ANTENLER,İLETİŞİM HATLARI,BALUNLAR > VHF ANTENLER (VHF ANTENNAS)

VHF AÇIK DİPOL YAPIMI 144 - 146 (fotoğraflı)

(1/8) > >>

TA3V:
Selamlar
Taşınma esnasında antenim zarar gördüğü için acele acele yapılmış bir dipol anten...Anlatımı ve fotoğrafları aşağıdadır.Yapacak arkadaşlara başarılar...
Umarım işinize yarar...

MALZEMELER

50 cm lik iki aliminyum çubuk içi boş doluda olabilir...Kesme,sıkma,montaj aparatlarıÇatı tv antenlerin üzerinde bulunan kutucuk
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Hemen kablonun bir ucuna bağlama aparatlarını iliştirdim doğal olarak diğer ucunada konnektör lehimledim

49 cm lik çubuğun biri sağa doğru, diyerini sola doğru yerlerine yerleştirdim.Eski TV antenlerinin kutusu bu iş için birebir.. :) Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapArtı ucu sol tarafa bağladım(şart değil) en son balkon montajında artı uc yukarıya bakacak şekilde monte edicem.Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap :) Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yapİfade ettiğim gibi artı ucu sol tarafa - ucu sağ tarafa monte ettim.Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapDevamı...
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapSol tarafında vidasını sıktıktan sonra kutu montajı son buldu.Gerekli iç yalıtımıda yaptım(kısa devre olmasın diye)1.Etap dediğimiz kutu montajı bitmiş oldu... ;) Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapBu anteni balkondan uzatıp kullanacağım için yaklaşık 3 m lik başka bir boruyada monte ettimBuda balkona takılmış hali...Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapBalkon demirlerine montajı ve görünümü
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapBen dört katlı bir binanın üçüncü katında oturuyorum.Çatıya anten koyamayanlar için harika bir antendir.Koyabiliyorsanız daha harika olur tabi...Şimdi gelelim SWR kontrollerine...Bu antenimiz 144 - 146 aralığında çalışacağı için swr kontrollerimi 145 mhz de yaptım.SWR metremin kalibre olayından sonra büyük bir heyecanla mandala bastım ( 5 Watt ) :o :o :o :( Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
 Anteni kullanacağınız yere,kablo boyunuza göre swr niz farklılık gösterebilir.İlk ölçümde swr  yüksek çıktı 2.9Anteni bulunduğu yerden söküp her iki ucundan 1 cm kestim ve tekrardan balkona monte ettim.Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapTabi yeniden SWR metre kalibre edildi ve ölçümü gerçekleştirdim. ::) ::) 1.8 Demek ki biraz daha keseceğiz.Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

1 cm daha (her iki ucundan...)  ::) :)

SWR oturmaya başladı Zaten yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere bu şekildede kullanılabilir.
Ama neden 1 yada 1.1 olmasın..

Yarım cm daha uçlardan kesme işi yaptım..

Ve sonuçlar: :)

1.1 swr yi yakaladım. ;)

Hemen 144 - 146 buralarda swr kontorlü yaptım...

Son resim146 Mhz

Yapacak arkadaşlara başarılar.
73
İyi sabahlar...

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=786.0

TA2MR:
benımde ilk çıkış yaptıgımda kullandıgım antendir.. anlatım güzel olmuş yücel kardeşim 73

TA4ASO:
Elinize sağlık Yücel Bey, herhalde basit ve verimli yapısı sayesinde amatörlerin ilk yaptıkları antenlerden oluyor.

Ben de ilk teleskobik antenlerle benzer bir uygulama yapmıştım.

Selamlar, 73.

TA3DN:
Yücel bol resimli bu anlatım için teşekkürler.
Hazır konusu açılmışken küçük bir ilavede ben anlatayım. Aynı anteni,aynı teknikle 27Mhz içinde yapmıştık Yücelle. Dipoller 2.75'er cm,lik aliminyum borulardan ibaretti.Yücel Yine balkondan yıllarca o anten ile halk bandında güzel çalışmalar yapmıştı.
Bende de bu 145Mhz dipol antenden sürekli bir tane yedek bulunur. Cihaz testlerinde yada  yapılabilecek portable çalışmalarda kullanım için.73...

TA2AOG (SK):
Belki akla gelmediğinden pek bahsedilmiyor.

SWR yüksek diye anteni kestiniz, peki belki de kısalması değil de uzaması gerekiyordu. Bunu nasıl anlayacağız.

SWR ölçümü bandın başında ve bandın sonunda yapılır. (Her ölçüm öncesi kalibrasyon yapmak unutulmamalı)

VHF için
Band Başı = 144.000 MHz
Band Sonu= 146.000 MHz

Band başında okunan SWR, Band sonunda okunandan daha yüksekse anten boyu uzun, kısalacak
Band sonunda okunan SWR, Band başında okunandan daha yüksekse anten boyu kısa, uzayacak.

Hem band başında okunan yüksek, hem band sonunda okuna yüksek ise, bu da antenmi, salla balkondan aşağı.  ;D

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek