Gönderen Konu: Takılan Röle antenlerinin insan sağlığına zararı varmıdır...?  (Okunma sayısı 6650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  anatolieagle35
 • Ziyaretçi
Kolay gelsin sizin sitenizi arama motorundan buldum. bende telsize gönül verenlerdenim.ama öncülük yapanım olmadığı için  bu hep hayalde kaldı bana biraz yardımcı olabilirseniz sevinirim.öncelikle siteyi incelediğimde biraz geri kaldığım için bilgilendirmelerden uzak olduğum için yabancı kaldım. Ta dediğimiz PMR olarak kullanılan kısa mesafe el telsizlerinden daha gelişmiş değilmi?röle antenleri kurmamızın bize negibi faydaları var,ehliyeti nasıl alabiliriz,kursa gitmemiz gereklimi ? gerekli ise nasıl gidebiliriz.röle antenlerinin insan sağlığına zararı var mı?Röle devresini kurmanın maliyeti nedir ?bu konuda bana yardımcı olur ve bilgilendire bilirseniz çok sevinirim hepinize hayırlı haberleşmeler....

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/rolecalismalaribilgileri/takilan+role+antenlerinin+insan+sagligina+zarari+varmidir-t1746.0.html
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2011, 22:56:19 Gönderen: anatolieagle35 »

  Çevrimdışı TB3PSU

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ****
 • Bu Mesajı : 27
 • İleti: 403
 • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
 • İsim Soyisim: Soner UÇAR
önce amatör telsizcilik belgesi almak gerekiyor. mayıs ve kasım aylarında senede 2 defa sınav yapılıyor.role, echolink gibi sistemleride bu arada öğrenmiş olursunuz. sınav için kursa gitmeniz şart değil, kendiniz de hazırlanabilirsiniz. pmr telsizler 446 küsürat lı frekans larda ve 0.5 w max güçte çalışırlar.amatörlerin çalışma frekansları farklıdır, ayrıca belge sınıfına göre bu frekansları kullanabilirler.
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2011, 23:17:57 Gönderen: sonmen »
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

  anatolieagle35
 • Ziyaretçi
teşekürler röle devrelerinin insan sağlığına zararı varmı? maliyeti ne olur.başlamak yararlımı sonu hüsrana uğramaktansa yol yakınken dönmek mi lazım kusura bakmayın kafam çok karışık forumdan bişe anlamadım...

  Çevrimdışı TB3BAK

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ****
 • Bu Mesajı : 15
 • İleti: 432
 • İsim Soyisim: AHMET AK
Röle kurmak yüksek bi maliyetli ancak herkes röle kuramaz zaten.Bunu dernekler vb. yerler yapabilir.Amatörlerde bu rölelerde görüşür.İnsan sağlığına zararına gelince, telsizlerde gönderme esnasında radyasyon yayılıyor.ama dinlerken size bir radyasyon gelmiyor.Forumda bu konu hakkında geniş bilgiler var.Arama motorunu kullanırsanız tüm sorularınızın cevabını bulursunuz.Forum gayet açık ve net konu başlıkları şeklinde bölümlendirilmiş ve onlarında alt dalları halinde listelenmiş bir şekilde.Bu konu hakkında hiç birşey bilmeyen biri, sitede 1-2 yazı okusa bazı konular hakkında bilgi sahibi olacaktır eminim.Size kolay gelsin.
73

  anatolieagle35
 • Ziyaretçi
teşekürler   73

  Çevrimdışı TA2ANS

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ****
 • Bu Mesajı : 8
 • İleti: 338
 • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
 • İsim Soyisim: Nihat
Selam sayın anatolieagle35,
İlk evvela  sorularınıza tek tek cevap vermek isterim şöyleki;
Demişsinizki TA pmr a göre daha kuvvetli değilmi?TA derken heralde  amatör telsizler demek istediniz heralde (TA: Türk Amatörlüğü anlamında kullanıyoruz ayrıca)evet amatör telsizler Pmr telsizlere göre daha kuvvetlidir,pmr telsizlerin max.gücü 0,5wat tır ama amatör telsizlerin kullanım şekline göre watları daha fazladır.
Röle kurmanın faydalarını sormuşsun,röleler  simplez dediğimiz  aynı frekansta iki telsizin birbiriyle irtibatı olmadığı hallerde kullanılan aktarma sistemidir ki bu sistemlerle  telsizlerin daha uzak mesafelerle  irtibatlaşmasına yarar.
Amatör telsiz  belgesi (ehliyeti) almak için kendinizde çalışarak sınavlara hazırlanabildiğiniz gibi kurslarada gidebilirsiniz ama,kurslar tabiri caizse öle  lise Üniversite kursları gibi  heryerde yaygın kuruluşları olmamakla birlikte,bu işe gönül vermiş Amatör telsizci veya  Amatör telsi dernekleri tarafından imkanlar dahilinde verilmekte olup,bulunduğunuz yerde Amatör telsici derneği varsa onlarla irtibata geçmenizde fayda vardır.İllaki kursa gidilmelimi?Sizin içinizde telsizci hevesi şevki varsa bu forumdanda çalışarak rahatlıkla öğrenebilir,aklınıza takılanları forumda araştırır öğrenebileceğiniz gibi bulamadığınız takdirde rahatlıkla sorabilirsinizde size cevap verecek olacaktır.
Röleler zararlımıdır demişsiniz,TV nizdede bir radyasyon olduğunu düşünürsek kullanacağınız evinizde veya  arabanızdaki telsizdede,rölelerdede o oranda zararlılık vardır yani öle önemsenecek bir zararı yoktur.
Röle maliyeti derken röle maliyeti tabiki kullanılan ekipmanlara bağlı olarak 600 TL den 5000TL ye kadar olabilir.
Sorularınıza cevap vermeye çalıştım şimdide tavsiler kısmında birşeyler söyleyeyim;
Günümüzde telsizcilik  frekanslara göre  ayrıca kullanım alanlarına görede değimektedir.Cb dediğimiz 27mhz ta rahatlıkla bir istasyon kurabilir konuşabilirsiniz,pmr telsiz de alıp konuşabilirsiniz bunlara belge gerekmez ama bazı frekanslarda konuşmak için belge almanız lazımdır.Amatör telsiz frekanslarında konuşmak içinde belge gereklidir.Ama dikkat edin  Amatör frekanslarda dedim aldığınız belge sadece  amatörler için ayrılmış frekanslarda geçerlidir siz  marin bantta konuşmak isterseniz onun belgeside daha farklıdır ama konumuz  amatör telsizcilik belgesi olduğu için,kursa yukarıda dediğim gibi bulunduğunuz mevkide  amatör telsiz derneği varsa onlardan yardım alabilirsiniz veya  sitemizde Kanun-Teknik-Ulasal ve uluslar arası ve İşletme konularında hem bilgi hemde KEGM nün  sorularına açıklayıcı bilgiler verilerek sizlerin çalımanıza olanak vermektedir.Bunlara çalışarak sınava hazırlabilirsiniz.Siz  amatör telsiz belgesini aldıktan sonra istasyon kurabilirsiniz Röle ler ile işinişz yok zira röleleri  Kanun gereği sadece dernekler kurmaya izin verilmiştir.Rölelere kafanızı  yormamanızı  tavsiye ediyorum.
Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyor ilk hedefinizin eğer istekliyseniz  derslere çalışarak Kasım ayındaki Amatör telsiz sınavına girmeniz ve muavfak olmanızdır.73's
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
PMR'LER İÇİNDE RÖLE VARMIDIR AYRICA YASALMIDIR.

Başlatan TA1ISW

1 Yanıt
1581 Gösterim
Son İleti 11 Ağustos 2012, 10:51:06
Gönderen: TA5AOK
xx
KAFAMA TAKILAN BİR SORU VAR?

Başlatan TA2ILN

1 Yanıt
1141 Gösterim
Son İleti 07 Kasım 2012, 20:18:00
Gönderen: TA3CY
xx
ARAÇ ANTENLERİNİN RUHSATA İŞLENMESİ GEREKİYORMU?

Başlatan T2mehmet

11 Yanıt
6618 Gösterim
Son İleti 09 Nisan 2016, 03:30:05
Gönderen: TA2AOG
topicsolved
TUNER NEDİR HER TELSİZDE VARMIDIR?

Başlatan TA2AHW

8 Yanıt
6578 Gösterim
Son İleti 18 Temmuz 2011, 09:18:11
Gönderen: TB3BGB
xx
3.BÖLGEDE ÇEŞME BÖLGESİNDE AMATÖR VARMIDIR ?

Başlatan TB2DAT

5 Yanıt
3058 Gösterim
Son İleti 09 Mart 2015, 12:53:26
Gönderen: TA3AFG
 


Kullanıcıların aradığı sayfalar:

google