Gönderen Konu: Köyden kasabadan derken  (Okunma sayısı 295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

    Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • ****
  • Bu Mesajı : 26
  • İleti: 458
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Köyden kasabadan derken
« : 11 Şubat 2024, 14:23:43 »
Merhaba,

Hep merak etmişimdir, telsizi eline alan herkes (Çinlisi, Türkü, İtalyanı hepsi) neden illa ABD ile görüşmek ister diye. CB DX'te de öyle HAM DX'te de öyle..

Oysa beni küçük Pasifik adalarına ulaşmak daha çok mutlu ediyor.

İstatistiklerime baktım.. Kısaca.

3C3CA (1600) TA2OM (500) civarında yani toplamda 2000 Amerikan kasabası, köyüyle QSO yapmışım.

İki gündür Samoa'ya ulaşamıyorum. Aldığım ABD istasyonu sayısı ise son bir kaç gündü olmuştur yine 150-200.

Eh madem öyle, dijital yapıyorsunuz ve Amerika'ya elbette Kuzey Amerika'ya ulaşmak istiyorsunuz, geç saatlerde 17, 15 ve 20 metrede FT4 yapın. Bu aralar bir ilginçlik var, hemen 73 veremiyorlar. O zaman çift tıklayın.

Bu iyiliği de amatör amatöre yaqmaz ;-)

3C3CA olarak aktifken bir Japon amatörden mail almıştım. Benden biraz daha yaşlıymış. Haftada 3 defa diyalize giriyormuş ve bana ulaşabilmek için akşam erken yatıp, sabah üç gibi kalkıp bana bakınıyormuş. Sonra da hastaneye.

Unutmayın lütfen. Karşınızdaki her bir çağrı işareti bir insan. Bir hikaye. Zorluklar yaşayan, mutluluklar tadan, elbette senden benden biraz farklı insanlar..

Amacınız, amacımız sayılarımızı yükseltmek olmamalı. Bence öyle. Yoksa alırım "takozu" ve dünyanın her bir köşesine illa ki ulaşırım ve sayı şampiyonu olurum.

Ama bir görüşmenin ardından dijital görüşmenin ardından birinin bana "TNX ERSOY 73" diye yazması acayip mutlu ediyor beni.

Diyalize giren amcanın yazması gibi. Üşenmeyip Türkçe yazarak, ben sizinle illa bir görüşme yapabilmeyi çok istiyorum ama ne yazık ki dijital yapamıyorum, SSB veya CW yapabilir miyiz, lütfen" diyen 85 yaşındaki adama benim saygım sonsuz. Beni muhatap aldığı için duyduğum onur, gurur ayrı.

6 metrede çalışabileyim diye (3C3CA iken) anten hibe etmek isteyen, maddi destek olmak isteyen..Çok oldu. Biliyorum, bazılarımız, bazılarınız böyle tekliflere bayılır. Ama olmaz.

Ben gittim, yani yaptım anlamında gittim, Bulgaristan'dan 6 metre yagimi aldım. Bir yagi ve bir yagi parası DHL parası. 2 öde 1 al işte !

Ama köşede sıkıştırdığı Koreli turistten cihaz isteyen olduğunu da bilmiyor değilim ! Gümrük parasını ödemem diye geri gönderen ve ikinciye getirten olduğunu bilmiyor değilim !!

Bugün bir düğmeye bastığımızda neredeyse bütün dünya bizi duyuyor artık. Seni de beni de.

Bir görüşme mi yaptık, QRZ ve/veya Clublog'a yüklemek için günlerce bekleme. Zaten bilgisayarda yapıyorsun, zaten bilgisayarında internet var.

3C3CA iken görüşmeyi teyid edeyim diye benden çok "IBAN" isteyen oldu. Önce anlamadım. Niye ki. Sonra anladım. Ben bir şekilde "gelir elde etmek" veya "bazı masrafları karşılamak üzere" yapmadım bu işi.

Ha o mantıkla hesap kitap yapan çok oldu. 140 bin görüşme bunun yarısı 3 Dolar verse, 70.000 çarpı 3 eişittir 200 bilmem ne dolar. Gerçekten mi? O zaman belki 200 kişi gelirdi görüşmeye.

Ben görüşme başına 10 dolar isteyen istasyonlara gitmiyorum. 10 Dolar veremeyeceğimden değil. QRZ de Clublog'a da destek olurum ama. Ben tasımı tarağımı topladım, Kimse_Yok Adası'na gittim, hepiniz bana para vereceksiniz. Yok bu !

1 Milyon Dolar bağış toplayıp sonunda sadece millete foklarla çekilmiş selfi gönderen son on yılın fiyaskosunu biliyor musunuz? Hatırladınız mı? Adamlar 1 milyon dolar bağış topladı. Cihaz, anten ve para.

Her bantta en az bir telsiz ve anten olacak dediler. Sonunda tek bir laptopu bile düzgün çalıştıramadılar.

Köy kasaba derken nereye geldim :-)

Haftasonu çereziniz olsun.

En önemlisi, her istasyonun bir insan olduğunu bilmek. ANKara'da benimle aynı frekansı paylaşan ve bana +30 gelip bir kez selam vermeyen de bir "insan". Ben vermiştim. Ama formalite icabı. QRZ'de adresimi niye çalıştığım kurum olarak vereyim ki? Bu bir eksikliğin işareti. Esasında "bu arkadaşın" yaptığı -bence- illegal bile.

Türkiye çağrı işaretiyle uluslararası anlaşmalara göre Türkiye toprağı sayılmayan bir yeri adtres verirsen o zaman o ülkenin çağrı adını kullanman gerekir. Bu da yine mümkün değil. Çünkü bu kez de bizimkilerden özel izin alman gerekir.

Bir yabancı "teşekkülün" adresini vermek ne kadar ayıp oysa. Hukuki statüsü ise tamamen geçersiz ! Yani aslında yok hükmünde.

Eh madem haftasonu sohbeti, bu meyanda ben selam verdiğimde "kaybolan" istasyonlara da buradan selam ve sitem edeyim.

Hele hele bir de aynı locatordaysak. Vah ki vah.x

Adama, aa bir de komşuymuşuz, sizin oraya (Google maps'tan görebildiğim kadarıyla) ne güzel anten kurulur diye mail yazıyorum. Arkadaş birden "SK". He he SK nedir onu da bilmiyordur ya neyse. Ama adı amatör.

Hocam biz boşuna mı veya bunun için mi A sınıfı aldık. Ne için aldındı? Sandındı? Uçak frekansına girmek için mi?

Ben bunu "genel bilgi deposuna" yazacaktım. Kendim taşıyayım sohbet kısmına.

Memleketimizin coğrafyası, kendisi gibi harika !

Onca yer gördüm. İsteyerek veya istemeyerek. Herşeyin olduğu, bulunduğu (evet artık belki biraz daha pahalı am) mevsimlerin, iklimlerin buluştuğu bir coğrafya.

Amatör telsiz açısından da bulunmaz bir konumdayız.
Deyim yerindeyse, dünyanın merkezindeyiz.
Meşhur Kuzey Amerika'ya da cok uzak sandığımız Japonya ve Avustralya'ya da çok uzak değiliz.
Hiç ummadığımız anda hiç ummadığımız bir coğrayada bizim CQ'larımız duyuluyor.
Bizim SSB veya FM görüşmelerimiz duyuyuluyor.
Seslenemeseler bile duyanlar, duyabilenler sandığımızdan fazla.

Yoksa bizimle benzer coğrafyada bulunan İtalyanların CB bandındaki bol ekolu konuşmaları Afrika'da duyulmuyor mu sanılıyor? FM21 Afrika'ya gelmiyor mu sanılıyor (berbat geliyor o ayrı berbat!). Ya da Avustralya bizi duymuyor mu sanıyorsunuz?

Bari bu konuda memleketin hakkını, hakkıyla bilelim, hakkını verelim.

İyi haftasonları
TA2OM

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7082.0
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2024, 14:26:12 Gönderen: TA2OM - 3C3CA »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ANALIZATÖR ANTEN DERKEN METROVNA KISMETMİŞ

Başlatan TA2OM - 3C3CA

1 Yanıt
2611 Gösterim
Son İleti 17 Ekim 2016, 23:33:13
Gönderen: TA1ODM