Gönderen Konu: 125 KURUŞLUK ANTEN  (Okunma sayısı 8156 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TA3BQ
  • Ziyaretçi
125 KURUŞLUK ANTEN
« : 17 Aralık 2010, 13:05:15 »
             125 KRŞ’LUK ANTEN

Bu anteni evvelki hafta yaptım..125 Ykrş' a mal oldu..Evyapım (Homemade) antenlere meraklı TA'larla paylaşmayı düşündüm..
      Bu anteni yapmak için  çok nakilli  pvc kaplı telleri düşündüm..Bildiğiniz üzere, bu tip kabloların oto enstalasyon kablosu olarak satılanları bu işe en uygunu fakat çok pahalıdır..Bu tip kablolara benzer kablolar elektrikli ev aletlerinin siyah veya beyaz dış ceketli a.c besleme kablolarında 2 ila 2,5 mm  çaplı ve üçlü olarak bulunmaktadır..Line, nötr ve toprak için 3 ayrı pvc kaplı iç nakili çoklu kablo..İnşaat malzemeleri satan süpermarketlerde de var..Ancak ben önce bir prototip için fazla para harcamayı uygun görmeyenlerdenim..Bu sebeble benim oturduğum bloğun iki yan sokağındaki bir dükkanda elektrikli ev aletleri hurdaları toplayan bir hurdacı var..O hurdacıya gittim..Hurdacı genç bana bunlardan bir sürü çıkardı, bunlardan en uzun olan iki tanesini seçtim, tahminen birisi 4 metre, diğeri 3,5 metre uzunlukta idi..Kaç kuruş vereyim diye sorduğumda
“ Ne verirsen ver baba” dedi..1 ytl verdim dua etti..Amatör beleşi ve ucuzu sever..
       Kabloların siyah ceketlerini, kesme derinliği ayarlanabilen uzunlamasına kesen elektrikçilerin kullandığı pense gibi  özel bir aletle boydan boya kestim ve ceketlerini kolaylıkla sıyırdım..Şimdi elimde  4 metre uzunluğunda 3 adet ve 3,5 metrelik 3 adet olmak üzere 6 parça kablo..Toplam 22,5 metre..Tam 20 metre bandı için gerekli uzunlukta, Skywire Loop Anteni yazımı okuyanlar formülü  hatırlayacaklardır  : 306,31 / F Mhz
20 metre bandının ortasını seçtim anten boyu kesimi için..306,31 / 14,175 Mhz  = 21,61 metre.. ..Harika benim hazırladığım tel 22,5 metre tam cuk oturdu..Şans benden yana..Bunların uçlarından 5 er cm keserek  pvc yi sıyırdım bu uçları birbirlerine ekleyerek sıcak lehimle lehimledim..Sıcak lehim dediğim için gülmeyin arkadaşlar..Bu tip eklemelerde sıcak lehim yapmak çok önemlidir..Evet 5 ekleme sebebiyle kablo 25 cm kısaldı..Ama hala elimde 22,25 metre tel var..Yeterli..
2,5 cm çaplı 5mm duvar  kalınlığı olan pvc borulardan karbonsuz olanlardan birkaç parça bir arkadaşım getirmişti bana..Onlardan 15 cm uzunluğunda 4 parça kestim..Antenim için izolatör yapıyorum, amatör beleşi sever..
4 adet izolatör kestim çünki yukarıda 4 bağlantı yeri olduğunu düşünüyorum..İki direk , bir baca,bir ışıklık demiri..4 parçanın iki uçlarından da  5 er cm geriden olmak üzere 3 er mm. lik delikler açtım..Karşıdan karşıya bittabi..Matkabı biraz yan yatırarak deliklerin tel bağlanacak yerlerindeki keskinliği yumuşattım, delme işi bitince çakı ile çapakları temizledim..Çatıda asacağım yerde  sallantı sebebiyle Değerli antenimi! kesmesin diye ( Çatıya çıkamayanlar ne demek istediğimi anlamışlardır :-)) )..Evet işte izolatörlerim de hazır..Dört izolatörü antene tespih tanesi gibi dizdim..Antendeki yerleri yukarıda belli olacak çünki izolatörlerin bağlantı noktaları  arasındaki mesafeleri bilemiyorum..Bundan dolayı anten üzerinde hareketli olmaları gerekli...10 cm çaplı etlice bir pvc borudan ( parçaları yandaki inşaattan almıştım) 15 cm lik bir parça kestim..Benim hurdalikta RG 58 koaks kablo parçaları vardı..Onlardan 6,5 metreye çok yakın bir parçayı seçtim..Boru 10 cm çaplı olduğundan çevresi : Pi x R  = 3,14 x 10 = 31,5 cm olur..Demekki 6,5 metreye yakın koaks kabloyu sıkı sargı olarak sararsam yaklaşık 20 tur olacak ve 15 cm pvc boru uzunluğu koaks kablonun uçlarının geçmesi için iki tarafında  gerekli 2,5 cm lik iki adet 4,85 mm lik (Koaks kablonun çapı ) delik açmak için uygun yer de kalıyor..Bu da iyi..5 mm lik delikleri de deldim..Koaks kablonun bir ucunu deliğe geçirip 10 cm kadar ucunu dışarıda bırakarak  sarmaya başladım..Evet 20 sargı oldu bu uçtanda 15 cm uzunluktaki  kabloyu sargının bu ucundaki delikten geçirdim..Evet Çirkin Balun'um da ( Ugly Balun yazımı okumuşmuydunuz?) hazır..Anten tellerini ve balunu bağlayıp lehimlemek için gerekli platform olarak yine izolatör yapmak için kullandığım pvc borudan 7,5 cm lik bir parça keserek
iki uçtan 2,5 cm uzaklıkta iki adet 2,5 mm lik matkap ucu ile deldim..Bu deliklere 2,5 mm lik tekli bakır tellerden  iki adet halka yaptım.Deliklere taktım ve uçlarını üst üste getirip anten tellerinin uçlarını da buraya sıkıca sararak sıcak lehimle lehimledim.. Bu borunun tam ortasına 2,5 mm. lik karşıdan karşıya bir delik daha deldim..Buraya çirkin balun borusunu 2,5 mm lik telle bağladım ve teli iyice büktüm ve lehimledim..Şimdi ikisi T biçimli bir platform oluşturdular..Çirkin balunun diğer ucuna PL 259 konnektörü monte ettim..Lehim yerlerini plastik tabancası ile plastik kaplama yaptım..Atmosferik şartlarda lehim yerleri çabuk bozulur biliyorsunuz..Burada arkadaşlarıma bir öneride bulunayım, eğer anteni RG-58 kablo ile besleyecekseniz bu besleme kablosunun bir ucunu çirkin balun olarak sararsanız ara konektörleri kullanmanız gerekmeyecek ve anten daha da ucuzlayacaktır..Ben RG-213 kullanıyorum..Hatırlatma yapayım istedim..
         Evet en nihayet 20 metre bandı için loop antenim hazır..Benim MFJ-259' um  yok..Dolayısı ile formüle güveneceğim..İzolatörleri bağlamak için yanıma 2,5 mm lik NGA tellerden parçalar alarak çatıya çıktım..Üst katta oturan Lise fizik öğretmeni komşum bana yardımcı oldu..Öğretmen olduğu için değil boyu uzun olduğu içinJ..Yukarıya çıkınca  anteni dikdörtgen olarak kurmamızın mümkün olmadığını gördük..En uygun bağlama yerleri Delta loop olarak bağlanmayı gerektiriyordu..Çaresiz biz de öyle bağladık..
        RG-213 kablonun ( Fırtınada yıkılan Vertikal G.P.  antenimin besleme kablosu yukarıda duruyordu..) PL-259 konektörünü  çirkin balunun konektörüne iki tarafı dişi PL-258 kuplör konektör  ile birleştirip indim aşağı..Eğer biraz uğraşsaydım Çirkin balun borusunun alt tarafına bir SO-239 şasi montajı için imal edilmiş tip konektörü yerleştirip Çirkin balun kablosunun alt uçlarını buraya lehimleyip işi daha kısa yapabilirdim..Böylece ara konnektöre de ihtiyaç olmazdı..Ama malzemelerim arasında yoktu..Ne yapalım sağlık olsun arkadaşlar yoksa yoktur yani…
         Tuner'ımı hazırladım, cihazı On yaptım,14070 PSK frekansı, bir ince tune yaptım..SWR metre kımıldamıyor, beni mi kandırıyor acaba yoksa gözlerim mi iyi görmüyor artık? Yok, yok, doğru vallahi gördüğüm değerler..Vay be tutmayın beni arkadaşlar...Breh breh frekans  kaynıyor, bir CQ, millet peşimde..Pile-up üfff..Hapı yuttum şimdi hepsi ile  bir QSO yapılacak..Çıkış takatini ayarla
20 watt..Alinco DX-70 arkadaşımın cihazı, deniyoruz benim radyo odasında..Bu cihaz da ya L ( Low) ya H ( High ) çıkış konumu var..Şu merete bir de M ( Medium) konumu eklesene bre Alinco...40-50 watt çıkarabilsin icabında..Neyse L konumundaki çıkış ( Power output ) yaklaşık 20 watt..Antenin ilk denemelerinde  genellikle 5-10 wattan fazla giriş yapmak pek akıllı amatör işi değil ama ne yapalım Alinco böyle..Bakalım göreceğiz az sonra ..SWR' ler direkt bağlantıda yani Tuner’sız olarak ne alemde acaba??..Tuner'ı devreden çıkaran sadece SWR metreyi devrede bırakan  Direct konumuna geçirdim.Haydi bir bakalım :
        14350 Khz = 1,75    14325 Khz= 1,60    14300 Khz = 1,30   14275 = 1,15     14250 = 1,15
        14200 Khz = 1,10    14175 Khz= 1,10   14150 Khz = 1,07   14125 = 1,05     14100 = 1,05
         14075 Khz = 1,08   14050 = 1,10         14000 = 1,15   
Ooo la.. la..la...  Kör istedi bir göz Allah verdi iki göz..Tutmayın beni şimdi..Dokunmayın bana..
14270 USB...Saat 21 suları...
--CQ DX… CQ DX.. This is  TA3BQ TA3BQ  calling CQ and standing by....100 watt
Cevap geldi… Kulaklığı ellerimle bastırıyorum kulağıma.. ...DJ1NT…Neşet, DL4CQ…Adem…  bak.. bak.. bizimkiler..Almanya..59/59..Harika...:-))
Şimdi de digital bir mode…14070 PSK31  CQ DX… CQ DX  de TA3BQ TA3BQ…F5FLP… Paris yakınlarıda..  59/59 0905Z....20 watt..Alinco Digital modlarda Low konumunda..20 watt çıkarıyor..QSO Çook iyi..
14106,5 Mode : Olivia….. SU9GD Gisel Cairo..Kahireden cevap geliyor..59/59 20 wat..
14086 RTTY IK8GJS Giuseppe Napoli 59/59 20 wat.
9 Haziran cumartesi, ANARTS RTTY kontest..Hadi Özhan Önder TA' işareti bulunsun bu kontestte..Avustralyalıların bu kontest, bilenler biliyor..Mode, RTTY, program MMVARI, Makoto San’ın en güzel programlarından biri, tıkır tıkır işliyor omega saat gibi....Sağol Makoto San…  RTTY, VU2NKS , Ohhooo...Nand Kishore..Taragan, Hindistan,59/59 ...20 watt..JA6ZPR 59/59, VE3GSI iyi geliyor ama Avrupalı amatörler yüksek çıkıyorlar eziliyorum...peki..anladım ben onu… Şimdi görürsünüz siz...Alinco çıkış High,evet 100 wat...57-58/59 Hi..Hi...K4HAl, K1ZZI, VA1CHP 59/59...Harika bu harika..G1RSC ? bu da kim ? İngiltere 59/59  iyiii...Eh kör istedi bir göz Allah verdi iki göz..Al sana anten..Nasıl da akıllı bir amatörüm ben..Amatör beleşi sever bende amatörün akıllısını severim.. J..
Tuner'la 40 metre iyi,15 metre iyi,,10 metre iyi...80 metre....iyice sayılabilir....Ehh.bukadar....Ben esasen 20 metre için kesmiştim anteni..20 metre bandın da Tuner'sız harika çalışıyor bu yeterli benim için..Çünkü kayıp yok..Çirkin balun RF enerjisinin koaks kablonun şildinde dolaşmasına yani kayıba imkan tanımıyor..En büyük özelliği de bu esasen…Karanlık nokta varmı arkadaşlar??..Şimdi hemen bildirin bana, bir iki sene sonra çok bilmiş birilerinin dürtmesi ile yorum yapmayın  lütfen..Delta loop antenler hakikaten başarılı oluyorlar..Bu bir kere daha doğrulanmış oldu benim yaptığım bu 125 kuruşluk antenle.Daha iyi kablo ile ve daha yükseğe Vertikal pozisyonda kurulabilirse ehh deymeyin keyfime olur..Ben ancak horizontal pozisyonda kurabildim..
        Şimdi bu neticelerle delta loop bence çok iyi çalışıyor..USA'da ki amatör geçinenlerden biri direkt koaks kablo ile besleme için ARRL Hanbook'un 5-19 sayfasında ” A bit of wishful thinking” yani “ nerede o günler”    diyormuş.. Bay çok bilmişin bildirdiğine göre....!?.. Ben de o yoruma “Wishy-washy” yorum diyorum..Yani “boş laf,yavan, değersiz”…Deneyen görür..Anladınmı bay çok bilmiş?....

Hepinize kolay gelsin..Sizlerde çalışmalarınızı, denemelerinizi yazarak bildirirseniz tüm TA' lar yararlanır eminim..
Selam from İzmir

73's de Özhan Önder TA3BQ
İzmir - 28 Haziran 2007

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=802.0

Çevrimdışı TA4ASO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • İsim Soyisim: Şadan Özden
Ynt: 125 KURUŞLUK ANTEN
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2010, 14:39:23 »
Özhan Bey elinize, klavyenize sağlık hem çok güzel ve herkezin uygulayabileceği bir anten yapmışsınız, hem istediğiniz sonuçları almışsınız, hemde bir güzel anlatmışsınız, daha ne denebilir ki.

Selamlar, 73.
TB4FP -> TA4ASO -> TA4SO

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ANTEN SOHBETLERİ-8 (40-80-160 Metre Bandları İçin Traplı Dipol Anten Yapımı)

Başlatan TA3BQ

2 Yanıt
12032 Gösterim
Son İleti 08 Mart 2012, 17:16:47
Gönderen: andromeda
xx
Kullandıgım anten 5/8 cebeci 12 radyelli bir anten fakat swr çok bozuk 3 felan

Başlatan nejat

3 Yanıt
6366 Gösterim
Son İleti 14 Mart 2013, 07:30:33
Gönderen: nejat
clip
VHF OMNIDIRECTIONAL ANTEN (Teleskopik Anten Kullanılarak)

Başlatan TA1TD

18 Yanıt
18996 Gösterim
Son İleti 28 Temmuz 2011, 13:25:56
Gönderen: TB1BHG
xx
Anten Maker (Anten Yapım Programı)

Başlatan TA3V

5 Yanıt
12358 Gösterim
Son İleti 20 Aralık 2018, 13:17:35
Gönderen: TA2NC