AMATÖR TELSİZCİLİK,PAYLAŞIMLARIMIZ > AMATÖR AKTİVİTELER

6 metre hep böyle değil değil mi?

(1/1)

TA2OM - 3C3CA:
Merhaba,

3C3CA olarak çıkış yaptığım zamanlar, 6 metreye her girdiğimde Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve İsrail'e sinyallerim sürekli gidiyordu. Onların sinyalleri de bana geliyordu.

Epey zaman sonra TA'dan duyduğum ve görüştüğüm TA istasyonu da aslında bir yerleşik yabancıydı. Antalya tarafı. Bir iki TA istasyonu ile QSO yaptım sonra. Ama bir arkadaşıma, girmiyorsun, bilmiyorsun bak onlar beni duyuyor ben de onları diyordum. Gerçi o da ilk denemesinde Hindistan'ı almıştı :-)

Ara ara PSKreporter'da 6 metrede aktivite olduğunu görüyorum. Ama Ankara'da tık yok. Gönderme yaptığımda da kimseye ulaşmıyorum.

Savsaklamadan 6 metre yagiyi iyi bir hatta remote iye bir yere koyarak denemeler yapmak istiyorum.

10 metrenin vızır vızır olduğu zamanlarda esasında bir şeyler olması gerekir. Ama yok.

Var mı yoksa? Ankara'da özellikle?

73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7090.0

TA2NC:
Ankara amatorleri rolede hal hatir sormakla mesgul genelde.

Ben de 6m yi epey kullandıktan sonra daha zoru olsun diye 2m DX 'e gectim. catida 5 eleman 6metre yagim yerde yatmakta.

TA2OM - 3C3CA:
O da iyi hal hatır soranı bile duyamıyorum ben. 7092'ye dönmesin yeter.

Biliyorum sizi :) zoru varken niye kolayını seçelim diyorsunuz yani. O da doğru.

Çatıda koyduğum bir vertikal yüzünden karakola gitmek zorunda kaldım. Esasında gönlümden geçen cubical quad'ı koysaydım yan apartmandaki komşum askerliğimi yakmaya kalkardı.

O nedenle esasında epeydir evin girişinde duran boruyu (ucu T şeklinde) balkona yatay koyarak üst kısma dual vertical alt kısmına da dual yagiyi takayım (enerjim olursa doğrusu). Çok şey beklemiyorum, ama VHF'de de çok güzel DX olduğunu biliyorum.

Fakat Ankara'da 6 metre biraz daha zor gibi. Yoksa onun da yagisi var :) 4 metre yagisi de hiç kullanılmamış. 3C'de görevlimizin sarıp makara haline getirdiği 40 metre kabloyla bile 6 m yapıyordum (tabii kabloyu bobin şeklinde sardıgını ve garajın üstüne -metal- koyduğunu bilmiyordum, bir ara yaparsın demiştim.).

Sizin çalışmalarınızı biliyorum. Takdir de ediyorum. Zor olanı yapıyorsunuz.
Hem sitenizde hem de burada paylaştığınızı da biliyorum.

Çok kolaylıklar dilerim, Ersoy

TA2NC:
Tesekkur ederim hocam.

Aman ne dilediginize dikkat. kolaylik dilemeyin zor olsun biraz ki tadi ciksin :D

TA2OM - 3C3CA:
Dedim gözlükleri yine mi değiştireceğim :)

Değil mi,

Zoru varken niye kolayını seçelim ..

Size yine de zorlanırken azıcık kolaylık dileyeyim o zaman :P

Çok çok zurluklar (ve kolaylıklar)

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek