Gönderen Konu: 28 Kasım 2010 Haydarpaşa Garı Yangını (Alıntıdır)  (Okunma sayısı 19173 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
Alıntı
Selamlar,

Bu konunun şuana kadar açılmamasına şaşırdım. Dün vakit bulup yazamamıştım.
Pazar günü İstanbul'un en önemli simgelerinden birini az daha kaybediyorduk. Bende oradaydım hem amatör telsizci hemde gönüllü itfaiyeci olarak...
Haberi ilk duyduğumda Avrupa yakasındaydım ve köprü girişlerine uzak mesafedeydim. Telsizden Tuzla Grup Amiri Mehmet Eroğlu'nun "söndürenlere ulaşın komuta su sıkmasınlar" cümlesini duyduğumda yangından çok en önemli sorunun muhaberede yaşandığına şahit oldum...
Orada bize ihtiyaç vardı ve İstanbul trafiğinde sirensiz, çakar lambasız bir arabayla olay yerine yardım maksatlı ulaşmak cidden zordu.
Allah'tan polis bu konuda yardımcı oldu ve Gar'a kadar 4 kez eskort değiştirmek suretiyle ulaştım tabi aradan 25dk geçmiş ve saat 16.00 olmuştu neredeyse...
Ben gittiğimde Söndüren'lerle itfaiye'nin arasındaki muhabere sorunu Kıyı Emniyeti'nden bir kişinin gelmesi ile kısmi çözülmüştü.
Tabi iş burada bitmedi, Söndüren'lerin müdahale sürecinde ara ara suyu işlemesi de gerekti, sonra onlar su işlerken bina dahilindeki operasyonun durması şarttı.
Bu noktada ufakta olsa yardımcı oldum ve kalan zamanda diğer itfai konularda destek oldum. En çokta soğutma esnasında yukarısı ile merdiven araçları arasındaki irtibatta faydalı olabildim.

Ben olay esnasında marin band ve itfaiye'nin yakın kanalından muhabereyi takip ettiğim için duymadım fakat ana itfaiye kanalında bir amatör telsizcinin muhabere trafiğine karıştığını, marin band'ta söndürenlere karıştığını olay sonunda öğrendim.
Ben olay yerinde olmama rağmen avrupa itfaiye müdürünün onayı ile muhabere dahil oldum ve bu noktada dahi çekinceliyken birinin çıkıp itfaiye ana kanalında ortalığı karıştırması, olay yerinde olmadığı halde söndüren'lere yön vermeye çalışmasından ciddi utanç ve rahatsızlık duydum.
sonrasında öğrendim ki tüm bu olanlar gezenbilir.com adlı internet forumunda da "ben her frekansa girer konuşurum" diye dikkatleri üzerine çeken ve kendine "istanbul telsiz merkezi" diye bir isim koyan şahısmış.
Bu nasıl olur?
Bir amatör nasıl böylesine bilinçsizce, şuursuzca davranır anlamadım gitti.
Muhtemelen olayı duyup ta İstanbul'da olan birçok amatör arkadaş gerek itfaiye gerekse marin band'ta dinlerken şahit olmuştur.

Ben bu kimsenin biz RADYO AMATÖRLERİ'ni resmi kurumların nezdinde küçük düşürdüğünü düşünüyorum.
Bu konuda acilen birşeyler yapmamız gerektiği kanaatindeyim.

Saygılarımla.

İbrahim ÖCEL
TB1CMB
GÖnüllü İtfaiyeci

Yorumlarınız?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=718.0

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Ynt: 28 Kasım 2010 Haydarpaşa Garı Yangını (Alıntıdır)
« Yanıtla #1 : 30 Kasım 2010, 17:34:22 »
İlk Yorum ilgili yönetmeliği hatırlatmak olsun.
Dernek aynı zamanda bu tür işler için de vardır.

Amatör telsizcilik belgesinin iptali

MADDE 24 – (1) Amatör telsizcilik belgesi ve çağrı işareti;

a) Bu Yönetmeliğin 23 üncü maddesinde belirtilen yasaklamalara aykırı davranışların tespiti,

b) Amatör telsizcinin bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yazılı eylemleri nedeniyle hüküm giydiğinin tespiti,

halinde iptal edilir.

(2) Bu madde hükümlerine aykırı davranışları tespit edilen organizasyonların çağrı işareti ve sorumlu operatöre verilen amatör telsizcilik belgesi iptal edilir.

(3) Organizasyonların feshi veya tasfiyesi halinde belgeleri ve çağrı işaretleri iptal edilir.

(4) Akredite derneklerce uygunsuz davranışları saptanan amatör telsizcilerin isimleri, delilleri ile birlikte dernek yönetim kurulunun kararı üzerine KEGM’ne bildirilir.

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cem Burak KOCAK
« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2010, 18:45:28 »
18 Temmuz 2009 CUMARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 27292

YÖNETMELİK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan:

ÖZEL TELSİZ SİSTEMLERİ YÖNETMELİĞİ

Madde 3

(3) Amatör telsizcilik belgesine sahip gerçek kişiler, doğal afetlerde, beklenmedik olaylarda ve bunların tatbikatlarında can ve mal emniyeti ve milli güvenlik ile ilgili olarak mahalli, bölgesel veya yurt çapında acil durum ve afet haberleşmesini koordine eden ilgili kuruluşlara yardım faaliyetlerinde bulunabilirler

Bknz. Resmi Gazete

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2010, 18:52:17 »
İzinsiz olarak frekansa dalış yapar şeklinde görünmüyor

3. maddede
yardım faaliyetlerinde bulunabilirler denmekte,

Frekansın kullanımı ise madde 4 de geçer;

(4) Kurumdan, telsiz cihaz ve sistemi kurma ve kullanma izni almış kamu kurum ve kuruluşlarının
izni olmak kaydıyla acil durum ve afet tatbikatları ile acil durum ve afet esnasında amatör telsizciler bu
kurumlara tahsisli frekansları kullanabilirler. Bu amaçla kamu kurum ve kuruluşlarının izni olmak
kaydıyla amatör telsiz sistem ve cihazlarında gerekli değişiklik ve eklentileri önceden yapabilir veya
yaptırabilirler.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2010, 18:53:56 Gönderen: TA2CMC »

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2010, 19:24:49 »
Evet, bu konunun irdelenmesi lazım.

Yukarıda Adı Geçen Amatör'ün TB2BEY Tevfik Atabey olduğu yazılmış (ben veya herhangi birisi de olmuş olabilir). Tevfik Bey bu forumun da üyesi sanırım.

Şimdi bu işler dedikodu ile olmaz. Özel Telsiz Yönetmeliği demişse ki,

Kullanım kısıtlamaları
(4) Kurumdan, telsiz cihaz ve sistemi kurma ve kullanma izni almış kamu kurum ve kuruluşlarının
izni olmak kaydıyla acil durum ve afet tatbikatları ile acil durum ve afet esnasında amatör telsizciler bu
kurumlara tahsisli frekansları kullanabilirler. Bu amaçla kamu kurum ve kuruluşlarının izni olmak
kaydıyla
amatör telsiz sistem ve cihazlarında gerekli değişiklik ve eklentileri önceden yapabilir veya
yaptırabilirler.

Ve TB2BEY'nin izni varsa?

Problem burada, izni varmı yokmu?
Bunu, tutanak tutacak dernekler bilmeli. Derneklere KEGM tarafından bildirilmeli ki bu vazifesini yapsın.

Alıntı
gezenbilir.com adlı internet forumunda da "ben her frekansa girer konuşurum"

"ben her frekansa girer konuşurum"
Komik. Yönetmelik, Yasa, Anayasa Üstü birisi ne zaman doğdu?
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2010, 19:26:27 Gönderen: TA2CMC »

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2010, 19:44:54 »
Merhaba,

Ben ilgili yazıyı ilgili siteden okudum, bence tarafsızlık ilkemizi koruyarak konuya bir açıklık getirip tartışmaya ondan sonra devam edelim.
İlgili yazının birde cevabı var, aynen şöyle;

CEVAP : İSTEYEN OLUR İSE TÜM OPERASYONUN SES KAYDININ BU BÖLÜMÜNÜ , İSTANBUL'a DÖNDÜĞÜMDE İLGİLİ KİŞİDEN ALIP KENDİSİNE HEDİYE EDEBİLİRİM...

BÖYLECE HER DUYDUĞUNA İNANMAMAYI ÖĞRENİR....
30.11.2010 17:12:02

Buradan tartışmaya devam etmek yerinde olacaktır.

Selamlar

Murat DEMİRTAŞ
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2010, 22:36:31 »
Bilinçsizce yapılan bu tip davranışların amatör camiaya büyük zararlar vereceğini düşünüyorum .Resmi kurumların bizlerden yardım talebinde bulunmadığı sürece bize tahsis edilen frekanslarda bulunmamız daha uygun olur TB1CPİ 73
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 30 Kasım 2010, 23:17:51 »
birileri fazla filim seyredip kendini polis zanneden ler hep olduğu sürece tip olaylarla maalsef karşılaşacağız bende bunlar gibi örnekleri zamanında yaşadım, ülkemizi vatanımızı bölücü faaliyetler olursa olaylara polis gözü ile bakılabilir ama; böyle işleyen düzeni ve sistemi olan kamu kurum ve kuruluşlarına müdahele etmek hele hele radyo amatörü için etik değildir. ancak istiyorsa böyle faaliyetlerde bulunmak ben amatör telsizciyim gönüllü olarak  sivil savunma,afet kriz masası,itfaiye teşkilatı hatta 14.şube haberleşme şube müdürlüğü vatan cad.(emniyet) gibi birimlere dilekçesini verir olaylara müdahil olur buda demekki o frekanslarda konuşma hakkına sahip olacak demek değildir. sadece dinler bilgi alır eksik gördüğü yerlere İNFO sunu gecer bunun dışında başka birşey yapamaz. Böyle şelerin reklamı olmaz şöyle yaptım böyle yaptım olaya müdahil oldum vs vs. çünkü gönüllülük esasında insanın kendisinin reklamı olmaz. bu tip konuda içişleri bakanlığının filan sayılı kanun maddesini hatırlıyamıyorum ama bakim yazacağım kitapta var amatör telsizcilik belge iptal edilmesi hakkında 3.amatörün dilekçesi 1 amatörün belgesini iptal ettiriyor. herkez adımlarına bence dikkat etmeli amatörlük geniş bir pencere olumsuzlukları olumlu yöne çevirmek bizim işlerimizden birdir bence diye düşünüyorum.

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #8 : 30 Kasım 2010, 23:45:48 »
SAHTE KAHRAMANLAR ve yandaşları akıllarını başına alıp olur olmaz şeylerle uğraşıp ;bu işe gönül veren gerçek amatörlerin başına dert açmasınlar.bu frekanslarda oyun oynanmıyor.Herkes yaptığı şeylerin sonucuna katlanıcaktır. Hiç bir amatör kanunları işine geldiği gibi yorumlayamaz TB1CPİ 73

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #9 : 30 Kasım 2010, 23:59:32 »
Yukarıdaki mesajlarda belirtildiği gibi izni var ise kimsenin sesi çıkmaz.Ama yok ise KİMSE KANUNLARI KENDİNE GÖRE YORUMLAYAMAZ.
Zaman herşeyi gösterecektir.

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 01 Aralık 2010, 00:07:20 »
tabi aynen katılıyorum samim abi şöyleki eğer bu şekilde amatör telsizciyim deyip kamu kurum ve kuruluşu kanallarını toplum içinde dinleyip kendine önemli bir insan süsü veren ilgisi ve bilgisi olmadığı konularda konuşan hele amatör telsizci bu diye örnek gösterenler,tüm amatör telsiz camiası ilgilendirir ve radyo amatörlüğün karalamaktan başka bir şey olmaz. ve birilerinin kulağına giderse devletin üst düzeyine frekans kısıtlaması dahil olmak sıkı denetleme ağır hapis cesası gibi ek maddeler gelir açık havada rahat çalışan amatörlerin bile faaliyetlerine izin bile verilmeye bilir.buda TA İçin hiç istemediğimiz bir şey ne güzel isteyen istediğin yapmak içi yani AKTİVASYON bir dilekçe ile hiç beklemeden izni 1 saat ile 1 gün için de alıyor böyle giderse özel günlerde havaya çıkma, özel günlere özel çağırı işareti vb gibi izinler bile kısıtlanır. kendi adıma düşen böyle arkaşları şimdilik ikaz etmek dir yapabileceğim. yoksa bizlerin çalışmalarını kısıtlayacaklar yani bindikleri dalı keserken bizleride uçuruma atmış olacaklar.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #11 : 01 Aralık 2010, 00:21:49 »
Tabi bu tür yaşamayı kendine tarz olarak belirleyen arkadaşların sayısı bugün 3 yarın 5.Elbette kanunlar çerçevesinde belirli yaptırImlara maruz kalacaklar.
Ama devletin ilgili birimleri 3 yada 5 kişinin kendine yaşam tarzı olarak belirlediği sisteme göre kanun düzenlemeleri yapmaz.Bu kişilerin sayıları üç bin olursa o zaman iş değişir.Hoş Üç bin olmasına bile kalmaz. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #12 : 01 Aralık 2010, 00:25:53 »
Bu konudaki amaç şurada özetlendi,

Alıntı
Problem burada, izni varmı yokmu?
Bunu, tutanak tutacak dernekler bilmeli. Derneklere KEGM tarafından bildirilmeli ki bu vazifesini yapsın.

Madem dernek oluyoruz, dernek için önmeli bir husus vurgulandı.

Sistem oturtulursa bunlar 3-5-15 gibi artamayacaktır. Çünkü bu işler, çalışan bir sistem kurarak gerçekleştirilebilir. Sonrasında sorunları çözen sistem olacaktır. Kişisel bazdan kurtulacaktır.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #13 : 01 Aralık 2010, 00:58:55 »
Valla hocam bir araştırma yapmadım ama zaten gereken yapılmıştır diye düşünüyorum.Dediğim gibi zaman en güzel çare...

TB2PIU
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 01 Aralık 2010, 04:19:03 »
Orada bize ihtiyaç vardı ve İstanbul trafiğinde sirensiz, çakar lambasız bir arabayla olay yerine yardım maksatlı ulaşmak cidden zordu.
Allah'tan polis bu konuda yardımcı oldu ve Gar'a kadar 4 kez eskort değiştirmek suretiyle ulaştım tabi aradan 25dk geçmiş ve saat 16.00 olmuştu neredeyse..

.
  Arkadaşlar bu vatandaş gönül lü itfayeci olmuş birde güzel amatör belgesi var.Peki benim anlamadıgım.Bir kuruluşa fahri üyelik veya gönül lü yardım etmek.Bu kurumun veya başka kurumun araç ve gerçlerini kullanma yetkisi varmıdır.Ben gönül lü olduysam bır kuruma bölge biriminden izin alıp
o kurumun muhabere kanalında konuşabilirmıyım.Varmı böyle bir yönetmelik .Bu kurumlara ait bir madde.Hadi gönüllüsün olurmu böyle bir reklam .Yakışıyormu bir amatöre belgenı almadan önçe okumadınmı amatörlük nedir .AMATÖRLÜK SÜPER KAHRAMANLIK DEGİLDİR.Hele bu belge üzerinden ben amatörüm deyip izin alıp muhabere için reklam yapmak ve kendini ön plana atmak degildir
 Bençe amatörlük sag elin yaptıgını. Sol elin bilmemesidiri Yaptıgınız bu olaya bir de başka larını sürmeyin bu boyle yaparım deyip ben de böyle yaparım demeyın.Ya amatör olun yada gönüllü işlere devam edip reklamlara devam edin
TB2PIU
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2010, 04:25:16 Gönderen: TB2PIU »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
GLOBALSET 2010 Kasım Tatbikatı.

Başlatan TA1HZ

3 Yanıt
4121 Gösterim
Son İleti 15 Kasım 2010, 13:12:30
Gönderen: TA1HZ
xx
KASIM 2010 SINAV TARİHLERİ BELLİ OLDU...

Başlatan TA3ATA

0 Yanıt
3175 Gösterim
Son İleti 05 Kasım 2010, 11:22:20
Gönderen: TA3ATA
xx
KASIM 2010 SINAV BAŞARI ORANLARI AÇIKLANDI

Başlatan TA3ATA

0 Yanıt
3049 Gösterim
Son İleti 01 Aralık 2010, 19:43:05
Gönderen: TA3ATA
xx
2010 KASIM DÖNEMİ AMATÖR TELSİZCİLİK SONUÇLARI AÇIKLANMIŞTIR.

Başlatan OLDMAN

40 Yanıt
20660 Gösterim
Son İleti 08 Ocak 2012, 22:04:47
Gönderen: yasaryilmaz
xx
2010/KASIM DÖNEMİ AMATÖR TELSİZCİK SINAVI TAKİP

Başlatan kadir_arslan

19 Yanıt
11224 Gösterim
Son İleti 06 Aralık 2010, 15:37:13
Gönderen: satria