Gönderen Konu: AMATÖR TELSİZCİ VE İSTASYONU  (Okunma sayısı 7979 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

    TA3BQ
  • Ziyaretçi
AMATÖR TELSİZCİ VE İSTASYONU
« : 17 Aralık 2010, 14:29:37 »
                                                                   
 
 
 
 
                         Amatör Telsizci ve Amatör Telsiz İstasyonu
 
 Amatör telsizcinin sahip olması gereken teknik konulara girmeden önce amatör telsizci ve telsiz istasyonu hakkında bazı faydalı bilgileri ve düşünceleri nakletmeyi uygun gördüm..

 Amatör telsizcilik evrensel bir hobidir..
Tüm dünya ülkelerinde en çok revaçta olan ayrıca sayı olarak üstünlüğü tartışılmaz  bir hobidir
 
 Amatör Telsiz yönetmeliğinde amatör telsizcinin tarifi şöyledir :   
 
Amatör telsizci, hiçbir maddi, kişisel veya siyasi çıkar gözetmeksizin , sadece kendi istek ve çabası
ile telsiz iletişim teknikleri alanında kendini yetiştirmek amacıyla Ulusal ve Uluslararası amatör
telsizcilik faaliyetinde bulunan gerçek kişildir.
 
Açıkca görüldüğü üzere Amatör telsizci kendi isteği ile ve hiçbir zorlama olmadan bu hobiyi yapacaktır..Tabiidir ki uluslararası bir hobinin  kendine özel kuralları olacaktır.Tabiidir ki ayrıca her ülkenin kendi kanunlarına uyan ve  devlet tarafından konulmuş kuralları olacaktır.Tabiidir ki amatörler bilgi ve teknik olarak çeşitli kategorilere ayrılacaktır ve çeşitli tip lisansları olacaktır.Dünyanın her yerinde bu sınıflandırma vardır, amatörler bunu bilir ve saygı duyar bu sınıflandırma ilerleme duygusunu da tetikler....
 
Amatör telsizcilik sadece eline aldığı bir cihazın mandalına basarak diğer amatörlerle yapılan bir iletişim şekli değildir.. Amatör telsizci kendi hobisi konusunda gerekli donanıma sahip olmalıdır..Kendini her an geliştirmeli ve tüm dünya amatör telsizcilerinin gelişme çabalarını takip etmeli ve hatta yapabiliyorsa bu gelişime katkıda bulunmalıdır.
 
Aşağıya eklediğim Amatörün Andı olarak bilinmektedir.Sizlerde böyle bilinizki Türkiye radyo amatörlüğünün  gelişme yolu açık olsun.
 
Amatör saygılı , nazik ve düşüncelidir :
Radyo ilkeleri dışında çevresini rahatsız edecek şekilde cihaz kullanmaz ve kullanımına izin vermez.
 
Amatör sadıktır :
Ülke bütünlüğü ilkesine, kanun ve yönetmeliklere bağımlı bir vatanseverdir.
 
Amatör ilericidir :
Bilim veTeknik'teki gelişmeleri yakından takip eden araştırma ve geliştirme yapan ve     Ülke teknolojisinin ihtiyaç duyduğu alanlarda yeni ürünler yaratabilen teknik bir elemandır..
 
Amatör bilinçlidir, dengelidir :
Amatörlüğün bir hobi olduğunu bilerek , bu hobisinin okuluna, işine, ailesine veya çevresine zarar verecek biçimde gelişmesine müsaade etmez.
 
Amatör Milliyetçi-Yurtseverdir :
Şahsi amatör radyo istasyonu barışta ve savaşta , olağanüstü durumlarda Ulusunun  yardım ve güvenliğine amadedir..   

Biz amatör telsizciler Hudut, Irk, Din farkı tanımayız..
Bu kısaca şunu anlatır ;

Yayın şartları yani propagasyon şartları müsaade ettiği süre içinde hudutları havadan aşarız yani hudut tanımayız

Biz amatör telsizciler Irk farkı bilmeyiz ve tanımayız..Hangi ırktan olursa olsun amatör telsizci bizim dostumuz hatta arkadaşımızdır.

Biz amatör telsizciler dünyanın diğer ülkelerindeki  amatörlerin dinleri ile ilgilenmeyiz..
Hangi dinden olurlarsa olsunlar radyo amatörlerinin gönül bağları birbirinin dinlerine karşılıklı saygı ve sevgiye dayanır. 

Amatör Telsizcinin İstasyonu :
Amatör telsizcinin istasyonu, kanun ve yönetmeliklerde belirtilen özellikleri taşıyan, gerekli güvenlik önlemleri alınmış yani Güvenlik talimatına uygun olarak kurulmuş, temiz, düzenli, yapılan QSO' ların kaydedildiği bir Log defteri mevcut, bir radyo odasıdır.
 
Her amatör telsizcinin kafasında, ruhunda, kendi antenini yapmak, kendi cihazını üretmek veya geliştirmek, amatörlerin kullandıkları tüm modlardan başka dijital modlarda da çalışmak ve takip etmek zaten vardır..Başka türlü amatör düşünemiyorum..
 
İstasyon Güvenlik Talimatı tarafımdan hazırlanmış ve bir çok sitede yayınlanmıştır.Talimatı dikkatle okumakta gerek sizin gerekse aile fertlerinin can güvenliği açısından büyük yararları olacağına eminim..

Amatör telsizci dünya amatörlerinin ortak Q kodlarını bilmek ve gerektiğinde bu kodları kullanmak ve anlamak durumundadırlar.
 
Ayrıca CW yani mors muhaberesinde kullanılan kısaltmaların çok sık kullanılanlarını ezberlemek CW çalışmaları esnasında büyük kolaylıklar sağlar, çünki bu kısaltmalar radyo amatörlerinin adeta ortak lisanları gibidir..

Amatör yönetmeliklerde belirlenen Frekans bandları ve buna tahsis edilmiş RF çıkış gücünü aşmamak mecburiyetindedirler..Bazı amatörlerin bunu aşmaları sizi bağlamaz çünki her koyun kendi bacağından asılması gibi her amatörde kendi uygulamalarından sorumludur..Yukarıda Andımızda söylemiştik, amatör saygılı nazik ve düşüncelidir.

Günümüzde bir radyo amatörünün bilgisayarı olmaksızın büyük ilerlemeler kaydetmesi çok zordur..Bilgisayar ve internet adeta bir bilgi hazinesi ve her an başvurulan bir evrensel ansiklopedi gibidir..Ancak bunlardan yararlanmak için bir bilgisayarınız olmalıdır..
 
Şimdilerde bilgisayarın ses kartını kullanarak yapılan okadar çok dijtal mod vardırki artık sayısını ben bile unuttum..Yanlız dijital mod değil ses kartı artık SDR yani Yazılım Tanımlı Radyo için en güzel hazır cihazlardan biri haline gelmiştir.Konu benim sitemde 3 yazı halinde yayınlanmıştır, forum yöneticisi uygun gördüğü takdirde buraya aktararak daha hızlı genişleyen bir ortamın istifadesine sunarız...

Pc ile ve özel programı kurularak ve müsaade alınarak girilebilen bir Echolink ortamı bile bir radyo amatörünün başlı başına bir zevk ortamı içinde olmasını sağlar.Çünki bir telsiz cihazı olmaksızın internet ortamından bir server yardımı ile tüm dünya amatörlerine ulaşmak ve konuşmak mümkün hale gelmiştir..Radyo amatörlüğü 10 sene önceki amatörlük olmadığı gibi bundan sonrada bu günkü amatörlük gibi olmayacaktır, yani devamlı olarak gelişmeleri takip edip bunları uygulamaktan kaçınırsanız sadece geç kalmış olmaz fakat gelişmeleri de takip edemez konumda kalırsınız kısaca sadece bir telsiz cihazı amatörü olarak kalırsınız..

Her radyo amatörü mümkün olduğunca uzak mesafe yani DX ile ve çok sayıda ülke ile QSO yapmaya çalışır böylece QSO listesine kattığı her yeni ülke ve gelen QSL kartı kendisini çeşitli diplomalar ve sertifikalar almasına yardımcı olacaktır..
Bunlardan en tanınmış olanı şüphesiz DXCC sertifikasıdır.Bu sertifikayı alabilmek için bir modda en az 100 ülke ile QSO yapmak ve bunları ispatlamak gerekir..Ayrıca ayni sertifikanın 5 Band DXCC olanı 5 ayrı bandda çalışmış olmak gerekir.
Radyo amatörlüğünde telsiz kullanmak bir amaç değil bu güzel hobinin bize açtığı ufukları keşfetmek için bir araç olmalıdır..

Her Telsiz amatörü  arkadaşımızın istasyonun işletme kabiliyeti farklıdır ancak aşağıda belirttiğim İşletme kurallarına özenle dikkat edilmesinin iyi bir operatör olmak için gerekli olduğu açıktır...

Amatör telsiz istasyonunda işletmede dikkat edilecek bu kuralları kısaca gözden geçirmek yararlı olacaktır  :

1- Cihazınızın verici frekansını değiştirmeyiniz ve ayarlarla oynamayınız.Ayarlarınızı ve özellikle de SWR metrenize sık sık göz atmanız olabilecek hasarları önlemek bakımından çok önemlidir.

2- Gönderme yapmadan önce yani QSO' ya başlamadan çalışacağınız frekansı dinleyerek meşgul olup olmadığını kontrol etmek gerekir bu sizin nezaketinizi gösterir.

3- Gönderme yaparken frekansı değiştirmeyiniz ve ve mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışınız.

4- Karşınızdaki istasyon istemeden RST raporu yani Radyo, Sinyal, Ton değerlerini bildiriniz.Bunlar rakamlarla ifade edilir..Son zamanlar da bazı amatörlerin özellikle dijital mod çalışmalarında  RSQ değeri bildirdiklerini müşahede etmekteyim..Bu Radyo, Sinyal, Kalite olarak biraz değişik bir rapor bildirme şeklidir, gördüğünüz zaman şaşırmayınız..

5- Daima ve daima nazik olunuz bu size bir çok dost kazandıracaktır..

6- İyi bir telsiz operatörü cihazını çalışmak istediği frekansta ayarlamaz, yani çıkışını antene vererek ayar yapmaz, daima Suni yük ( Dummy load ) kullanır..

7- Çalışacağı frekansta başka bir QSO devam etmekte olduğunu duyunca frekansa müdahale etmez, araya girmez..Ancak karşı taraftan biri başka bir istasyondan yardım isterse yardıma çalışır..

8- Anten sistemini daima doğru seçer ve SWR ayarlarını, enterferansa sebeb olmayacak şartlarda kurulmuş anten ve gerekli önlemler alınmış olarak çalışır..

9- İyi bir operatör muhabere disiplin ve ciddiyetine uyar ayrıca uzun süreli QSO' lardan kaçınarak diğer QSO yapmak isteyen arkadaşlarına mani olmaz.

10- İstasyonundaki cihazları kötü amaçlar, karıştırma, kötü lisan ile çalışma, hele müzik yayını gibi durumlar için asla kullanmaz ve kullandırmaz..

11- Kısaltmalar ve kodları iyi öğrenir, bunların muhabere zamanını kısalttığını bilir ve böyle davrandığında diğer operatörlerinde QSO yapılan operatörle QSO yapmasına olanak verir..

12- Her Radyo amatörü kendi ülkesinin bir elçisi gibidir, her türlü nezaket ve saygı dışı davranışının  ülkesinin amatörlerinin davranışı olarak algılanacağını daima düşünmelidir.
 
Yukarıdaki 12 maddelik kısa izahat iyi bir operatörün davranışlarını gösteren bir belge  olarak dikkatle okunmalı ve hatta ezberlenmelidir.

Burada eksikler görebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak bilmemiz gereken konular muhakkak vardır.Paylaşırsanız bilgimiz genişler ve büyür.

İzmir'den Selam ve Sevgilerimle
73 Özhan Önder TA3BQ


Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/makaleler/amator+telsizci+ve+istasyonu-t803.0.html

    meyrik44@mynet.com
  • Ziyaretçi
Ynt: AMATÖR TELSİZCİ VE İSTASYONU
« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2011, 21:31:40 »
hoş şeyler bunlar bu bılgıler cok guzel


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

question
Amatör Telsizci Kursu Var mı?

Başlatan TA2AWV

11 Yanıt
4616 Gösterim
Son İleti 06 Şubat 2013, 16:02:12
Gönderen: yavuzsb
xx
AMATÖR TELSİZCİ SORGULAMA

Başlatan TA3ATA

7 Yanıt
8990 Gösterim
Son İleti 11 Ağustos 2014, 16:35:14
Gönderen: TA2OM
xx
Amatör Telsizci Adayları, Dikkat !

Başlatan TA2NL

16 Yanıt
10742 Gösterim
Son İleti 10 Ekim 2010, 16:53:06
Gönderen: TA3HS
xx
Neden Amatör Telsizci Olduk?

Başlatan TA1UAA

15 Yanıt
3983 Gösterim
Son İleti 19 Kasım 2017, 23:45:06
Gönderen: TA2VW
xx
NASIL AMATÖR TELSİZCİ OLDUM? (YA DA OLAMADIM)

Başlatan TA2EI

6 Yanıt
703 Gösterim
Son İleti 16 Ağustos 2020, 20:49:26
Gönderen: TB7GYA