Gönderen Konu: Çatı anteni ile maksimum performans nedir?  (Okunma sayısı 1934 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • TA1ATD
  • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
Çatı anteni ile maksimum performans nedir?
« : 21 Ocak 2011, 12:58:28 »
Elimde bulunan Wouxun cihaz ile (UVD1P) cihaz ile normalde avrupa yakasında oturduğumu varsayarsak Büyükçekmece rölesi hariç hemen hemen her röleyi dinleyebiliyorum. Belki onuda ama konusma olmadıgı ıcın duyamıyor olabılırım.

Yapılabılecek yada alınabılecek en ıyı çatı antenı ıle yaklasık halıc koprusu yukseklıgınde bır noktadan en uzak hangı rolelerı dınleyebılırım? Mesela Kocaelı veya Bursa bu sekılde dınlenebılırmı?

Catı antenlerı gercekten performansları bu kadar degıstırebılırmı?

Tesekkurler

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=963.0
TA1ATD

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 56
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: Çatı anteni ile maksimum performans nedir?
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2011, 13:11:09 »
Selamlar.
 Çatı antenine geçtiğinizde işin rengi yüzdeyüz değişir. Bursa rolesi için şu örneği vereyim. 10 dakika evvel kabataş vapur iskelesinde bulunan bir amatör arkadaşımla 145,725 rolesinden sağlıklı bir görüşme yaptım. Arkadaş el cihazı ve cop antenle roleyi açabiliyor. Siz cihaza çatı anteni takarsanız haydi haydi  dinlersiniz bence..Tabii mevkiniz çok kapalı yada çok ters bir yerde değilse. Rf bu ne yapacağı pek belli olmaz...
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2011, 13:40:20 Gönderen: TA3DN »

TA1HZ
  • Ziyaretçi
Ynt: Çatı anteni ile maksimum performans nedir?
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2011, 14:46:47 »
Çağrı işaretiniz belirtilmediğinden sadece iyi günler-güzel bir haftasonu dileyerek başlayacağım. Evimin konumu Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap de TA1HZ olarak görülmekte. Çatıda bir adet Mobilcom M6000 dual band antene bağlı Kenwood TM-D710 çalışıyor. APRS'yi buradan çalıştırıyorum-ayrıca 145.600 Tekirdağ rölesini yazları duyabiliyorum, diğer Bursa-İnegöl-Kocaeli rölelerini yaz-kış duyabiliyorum, UHF'de Marmara Bölgesi rölelerin hepsini duyabiliyorum.
Maddi açıdan sorun olmazsa bu tip bir dual anteni öneririm. Ancak, amatörüm-kendi antenimi kendim yapmak isterim derseniz önerim 1/4 dalga vertikal yapmanız olacak. En kolayı SO-239 şase tip bir konnektörün canlı uç kısmına kalınca-tek damar bakır telden istenen frekansa uygun bir uzunluk kesip tepe noktasını çengel vari tarzda kıvırın. Şase tip konnektörün kenarlarındaki vidalama yerlerinden 4 adet radyali uzatın. Altınada bağlayın RG213'ü. Olsun size 1/4 dalga vertikal. Sadece dinleme için işinizi rahatlıkla görecektir.
Bu arada RFin hikmetinden sual olunmayacağını unutmayın. Anteni çatıya çıkardığınızda daha önce rahat duyduğunuz bazı yerler tamamen sağırlaşabilirde  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
73 de TA1HZ

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ÇATI ANTENİ YARDIM

Başlatan TA3AKH

24 Yanıt
23883 Gösterim
Son İleti 23 Ekim 2017, 20:59:27
Gönderen: TB3DKM
xx
DIAMOND X-50 DUAL BANT ÇATI ANTENİ.

Başlatan TA3HGU

5 Yanıt
1474 Gösterim
Son İleti 10 Kasım 2023, 11:37:45
Gönderen: TA2NC
topicsolved
Çatı anteni 50 ohm kablo boyu kaç metre olmalıdır?

Başlatan TA3XM

25 Yanıt
33836 Gösterim
Son İleti 03 Ocak 2018, 00:23:56
Gönderen: TA3CB
topicsolved
ÇATI ANTENI HAKINDA BİLGİ ALAYIM RİCA ETSEM

Başlatan TA3AFO

9 Yanıt
6646 Gösterim
Son İleti 15 Aralık 2010, 04:19:40
Gönderen: TA3V
xx
Wouxun KG-UVD1P cihazına için çatı anteni uygulanabilirmi?

Başlatan TA2ABC

25 Yanıt
18448 Gösterim
Son İleti 06 Mart 2012, 01:27:13
Gönderen: TA1ALT