Gönderen Konu: AMATÖR TELSİZ İSTASYONU İÇİN RUHSAT GEREKTİRMEYEN MEVZUAT  (Okunma sayısı 4269 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

    Çevrimdışı TA3DP

  • Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 55
  • İleti: 216
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
AMATÖR TELSİZ İSTASYONLARI İÇİN RUHSATI GEREKTİRMEYEN YASAL DÜZENLEMELERİN
HÜKÜM, USUL VE ESASLARI

   Amatör Telsizcilik Belgesine sahip kişiler tarafından kullanılacak el, araç, sabit ve geçici arazi telsiz cihaz ve sistemleri Amatör Radyo Band Planlarında belirtilen frekans, band genişliği, çıkış güç limit değerleri ve diğer şartlarda olmak kaydıyla, frekans tahsisine, telsiz ruhsatına gerek olmaksızın ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan herhangi bir izin alınmaksızın kullanılır.

                                                                                           YASAL DÜZENLEMELER

       1-) 05.11.2008 tarih, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun (10 Kasım 2008 tarih,  27050 sayılı Mükerrer Resmi Gazete) 37. maddesi 3. fıkrası;
   “Kurum düzenlemelerinde belirlenen ve işletilmesi için frekans tahsisine ihtiyaç duyulmayan özel amaçlar için tahsis edilmiş frekans bantlarında ve çıkış gücünde çalışan Kurumca onaylı telsiz cihaz ve sistemleri, herhangi bir telsiz kurma ve kullanma iznine ve telsiz ruhsatnamesine ihtiyaç göstermeksizin kullanılabilir.”

       2-) Telsiz İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in (17 Temmuz 2009 tarih 27291 sayılı Resmi Gazete)  2. maddesi, 4. Fıkrası;
   “Kurum düzenlemelerinde belirtilmek kaydıyla, frekans tahsisine ihtiyaç duyulmayan özel amaçlar için belirlenmiş frekans bandlarında ve çıkış gücünde çalışan, diğer sistemlerde elektromanye-tik girişime sebep olmadan ve elektromanyetik girişime açık olarak kullanılan Kurumca belirlenen ilgili teknik düzenlemelere uygun telsiz cihaz ve sistemlerinin herhangi bir telsiz kurma ve kullanma iznine ve telsiz ruhsatnamesine ihtiyaç göstermeksizin kullanılanları bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.”

       3-) Spekturm Yönetimi Yönetmeliği’nin (2 Temmuz 2009 tarih, 27276 sayılı Resmî Gazete) 7. maddesi 1. Fıkrası;
      “Telsiz cihaz veya sistemi kurmak ve işletmek isteyenler Kuruma frekans tahsis işlemlerini yaptırmak zorundadır. Ancak, Kurum tarafından yayımlanan Yönetmeliklerde herhangi bir telsiz kur-ma ve kullanma iznine ve telsiz ruhsatnamesine ihtiyaç göstermeksizin kullanılacağı belirtilen telsiz cihaz ve sistemlerinde kullanılacak frekanslar için tahsis işlemi yapılmaz. Herhangi bir telsiz kurma ve kullanma iznine ve telsiz ruhsatnamesine ihtiyaç göstermeksizin kullanılacak telsiz cihaz ve sistemleri, Kurum tarafından izin verilmiş işletmeci veya kullanıcıların telsiz cihaz ve sistemi üzerinde herhangi bir elektromanyetik girişime neden olmadan kullanılır ve bu cihaz ve sistemlerin kullanıcıları tahsis ve tescil edilmiş frekanslardaki diğer telsiz sistemlerinin çalışmasından kaynaklanabilecek elektromanye-tik girişimi de kabul etmek zorundadırlar.”
      Spekturm Yönetimi Yönetmeliği’nin 8. maddesi 1. Fıkrası;
     “Telsiz cihaz veya sistemi kurmak ve işletmek isteyenler Kuruma frekans tescil işlemlerini yaptırmak zorundadır. Ancak, Kurum tarafından yayımlanan Yönetmeliklerde herhangi bir telsiz kurma ve kullanma iznine ve telsiz ruhsatnamesine ihtiyaç göstermeksizin kullanılacağı belirtilen telsiz cihaz ve sistemlerinde kullanılacak frekanslar için tescil işlemi yapılmaz.”

        4-) Frekans Tahsisinden Muaf Telsiz Cihaz ve Sistemleri Hakkında Yönetmelik (27.11.2018 tarihli ve 30608 sayılı Resmî Gazete):
        Amaç
        MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı telsiz ruhsatnamesi, telsiz kurma ve kullanma izni ile frekans tahsis ve tescil işlemlerinden muaf telsiz cihaz ve sistemlerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.
        Kapsam
        MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik telsiz ruhsatnamesi, telsiz kurma ve kullanma izni ile frekans tahsis ve tescil işlemlerinden muaf telsiz cihaz ve sistemlerini kapsar.


Derleyen: Ramazan KURTÇU
TA3DP


Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/makaleler/amator+telsiz+istasyonu+icin+ruhsat+gerektirmeyen+mevzuat-t6145.0.html
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2018, 17:08:27 Gönderen: TA3DP »
İlgi bilgi,kültürlü bilgi güçtür.


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

thumbup
Ruhsat Gerektirmeyen Mevzuat

Başlatan TA3CY

1 Yanıt
9593 Gösterim
Son İleti 30 Temmuz 2012, 03:19:26
Gönderen: TA3CY
xx
TELSİZ RUHSAT, AMATÖR TELSİZCİLİK, ÖDEMELERİNDE ONLİNE TAHSİLATA GEÇİLMİŞTİR.

Başlatan TA2NL

15 Yanıt
17624 Gösterim
Son İleti 18 Mayıs 2011, 10:19:07
Gönderen: TB2PMH
xx
Yunus Emre Anadolu Lisesi Amatör Telsiz İstasyonu Yardımlarınızı Bekliyor...

Başlatan TA2UUO

1 Yanıt
538 Gösterim
Son İleti 29 Ocak 2020, 19:27:49
Gönderen: TA2UUO
xx
ISS (Ululslararası Uzay İstasyonu) ile telsiz bağlantısı

Başlatan TA2EI

1 Yanıt
763 Gösterim
Son İleti 09 Aralık 2020, 22:40:11
Gönderen: TA3OAS
xx
AMATÖR TELSİZCİ VE İSTASYONU

Başlatan TA3BQ

1 Yanıt
7979 Gösterim
Son İleti 07 Haziran 2011, 21:31:40
Gönderen: meyrik44@mynet.com