: 610
 • Radyo Amatörü
 • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: NASIL AMATÖR TELSİZCİ OLDUM? (YA DA OLAMADIM)
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2020, 12:40:59 »
Çok güzel bir hikaye..
Aslinda bütün olay sanırım insanın içindeki merak duygusundan geliyor.
Bu merakı olmayanlar dediğiniz gibi, sadece bir otoritenin verdiği ehilyete sahip oluyor, meraka sahip olanlar ise her gün yeni şeyler deneyip öğreniyor.


Benim de benzer bir başlangıcım var.

5-6 yaşlarındaydım..
Evdeki siyah beyaz tv'nin yanına mahallenin ilk renkli televizyonu gelmişti.
 Bu tv'nin içini siyah-beyaz ile acaba aralarındaki fark ne diyerek açmam gerekiyordu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Misafir odasına özenle yerleştirilen , sadece akşamları komşular ile beraber dallas seyredilen bu TV'nin içini bir arkadaşım yardımıyla koyulduğu yerden kaldırıp(67 ekran oldukça ağırdı) , masanın üzerine taşımamla maceram başladı..
Önce renki tvnin içini açtım. Baktım baktım..
Sonra diğer odaya geçip siyah beyaz tv'nin içini açtım baktım..
Çocuk gözüyle pek bir fark göremedim..Bir tek bildiğim , bir kitapta okuduğum, tüpe bağlı kapasitöre dokunma, yüksek voltaj var uyarısıydı....
Orası hariç her yeri inceledim sanırım..
Merak ateşi yanmıştı bir kere Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Evet bir hobi olduğundan her gün yeni bir şeyler denemek maddi ve zamansal olarak sorun ama, 1-2 haftada bir bile olsa yeni bir bilgi katmıyorsam kendime bunu büyük bir zaman kaybı olarak görüyorum.

Öğrenecek deneyecek şey sayısı o kadar çok ki, acaba hayatim duyduğum denemek istediğim herşeye yetecek kadar uzun olabilir mi merak ediyorum..


73

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  Çevrimdışı TA2EI

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • **
 • Bu Mesajı : 10
 • İleti: 56
 • İsim Soyisim: Recep Aydın Güleç
Ynt: NASIL AMATÖR TELSİZCİ OLDUM? (YA DA OLAMADIM)
« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2020, 13:29:04 »
Oğuzhan bey,
Bu da güzel bir hikaye..
Biz lambalı radyolardan başlamıştık, siz renkli televizyondan.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Eeee, nesil farkı  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap..
Aslında herkesin böyle bir hikayesi vardır. Keşke herkes yazsa, ne güzel bir tekno-mizah serisi olur.

(Not: yazımda bahsi geçen resimler internet sayfamda mevcuttur. Resimleri burada yazı içine yerleştirmeyi bil(e)mediğimden, ekte koymak istemedim.)

  Çevrimdışı TA1ACX

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ***
 • Bu Mesajı : 9
 • İleti: 173
 • Radyo Amatorleri
 • İsim Soyisim: Ahmet Can ÖZKAN
Ynt: NASIL AMATÖR TELSİZCİ OLDUM? (YA DA OLAMADIM)
« Yanıtla #3 : 12 Ağustos 2020, 00:42:48 »
Sene 87. İlkokula yeni başlamıştım apartmanda alt komşumuzda CB cihaz vardı. UNİDEN olabilir tam hatırlamıyorum. Biz en üst kattaydık. Bizim terasın üzerinde kocamaaan bir anten. Kartal17 Cemal Abi Berlinden Biriyle konuşuyor. Vay arkadaş dedim bu nasıl oluyor. Hemen hemen her akşam inerdim telsizle konuşmaya o zamanlar AM modulasyon QRM var ancak anlaşılır çıkış max 4watt.
Sonra Dayım gelmiş izine Kendisi Astsubay Muhabereci. Beni soruyor anama, anamda demiş alt katta telsizle konuşuyorlar. Geldi yanımıza neyse hoş beş. Ben sana telsiz alacam sende konuşursun dedi. Gerçekten 1 ay sonra elinde yanlış hatırlamıyorsam Realıstıc marka bi el cihazı ile geldi kocaman teleskopik bir anteni vardı. Balkonda dinleme yapabiliyordum hatta antenin ucundan kablo ile kornişe bağlayınca çok iyi oluyordu.
işte ondan sonra patladı gitti. Dinlemeyi konuşmaktan daha çok seviyordum o zamanlar.

  Çevrimdışı TA2EI

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • **
 • Bu Mesajı : 10
 • İleti: 56
 • İsim Soyisim: Recep Aydın Güleç
Ynt: NASIL AMATÖR TELSİZCİ OLDUM? (YA DA OLAMADIM)
« Yanıtla #4 : 12 Ağustos 2020, 00:51:00 »
Herne kadar kullanımı gittikçe kötüye gitse de, CB'nin amatör telsizciliğe katkıları inkâr edilemez. Ben CB cihazı almamıştım ama önce SO42P ile daha sonra da TCA440 ile tek kanallı CB alıcıları yaptığımı hâtırlıyorum. Gri plastikle kaplı kristalleri hâlâ durur.

  Çevrimdışı TA3ONK

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 1
 • İleti: 46
 • Radyo Amatorleri
 • İsim Soyisim: Onur Kalfaoğlu
Ynt: NASIL AMATÖR TELSİZCİ OLDUM? (YA DA OLAMADIM)
« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2020, 09:49:11 »
Her erkek çocuk gibi polisçilik, askercilik oynarken elimizde telsiz varmış gibi konuşmalarla başladı benim merakım. Araya başka meşgaleler, hobiler girdi. Daha sonrasında outdoor sporlar ile tekrar virüs aktif oldu. Yerleşik bir hayatım ve aracım olmadığı için o koskocaman antenleri nereye kuracağım korkusuyla iç çekerek geçen yıllardan sonra başladı benim maceram. Araya giren başka meşgaleler, hobiler hep ertelendi amatörlük ama hiç sönmedi hep aklımdaydı.
Sizlerin ve tecrübelerinizin yanında ben yeni doğmuş bir bebeğim daha ayakta durmaya, amatörüm diyebilmeye çok uzun bir zaman var.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  Çevrimdışı TB7GYA

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ***
 • Bu Mesajı : 8
 • İleti: 221
 • Radyo Amatorleri
 • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
Ynt: NASIL AMATÖR TELSİZCİ OLDUM? (YA DA OLAMADIM)
« Yanıtla #6 : 16 Ağustos 2020, 20:49:26 »
Herkese merhaba 🙂. Ben her zaman kablosuz iletişime meraklıyım ilkokula başlamadan önce babamın fm bandı olmayan üzerinde bir sürü başkent radyosu ismi yazılı vega marka radyosunu çok kurcaladım. Ortaokul yıllarında kendi çapımda ufak tefek projeler yaptım o zaman 100 metre menzilli oyuncak telsiz geçti elime o zamanki mutluluğu anlatamam radyo hayatımın bir parçası seyahat esnasında yayın varsa harici müzik kaynağı dinlemem TV hiç izlemem temiz radyo bulursam alıyorum kendi çapımda ufak radyo koleksiyonum var ☺️. Fırsat buldukça evde kurulu cb ile görüşme yapıyorum.


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
AMATÖR TELSİZCİ SORGULAMA

Başlatan TA3ATA

7 Yanıt
8955 Gösterim
Son İleti 11 Ağustos 2014, 16:35:14
Gönderen: TA2IBY
xx
AMATÖR TELSİZCİ VE İSTASYONU

Başlatan TA3BQ

1 Yanıt
7939 Gösterim
Son İleti 07 Haziran 2011, 21:31:40
Gönderen: meyrik44@mynet.com
question
Amatör Telsizci Kursu Var mı?

Başlatan TA2AWV

11 Yanıt
4595 Gösterim
Son İleti 06 Şubat 2013, 16:02:12
Gönderen: yavuzsb
xx
Neden Amatör Telsizci Olduk?

Başlatan TA1UAA

15 Yanıt
3935 Gösterim
Son İleti 19 Kasım 2017, 23:45:06
Gönderen: TA2VW
xx
Amatör Telsizci Adayları, Dikkat !

Başlatan TA2NL

16 Yanıt
10656 Gösterim
Son İleti 10 Ekim 2010, 16:53:06
Gönderen: TA3HS